De Seine=Golf De Geallieerden vormen een Bruggenhoofd van Montebourg tot aan de Orne BELANGRIJK NADOEN EN... MILD ZIJN ZATERDAG 17 JUNI 1944 KATHOLIEK WEEKBLAD Uitgever: SANSEN-VANNESTE, POPERINGE. TeL 9. - Postch. 155.70. (Alle medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun inzendingen.) Prijs: 1 Fr. 'Uitgave Land vol herinneringen. In de Golf van de Seine. Zware gevechten in de gebieden van CaenCaumont Carentan en Montebourg De Duitsche troepen bieden een verbeten tegenstand en brengen de Geallieerden gevoelige verliezen toe DE INVASIE TE LANDE IN DE LUCHT EN OP ZEE BERLIJN TEVREDEN OVER HET VERLOOP VAN DE INVASIEPOGING NOG ANDERE LANDINGS POGINGEN? ZUID-EUROPA VERRE OOSTEN (Zie vervolg op 2e blad.) RICHARD STRAUS 85 JAAR 41* JAAR N' 25 Albounementsprljs tot einde 194A: Voor België: 26,10 Frankr. B. fr. 35,00 Oostultgave 4 VVestultgave DE POPERINGENAAR AANKONDIGINGEN moeten ons ge worden tegen den Woensdagavond. Kleine BERICHTEN en MEDEDEE- LINGEN tegen den Donderdagnoen. Normandie, aan de Selne-Oolf, is dus het eerste mikpunt der zoo lang voorspel de Invasie geworden. Dood en vernieling woeden thans over dit oude en dierbare land, een der rijk ste provincies van Frankrijk. Dit is Normandië wel op de eerste plaats. De Noormannen kwamen er in de 10e eeuw een rijk stichten. De Fran- sche koning stond hun gereedelijke een provincie ai, liever dan geheel zijn rijk door hen verwoest te zien. Zij gaven htm naam aan dit zoo gemakkelijk ver diende land: ze heetten het Normandië. In 1066 trok van Normandië uit, naar Engeland toe, een groot invasieleger. Willem de Veroveraar, hertog van Nor mandië, maakte immers aanspraak op den Engelschen troon. Hij versloeg zijn concurrent Harold, op de Engelsche kust bij Nastings in 1066 en werd ko ning van Engeland, maar tevens hertog van Normandië. Zoodat Normandië een springplank bleef van de Engelsche po litiek naar het vasteland toe. Uit dezen toestand zou later de honderdjarige oorlog volgen. Samen met Willem den Veroveraar trokken honderden koene Vlaamsche ridders meê. Willem was im mers getrouwd met Mathilde, de doch ter van onzen graaf, die op een tapijt heel dien tocht naar Engeland bor duurde. Dit tapijt, het beroemde tapijt van Bayeux, werd reeds vroeger in vei ligheid gebracht. Best ook. Want Bayeux is naar verluidt maar een puinhoop meer. Rouaan is de hoofdstad van Norman dië, en bevatte een der heerlijkste go tische kathedralen van g&nsch Euro pa, die nu ook reeds aa,n de luchtbom bardementen ten offer gevallen is. En daar is Lisieux, het ons zoo dierbare Lisieux, met al de herinneringen aan het Heilig Trees je van het Kind Jezus. Lisieux, dat thans ook reeds een puin hoop blijkt te zijn geworden. Een mensch zou huiveren bij de gedachte wat er al nog moet vernield worden in dit land! Want Normandië is een rijke streek. De grond is wat kalkachtig en zeer ge schikt voor fruit, vooral voor appels. De zeer sterk gealcoholiseerde cider van Normandië wordt er veel gedronken. Veel Vaamsche boeren, die naar Nor mandië gingen boeren, hebben het on dervonden. Meer dan één heeft er zich aan doodgedronken. Normandië is een provincie, die de volgende departementen beslaat: Orne, Selne-Inférieure, Calvados, Eure en Manche. Het is een breede kuststrook met twee groote havens op de flanken, links Cherbourg op het schiereiland Cotentin, en rechts Le Havre. De Anglo- Amerikanen hebben het blijkbaar op één dezer havens gemunt. Caen is de hoofdstad van het de- gartement Calvados, 15 km. van zee af. »e stad telt ongeveer 60 duizend inwo ners en is misschien de mooiste kunst stad van Normandië. Wie ooit te Li sieux was, heeft wellicht ook gezien, hoe veel oude huizen en straten er wa ren. Te Caen eveneens. Het ligt aan de Orne, en heeft een bedrijvige rivierha ven, die het centrum was der ertsont ginningen uit den omtrek. Cherbourg, hoofdstad van het depar tement der Manche, ligt op den kop van Cotentin. Het telt 50 duizend in woners en is een beroemde oorlogsha ven, die 22 hektaren beslaat, waarin de modernste maritieme verdedigings lijnen zijn aangebracht. Daarom zouden de Engelschen liever Cherbourg in den rug aanvallen. Le Havre ligt aan den Noordoever der negen kilometer breede trechtermonding van de Seine. Le Havre, dat in den laatsten oorlog de zetel was der Belgi sche regeering, telt 170 duizend inwo ners. Vroeger was Harfleur de grootste Seinehaven. De Seine is de voornaamste en best bevaarbaren stroom uit Frankrijk. Ze is 776 kilometer lang en beslaat een stroomgebied, dat twee en half maal zoo groot is als België. Reeds bij de eerste berichten werden de rivieren de Orne en de Vire genoemd, die ook een diepen trechter hebben. Normandië was beroemd om zijn schoone strandplaat sen en badsteden. De kusten bestaan er echter grootendeels uit krijtrotsen of falaisen, dezelfde als die in 't Zuiden van Engeland. Want eenmaal was En geland met het Vasteland verbonden, zoolang het Nauw van Kales niet werd ingebeukt door den aanbeukenden oce aan. Onder de beroemde badplaatsen be kleedde Deauville de eerste plaats. Het was de geliefde badplaats van de Parij- zer rijke burgerij. Verder, ten Oosten van de Norman- dische kusten, liggen een paar steden, die ook al vaak genoemd werden in de zen oorlog: Calais en Duinkerke. Calais, in bet departement Pas-de- Calals, is een groote haven rechtover Dover. Calais ligt Oostelijk van de Kaap Griz-Nez en telt 75 duizend inwoners. Duinkerke, een oude Vlaamsche ha ven, zusterstad van Nieuwpoort, ver trekpunt van onze Vlaamsche IJsland- vaarders, ons ontnomen door de impe rialistische politiek van Lodewijk XIV, is beroemd gebleven als vluchtstad der Engelschen in 1940. De naam Duinkerke werd in de oogen der Duitschers een symbool. Er wordt er nog Vlaamsch gehoord. Op de markt staat Jan Bart, de groote Vlaamsche zeevaarder. Duin kerke telt 40 duizend inwoners. Het was een belangrijke visschers- en doorvoer haven, en nam, als haven, de derde plaats in Frankrijk in. Misschien, als deze reken verschijnen, kunnen reeds andere streken het slacht offer geworden zijn van dezen vernie lenden oorlog. 11-6-44.C. 4 De spertijd verandert. Het is niet meer van 5 tot 23.30 u. dat men zich op den openbaren weg mag I bevinden, maar vanaf bekend- maklng (11-6-44) is dit veran dert geworden zoodat men dus alleen nog op straat zijn mag vanaf 5.30 uur 's morgens tot 22.30 u. 's abonds. De drank- huizen motten te 22 u. sluiten. Sedert hun eerste landingen op de kusten van Normandië, ingezet op 6 Juni jl., hebben de Anglo-Amerikanan de kleine bruggenhoofden welke zij eerst op een drietal plaatsen wisten te vor men, allengerhand weten uit te breiden en te versmelten tot een enkel bruggen hoofd, loopend van ongeveer aan de Ome-monding in den Calvados tot het gebied van Montebourg-Quinéville op het schiereiland van Normandië, ook genaamd de Cotentin. Tusschenin de kustlijnen van dit bruggenhoofd blijven evenwel Duitsche vestingen aan den Atlantic-wal op vele plaatsen stand houden en vuren met alle geweld op de landingsvloot en op de landingstroepen die de vestingen van landwaarts-uit aanvallen. Het door de Anglo-Amerikanen ge vormde bruggenhoofd is thans 90 km. breed en 12 tot 20 km. diep. Daarin lig gen als bijzonderste centra Bayeux en Carentan, Ste-Mère-Eglise en enkele an dere lokaliteiten van minder belang. In 't land loopt dit bruggenhoofd ongeveer van bij Caen aiover de gebieden van Audrieu, Tilly-sur-SeullesBalleroy, Isi gny, Carentan tot Montebourg en Qui- néville. Dit bruggenhoofd hebben de Anglo- Amerikanen weten te bereiken met den steun van belangrijke luchtstrijdkrach ten en onder dekking van hun zwaar scheepsgeschut, doch ten koste van zeer zware verliezen waarvan wij verder, vol gens officieële gegevens, een overzicht zullen geven. Nergens zijn zij evenwel opgerukt buiten het bereik van hun scheepsgeschut. Aan de hand van de berichten van het Duitsche Hoofdkwartier en andere meldingen kunnen wij nog volgende bij zonderheden mededeelen: Ten Oosten van de Ome-monding werden de Anglo-Amerikaansche lucht landingstroepen bij Bréville en het bosch van Bavent samengedrongen en is de uitzuivering van dit gebied aan gang. In het gebied van Caen werden be langrijke concentraties van Anglo-Ame- rikaansche pantsers en andere troepen door de Duitsche waarnemers vastgesteld en hier wordt een zware slag verwacht. Caen blijkt voor de geallieerden van zeer groot belang te zijn, daar het bezit van de Ome-monding voor hen geen zin heeft zonder dat ze ook de stad be zitten, dit in verband met de verdere materiaal ontschepingsmogelijkheden Ongeveer 5 km. ten Noorden van Caen ondernamen de Britten een aan val welke echter voor Troarn bleef ste ken. Troarn is nog steeds in Duitsche handen evenals Caen waar aan de ran den der stad de weerstandsnesten van de luchtlandingstroepen opgeruimd wer den. De frontlijn loopt dan van aan ie Orne tot bij Audrieu en Tilly-sur-Seul les, waar zware pantsergevechten gele verd werden. Tilly-sur-Seulles is even wel nog Duitsch bezit. Een Britsche pantserspits die opgerukt was tot Vil- lers-Bocages werd er uitgeroeid en an dere troepen die naar deze plaats opruk ten werden tot staan gebracht. Bij Cau mont wonnen de Duitsche troepen bij de jongste gevechten eenig terrein, na oprukkende geallieerde troepen opgevan gen en teruggeslagen te hebben. Langs Balleroy loopt de frontlijn dan tot Isigny en de Vire-monding. Uit de binnenloopende berichten blijkt dat tus- schen de Ome- en de Vire-mondingen de Britten in lijn staan, wifl van de Vire-monding verder de Cotentin in. Noord-Amerikanen strijden. Anglo-Amerikaansche troepen die van uit Balleroy naar St-Ló wilden opruk ken konden slechts twee lokale doorbra ken bereiken, wijl hun verdere pogin gen mislukten. Andere afdeelingen der geallieerden die van uit Isigny hetzelfde poogden werden eveneens halverwege opgehouden. Van de Vire-monding uit hebben He Noord-Amerikanen, ten koste van zeer zware verliezen, de stad Carentan ver overd. Meer Noordwaarts bereikten de luchtlandingstroepen die Ste-Mère-Eglise hadden bezet, een verbinding met langs de zee aan wal gezette afdeelingen en poogden zij verder op te rukken in de KLEINE ZAKEN worden grooter door reklaam en goeie waar. Wilt ook Gij uw zaak doen groeien adverteer in De Poperingenaar richting van Cherbourg. Nabij- Monte bourg en Quinéville echter werden zij opgevangen en opgehouden. Montebourg werd, naar de jongste be richten, na eerst verloren te zijn ge gaan door de Duitsche troepen her overd. Alhoewel zwaar materiaal in de zen sector werd aangevoerd door de ge-\ allieerden konden zij de Duitsche linies, - die hier in verwoede en verbeten aevech-' ten Cherbourg dekken, niet doorbreken. De luchtlandingstroepen die op de Westkust van de Cotentin neergelaten werden alsmede de afdeelingen welke poogden vasten voet te vatten bij Bar fleur en St-Vaast, werden buiten itrijd gesteld. Het eerste doel der Anglo-Amerikanen blijkt duidelijk te zijn: nl. het bezit van Caen, het afsnijden van de Coten tin, om er de bezetting van Cherbourg af te zonderen, de havenstad Cherbourg langs onder aan te vallen en deze be langrijke oorlogshaven te kunnen be machtigen ten einde langs hier zwaar oorlogsmateriaal aan te voeren. Donderdag werd anderzijds nog ge meld dat geallieerde vlooteenhedên Le Havre bestookt hebben maar dat zij be schoten werden door de kustbatterijen die "en zwaren kruiser beschadigden en de formatie tot den aftocht dwong. Langs beide zijden werden sedert de inzet van de invasie versterkingen aan gevoerd. Aan het Kanaal hangen tal rijke luchtballons in de lucht, bewaakt dóór jachtvliegtuigen, waarschijnlijk be last met het regelen van de zware ver dragende artillerie. Naar verluidt zou Generaal Montgo mery reeds 20 divisies op Franschen bodem hebben aangevoerd, wat, de ge specialiseerde troepen bijgerekend, het totnogtoe aantal ingezette manschappen zou brengen op een 350.000 man. Ook van Duitsche zijde werden aanhoudend versterkingen aangevoerd. Aan de At lantic-wal stonden slechts de gewone be zetting se ff eet ieven van de aangelegde versterkingen. Thans bieden ook de Duitsche operatieve reserves, en zulks vanaf den tweeden dag der invasie, een hardnekkigen weerstand aan de Anglo- Amerikanen. Over het gansche invasiefront wordt verwoed gevochten. Verbeten bieden ook de Duitsche lichte zeestrijdkrachten als mede het Duitsche luchtwapen een har den tegenstand aan Ae landingsvloot. De verliezen der geallieerden zijn bij zonder hoog voor hun luchtlandings troepen, hun lucht- en zeevloot. Aan de hand, van de Duitsche legerberichten en andere meldingen bereikten deze ver liezen o.m. volgende cijfers.- Te lande en bij de geallieerde lucht landingstroepen: van de 20 ingezette divisies zouden er reeds 7 tot 8 pratisch buiten gevecht zijn gesteld. Het zijn bijzonderlijk de van uit de lucht ge lande troepen die zeer zware verliezen leden en reeds duizenden krijgsgevan gen werden door de Duitsche troepen gemaakt. Van de neergelaten zweefvlieg tuigen kwamen er zeer veel om bij het landen, of kwamen de bemanningen onmiddellijk na de landing in mijnen velden terecht. Na vier dagen strijd hadden naar verluidt de geallieerden reeds 1300 zweefvliegtuigen verloren. Ze kere dezer zweeftransporttoestellen kun nen tot 120 man volledig uitgerust ver voeren of een pantser van middelbare grootte. In het Duitsche legerbericht van 15 Juni worden samenvattende cijfers me degedeeld omtrent de verliezen tot dan aan de geallieerde invasie-krachten toe gebracht. Deze cijfers luiden als volgt: 400 pantsers en 1.000 vliegtuigen. Daar bij dient verder gerekend de pantsers en ander materiaal in den grond ge boord. Gekelderd: 2 kruisers, 9 destroy ers, 2 snelbooten, 23 vracht- en trans- 131.400 brt., van samen zware kruisers, 3 lichtere kruisers., 16 destroyers, 8 snel booten, 58 handelsschepen en transport booten van samen 235.000 brt., 2 lan dingsvaartuigen van samen 4.000 brt. en een stoomschip. De verliezen door mijnentreffers zijn hier niet bijgerekend. De verliezen aan manschappen bij de geallieerden worden in zelfde bericht erekend op een viervoud van de Duit sche. De Duitsche generaal der artillerie Marcs, kommanaant van een Armee korps en verdediger van het schier eiland van Cherbourg, sneuvelde op het front. Caen blijkt zwaar gehavend tenge volge de strijd- gevoerd om de stad en door bombardementen zou de stad in vlammen zijn gehuld. Bij het bombardement van Vire zou den er 2.000 burgers gedood zijn. Naar verluidt zouden ook Frahsche elementen van de Gaulle boven het Normandische front zijn uitgeworpen geweest. In het Westen voerde de geallieerde luchtmacht verder nog verscheidene luchtaanvallen door op plaatsen in Duitschland waarbij zij telkens zware verliezen aan vliegtuigen leed. Uit Berlijn wordt gemeld dat de mili taire kringen aldaar tevreden zijn over het verloop van de invasicpoging der geallieerden. De Atlantic-wal, verklaart men er, heeft volledig beantwoord aan de verwachtingen welke erin gesteld werden, namelijk te dienen als golfbre ker, wijl de vijand thans naar een slag veld zal kunnen gelokt worden waar de beslissende slag zal kunnen geleverd worden en de oorlog hierdoor in een beslissend stadium is getreden. Men ont kent er evenwel niet dat de strijd hard zal zijn. Omtrent de invasie van West-Europa wordt nog vernomen dat Generaal Mont gomery, buiten de divisies welke hij reeds in den strijd wierp, nog zou be schikken over een 20-tal meerdere di visies die hij slechts in den strijd lou werpen na een versterking van het be staande bruggenhoofd. Het hoofddoel zou de bezetting van Cherbourg zijn. Van de divisies welke zich in Zuid- Oost-Engeland aan de monding van de Humber bevinden nam nog geen enkele deel aan de operaties. Het is echter aan te nemen, meldt men verder, dat deze divisies eennieuwe phase van de In vasie zullen inluiden en een groot- scheepsche operatie zouden inzetten, en, meent men, in het gebied tusschen Duinkerke en Oostende. In totaal -zou Generaal Eisenhower, buiten de divisies die ter beschikking van Generaal Mont gomery staan, nog 50 divisies gereed houden. In Italië hebben de Duitsche troepen, tusschen de Tyrrheensche kust en de Tiber, o.m. steden Viterbo en T ar qui- nia ontruimd en leveren thans verder slag tegen de geallieerde troepen langs beide zijden van het Bolsena-Meer. Naar de jongste berichten hebben de Duit sche troepen, onder den zwaren druk der Anglo-Amerikanen, hun linies nog maals met enkele km. langs beide zij den van dit meer achteruitgetrokken. Tusschen de Tiber en de Adriatische Zee vervolgen de Duitsche troepen hun lossingsb.ewegingenZij worden slechts aarzelend gevolgd door de tegenstanders die, in bergachtige streken, groote moei lijkheden oploopen. De huidige frontlijn zou hier loopen door de gebieden van Aquila en Penno. Door de geallieerde luchtmacht wer den vluchten ondernomen boven Bul garije en Roemenië waarbij zij telkens zware verliezen aan vliegtuigen en man schappen leed. Aan de Dalmatische kusten hebben de Duitsche troepen hun zuiveringsacti tegen de benden in Yougo-Slavië voort gezet. Eilanden aan de Dalmatische kust loerden eveneens gezuiverd. Aldus werd de Britsche luitenant-kolonel Tom Chur chill, bevelhebber van het eiland Lissa,t gevangen genomen. In China bezetten de Japanners Tsjang-Tsja', de hoofdstad van Honan. HIERBOVEN EEN KAARTJE VAN NORMANDIE. Het Is niet mogelijk op zoo beperkte ruimte aUe kleine locali- teiten aan te stippen hoewel kleine gemeenten nu groot belang kunnen hebben maar het zal toch onze Lezers toelaten de gebeurtenissen goed te volgenTeekening «De Poperingenaar». Een ongeluk komt nooit alleen. Slechte tijd en ongunstig weder! De nachtvorst had niet alleen huis gehou den in aardbezies en fruitboomen, maar de vroege patatjes, die zooveel beloof den en zoo vlijtig-groen stonden, lieren hun vervroren ooren hangen. Al 't klein goed bleef achterwege en 't hielp niet met 's avonds uw gezaaid of geplant goed met uw oogen uit den keihar den grond te willen halen, 't Was één ver zuchten hij onze landsche menschen Bij de boeren was 't even erg. Tarwe en rogge konden nog tegen een duw maar de aardappelen zuchtten naar wa ter, 't vlas had meer lust om weer in den grond te kruipen en de haver, die eeuwige dronkaard, gaapte om regen... 't Zou niemendal geven dit jaar, en een vrek van een boer beweerde dat 't water ook al van de zwarte markt s> zou moeten komen. Neen, een ongeluk komt nooit alleen! Zondagnamiddag ben ik op wandel geweest; den berg op. Prachtig weder, scherp-klaar zoodat ik voor den zooveel- sten keer de torens ging tellen, alleen maar met het inzicht er nog nieuwe te ontdekken. Die heerlijke bergen uit on zen Zuid-Westhoek! En 't was reeds blauw-grijs in de verre verte voor ik naar huis terugkeerde; we weten waar achtig zelf niet hoe schoon die uithoek van west-Vlaander en is. Ik had echter nog meer gezien! Gulzig had de veie grond gedronken; gulzig, tot verzadiging toe. Een beetje laat kwam die regen; en nu zat de schrik er al in; Zal 't niet te veel regenen, zal 't van ophou den weten? Gulzig was ik ook, met mijn oogen althans. Tarwe in den bloei, kloek en stevig, één belofte. Voor de haver kwam 't water een weinig te laat, inderdaad, maar kom; 't is geen ramp geworden; de aardappelen?... één tafel! En al 't k". .hl goed van onze lochting-menschen kruipt uit en groeit en wordt weer vlij tig begaan. Het water werd niet gerantsoeneerd. Het water kwam niet van de zwarte markt. Onze Lieve Heer is mild geweest voor boeren en landsche menschen! Laten we dat nadoen en... mild zijn! Nadoen en mild zijn! Ik heb er zoovelen hooren klagen; hooren klagen, niet zooveel omdat er min voedsel zou zijn, maar omdat de winst minder groot zou zijn, O. L. Heer heeft ons vergeten, zei er mij iemand; maar 'k wete verdraaid goed wie de vergeter is; 't was er een die alles ver geet, die O. L. Heer vergeet en de dut sen en de sukkelaars vergeet en soms wel eens zich zelf vergeet! Dè/t zijn ge woonlijk de eerste klagers. Nadoen en mild zijn! Dagen aan een stuk stonden we te klagen en te jam meren. Nu zijn de jammerklachten ver stomd, maar hooren we nog wel de klachten van de duizenden dutsen, die blijven klagen omdat ze niet verhoord worden door... ons? We zuchten, fcrie- Een en stenen zoo gemakkelijk, maar lijven soms wel pot-doof voor... 't za gen en vijien van anderen, die er veel slechter aan toe zijn dan wij. Wij hadden geen regen... anderen hadden geen eten! We moeten er geen doekjes om winden, dat was, dat is bit tere werkelijkheid. Dat gebeurt zelfs te lande. Geen brood en de aardappelen zijn schaarsch geworden! Wie noö geeft vindt atijd een reden om zijn beurs gesloten te houden. Ik ken dat liedje en hoore nog dagelijks 't refrein: «De menschen zijn er te breed meê omgesprongen, ze kunnen niet sparen.Was ik aan de regen- bedeeling geweest dan zou ik geant woord hebben: «Waarom- klaagt ge dat uw tabak vergaat van de droogte?^. Niemand verplicht u tabak te planten. Waarom hebt ge zoo vroeg geplant? Waarom niet gewacht? Kijk liever hoe ons volk te lande zich geweerd heeft om alles op te doen wat ze maar eenigszins konden, hoe ze ge slaafd hebben, heel 't gezin, van groot tot klein soms tot een gat in de nacht. Kijk liever, of beter g'hebt het gezien... ge waart er getuige van ais ik hoe die menschen gejammerd hebben als hun eenige reken tijlike patatten zwart stonden van de nacht vorst. Voor die sukkelaars beteekende dat misschien: veertien dagen zonder voedsel. Ik weet het wel, iedereen wordt soms bedrogen, er zijn plantrekkers, er zijn er die aan hooge zwarte-markt-prijs voortverkoopen wat gij uit goedjonstig- heid gegeven hebt. Dat gebeurt. Maar iedereen weet ook dat hij niet te veel geeft aan onbekenden en uwe... gebuurs moet ge toch wel kennen of leeren kennen. Voor een groote maand is er nog scherpe nood en 'k ondervond het nog deze week: er zijn nog dutsen die te eerlijk zijn om te durven wagen, 't Was in een groot gezin waar nummer zeven wordt verwachten waar vader voor 't oogenblik werkloos is. Moet ik meer zeggen? En weet dan dat tot de minste hoek van de lochting opbrengen moet en heel kleine handjes daar reeds werk vinden. Daar waren de aardappelen... op! Negen monden en mondjes! En va der ging op zoek... Bij een boer mocht hij er bij veertien dagen halen; die hoer had nog dagelijks veel volk in 't werk en moest zien waar hij zou landen; bij een ander mocht hij even eens een week later gaan... kijken. Twee anderen konden hem niet helpen. Zoo kwam hij t'onzent gesukkeld, wij zijn niet uit de buurt moet ge weten. En bood die sukkelaar daar geen hooge prijs? Een werkiooze, met zijn boel kinders! Gelukkig maar dat «moeder» hem kende; en wat nader ondervroeg. Waarom biedt ge dat groote geld? Ik heb nog nooit in min leven iets moeten vragen... 'k ben geen... schooi er!». De rest was tusschen moeder en hem! Maar zoo als die werkiooze, zijn er nog vele menschen, die te eerlijk zijn om te... schooien en toch meer ilan kort zitten. Kent ge DIE gezinnen rond uw hof of op de parochie? Aan die menschen zijt ge nooit bedrogen en zorg er voor dat die gezinnen niet bedrogen zijn aan u. Nog een groote maand zal 't duren vooraleer de voedselschaarsehte voorbij is. Spaar zelf om te kunnen meêdeelen... 't is beter geven dan krij gen. Met onzen neus stonden we waar achtig te snoffelen of er geen regen zou uitvallen en dagen naeen schoven de regenwolken voorbij. Dan stonden wij als... schooiers om regen te vragen, re gen die ons... voor niets gegeven werd. O. L. Heer was mild voor ons, we kre gen precies zooveel als we noodig had den, 't was gepast als met een druppel teller: genoeg geen druppel te veel. Laten we toöh den prijs betalenmet milde te zijn met onzen eigen overschot. Het neep voor ons, dat is nu voorbij; het nijpt voor vele anderen; maken we dat het voorbij gaat. Nadoen en mild zijn! BOER .NÉLIS. De wereldberoemde toondichter Ri chard Straus vierde Zondag Jl. zijn 85n verjaardag. Slechts weinig toondich ters verwierven tijdens hun leven een groot sukses als de schepper van Ro sen cavalier en talrijke andere werken.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 1