NIEUWS UIT 'T BINNENLAND INVASIE LOTiRiJ MIKRANIAl VLAANDREN 13 MIJN LAÏïD UIT 'T ROESELAARSCHE UIT 'T IZEGEMSCHE GMJT'EN JTOITïïT! IN SIN TE BANDITISME IN ONS LAND Moge de Heer den Broeder-Jubilaris nog menige jaar schenken tot Zijn meerdere eer en glorie en tot voldoening van eenieder van ons! DE LUCHT BOMBARDEMENTEN OP ONZE STEDEN Door de Anglo-Amerikaansche lucht macht werd Gent andermaal bestookt. Het aantal verwoeste huizen wordt op een 50-tal geschat. Uit de puinen wer den reeds de lijken van 46 personen ge borgen wijl het aantal der gewonden op 60 wordt geschat. OP FRANSCHE STEDEN DE BURGEMEESTER VAN OOSTNIEUWKERKE NEERGESCHOTEN IN ENKELE REGELS Moeder met haar drie kinderen vergiftigd te Tilburg. Te Tilburg kwamen een moeder met haar drie kinderen in den keuken hun ner woning door gasverstikking om het leven. Denkelijk heeft een der kinde ren het gaskraantje opengedraaid en is de moeder eerst "bewusteloos gevallen. HETMATSTUDTE IN VERZEKENS! Voor Outer en Heerd, voor God en Gezin. Land in gevaar! Uwe antwoord WAFFEN-SS BOEKENNIEUWS UIT HET STAATSBLAD GEVAARLIJKE DRANK GESTOLEN TE WAREGEM Een verbruiker ervan reeds gedood. Massaveratikking door uitlatingen van gasgenerator. TREKKINGEN DAVIDSFONDS Gewestbond Roeselare-Ticlt. LOTENLEENING 1932 LOTERIJ WINTERHULP NEGENDE SCIIÏJF Super groot lot: Twee Millioen. Twaalf groote loten van 100.000 fr. 20 loten van 40.000 fr. 20 loten van 20.000 fr. 80 loten van 10.000 fr. 200 loten van 5.000 fr. 800 loten van 1.000 fr. 40.000 loten van 100 fr. Het biljet: 50 fr. Het vijfde: II fr, P. G. R. 247.17 V. 342/1. REEDS 22 SLACHTOFFERS VAN Dr PETIOT GEKEND Weerstandsnesten van terro risten in Wallonië uitgeroeid. Hagelsteenen van 2 kgr. WINTERHULP V-342/1 HOOFDPIJN Slaaploosheid, Zenuwstoornis Totaal genezen door Hoofddépot Apotheker KINGET-OPSOMER, Veurnc. (Verg. 051/776.);* Het meest doeltreffende en zekerste produkt voor het verdelgen van SLAKKEN. WORDT VERKOCHT: In pakjes van 25 gr.: 3 fr.; 125 gr.: 11,50 fr.; 500 gr.: 45 fr.; 1 kgr.: 90 fr.; - Voor 2V-i kgr. en 5 kgr.; prijzen op aanvr. Te koop in alle gespecialiseerde win kels en drogerijenZooniet schrijve j men aan: MFÏ FÏTRÏY Asent Jan WeUenstraat 11-13, ST-P.-WOLUWE - BRUSSEL. UIT ROESELA11E UIT IZEGEM I j 5 A k J r* J - 4/ lw 4 A fl i t ?!J ..-v.J 2_4 - h o-J 1 Zor.2 J...A L Jut v:J~g Jaioa VI. V - Üv V/I .'lO*~ JSilVio LrC LÏ1 - -S-.1i-Ct iCiOwM Wwl iLiZcCi iiCCiti gekr.g.n. Dj aicmgeksnde en geachte Jubilaris, ?eboren te Dikkeüu'jch den 23 Februari 1 074, vraci in het L T:\ppis tc.nLioc3ter te Westv: -teren den 23 .v_ei ïnoi, ontving er het k.estl der Orde den 2 Juii daar opvolgende en werd er geprofest den 4 Juii 1396. Tijdens de vijftig Jaren welke hij in het klooster doorbracht heeft hij ver scheidene bedieningen waargenomen. Gedurende twee jaar heeft hij den koestal geredderd, verders is hij gerui- men tijd de schilder van 't klooster geweest, heeft twaalf Jaar in de kaas makerij gestaan, maar, wat hem vooral heeft bekend gemaakt, is de zoo be langrijke en kiest he bediening van por tier des kloosters, waar hij nu reeds 28 Jaren lang elksndeen ten dienste staat, en iedereen heeft gesticht üoor zijn aanhoudende vriendelijkheid en zijn naar buiten stralende klooster- deugden. De bewoners van Slnt-Sixtus-Abdij zullen dan ook in alle stilte voor God die blijde gebeurtenis gedenken, met op Zondag een Pontificale Hoogmis te zingen. AP MULTOS ANNOS! Andermaal werden een aantal Fran- sche steden zwaar gebombardeerd door de Britsche en Amerikaansche lucht machten. Onder de Fransche bevolking dezer plaatsen vielen andermaal talrijke dooden en gewoonden te betreuren, o.m. 237 te Versailles, 200 te Poitiers. Veel dooden vielen ook te betreuren te Amiens, Avignon en Ar les maar het iuiste aantal is nog niet bekend. In iet gebied van Rijsel vielen eveneens 93 dooden te betreuren en in het de partement Yonne 45. Vrijdagmorgen begaf zich burgemees ter Jozef Dervaux omstreeks 8.40 uur naar het gemeentehuis van Oostnieuw- kerke. Daartoe gebruikt hij gewoonlijk een binnenweg. Hij ontmoette er ren goeden bekenden en na elkaar goeden dag gewenscht te hebben, vervolgden beiden hun weg. Plotseling hoorde de Burgemeester gerucht achter zich. Hij draaide zich om en hij zag drie jonge kerels voor zich die per fiets genaderd waren. Een der kerels begon dadelijk met zijn revolver te schieten. De Bur- temeester viel neer, waarop een tweede erel naderbij kwam en hem verder af maakte. De dood was oogenblikkeiijk. Het slachtoffer werd op 7 a 8 plaatsen getroffen. De laffe moordenaars vluchtten per fiets in de richting van de Groenestraat. Het slachtoffer werd Burgemeester van Costnieuwkerke op 15 September 1942 en is 55 jaar oud. Ongetwijfeld geldt het hier een politieken moord. Het onderzoek wordt geleid door de Feldgendarmerie, die aanstonds ter plaats© was. Ook de Arrondissements commissaris Dr Qu intens bevond zich dadelijk op de plaats van den aanslag. Nog nooit hebben wij een rouw zoo algemeen en spontaan gezien als te Oost- nieuwkerke bij de begrafenis van Bur gemeester Jozef Dervaux. Zijn stoffelijk overschot werd gedra- §en op de schouders van de Kameraden- lurgemeesters van hert; Arrondissement. Onder de aanwezigen bemerkten wij Kriegsverwaltung Roctkamp van de Kreiskommandantur, Gouverneur Eul- ckaert, Dr Quintens, de Bestendig-Af- gevaardigden Deckmyn, Vermeer.schDe- dullen, Arrondissementsleider Commey- ne, Kameraad Leuridan, enz. Piëteitsvolle meisjeshanden hadden ln den vroegen morgen de plaats waar Bur gemeester Dervaux vermoord werd, ge sierd met roode en witte bloemen. Bij het graf werd namens het Ge meentebestuur het woord gevoerd door Kameraad Maurice Crabbe. Daarna werd het woord geveerd door Arrondisse mentscommissaris Dr Quintens. Ten slotte sprak Arrondissementslelder Ka meraad Commeyne namens de beweging. Na het zingen van het Vaarwel mijn Broederen de strophe van het Wil helmus verlieten allen diep geroerd den doodenakker cm een laatste groet te brengen op de plek, waar Burgemees ter Derveaux viel als slachtoffer van sluipmoordenaars. Laten we hopen dat de laffe moorde naars spoedig hun verdiende loon zul len ontvangen. Te Eine viel een 3-jarig knaapje in een ketel kokend water en werd zeer zwaar verbrand. Te Pont-a-Celles vermaakte een Jon gen zich met een kogel. Het tuig kwam plots tot ontploffing en de Jongen werd in zorgwekkenden toestand naar een kliniek overgebracht. Te Haine-St-Paul stak een 16-Jarig meisje, dat aan het breien was, rich met een priem in den vinger en moest naar een kliniek overgebracht worden. Te Dordrecht ontplofte in een kalk- fabriek de persketel welke 20 meter lang en 2 meter hoog was. De heele ketel werd van zijn fudament gerukt, schoot door de fabrieksmuren tot in de daarvoor gelegen huizen. Aldus werden 5 woningen vernield en twee bescha digd. In de fabriek zelf werden 4 per sonen gedood en in de getroffen hui- Een zeven. Er werden vier zwaar ge wonden opgenomen waarvan er nader hand nog twee stierven. Tp Haacht werd een tijdbom neer gelegd een de woning van den tweeden schr :n der gemeente. De bom ontplof te binst tien nacht. De moeder van tien rhepen werd gedood wijl het huis en dit aanpalend beschadigd werden. Te Oudergem drongen gewapende bandieten binnen in een woning en elschten er het aanwezige geld. Daar de bewoners zich tegm de bandieten verzetten gebruikten deze hun wapens en schoten de echtelingen-bewoners dood en roofden daarop 150.000 fr. aan geld en iuweelen ter waarde van 400.000 fr. Te Appelterre drongen dieven binnen in een tabakfabriek en roofden er 10.000 sigaren en 1.000 kgr. tabak alsmede twee schrijfmachines. Te Brussel drongen vijf gewapende bandieten binnen in een huis, verklaar den tot een geheimen politiedienst te behooren en tot een huiszoeking te moe ten overgaan. De eigenaar verzette zich en gaf alarm na een ruit te hebben ingeslagen. De bandieten namen de vlucht en de eigenaar zette de achter volging in. Hij werd echter bewerkt met een mitral jette en zeeg dood ineen. Te Martelange werd vanuit struiken geschoten op een man en een vrouw die aldaar per fiets voorbijreden. De man kon zich van zijn rijwiel laten glijden en de vlucht nemen in het bosch maar de vrouw werd evenwel ge dood. Te Gosselies drongen gewapende ban dieten binnen in een woning, bonden vader, moeder en oudste zoon en dreig den daarop twee kinderen te vermoor den zoo het geld hen niet werd over handigd, waaz-op zij de hand wisten te leggen op 380.000 fr. Te Herent, waar tn de maand Mei reeds een moeder met vier harer kin deren werden vermoordwerd ander maal een moeder en haar zoon op hun hoeve vermoord, Te Hoeleden werd de veldwachter door bandieten overvallen en neerge schoten. De ongelukkige werd op slag gedood. Te Til ff werd een vrouw vermoord en beroofd van 15.000 fr. Te Eugies was een jonge vrouw soep gaan halen naar het bureel van Winter hulp. Bij het huiswaartskeeren werd zij overvallen en doodgeschoten. Te Baisy-Thy werd een moeder even als haar twee dochtertjes van 8 en 11 jaar, in een bosch vermoord. Te Brussel werden puinplunderaars tot zware straffen verwezen, zelfs tot 10 Jaar dwangarbeid. Tusschen Mol en Meerhout werd een verpleegster van den Bond Moyson met revolverschoten langs den weg doodge schoten. Te Oeffet werden een landbouwer en zijn vrouw overvallen en beroofd van al wat zij op zich droegen. Te Guitsch werd een molenaar op den drempel van zijn woning neerge- kogeld. Op een dag werden te Wasmes niet min dan vier vrouwen met revolverscho ten vermoord door onbekende bandie ten. De drijfveer van deze 4-dubbele moord, is onbekend. Naderhand werd in zelfde gemeente nog een gehuwde vrouw vermoord. Te Charleroi werd een man en zijn vrouw door bandieten afgemaakt met een mitral jette. Te Spa werd het lijk van een Luike naar ontdekt in een bosch. De ongeluk kige bleek te zijn vermoord met revol verkogels in het hoofd. Strijden zelf is de hoogste kuituurdaad. Wie niet strijdt leeft niet. Wie niet strijden durft, heeft het leven reeds verloren. Dat het nu in dezen strijd om al de levenswaarden gaat, is de klaar blijkelijkheid zelf geworden. Daarvoor gaat het nu, en dat is werke lijk alles. Cyriel Verschaeve. (Medegedeeld). KOMT TE VERSCHIJNEN: Maandblad TULuitgegeven door L an des ju ge nd f ueh rung der Hitlerjeugxl Vlaanderen (Montoyerstraat 24, Brussel). Jaarabonnement 35 fr. - 3 fr. het rauini- mer. Nr 1 komt te verschijnen. Abonnee- ren bij Beheer Ti.ilJan Blockxstraat 40, Brussel. P. C. 4101.98. «DER VADEREN ZONEN», rijk geïllus treerde brochure over de opleiding en inzet der SS-Sturmbrigade Langemarck. Kosteloos te verkrijgen bij Ersatzkom- mando der Waffen-SSWetstraat 44, BENOEMING De Hr Simoens U., uit leper, rijks- landbouwkundige, wordt benoemd tot hoofdrijkslanilbouwkundige. Onze bes te gelukwenschen. TER BESCHIKKING GESTELD De Ilr Cnockaert R., politiecommissaris •der gemeente Komen, arrondissement leper, met ingang van 1 Juli, is ter be schikking gesteld. De Hr Huysman G., politiecommissaris der gemeente Buggenhout, arrondisse ment Dendermonde, is met ingang van 1 Juli 1944 ter beschikking gesteld. Enkele dagen geleden werd in de ver zamelplaats der rijkswacht, gelegen juist nevens de rijkswachtkazerne te Waregem, ingebroken en een belang rijke diefstal van geestrijke dranken werd er gestolen. Deze dranken, «Chery Brandy genaamd, bevatten methilalco- hol en de verbruikers ervan worden blind of erger nog laten er hun leven bij. De bevolking wordt dus op de hoogte gebracht dat het verbruik van deze alcohol uiterst gevaarlijk is. Zekere Firmin Vanderlinde, 19 Jaar oud, die een zekere hoeveelheid dezer dranken had gebruikt, is ln de hevigste pijnen overleden. De rijkswachters 'zet ten een streng ondersoek in. Zoo werd Zaterdag jl. nog een groote hoeveelheid fiessohen dezer gevaarlijke drank ont dekt in de bosschen gelegen langs den steenweg naar Anzegem. Reeds werden heel wat personen onderhoord en een drietal werden aangehoud'n. Het on derzoek wordt ijverig voortgezet. Tn 't lieve Vlaandren staat mijn woon, Te midden groen en bloem en plant. O! 'k Vind het daar zoo lief en schoon,1 Daar ligt mijn hert en Vaderland! Daar woont mijn Vrouwtje, werkt rn De vogels kweelen in den hof. [naait, j Als 's morgens vroeg het haantje kraait, Zingt 't zilverklokje Godes lof! Daar bloeit de roos en riekt zoo goed. Het windje ruischt in 't ranke tiet. Ilc hoor den nachtegaal, zóó zoet. 'n Land lijk 't mijne is er niet! Beselare, 1944. CEO. - Op een vrachtauto rijdend langs de baan te Lokeren hadden een 20-tal smokkelaars plaats genomen. Wat ver der werd de voerder nogmaals gevraagd plaats te bieden aan een paar personen. Toen hij stopte en plaats wfi.de doen maken voor zijn nieuwe passagiers stel de hij met ontzetting vast dat de eerste medereizenden onpasselijk waren gewor den door gasüitlatingen van de gasge nerator van den wagen. Verschillende onder hen moesten naar een zieken huis worden overgebracht. Schier in pern enkele onzer 33 aange sloten Davidsfondsafdeelinfren ging het jaarfeest van de II. Lutgardis onopge merkt voorhij. O. m. te Izegem en te Win gene werd speciaal gepredikt over de patrones van 't Davidsfonds en van de Vlaanische taal. Het betaamt dan ook dat al onze goede, aktieve afdoclingen ln 1944 het initiatief nemen van de Gulden Sporenherdenkirtg, die best zal doorgaan op Zondag 9 Juli, ofwel op Dinsdag 11 Juli. We raden aan dien dag minstens een solemneels Mis voor 't welzijn van land en volk te laten opdragen, waaron der gele genhekissertnoen door een Eerw. Pater of den ge es tel. adviseur. Kan er met snkses nog een avondfeest met mu ziek en zang op touw worden gezet, zoo veel te beter. Doch elk doe ten minste iets. Wij versagen niet! IIET 01:WESTBESTUUR. Trekking van 24 Juni 1944. Reeks 290.366 wint 50.000 frank: Volgende reeksen winnen 25.000 fr.: 152.008 105.694 174.099 112.518 158.619 227.538 198.269 163.552 286.654 250.496 262.166 Het onderzoek werd onverpoosd door gezet door de Parijsche onderzoeksrech ter Berry inzake de massamoordzaak ten laste van Dr Petiot. Reeds kon de identiteit van 22 der slachtoffers van Dr Petiot, 11 mannen en 11 vrouwen, vastgesteld worden. Onder hen bevin den zich 8 Joden, de meesten afkom stig uit Holland. Tien der overige slacht offers behooren tot de Parijsche onder wereld, wiji er verder 3 Eelgen en 1 Pool onder de slachtoffers geteld wor den. Anderzijds werd een lijst opgesteld van personen welke denkelijk niet ver- der zijn geraakt dan de woning van Dr Petiot. Onder deze namen bevinden zich deze van 4 personen uit Antwer pen, 1 uit Leuven, en twee uit Oost ende, namelijk van Joseph Stevens en Gilbert Bason. Zij verdwenen meestal ln 1943, in den Januarimaand. De vrouw alsmede de broeder van Dr Petiot zouden wel degelijk op de hoogte zijn geweest der handelingen ^i^denmna^amoordmaa.r^^ j De Duitsche politiediensten zetten hun aktie tegen de terroristen in Wal-' lonië voort. Aldus werden bij Havelange 6 personen aangehouden en vrachtwa gens, motorfietsen en springstoffen aan-1 geslagen. Na een vuurgevecht werden bij Avins 22 lieden ingerekend. Bij Qua- reux werd een blochhaus opgeblazen. Te Mont-le-Ban werden 500 kgr. dynast miet aangeslagen alsmede pistolen. Te; Latinne werd een Duitsche patroelje op vuurschoten onthaald: na een gevecht werden 5 bandieten neergeschoten en 51 anderen aangehouden. Naderhand wer den hier nog twee medeplichtigen aan- gehouden en o.m. 58 pistolen gevonden,, een mitraljeus^ antltankgranaten, enz. In de Spaansche provincie Murcla I vielen hagelsteenen waarvan de groot ste 2 kgr. wogen en de kleinste nog den omvang hadden van een ei. De velden werden bedekt met een 30 cm. dikke laag dezer hagelsteenen. ln alle Apotheken. JL1 voor België, i i Verg. 115/7. Tel. 33.34.57 Burgerstand van 22 lol 29 Juni 1944. Huwelijksafkondigingen. - Valeer Azou, statiewerker, met Gerarda Mattan, dienst meid, b. te Roesela re - Paul Vanclen- broucke, houthandelaar te Kuurne, met Yolande Van Lauwe, z. b. te Roeselare. Huwelijken. - Roger Spriet, bureolbe- diende te Oostende, met Gabriella Van- dertberghe, z. b. te Roeselare, voorh. te Meulebeke. - André MuyHe, biireelbcdlen de te Ichtegem, met Magdalena soete, z. b. te Roeselare. Geboorten. - Paul Moyaert. z. v. Leon en Maria Loonknecht, v. Beveren. - Odiel Vandycke, z. v. Achiel en Heiera Vamie- cappell-e, Kuchtemstr. 7. - Julien Corneil- lle, z. v. Odiel en Estella Pyncket, v. Moorslede. - Raymond Carly, z. v. Ju- liaan en Maria Berteloot, Vredestr. 32. - lnarid Hostens, d. v. Juul en Cesarlna Pattyn, Hoogledesteenweg' 209. - Redely He Mey, z. v. Andreas en Maria Vanden- berghe, v. Ardooie. - Willy Degryae, z. v. Andreas en Maria-Josée Samyn, Zuid- molenstraat 112. - Herman Depla, z. v. Alidoor en Rosa Bierbrouck, v. Beveren. - Anna Callebert, d. v. Gerard en Mag dalena Bruneel, Batavialaan 41. Sterfgevallen. - Maria Deceuninck, 24 j., leerbewerkster, echtg. Gerard David, Kattenstr. 102. - Cainiel Masscbelein, 76 j., •herbergier, echtg. Maria Bouckenooghe, Ooststr. 8. - Magdalena Vancoillie. 22 j., stopster, ongeh.. Drafstr. 7b. - Denisa Vanryckeghem, 1 rn., d. v. Robert en Maria Coudron, Groenestr. 46a. - Leonia Carette, 71 j., z. b., echtg. Camiel Hoste, St-Josephstr. 30 (v. Oostende). - Polydoor Bouckenooghe, 59 j., bleeker, echtg. Ju liana Vulsteke, Meulebekestr. 23. Geneeskundigen Dienst. Op Zondag 2 Juli 1944, apotheekdienst: Heer DELTOUR, Ooststraat 116, Roeselare. Taxidienst voor H.n. Dokiers. Heer Nestor WALTERS, Spanjestraat 98. Taxidiensten voor het publiek. i) Hr Gustaaf Verstraete, Hof van 't Hennekcn 48; - Hr Camiel Yssers, Herdersstraat 48; - Hr Odiel Ide-Vercruysse, St-Michlels- straat 28. Leveringen in het Arrondissement Roe- selare-Ticlt. Voor wat de leveringen betreft stond het Arrondissement Roese- lare-Tlelt de vorige jaren aan de spits van het geheele land. Over het algemeen renomen zijn de leveringen van dit jaar nog beter dan die van het vorig jaar. We geven hier enkele cijfers: Het Arrondissement Roeselare bereikte een gemiddelde van 97,89 Het Arrondisse ment Tielt een gemiddelde van 98,63 Natuurlijk was de levering in iedere gemeente niet even schitterend. Dit vond echter meestal zijn oorzaak in het feit, dat er wegens den zandigen bodem min der geproduceerd kon worden. Geen en kele gemeente in de beide arrondisse menten kwam echter beneden de 90 De beste gemeenten ln het Arrondisse ment Roeselare waren: Izegem 105.32 Ingelmunster 101,76 Hooglede 100,25 Oekene 99.71 Sint-Eloois-Wlnkel 99.49 Rollegem-Kapelle 99,41 De slechtste gemeenten: Oostnleuwkerke 92,84 Kachtem 93,20 De beste gemeenten in het Arrondisse ment Tielt waren: Wielsbeke UQ,20 Ruiselede 103,12 Sint-Baafs-Vijve 102,48 Zwevezele 102,39 Wlngene 101.96 Tielt 101,18 Dentergem 100,19 - De. gemeenten met het laagste per centage: Markegem 90.08 Ooigem 90,60 Oostroozebeke 92.65 Terecht mag het Arrondissement Roe- selare-Tielt tot voorbeeld gesteld worden aan het gansche land. Een goede vangst. Zekere D... L... uit Zonnebeke, vervoerde op onwettige wijze met paard en kar 600 kilo tarwe en 750 kilo haver. Gekomen aan de Wijk Vierkaven te Moorslede, ontmoette bi.! de Vliegende Brigade Roeselare. Na de zaak onderzocht te hebben, werd de geheele lading aangeslagen, die natuurliik be stemd was voor de zwarte markt. Nu werd alles afgeleverd aan een erkenden makelaar. Ongeluk. Zekere Camiel Masehelein. wonende Ooststraat 8 Roeselare. had het ongeluk omstreeks 7.15 uur 's avonds van den keldertrap af te vallen. De ongeluk- kige werd met een zware schedelbreuk opgenomen. Hij werd aanstonds naar de Kliniek van het II. Hart, Meenensteenweg, vervoerd, doch ondanks de beste zorgen overleed hij na enkele oogenblikken. Ongeluk. Zekere Polldoor Boucken ooghe, oud 59 j. en wonende Meulebeke- straat Roeselare. werd enkele dagen ge leden bij een reis naar Kortrijk door net vreeselijk gedrang tegen een tramwagen gestooten. Hij kreeg van den tram een harden stoot tegen de borst. De dokter oordeelde het noodzakelijk dat hij ter verpleging opgenomen werd ln het hos pitaal Bruggesteenweg Roeselare. Zijn toestand verergerde echter 7-oozer, dat hij ondanks de beste zorgen overleden is. Bericht aan de Cinema-uitbaters Roe- selare. Vanar Zaterdag 1 Juli worden de uren van de cinemavertooningen ge steld als volgt: Zaterdag om 7 uur, Zon dag om 4 en 6.30 uur, Maandag om 7 uur. BERICHTEN VAN WINTERHULP BETALING GOEDKOOP SPIJSHUIS. Ondanks onze herhaalde onderrichtingen z;jn er toch nog steeds menschen die niet weten wanneer ze moeten komen beta len voor het goedkoop spijshuis. in het goedkoop 'Spijshuis aan de statie kan men lederen dag betalen in het spijshuis zelf. Voor de bijhuizen betaalt men echter per week en deze betalingen geschieden uit sluitend den Vrijdag voormiddag van 9 tót 12 uur, ln het secretariaat Alfons Car- lierstraat. Dus niet don Maandag doch den Vrijdag. MELKTICKETTEN. De melktJoketten zullen uitgedeeld worden als volgt: 1) Voor de bezitters van de groene kaarten: Maandag 10 Juli, de straten 1 tot en met 60; Dinsdag ll Juli, de straten 61 tot en met 100; Woensdag 12 lull, de straten 101 tot en met 188. 2) Voor de bezitters van :1e rose kaar ten: Maandag 17 Juii, de straten 1 tot en met 60; Dinsdag 18 Juli. de straten 61 tot en met 100; Woensdag 19 Juli, de straten tül tot en met 183. Kolcnbons voor fleëvncueerden. De geëvacueerden kunnen in den bevoorra- dlngsdienst een bon voor 100 kilo kolen bekomen op voorlegging van hun kaart van geëvacueerde en van de gele kaart van gezinshoofd. Er wordt slechts één bon per huisgezin afgeleverd. Plantgoed 1944-45. Volgens een mede- deellng van de Hoofdgroepeering Aard appelen wordt ORrier den nrang der om standigheden nan ieder aardappel-verbou wer fpn sterkste opgedragen, de nood 1 ge maaatrëgelen te treffen om leder voor zleh de noodige plantaardappelen voort te brengen en voor te behouden, die voor de aanplantingen van het volgend seizoen noodig zullen zijn. Verdere gegevens worden verstrekt op het secretariaat van de N. L. v. C. STAREN. Burgerstand. Geboorten. - Slosse Er lek, z. v. Albrieck en Lammer- tyn Simonne, Statiestraat. - Bouckaert Bosa, d. v. Prosper en Dobaere Yvonne, Groote Veldstraat. HOOGLEDE. Burgerstand. Geboor te. - Deeortc Katleen, d. v. Georges en Maria Doboeuf. Huwelijksbelofte. - Lefever Alois, luaiï- demaker, met Bossu Margareta, naaister, b. v. Hooglede. Diefstal. Vrijdag nacbt 23 Juni bob ben dieven 3 kom. ik 11 gestolen bij land bouwster Wed. Verhulst, wonende op sieyhage. Ongeval. B. M. had een fietstocht ge daan en bij den terugkeer langs de baan Sieyhage11oogledn slak ze,plots de baan over zonder zich te vergewissen of er niets opkwam. Plots verschoot ze en viel voor een aanhollende auto die juist langs haar hoofd voorbij-zoefde. Gelukkig voor haar kwam zij er met den schrik van af. Ongeval. Zondag 18 Juni verbrandde Vrouw Od. Debruyne, wonende Sieyhage, haar den 'oet met kokende soep. Een 3-tal weken rust zal er uoocUg z jn 0111 haar opnieuw te been ie brengen. Inschrijving vroege aardappelen. Wie vergeten had zich te laten Inschrijven voor vroege aa-dappelen, dle.no op Dins dag 4 Juli tusschen 2 en 4 uur naar het Gemeentehuis te gaan om dit te doen. Later zullen ze dan de zegels krljg«n. GITS. Burgerstand. Geboorte. - Vermeersoh Reglnal, z. v. Jozef eu Mag dalena A-speel. Maalveryunningen op 0 Juli, van 8 tot 11 uur. Bureclen Bevoorrading gesloten op 4, 5. 7 en 8 Juli; alleen open op 3 en 6 Juli, BEVEREN (Roeselare). Burgerstand. Geboorten. - Bostoen Dirk, Izeg-emslr. - Toinmelein Michel, Statiestraat 29. - Moyaert Paul, Onlede goed. 12. ARDOOIE. Diefstal. Bij Leon De- vtsschere, Weezenstraat D 55, werden 'n lü-tal hennen gestolen en ongeveer 75 kilo aardappelen. De politie stelde een onderzoek ln. I)e kapelletjes van onze gemeente. Iedere straat heeft nu zijn eigen kapel letje. In iedere straat werd een omhaling on,'-.-mi en al'r> onkosten werden r<dra gen door de bewoners van de straat. Er1 ril. bouwd, die niet alleen getuigen van een innige devotie tot 1.. Vrouw, (!»,i t<k van een zekeren artlstieken smaak. lede ren Zondag worden de kapelletjes ver sierd met groen en bloemen. lederen n.untl komen de nevoners van de straat bijeen voor hun kapelletje om er te zin gen en te bidden, DDd.it de straat en de gemeente moge gevrijwaard blijven ion oorlogsrampen. 'n 10-tal dagen geleden heeft zich te Koolskamp een wonderbaar geval voor gedaan. 's Avonds stonden er ongeveer 100 menschen bijeen bij een der kapel letjes. Plotseling viel er een bom op een paar meters afstand van die biddende menschen. De bom spleet van boven tot onder vaneen zonder te ontploffen. Slechts enkele meisjes kregen een paar schram men op liet gezicht van de kiezelsteentjes, die !n -het rond vlogen. Anders was er niemand gekwetst. Deze wonderbare tussehenkomst van O. L. Yrouw is oorzaak dat de menschen een rotsvast vertrouwen sieiien op de hulp van de tlemolmoeder en daarom kunt ge lederen avond de heele straat verzameld vinden rond hun kapelletje. In den nood leert men bidden. RUMBEKE. Burgerstand. Geboor ten. - Verhalle Magda, d. v. Valeer en Ramboer Hilda. - Engels Gilbrecht, z. v. Maurits en Desmet Laura. - Van Leuven Frank, z. v. Aifons en Baetens Irena. Overlljdens. - Deceuninck Aloys, 73 J., echtg. v. Vandewalle Maria-Jullana. - Parmentier Liana, 4 in., d. v. Julius en De Bruyne Irma. Huwelijk. - Demonie Albrecht, landb. te Roeselare, met Dedeurwaerder Cesa- rina, z. b. Hu well fksafkond'gingen. - Vansteenkis- te Maurits, Rijkswachter, met Duyvejonck Simonna, z. b. - Bultlnck André. vlashan. te Oostroozebeke, met Dcmey Zulma, z. b. Zorg voor eigen bevolking. De Bur gemeester deelt mede: Er wordt een dringend beroep gedaan op de boeren om broodgraan te leveren o<m te kunnen voorzien in de bevoorrading van de eigen bevolking. De volgende hoeveelheden zou den geleverd moeten worden: Beneden de 5 Ha., 2 kilo broodgraan per Ha.; Bo ven de 5 Ha.. 3 kilo broodgraan per Ha. Deze levering moet geschieden op Maandag 3 en Dinsdag 4 Juli, 's namid dags, van 2 tot 6 uur, ln het Klooster der Zusters te Rumbeke. We verwachten dat zich geen enkelen boer aan dezen dringenden plicht van naastenliefde zal onttrekken. Aardappeliliefslallen. Bij Duytschae- ver August, 7* Wijk 24, werden 80 strui ken vroege aardappelen gestolen.. Bij Callewaert Henri, 6e Wijk 130, 50 struiken. Bij Foulon Achiel, 11® Wijk 104, 140 struiken. Burgerstand. Geboorten. - Walter Goethals, z. v. Maurice en Yvonna Ver- scheure, R. Tollenaerestr. 14, - Wilfried Van Laethem, z. v. August en Clara Van Haecke, Molstr. 33. - Marleen Loos- veld, d. v. René en Irma Dejonghe, Lendeledestr. 25. - Yvette D'Heygers, d. v. Valère en Magdalena Lamaire, Roeselarestr. 70. - Hedwig Debackere, z. v. Michel en Cyrilla Demets (v. Lende- lede). - Gilbert Debrouwere, z. v. Lean- der en Rachel Vandamme (v. Ingel munster). - Lionel Haelewyn, z. v. An dré en Julia Bogaert (v. Kortemark.) Antoon Geldolf, z. v. Werner en Maria Honor Hondstr. 5. - Mar ie-José Ros- seel, d. v. Petrus en Godelieve Vermeu len (v. Tielt). - Luc Debruyne, z. v. Andreas en Marie-Joseph Bourgeois (v. Ardooie) Overlijdens. - Mathilde Vandecasteele, 76 J., huish., echtg. Petrus Noppe, Oekenestr. 6. - Maria Loncke, 84 J„ z. b., ongeh. (v. Ingelmunster). - Cyriel Degryse, 01 J., vlaswerker, echtg. v. Augusta Vergote (v. St-Elools-Winkel). - Camille Vandeghinste, 58 1., wever, echtg. Leonia De Preetere (v. Kools kamp) Huwelijken. - Leopold Callewaert te Passchendale met Joza Toth te Izegem. - Marcel Christlaens met Jeannette Vanquaethem, belden te Izegem. Huwelijksafkondigingen. - Jules Ver- hollè met Allda Gutlfemyn, beiden te Izegem. - Gerard Thermote te Gulle- gem mét Maria Demeyere te Gullegem, voorh. te Izegem. Zondagrust. Morgen Zondag 2 Juli, van 8 tot 12 u. en van 2 tot 7 u. is van wacht: Apotheek A. BEKAERT, Roaselarestraat 206. De landbouwtelling van 15 Mei ll. Zooals in de meeste gemeenten onzer Midden-West-Vlaarnsche streek leert ons de uitslag der laatste landbouwtelling dat er te Izegem, in vergelijking met het voorgaande Jaar, merkelijk minder aardappelen, tarwe en rogge werden verbouwd. Daartegenover steeg het aan tal hektaren koolzaad, cichorei en ta bak. Ziehier ten andere de voornaam ste artikelen dezer statistiek vergeleken met 1943: Tabak en koolzaad: elk 23 ha. meer: cichorei 11 ha. meer; aard-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 6