de invasie ""Bekendmaking MIKRANIA spertijd de week in ons land kroniek der bevoorrading NIEUWS UIT 'T BINNENLAND est0te parati! uit 't roeselaarsche 2.250.000 fr. leérifransch kl^h.." i officieelebesluiten en berichten OOSTFRONT POLITIEK OVERZICHT VAN 22.30 UUR TOT 5.30 UUR VERORDENING BETREFFENDE HET SLUITINGSUUR EN HET VERBOD VOOR DE BURGER LIJKE BEVOLKING ZICH BUI TEN HAAR WONING OP TE HOUDEN Par. 1. - Voor de burgerlijke be volking is van 22.30 u. tot 5.30 U. het oponthoud buiten de woningen ver boden. Par. 2. - Deze verordening treedt onmiddellijk in werking. Brussel, den 11 Juni 1944. (Get.) Voor den Militairen Bevelheb ber in België en Noord-Frankrijk: De Chef van de Militaire Administratie. 8. - Bedeur Alphonse-Leon-Joseph, uit 8. - Lainez Lucien-Joseph, uit Orroir, LOTERIJ WINTERHULP DE LUCHT BOMBARDEMENTEN OP BELG IE .In Henegouwen werd een stad gebom bardeerd maar er viel slechts stoffelij ke schade te betreuren. In een ander Waalsch stadje werd een persoon zwaar gewond. In zelfde provincie werd een reizigerstrein gemitraljeerd; twee perso nen werden hierbij gedood en tien zwaar gewond. OP FRANSCHE STEDEN De beweging van den burgerlijken stand in de maand Maart 1944. Bankbiljetten en Clearing. De weekstaten van de Nationale Bank en de Emmissiebanlt van Brussel ver melden thans aan biljettenomloop 93.694 millioen, aan cleaxlngvorderingen 57.582 millioen. De zeeprantsoeneering. Onderbreking van de geleide distributie van textielwaren. ALGEMEENE TOONEELCENTRALE Uitslag van het Tooneeltornooi Provincie West-Vlaanderen. Trekking van de 7« schijf 1944. HEIMATSTUDIE IN VERZEKENS (WEES BEREID) BANDITISME IN ONS LAND DAVIDSFONDS Gewestbond Roeselare-Ticlt. UIT ROESELARE WINTERHULP SOLIDARITEITSBONS MET LOTEN HOOFDPIJN Slaaploosheid, Hoofddépot Apotheker KINGET-OPSOMER, Veurne. (Verg. 051/776.) Aangenaam, snel en volledig. Vraag brochmir R kosteloos. CANTHERSCHOOL, Besmelaan 68 - BRUSSEL. (y-_072/4) Nieuwe regeling voor de kinemas. De mobilisatie van den oogst 1944. De beperking van het elektriciteitsverbruik. WIJ KOOPEN OUDE BOEKEN romans, cow-boy'Sj enz. Schrijver of zich wenden: Diksmuidesteemveg 7 Roeselare. (Verg. R. C. 224 4. (VERVOLG-) Op de landengte van Karelië hébben de Sovjets tegen de Finnen een nieuw offensief ontketend. In den westelijken s: ctor van dit frontvak zouden zij een doorbraak bereikt hebben. De gevech ten gaan er verbitterd voort. Langs het uitgestrekte front gehou den door dg Duitsche soldaten hield de sedert circa 45 dagen aanhoudende pau ze verder aan. Bij Jassy, aan de uitloo- pers van de Karpathen en in tnkele andere gebieden Kwam het tot lokale gevechten waarbij alle Sovjet-aanvallen afgeslagen werden. De Duitsche lucht macht bestookte herhaaldelijk Sovjet- Russische verbindingscentra en andere militaire doeleinden. Tn verband met de invasie worden nog volgende politieke berichten gemeld: Hongarije maakte bekend vastbe sloten te zijn deel te nemen aan de ver dediging van Europa. De datum der invasie zou vastge steld zijn geweest tijdens de conferentie Churchill-Roosevelt-Stalin te Teheran. Na het bekendmaken van het eer ste geallieerde communiqué van de in gezette landingsoperaties namen Eisen hower, Koning Haakon van Noorwegen, Pierlot, Gerbrandy, de Gaulle, de Brit- sche Koning en Roosevelt het woord. Naar het Britsche nieuwsbureau werd de wisselkoers van den Fransclien frank, in afwachting van een formeel akkoord, gesteld op 200 Fransche fran ken ten overstaan van het pond ster ling, en 50 Fr. fr, voor 1 dollar. Door Parijs trokken duizenden Amerikaansche en Canadeesche krijgs gevangenen, zich begevend van het eene Station naar een andere. de Gaulle heeft de uitnoodiging Van Roosevelt om zich naar de U.S.A. Ie begeven, aanvaard. De bevolking van Rouen bedreigde Britsche krijgsgevangenen toen deze door <te stad opmarscheerden Portugal heeft de uitvoer van wolf ram stopgezet. In het door de geallieerden bezette Italië werd Bonomi minister-president, In plaats van Maarschalk Baaoglio, en vormde een nieuwe regeering waarin kommunisten zetelen. In Zwitserland werd de mobilisatie verder uitgebreid. Niettegenstaande mijne sommatie van 2-6-1944 werden de misdadigers, die ln den laatsten tijd in West-Vlaanderen 3 D-uitsohe soldaten en de Feldwebel der Vlaamsche Wacht-Afdeeling Joris Van de Kerckhove uit Brugge in den rug neergeschoten hebben, niet ontdekt. Het termijn, dat voor de aanhouding der moordenaars gesteld was, is op 7-6*1944, 24 uur, verstreken. Ook de opzoekingen, na die datum onderno men, hebben de moordenaars niet kun nen aanduiden. Als boete voor deze misdaden werden dienvolgens op 14 Juni 1944 volgende, tot de vermoedelijke kringen der daders behoorende terroristen gefusiljeerd 1.- Delcoigne Oscar, uit Orroir, geboren 13-8-1920 te Orroir; 1. - Lainez Arthur-Adolphe, uit Orroir, geb. 18-8-1911 te Orroir; Orroir, geb. 8-1-1897 te Filot; 4.- Kintz Gaston, uit St-Denijs, gebo ren 12-10-1895 te Moen; 8.- Fournier Marcel, uit St-Denijs, ge boren 13-9-1911 te Helchin; 8.- Lainez Gaston, uit Orroir, geboren 27-2-1900 te Orroir; 7.- Labroye Karl - Henricus - Franciscus, uit Lebbeka, geb. 7-8-1908 te Gent; geb. 1-9-1912 te Orroir. Der Oberfeldkommandant. Volgende vonnissen werden nog be kend gemaakt: Het Krijgsgerecht van de O. F. K. 570, tak Brugge, heeft de Belgische staatson derdanen Julien De Bol, uit Lissewege; Hilaire Vanden Bcrghe, uit Damme; Al- bert Maes, uit Helst-Dulnbergen; Gas ton Boersboom, uit Duinbergen; Joseph Lampe, uit Damme, en Alfons Styns, uit Lissewege, ter dood veroordeeld. Zij waren leden van verscheidene benden en voerden met anderen gemeenschap pelijke sabotagedaden en roofovervallen ult._ De vonnissen werden _voltrokken Te Beveren-Waas werd een reizi gerstrein gemitraljeerd. Een groot deel van de reizigers konden in de velden vluchten zoodat niemand gewond werd. Te Luik werd hard gewerkt aan het opruimen van een geteisterde wo ning, daar men meende nog teekens van leven van den bewoner te hooren. Na acht dagen werken kwamen plots hennen en kuikens te voorschijn die nog levend waren. Daarna hoorde men niets meer en na nog 7 dagen werken werd slechts het lijk van den bewoner ontdekt die op slag was gedood door schedelbreuk. De definitieve maar treurige balans van het luchtbombardement op Mar seille luidt als volgt: 1539 dood en, 98 vermisten, 677 zware gewonden, 30.000 geteisterden. In Frankrijk vielen in de maand Mei in totaal 10.600 slachtoffers van luchtbombardementen te betreuren. Tlldens de maand Maart 1944 werden 11.217 levende geboorten aangegeven, waarvan 5.804 jongens en 5.413 meisjes. Gedurende hetzelfde tijdvak werden 12.902 sterfgevallen geboekt, waarvan 6.698 mannen en 6.204 vrouwen. In den. loop van dezelfde maand, Is het aantal geboorten met 14,21 t.h. en dat der sterfgevallen met 16,58 t.h. ver meerderd, vergeleken met de maand Maart 1943. Vergeleken bij de vorige week respek- tlevelijk stijging van 1443 millioen en van 376 millioen. Het zegel S «1-3-1944» der zeepkaart A geeft recht op een tube scheercrème tot op 31 Juli 1944 inbegrepen. Tijdens de maanden Juni en Juli 1944 geven de zegels F 2 «1-6-1944» der zeepkaarten A en B uitsluitend recht op twee stukken fijne zeep met vulstof. De geleide bedeeling van textielwaren, namelijk arbeidskleeding, kinder korven, kinderkleeding, enz. wordt tijdelijk on derbroken. De uitgegeven bons blijven echter hun waarde behouden en de handelaars welke nog over voorraden beschikken kunnen met de valorisatie der bons voortgaan tot uitputting hun ner voorraden. Van zoohaast de bedeeling zal kun nen hernomen zal zulks worden be kend gemaakt. Zondag had om 13.30 uur in de bo- venzaal van het Stadhuis te Roeselare een bijeenkomst plaats van het A.T.C. i Gouw W.-Vlaand eren. Behalve de Gouw-| leider Marcel Sercu, de Secretaris Raf Decock, drie leden van de jury: de Hee-I ren Huyghebaert, Vansieleghem en l>e- clercq, perssecretaris, waren nog 'n 100- tal leden opgekomen. De Heer Sercu sprak een kort woord j van welkom en dankte de jury en de aanwezigen. De Heer Raf. Decock gaf' een korte verklaring over het doel van) deze vergadering. Daarna gaf de persse cretaris, de Heer Declercq, een bondigi verslag over het tornooi, dat spontaan werd toegejuicht. Deze uitslag is als volgt: 1.- «Popen» uit Waregem, 90,50 pun ten Tooneelstuk De Moordenaar Gods Winnaar beker «Het Nieuws van den Dag». 2. - «De Lustige Vrienden uit Izegem, 88 punten. Tooneelstuk «De Vreem deling». Prijs Gouwbestuur A.T.C. West-Vlaanderen 3.- Volksveredeling uit Roeselare, 85,50 punten. Tooneelstuk «Het Chineesch Landhuis Prijs Gouw- bestuur A.T.C. West-Vlaanderen. 4. - «St-Martinuskring uit Poperinge, 85 punten. Tooneelstuk «De Zo nen StendhalPrijs Gouwbestuur A.T.C. West-Vlaanderen. Kunst Adelt» uit Beernem, 80,50 punten. Tooneelstuk «Vlammende Vleugels». Prijs V.T.B. 6. - Vlaamsch en Vrij uit Zwevegem, 80 puntenTooneelstuk De Molen - van Sanssouci». Prijs P. Vink-Too-Ï neelfonds Antwerpen. Biljetten eindigend op: winnen fr.: 6 100 270 773 1.000 6610 0675 6565 6785 7991 5.000 0000 4004 10.000 33493 54933 36528 14765 70120 20.000 86547 43519 26693 37528 81225 40.000 98115 48155 32717 100.000 358413 2.000.000 m 9 Het Is den dood die menschen steelt, In plaats van goud en geld! Om 't even wélke rol ge speelt, Toch wordt ge neergeveld! Koning en werkman neemt hil meS, En vliegt van Noord naar Zuid. Hij kent noch macht, noch eer, noch beê, Hier zondert niemand uit! In winterkou of zonnebrand. Hij maakt geen onderscheid, Bij dag en nacht, op zee en land! Juist daarom, weest bereid! Beselare 1944. Te Luik, langs de straat, werd een vrouw aangevallen en beroofd van een som geld en van haar Juweelen. Te Dlnant, in een bosch, werd het lijk van een jonge vrouw gevonden, die door verwurging om het leven was ge bracht. Denkelijk werd de moord be dreven door een sadist. Te Brussel werden de kantoren van het Belgisch Roode Kruis geplun derd. Werden om. gestolen; 2.600 kgr. suiker, 200 kisten «gulden stroop». Te Mol werd een auto die voor een bank geld vervoerde door 6 kerels, met pistolen en handgranaten gewa pend, overvallen. De bandiefèn maak ten hierbij een buit van 650.000 fr. Te Stokrooi werd de deur van een hoeve ingebeukt en de bewoners wer den daarop door gewapende bandieten voor de keus gesteld het geld af te ge ven of den dood. Daarop werd hen 88.000 fr. overhandigd. Te Luik werd een spoorwegbedien de, drager van 245.000 fr., door ban dieten ontvoerd. Te Pailhe wist de bewoner met behulp van zijn broeder vier dieven die hun hoeve waren binnengedrongen te overmeesteren en aan de rijkswacht over te leveren. De postbureelen van Moen (Hees- tert) en St-Denijs werden overvallen en geld werd er gestolen. Hetzelfde gebeur de te Wezembeek. Te Brussel roofden gewapende ban dieten bij de echtgenooten Edw. G. voor 400.000 fr. aan juweelen en beurswaar den. Te Zichem-Zussen-Bolder werd een Vlaamsche Wachter door drie kerels overvallen maar schoot een der aanval lers neer waarop de twee anderen de vlucht namen. Te Rosmeer werd langs den steen weg het lijk gevonden van een kanton nier die met een nekschot was afge- rri&ftkt Te Luik konden plunderaars van geteisterde woningen aangehouden wor den. Te Hasselt werd een gangster tot 12 jaar dwangarbeid veroordeeld. Te Brussel werd een herberg over vallen. De meid en een knaap van 14 jaar werden mishandeld en 92.000 fr. Werd gestolen. Te Booischot waren een aantal in woners aan het kegelspel toen plots bandieten, gewapend met mitraljetten, het lokaal overvielen en de spelers van al hun geld ontlastten. Te Lot werd een handelaar in zijn winkel door 5 onbekende bandie ten neergeschoten. Te Dottenijs werden twee fietsers van hun stalen paard beroofd door bandieten. Te Wandre werd een lading van 850 kgr. boter gestolen. fii het Luiksche zette de Duitsche «olitie haar zuiveringsactie voort waar- Dij te Mont-le-Ban twee vluchtende lie den neergekogeld werden, te Luik een man neergeschoten nadat hij gevuurd had op een Duitsche patroelje, te Maux- la-Rosière een man die poogde te vluch ten verwond werd, te Trois-Ponts 17 aanhoudingen werden gedaan en te Bouvreux twee vluchtenden aangehou den werden. Te Paturages werd een politieagent GEO. 1 neergekogeld. AAN ONZE 33 AANGESLOTEN AFDEELINGEN Dringend noodlgen wij onze goede en geachte afdeelingsbesturen uit: 1. Deel te nemen aan den prijskamp ln beschaafd taalgebruik. 2. Te helpen zoeken naar een geschikt transportmiddel voor het afhalen der eer ste Davldsfon fshuoken. Zij die nog in 1941 verlangen deel te nemen aan den zeer interessanten prijs kamp in beschaafd taalgebruik, moeten ons uiterlijk tegen 20 Juni hun deelne ming zenden. Zij die een pts3Cif vervoermiddel ontdekt hebben, gelieven er ons onver wijld kennis van te geven, alsmede van de voorwaarden. We durven te rekenen op ieders mede werking en toewijding. HET G K W E STB ES TUUR. Burgerstand, van 8 tot 15 Juni 1944. Huwelijksafkondigingen. - Pieter So bry, handelaar, met Paulette Lefere, onderwijzeres, beiden te Roeselare. - Maurits Desmedt, kleermaker te Beve- ren, met Magdalena Cappelle, naaister te Roeselare. - Joseph Jonckheere, bu- reelbediende, met Paula Willaert, z. b., belden te Roeselare. - Raoul Debus- schere, bouwondernemer, met Anna Heydens, z. b., beiden te Roeselare. - Roger Vandekeere, timmerman, met Ma- riarJosé Platteeuw, z. b., beiden te Roes. Huwelijk. - Albert Vandecapelle, ijzer binder, met Julia Debal, naaister, bei den te Roeselare. Geboorten. - Vera Vansteenkiste, d. ukuuuuü numupui, d. Philomen en Anna Messine (leper). 7.- Deugd en Vermaak» uit Meenen, - Constant Verhaeghe, z. v. Rochus en 79 punten. Tooneelstuk «De Mo- Angèle Van_ Moerbeke, St-Jozefstr. 11. 6. tor». Prijs Larmoo, Tielt 8. - Vereenigde Vrienden uit Rum- beke, 78,50 punten. Toonee'stuk «Kinderen van ons Volk». Prijs Putman-Tooneelfonds 9. - Godelievekring uit Roeselare, 77 puntenTooneelstuk Godelie- va van GistelPrijs Steenlandt Brussel. 10. - «De Deerlijksche Tooneelvrienden uit Deerlijk. 76,50 punten. Tooneel stuk «Zijn Revanche». Prijs Gouw bestuur A.T.C. 11.- St-Jozefskringuit Torhout, 76 punten. Tooneelstuk «De Wonde ren van St-Mnrtlnus Prijs Gouw bestuur A.T.C. 12.- «Zonder Naam. niet zonder Hart» uit Brugge. 68 punten. Tooneel stuk «Heideboeren». Prijs Gouw bestuur A.T.C. Beste speler: G. Libbrecht, uit Zwe vegem. Prijs Dagelijksch Bestuur. Zeer eervolle vermelding: Mejuffer Van Marcke, uit Izegem, en Hr Ducastel, uit i Meenen. Regie: Hr Lionel Bollengler, uit Po- per in ge. Prijs Roeland Roeselare. Uitspraak en dictie: Pogen Ware gem. Prijs Gouwbestuur. Drukwerk: St-Martinuskring Pope ringe. Prijs Gouw-Perssecretariaat. Prijs Tooneelfonds Janssens Antwer pen aan den verdienstelijksten speler van lederen kring: Hr R. Degryse, Roeselare; rol: Chinees Sing; - Hr N. Jacques, Tor hout; rol: Duivel; - Mej H. D emoes ter, Roeselare; rol Duivel; - Hr Fl. Delcof, Deerlijk; rol; Van Es; - Hr Hubert D: Ronald Verhelst, z. v. Hendrik en Béatrix Pollefeyt, Ardooiestw. 164. - Annie Decoutere, d. v. André en Maria Vandenheede, Spanjestr. 217. - John Ostyn, z. v. Omer en Maria Lambrecht, Beverenstw. 53. - Godelieve Goethals, d. v. Reml en Elivire Dumoulin, Mei boomlaan 24. - Gabriëlla Dedecker, d. v. Remi en Martha Verstraete (Rum- beke). - Brigitte Vanseveren, d. v. Al- bert en Maria-Louise Deckmyn (Waas ten). - Margareta Missiaen, d. v. Leon en Flavia Vandewalle, St-Elooistr. 50. - Antoon Monbailliu, z. v. Roger en Ma ria Vandenberghe, Jan Mahieustr. 25. - Brigitte Blomme, d v. Omer en Martha Willemyns, Gitsstr. 20. - Daniël Wer- brouck, z. v. Marcel en Prudence Ver hulst, Ardooiestw. 206. - Rudy Boddin, z. v. Octaaf en Julia Bouckenooghe Hoogledestw. 195. - Xavier Biebuyck, z. v. Alain en Marietta Ghyselen, Sint- Amandstr. 33. - Roger Debruyne, z. v. Valeer en Martha Vandooren (Rtxm- bekc) Sterfgevallen. - Alberik Verstraete, 76 L, muldersgast, echtg. Anna Declercq, Gitsstr. 114. - Leontine Pirard, 74 z. b., wed. Emmanuël Maréchal, Man- dellaan 290. - Jan Coussement, 6% j., z. v. Jozef en Maria Declercq, Hoog ledestw. 195E. - Andreas Nuytten, 3 w., z. v. Louis en Magdalena Declercq, Kat- tenstr. 144. - Juliaan Vereecke, 55 J., vlasbew., echtg. Sophia Dewllde (Zar- ren). - Maria De Wulf, 63 j., z. b., echtg. Hendrik Joos (Houthulst)- Dé- siré Dabusschere, 72 J., iandw., wed. Silvia Maertens, Hoogledestw. 75. - Ber tha Feys. 40 J., dienstmeid, ongehuwd, Zuidstr. 54. - Willy Suykens, 2 j., z. v st raat 11 Izegem, wegens aankoop en te- koop aanbieding van borstels aan over dreven prijzen: 1-0.000 fr. boete. 51 Defonr Oeral, Soktle B 103 Meulebeke. wegens aankoop met valsehe geleibrief van <er, varken en verkoop aan onbeken den: l« boete 10.000 fr., 2* boete 150.000 frank. 6) Watteyne Valëre, Kortemarkstraat Hooglede, wegens niet aangifte van stock kofflesurrogaat en verkoop tegen over bleven prijzen en wegens fabrlkatie van havervlokken zonder vergunning: 20.000 frank boete en verbeurdverklaring van 3o(H) kilo cichorei, 588 kilo etchoreisurro- gaat en -5800 kilo puddingpoeder. 7) David Jules. Ardoolesleenweg 55 B PiO'eselare, wegens niet verantwoorden \an de identiteit van den koop-er van var kens: 17.0'JO fr. boete. 8) Verstraete Louis. 10* Wijk 38 Moor slede, wegens onregelmatige verkoop van kolen: 20.000 fr. boete en verbeurdver klaring van 7.080 kilo kolen. 9) Weyts AUna, St-Pleterstraat 1 Ize- vem, wegens aankoop en verkoop van borstels aan overdreven prijzen en dlenst- belerrwnerlng: 20.000 fr. boete en ver plichte verkoop van borstels onder toe zicht der controle aan den offlcteelen prijs. 10) Vanmelle Gaston, Calgenho»K 16 Oeselgeur, wegens niet aangifte van een zeug en 10 biggen en aankoop van 200 kilo tarwe aan overdreven prijs en het bezit van 230 kilo olie: lu.ooo fr. boete en verben rdverklarl n g. 11) Dewever Albert. Ketelstr. 36 Vinkt, wegens aankoop van 566 kilo lijnzaadkoe ken: 2000 fr. boete en verbeurdverklaring. 12) Vanslambrouck Leonard, Zustorstr. 3 Ingelmnns'ter, wegens bezit van drie niet geoormerkte varkens: 10.000 fr. boete. 13) Noliet Gaston. Meenensteenweg 111 Roeselare, wegens het bakken van witte brood: 10.000 fr. boete, verbeurdverkla ring van 120 wlttebrooden, 98 kilo tarwe bloem en slutting van het bedrijf gedu rende één maand. 14) Mtiylle Jozer. Schoolstraat 17 Beve- ren. wegens aankoop en vervoer van aardappelen zonder verelscbte machti ging: 50.000 Tr. boete. 15) Bossuyt André, Hulststraat 8 oost- roozebeke, wegens aankoop van zaal- graan niet aangewend om te zaaien en verkoop tegen overdreven prijs200.000 fr. boete. 16) De Groote Wtlfrled, Hoogstraat 71 Zottegcm, wegens verkoop van zaaigraan tegen overdreven prijs: 102.000 fr. boete en verbeurdverklaring van de onrecht vaardige winst ten bedrage van 12.380,90 frank. Deerlijk; rol; van Es; - Hr Hubert De- Edmond en Victoi'lne 'Bouten, Mandel- leeuw Poperinge; rol; Johan; - Hr Jef laan. Marla Van Colllie, 71 j.. land- Dewaele, Izegem; rol: Smid Hamers; - -- J Hr Aug. Tanghe, Rumbeke; rol: Pastoor Vogels; - Hr Ch. Segers, Brugge; rol bouwster, wed. Ivo Verhoogde (Lange- mark) - Sidonia Vandepitte 85 J., wed. August Duthoit, Ardooiestw. 60. Zondagrust. Od Zondag 18 Juni: Apoth. Mevr. WYLLEMAN, Ardooiestw. Taxidienst voor de Hseren Dokters: Hr Cainiel Yssers, Herdersstraat 96. Taxidiensten voor het pubUek in de weck: Hr Odiel Ide-Vercruysse, St-Mi- chielsstr. 26; - Hr Nestor Wauters, Span jestr. 98; - Hr Gustaaf Verstraete, Hof van 't Henneken 48. Stadsbeeld. Wie nu te Roeselare ln het centrum van de stad wandelt, wordt onwillekeurig getroffen door bet frlssche beeld van jong-groene accacta,boompjes, die 'n twee-tal Jaren geleden geplant werden op de Groote Markt, de Noord straat en de Ooststraat. Het zeer ordinai re soms slordige stadsbeeld werd hier door heel wat opgefrlscht. Het plan bestond de,ze boomenplanting voort te zetten ln de Ooststraat, Noord straat. Zuidstraat. Statiepletn on Stat'o- laan. Dit jaar ls daar echter niets van te- nPW 9 9>>o 000 frank worden verdeeld recht gekomen. Wij honen echter, dat dit SI rranic women verdeeld j m0ole lnltiatlef verder zal uitgevoerd worden te meer daar deze eerste proef- Nikker; - Hr Jos. Dierick, Waregem; rol: Rudi; - Hr Gil. Libbrecht, Zwevegem; rol: De Koning; - Hr A. Vermeire, Beer nem; rol: Bas Gommere; Hr Ducastel, Meenen; rol: Herdijk. Deze 12 tooneelkringen behooren allen tot de le categorie. De Heer Vansieleghem gaf nog enkele praktische wenken over het tooneel, ter wijl de Heer Huyghebaert een korte ver klaring gaf over het oordeel der Jury en J de puntentoekenni: zijn bij de trekking van de zevende schijf 1944 aer Loterij Winterhulp gewonnen door de van de Juni-uitgifte. als volgt: 1 bon 1 bon wint wint 500.000 frank. 250.000 frank. Zenuwstoornis Totaal genezen door In alle Apotheken. 2 bons winnen elk 50.000 frank. 20 bons winnen elk 10.000 frank. 50.000 bons winnen elk 20 frank. Trekking der winnende bons: (342/1.) MAANDAG 31 JULI 1944. De uurrooster der kinemavertooningen in heel het land wordt van Vrijdag 91 Juni af als volgt gewijzigd: i Permanente zalen zullen Zaterdag, Zondag, Maandag, Woensdag en Don derdag drie vertooningen per dag geven, i Eerste vertooning te 15 uur. Zalen die i alle dagen vertooningen geven, doch niet permanent, zullen Maandag, Woensdag, en Donderdag één vertooning geven,j 's avonds; Zaterdag twee vertooningen en Zondag drie vertooningen. Aanvang! om 15 uur. Zalen die drie dagen ver tooningen geven per week, zullen Za terdag en Maandag één vertooning en l Zondag twee vertooningen geven. In heel het land zullen al de kinemazalen op Dinsdag en Vrijdag gesloten zijn. Het Staatsblad van 12-13 Juni publl- 1 ceerde een uitgebreid besluit, onderver deeld in verschillende hoofdstukken, ln verband met de mobilisatie van den i oogst 1944. Van bevoegde zijde werd een oproep' gedaan tot ae bevolking om zoo zuinig mogelijk om te gaan met het verbruiS van elektrische stroom. In dezen op-1 roep wordt er de nadruk op gelegd dat geen voldoende gevolg gegeven werd aan de voorgaande oproepen, dat de kolen- voorraden bij de elektrische centrales voortdurend slinken en dat zoo geen belangrijke besparing kan verwezenlijkt worden ook de levering van elektrische stroom voor de vitale behoeften der be- volklng ln het gedrang zal komen en i zich drastische maatregelen zullen op- dringen. nèmlne schitterend geslaagd mag lice ten. F.en kleine verfaalïng ls voor de Roden 2 bons winnen elk 100.000 frank! 'bachstede geen overbodige weelde. Bond der Oostcndsche flcëvncucerden. BERICHT. - Als gevolg van bet schie lijk overlijden mijner vrouw, Rosalie Sys, bied ik aan den Bond der Oostendscbe Geëvacueerden, do bevolking, inzonder heid de inwoners der Dr Delbekestraat en de Familie Gaytant-Raveschot. mijn innigste dankbetuigingen voor de blijken van genegenheid en solidariteitsgevoel in deze droeve tijden en die alles hebben Ingezet om ons als vluchtelingen bet le ven aangenaam te maken. (Get.) ADOLF CLAEYS. Vrouwenloven V. N. V. Bij de naai- kring van Gezinshulp stond de aktlviteit op hoogspanning. Er werd werkelijk heel wat gepresteerd Voor de plechtige Com munie van hun beschermelingen. Vlijtige en toegewijde handen hebben veel kindervreugde gebracht, intusschen wacht er nog een heele boel werk. Er wordt nu begonnen met een pan toffelcursus. De Inschrijvingen zijn zoo talrijk, dat de lessen moesten gesplitst worden. Er zal dus een cursus gegeven worden op Maandag en op Dondernamid- dag in het secretariaat R. Tollenaercplein. Voor praktlschon Inzet van onzen kern Gezinshulp bij eventueele lur.htbom bardenventen, werden inmiddels alle noo- dige en nuttige schikkingen genomen. On ze vrouwen zullen hun taak vervullen. BERICHTEN VAN WINTERHULP Melklicketlen. Voor de rose-Wtntor- hulpkaarten worden de melkt loketten uit- fdeeld op Maandag 19, Dinsdag 20 en oensdag 21 Juni, 's morgens van tot en 's namiddags van 2 tot i uur. Nationale collecte. De collecte ten voordeele van het Nationaal Steunfonds voor geteisterden bracht te Roeselare 46.386,85 fr. op. De volgende stralen bleven echter nog onbezocht: St-Alfon- susstraat, Leenstraat, Rodenbachstraat, 1 Kernemelkstr., Dlksmuldesteenweg, Mee nensteenweg, Bollenstraat en Splllebout- dreef. De inwoners dezer straten kunnen nog het hunne bijdragen door bun gift te overhandigen aan een der leden van het Plaatselijk Comité Winterhulp Roeselare of te storten op Postrekening 44.77.55 van het Plaatselijk Comité Winterhulp Roe selare. ADMINISTRATIEVE RECHTSMACHT ROESELARE 1) Vanheede Reml, Kasteelstraat B 231, Lichtervelde, wegens onregelmatige ver koop van runderen: 20.000 fr. boete. 2) Berlamont Antoon, St-Pleterstraat 20 IZ'Mjem, wegens niet aangifte van een varken en een koe: verbeurdverklaring 1 en 6000 fr. boete. 3) Depraetere Mlche!, 8* Wijk 133 Tleli. wegens aankoop van contractaardappelen tegen overdreven prijzen: ïoo.ooo frank boete. 4) Temperman Marcel, Guldo Gezelle- HOOCLEDE. Burgerstand. Geboor te. - Boddtn Eric, z. v. Maurits en Van- thournout L.vdta. Berichten Bevoorrading. De lateko- mers kunnen nog hun niaalvergunnlnaze- gels konten afhalen Maandag voormiddag 19 Juni, van 9 tot 11 uur. Do tmanlvergun- nlngen voor Hooglede-Dorp worden Dins dag 20 juni, van 14 tot 16 uur. en deze voor Sint Jozef Woensdag 21 Juni, van 14 tot 16 uur hij Dewulf, gegeven. De winkeliers moeten de Ingeschre ven Wehrmachtzegels inbrengen Vrijdag 23 Juni, van 9 tot 11 uur. De zegels «21-5-44», dus nu in ont loop, moeten ten laatste tegen 19 Juni bij de winkeliers afgegeven worden, 't zij men de waar bekomen heeft of niet, daar ze jta die datum niet meer geldig zijn. CITS. Diefstal. Cyriel Messine, een Gltsenaar, maar nu wonende te Brussel, werd Dinsdag nacht op heeterdaad be trapt te 3.30 uur, toen hl.1 poogde te ste len bl| landbouwer Jules Callewaert. Reeds bil Hector Callewaert had hij een hen gestolen, ntaar ook daar was ltlj ver laagd geworden. De veldwachter nam hem bn de lurven en bracht hem naar 't gevang te leper over. Ja. het deugt niet naar Güs te komen als dief, want ieder een heeft er een waakzaam oog gekregen. Het ls er beter te konten als vriend. REA'EREX-bij-Rooselorc. Burgerstand. Geboorten. - Vlaene Daniël, z. v. Alfons en Vannieuwenhuyse Magdalena. Claeys I.udwlg, z. v. Oscar en Muylle Angèle. Vyncke Lydia, d. v. Jeroom en Egger- mont Maria. Baert Ludwlna, d. v. Gustaaf en Vandenberghe Allda. Van- coillle Luc, z. v. Karei en Desmet Mar- garetha. Overlljdens. Galpaert Hector. 67 ongeh. Vansteenlandt Flavle, 32 j.. d. v. Cam lel en Staelens Elodie. Vansteen landt Camlel, 68 eebtg. v. Staelens Elodie. Bouekaert Marle, 73 J., ongeh. Cornette Paulfna. 80 J., wed. v. Ver hoest Alois. Deoeutflnek Maria, 89 J., wed. v. Vancraeynest Pieter. Raes Ri chard. 66 j., ongeh. Vanzieleghem An dré, 24 J., 1. v. Alidor en Iloestens Eme- rence. ARDOOIE. Diefstal. Enkele dagen geleden werden 6 zwijnen gestolen bij Leon Devtsschere, landbouwer, Wlik De Weeze. Een paar dagen later werd er 's nachts weer ingebroken. Dezen keer hadden de dieven het op zijn auto ge munt. ZIJ ltehben de deur, die niet geslo ten was, uit de hengsels genomen en den auto naar bulten gesleept, waarna ze met hun bult verdwenen. F.r wordt een ern stig onderzoek ingesteld. Een goed Inltiutief. De Heer Burg graaf Dejongbe. eigenaar van het groot bosch te Ardooie. heeft aan de behoeftt- gen van de gemeente, hoofdzakelilk men schen die van Winterhulp genieten, de mogelijkheid opengesteld om aan de noo- dige brandstof te geraken. Zij kunnen tedere week 100 kilo hout krijgen aan zeer voordeellgen prijs. Natuurlijk wordt er gretig gebruik van gemaakt. Ernstig ongeluk. Bij Café De Voer man op den steenweg naar Roeselare, stond een wagen; men was Juist bezig met hout lossen. Toen de vo-erman hier mee klaar was, stak hij met zijn gespan van links naar rechts over zonder eerst te zien of de baan vrij was. Op dat oogenbltk kwam een zekere Lessage Omer, wonende Sektie B 60, met zijn velo aan den rechterkant van den weg voorbij gereden. HIJ bot3te tegen de kop pen van de paarden aan en viel toen met zijn hoofd tegen den bordnursteen van den tramweg. In bewusteloozen toestand werd hij naar het hospitaal vervoerd. Daar constateerde men dat het slachtoffer naast verschillende verwondingen vier ribben gebroken had. Diefstal. Ten nadeele van Verllnde Camiel uit Ardooie werd door onbeken den uit een ongesloten hok een rol af- slultlnsrsdraad gestolen. Er werd een on derzoek Ingesteld naar de daders. RUMBEKE. Burgerstand. Geboor ten. - Wittouck Luclaan, z. v. Juliaan er Nuyttens Maria. Rosseel Pieter, z. v. Gustaaf en Deman Angela. David Irma, d. v. Albrecht en Deboot Maria. Van- hecke Willy, z. v. Achiel en Vancoiliie Ellsa. Overlijden. Verstraete Maria, 76 J. wed. v. Carly Camiel en v. Samyn Leo nard. Huwelijksafkondiging. Demonie Al- brecht, landb. te Roeselare, met Dedeur- waerder Cesarlna, z. b. De vlcoschlevcrlng. De vleeschleve- ring ging in on-ze gêmeente buitengewoor goed. Er behoefde nooit iemand verwit tigd te worden en gedurende twee Jarer •had Rumbeke 10.000 tot 12.000 kilo over schot. Alle leveringen waren vrijwillig, Het overschot werd echter eenvoudig ge liquideerd. Het blijkt nu, dat deze handel wijze grooten Invloed uitoefende op de verdere leveringen. Van vrijwillige leve ringen is ongeveer geen sprake meer er telkens moeten de hoeren vcrwllfU.1 wor den. Op het moment staat Rumbeke mei 2.000 kilo achterstand. Een landbouwer «iaat zelfs met een debiet van 1.750 kilo en heeft nog geen kilo geleverd.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 6