IS DE «V.1» EEN RAKKET y Levanseenvoud en Levensgeluk Weinig verandering in den toestand op het front in Normandie BELANGRIJK OFFICIEELE BESLUITEN EN BERICHTEN ln Italië werd Sienna en in Sovjet-Rusland Minsk en Polodsk door de Duitsche troepen ontruimd DE WEEK IN ONS LAND KATHOLIEK WEEKBLAD Uitgever: SANSEN-VANNESTE, POPERINGE. TeL 9. - Fosteh, 155.70. Prijs: 1 Fr. Uitgave Dat Is de groot© vraag waarop wil Het Ontstaan. STEEDS STERKERE INZET VAN HET V.1-WAPEN MILITAIR EN POLITIEK: WEEKOVERZICHT IN HET WESTEN 2-7-44. C. ZUIDFRONT VERRE OOSTEN HET DUITSCHE WAPEN V. 1 DE VERTEGENWOORDIGERS DER DUITSCHE WAPENINDUSTRIE BIJ RIJKSMINISTER SPEER POLITIEK OVERZICHT EN BURGERLIJKE SPEURDERSDIENST R FELD£ENDARMERIE 254 KRIJGSGEVANGENEN TOEGEKOMEN TE ANTWERPEN LUXE-ZEEP- INRICHTING TE IZEGEM GESNAPT De zaak van den methylalkohol in het Kortrijksche. LOTERIJ WINTERHULP NEGENDE SCHIJF Super groot lot: Twee Millioen. Twaalf groote loten van 100.000 fr. 20 loten van 40.000 fr. 20 loten van 20.000 fr. 80 loten van 10.000 fr. 200 loten van 5.000 fr. 800 loten van 1.000 fr. 40.000 loten van TOO fr. Het biljet: 50 fr. Het vijfde: 11 fr. Onze begrooting 1944. Bankbiljetten en Clearing. Op 22 Juni bedroeg de bankbiljetten- omloop in ons land 95.099 millioen fr. en de clearing-vorderingen 58.8G2 mil lioen, wat een respectievelijke verhoo ging beteekent tegenover de week voor dien van 527 millioen ea 706 miliioea* 41» JAAR N' 28 ZATERDAG 8 JULI 1944 Abonnementsprijs tot einde 1944: Voor België: 23,40 Frankr. B. rr. 81,25 4 4 Oostuitgave Westuitgave DE POPERINGENAAR AANKONDIGINGEN moeten ons te- worden tegen den Woensdagavond. Kleine BERICHTEN en MEDEDEEr LINGEN tegen den Donderdagnoen. (Alle medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun inzendingen.) vooralsnog wemlg of geen antwoord kunnen weten, want al wat er, hoe overvloedig ook, over de V. 1geschre ven werd, kamt niet uit officieele bron. Derhalve foehoorem nog veel beweringen over de V. 1tot het rijk der gis singen. wel staat vaat dat dit wapen, dat tegenwoordig heel wat beroering in En geland brengt, nauw verwant moet zijn met de rakket. In afwachting zullen wij daarom onze lezers een overzicht geven van het we zen, het ontstaan, de ontwikkeling en de toepassing der rakket. Op de eenvoudige vraag wat een rak ket is, kunnen wij het wetenschappe lijke antwoord geven: «Een rakket is een toestel dat ten gevolge van een reeks achtereenvolgende ontploffingen zeer groote snelheden kan ontwikke len. Om dit te verduidelijken is het noo- dig een kort overzicht te geven van haar evolutie. In verschillende landen heeft men zich ernstig beziggehouden met de stu die van de rakkettheorie. Dultschland. had zijn rakketvereeniging te Berlijn met eigen proef gronden, Amerika had een rakketvereeniging te New-York en In Cleveland (Ohio). In Frankrijk was er een Comité voor astronauten j> als een onderaf deeling van de astronomische vereeniging. In Roemenië heeft Prof. Herman Oberth, de vermaarde rakket- onderzoeker, zeer verdienstelijke proef nemingen gedaan. Dan was er ln Rus land de z.g. «Glrd», een mkket-studie- kring, en In Engeland was er een zeer actieve groep The British Interplane tary Society», Ook in ons land, n.l. aan de kust, werden indertijd proef nemingen genomen met de rakket Bel- gica De eerste wetenschappelijke studie van belang over de rakket versoheen in 1903 door Constantin E. Zlolkovsky, een. Rus, getiteld: «Een Rakket in de Kos mische Ruimte.». Zonder het bestaan van dit werk te kennen, publiceerde in 1919 de Amerikaansche geleerde Dr H. Goddard een studie over hetzelfde on derwerp, en in 1923 verscheen «De rak ket in het planetenruimvan Prof. Herman Oberth. Het was vooral dit laatste werk, dat een reusachtigen weer klank vond. De aarde was plots te klein geworden, en fantasten dachten er al over na, nu er een apparaat bestond dat vele duizenden kilometer in het uur kon bereiken, andere planeten te gaan exploreeren. Jules Verne's droom was werkelijkheid geworden. Vele plannen hieven natuurlijk tot het rijk van de fantasie behoor en. Practische Toepassingen. De eerste ernstige ontwikkeling be gon met de stichting van de Duitsche rakketvereeniging te Breslau in Juni 1927, waarvan een der stichters, Max Valier, later door ontploffing een zijner rakketten den dood vond. Een andere bekende persoonlijkheid van deze ver eeniging was Johannes Winkler, die enkele jaren later de eerste rakket met vloeibare zuurstof afschoot. In dit tijd perk begonnen meerdere uitvinders te experimenteeren, in verschillende rich tingen. WIJ noemen o.a. den Fransch- man Jean Henri Melot, die zijn rakket deed vliegen door middel van gazoline en lucht. Het was een horizontaal-dubbel cylinder, met een piston die naar vo ren en naar achter bewopg onder den druk der ontploffingen in elke uiteinde. De Snelheid. Wat is nu ongeveer de snelheid van een rakket? Met gewoon buskruit heeft men een snelheid opgeteekend van 733 meter per sekonde, en met vloeibare zuurstof of vloeibare waterstof ongeveer 4.600 m. per seconde, wat dus over eenkomt met een maximumsnelheid van 16.500 km. per uur! In 1928 en 1929 ondernamen de Duit- Bchers Opel en Max Valier den bouw van auto's en spoorrijtuigen, gebaseerd op het rakket-systeemdie een gewel dige snelheid ontwikkelden, doch voor het praktisch gebruik ongeschikt ble ken te zijn. Ook rakket-zweefvliegtui- gen werden ontworpen, en Friedrich Sthamer maakte de eerste geschied kundige vlucht op succesrijke wijze. Doch ook hier waren geen praktische fronden aanwezig om de konstruktie te evorderen. De meest vermaarde rakket- experimenten en velen zullen zich zulks nog wel herinneren werden ge daan door den reeds vroeger vernoem den Prof. Herman Oberth, 'voor de Ufa- filmmaatschappij in 1929-30 bij de ver filming van «Met een rakket naar de maan Dit speciaal ontworpen toestel, Waarover met veel belangstelling ge schreven en gesproken werd, is later onafgewerkt overgemaakt geworden aan de «Vereeniging voor Ruimteluchtvaart», die van een verdere afwerking moest afzien wegens de hooge kosten die er aan verbonden waren. "Praktische resul taten op de bekende Rakketenflugplatz te Berlijn werden in 1930 vooral bereikt met de zoogenaamde «Miraks», kleine rakketten met vloeibare brandstof, voor al gazoline en vloeibare zuurstof. Ook op het gebied van rakk et-motors verrassende uitslagen bereikt. In Maart 1931 schoot Johannes Winkler zijn eer ste rakket af met vloeibare methaan (mijngas) en vloeibare zuurstof. Het Was een geslaagde vlucht, maar zijn tweede toestel ontplofte in de lucht. Niettegenstaande het gebruik van vloei bare gassen algemeen werd aangezien als het eenigs doelmatige, gebruikte Reinhold Tiliny uitsluitend droge brand stof in den vorm van poeder. Zijn rak ketten bereikten een hoogte van 2.000 meter, waarna door een vernuftig me chanisme, een paar vleugels openscho ven, zoodat de machine ongeschonden terug naar beneden kon zweven. Ook Tilinv viel als slachtoffer van deze we tenschap en in 1933 werd zijn labora torium totaal verwoest door een hevige ontploffing. Meer succes had Schmiedl, die de eerste rakketluchtpost ter wereld oprichtte nabij Graz. Zij !werd van Schockel naar Radegund, twee kleine steden gelegen in een bergachtig ter rein, oer rakket gebracht in zoovele sekonden als de brievenbesteller Uren zou noodlg gehad hebben. Speciale rak- ketzesrels werden uitgegeven en de post- autorltelten verleenden zeis de toelating SHT* Zie vervolg hiernevens. In de jongste week zijn geen groote veranderingen ingetreden in den toe stand op het invasiefront in de Nor- mandië. Na den val van Cherbourg-stad hiel den nog steeds enkele steunpunten stando.m. de pier. voor de haven, en verder langs de kust, zoo ten Oosten op de Kaap Lévy als ten Westen op de Cap de la Hague en Jobourg. Op 1 Juli maakte het Duitsche legeroericht voor het laatst melding van den strijd bij Cherbourg: dat de Duitsche formaties op een enge ruimte samengedrongen nog een verbitterden weerstand boden aan een numeriek sterkeren tegenstre ver en de Anglo-Amerikanen zware ver liezen toebrachten. Sedertdien werd niets meer gemeld. De zwaarste gevechten op het invasie front werden aeze laatste dagen echter geleverd in het gebied ten Westen van Caen, langs de baan Caen-Villers-Bocage en de rivier O don. De Britten zetten in dezen sector belangrijke strijdkrachten in, met het duidelijke doel Caen te om singelen. Aanvallen en tegenaanvallen wisselden zich onverpoosd af en zware pantserslagen werden geleverd. Op een front van 6 km. diep tot 5 km. breed zouden de Britten hier niet min dan een 10-tal infanterie- en pantserdivisies hebben samengetrokken. Naar laatst ge meld werd ligt de frontlijn hier thans aiover de dorpsgebieden van Gavrus, Esquay, Baron en Vers,on. Om Capri- quet wordt hard gestreden. Meer Wesf- waarts loopt het front dan bij Tilly- sur-Seulles over Fontenay en Hottöt, langs de baan Caen-Caumont. Ten Wes ten van Caen hebben de Britten een saillant weten te vormen reikend tot aan de Odon, welke echter door de Duitsche troepen ingenauwd werd. Ten Oosten van Caen viel geen bij zondere bedrijvigheid aan te' stippen. Aan de Ome-monding werden intus- schen steeds geallieerde schepenverza melingen opgemerkt, wat aanleiding gaf tot artillerieduels tusschen de geallieer de oorlogsschepen en de Duitsche kust- batterijen. St-Lö is steeds in Duitsche handen. Amerikaansche troepen die naar deze plaats trachtten op te rukken werden teruggeworpen bij Villier s-Fossard en hernieuwden hun poging niet meer. Aan de Westkust van de Cotentin, richting La Hay du Puits, hebben de richting La Haye du Puits, hebben de Amerikanen nieuwe aanvallen ingezet welke bij St-Jores blijken te zijn 'afge slagen. Deze jongste gevechten op het invasie front worden aanzien als een voorberei ding voor verdere grootere operaties. Öp Fransch grondgebied werden ver der, naar het legerbericht meldt, door Duitsche legerafdeelingen groepen ter roristen uitgeroeid. De geallieerde luchtmacht zette in de laatste week haar actie voort tegen gebieden in de bezette gebieden, Dultschland en Zuid-Europa, wat hen steeds verlies van toestellen en man schappen bijbracht. Duitsche duikbooten vernielden drie schepen van samen 13.000 ton alsmede een bewakingsschip. Tijdens de maand Juni brachten de Duitsche verschillen de strijdkrachten in totaal 51 vracht en transportschepen van samen 312.600 brt. tot zinken alsmede 2 zware en 3 lichte kruisers. 22 destroyers, 15 snel- booten en 1 duikboot. Werden verder beschadigd twee slagschepen, 56 vracht en transvortschepen, 22 destroyers en 26 landingsschepen. In de eerste zes maanden van 1944 werden in totaal 8.164 geallieerde vlieg tuigen neergehaald door de Duitsche af weerstrijdkr achten. Sedert de landing in Normandië wer den de geallieerde troepen steeds ge steund door de artillerie van zware oor logsbodems. Ten Westen van de mon ding van de Ome bevindt zich thans een formatie slagschepen, waaronder de Rodney Urenlang braakten de zware kanonnen van deze schepen hunvuur in de richting van het front. Het eska der, bestaande uit 3 slagschepen, ligt op 5 km. van de kust wijl de frontlijn zich 25 km. diep te land bevindt. De batterijen schieten dus hun salvo's 30 km. ver af. De schepen van het type Rodney en Nelson zijn voorzien, elk, van drie kanonnen van 406 mm. Een enkel salvo bestaat dus uit negen granaten, die élk 950 kgr. wegen. Alle negentig seconden kunnen de batterijen twee salvo's afvuren, dus ongeveer 18.000 kgr. springstoffen. Bij onafgebro ken vuurbuien, zooals de Britsche linie schepen het eiken dag gedurende ver scheidene uren doen, kan elk schip van dit type per uur 80 salvo's of 720.000 Vanaf Woensdag 5 Juli'mogen de nieuwe aardappelen gerooid worden. De prijs tot 9 Juli werd bepaald op 225 fr. aan verbouwer, 266,25 fr. aan handelaar en 285 fr. te betalen door verbruikerHet ontzettingscoëf- ficient, dienend als berekening van geleverd theoretisch gewicht, werd op 1,5 bepaald. De landbouwers die meenen hun verplichtingen inzake de levering van vroege aardappelen niet te kun nen nakomen mogen een schatting aanvragen, uiterlijk op 15 Juli e.k. Zoolang de schatting niet is ge schied mogen zij niet rooien. Alle loonmolens moeten sluiten van 15 Juli tot 1 September e. k. De speciale zegels welke tot 10 Juli aan de arbeiders worden ver leend blijven geldig tot en met 19 Juli. Vanaf 10 Juli werden echter nieuwe zegels, type M, verstrekt wélke geldig zullen zijn tot 17 Ok tober 1944.' verzekerde brieven op deze wijze te versturen. Doch nu begint een nieuw kapittel: De rakket en de oorlog. Daarom moe ten we echter de toekomst afwachten die ons eerst dan zal leeren wat het «V.,l»-wapen eigenlijk is. kgr. granaten lossen. De drie in actie gekomen linieschepen zenden dus per uur een massa staal, die 2.160.000 kgr. weegt. Dit stemt overeen met de massa welke volgens &e Britsche berichten door ongeveer 1000 Britsche bommenwerpers bij een terreuraanval op Berlijn wordt afgeworpen. De aanwending van dezen steun wijst meteen op de hardnekkige weerstands kracht der Duitsche troepen, OOSTFRONT In den centralen sector hébben de Sovjets hun massale aanvallen verder doorgezet, dit over een breed front. Over den ganschen sector stonden de Duitsche troepen in een zwaren afweer- strijd tegen een numeriek sterkeren te genstander. De frontlijn welke bij den aanvang van het nieuwe Sovjet-Zomer- offensief liep over Vitebsk, Orsha en Mohilev heeft zich thans verplaatst tot ten Westen van Polozk, Borrisov, Minsk en Slutzk. De bezetting van Bobruisk hield stand tegen een veel sterkeren aanstormenden vijand en kon naderhand ontzet wor den. Eerst na straatgevechten te Slutzk konden Sovjets terrein winnen. De Sov jets poogden Minsk te omsingelen, waar op de Duitsche bezetting zich al vech ten een terugtocht bevocht, tot nieuwe st llingen ten Westen van de stad waar alle verdere aanvallen der Sotfets opge vangen en afgeslagen werden. Borriss'ow en Polozk werd eerst na zware gevecht ten ontruimd. De uit Minsk oprukkende troepen in de richting van Baranowicze stootten voor deze plaats op een verbitterden tegenstand. Tusschen Minsk en Wilna rukten de Sovjets op tot in het gebied van Lolodeczno en gevechten werden geleverd om deze plaats. Ten Zuiden van Minsk vochten de Duitsche troepen zich verder terug. Ten Noord-Oosten van Wilna zijn ook verbitterde gevechten aan gang. In den Zuidelijken sector ontruimden de Duitsche troepen de plaats Kowél, zondër dat de Sovjets hiervoor eenigen druk hadden uitgeoefend. Zulks ter lokale verkorting van de frontlijn. Het doel van het Sovjet-offensief blijkt van uit Minsk het gebied van Riga te bereiken om aldus de Duitsche formaties die ten Noorden van deze lijn staan af te snijden van hun basis. De Duitsche luchtmacht greep op in tensieve wijze in den strijd in en be stookte suksesvol de Sovjet-aiitladings- plaatsen in het station van Borrissov. In Wit-Ruthenië werden sterke bols jewistische benden uitgeroeid en 7.700 dooden en 5.300 gevangenen geteld om- der de bendeleden. In Finland, zoo op de landengte van Karelie als van den Aunus, is de Sovjet opmarsch vertraagd tengevolge den ver sterkten Finscheh weerstand. Enkele plaatsen moesten evenwél toch opgege ven worden, o.m. Teru. ln Italië blijft de druk der geallieer den aanhouden over de geheele breedte van de frontlijn. De zwaarste gevechten werden echter geleverd tusschen de Li- gurische kust èn het Transimeno-meer Bij Volterra wisten de geallieerden en kele km. terrein te winnen. De Duitsche troepen maakten zich hier los van den vijand om zich terug te trekken in te richting van de kuststad Cecina. Daar de gevechtszone dreigde zich uit te breiden tot de stad Sienna, en het gevaar bestond dat de uiterst waarde volle kultureele waarden van deze oud- historische stad zouden vernield wor den, werd de plaats door de Duitsche troepen prijsgegeven die nieuwe verde digingsstellingen betrokken ten Noorden van de stad. Door het terugtrekken uit Sienna, wat een gevaar beteekende voor de Duitsche troepen strijdend langs beide zijden van het Transimeno-mee'r werden ook deze formaties naar het Noorden teruggenomen en stelden zich op hoogten óp. Aan de Adriatische kust werden de Duitsche troepen eveneens teruggetrok ken op de Potenza-rivier. Alle pogingen van Poolsche troepen om deze rivier over te steken werden verder afgeslagen. 0 In de Marianen-eilanden konden de Amerikanen, naar Tokio meldt, enkele doorbraken bereiken in de Japansche stellingen. 0 In China maakten de Japanners be langrijke vorderingen. Aldus veroverden zij Hengyang, waar zich het belangrijk ste luchtsteunpunt der Amerikanen op gericht in China bevond. Iedere dag meldde het Duitsche leger bericht in den loop der jongste week een steeds sterkere inzet van het Duit- jsche vergeldingswapen V. 1 op Londen en Zuid-Engeland Van Duitsche zijde werd omtrent dit nieuw wapen bekend gemaakt dat de V.l een springstoflading van 1.000 kgr. bevat in den Jcop van Het tuig, en dat deze rakket voortbewogen wordt aan een snelheid van 600 km. per uur. De gebruikte springstof zou alle uitwerking overtreffen van de andere totnogtoe ge bruikte ontploffingsstoffen. Het tuig kan vergeleken worden met een klein vliegtuig dat een speciale rakket-aan- drijving bezit. Springstoffen van ver schillenden aard kunnen de lading uit maken, ofwel met zuivere springwer- king, ofwel met overwegende vuurwer- king, ook met fosfoor. De vlieghoogte kan eveneens geregeld worden. De atmospherieke gesteldheid is geen hinderpaal voor de V.l. Van Duitsche zijde werd gelogenstraft dat de Amerikanen startbanen van V. 1 zoiiden veroverd hebben in de buurt van Cherbourg De V. 1 zou verder van uit ondcraard- sche installaties afgevuurd worden. Van aan de Kaap Griz Nez werden een 120 groote versperringsballons opge- merkt in de richting van Londen, waar schijnlijk door de Britten gebruikt als versperring tegen de V.l. In Engeland blijkt de ontevredenheid te groeien tegen de terughoudendheid Ier Britsche Regeering inzake de me- dedeelingen over de uitwerking van de V.l. Adolf Hitler hield een toespraak. Door Rijksminister Speer werd een vergadering belegd met de vertegenwoor digers van de Duitsche wapenindustrie ter bespreking van den toestand inzake bevoorrading en oorlogsproduktie. Tij dens de vergadering werd een verhoo ging dezer aangestipt en nieuwe maat regelen afgekondigd tot een steeds meer dere voortbrengst. De vergadering werd ontvangen door den Fuhrer in zijn Hoofdkwartier. Tijdens de receptie nam de Fuhrer het ivoord om erop te wijzen dat de oorlog niet mag beoordeeld wor den naar de feiten van den dag. Onver poosd vioet ivorden gevochten en gear beid met het oog op de eindoverwin ning. Deze oorlog is niet alleen een oorlog voor soldaten maar ook voor\ techniekers. Duitscliland. blijft onverj zetteli-lk en geen moeilijkheden zullert het kunnen doen kapituleeren. De Fuhrer betoogde verder dat eens de dag der zege zal aanbreken en dat deze dak zal beloonen voor alle gebrachte offers en prestaties Finland werd steun en hulp beloofd van Duitsche zijde en wil den strijdj tegen de Sovjets doorzetten. Kapitula-* tie, verklaarde de Finsche Voorzitter;: Linkomies, beteekent het einde van d Finsche vrijheid. Het Duitsche leger z< ook Finland helpen verdedigen De U.S.A. hebben thans de diploma tieke betrekkingen met Finland verbr ken. De Finsche SociaaLDemokratisch Ministers bleven'deel uitmaken van de Finsche Regeering De Fuhrer meldde in een dagordë"%et overlijden van den Duitschen Generaal- Kolonel Dollmann, die met zijn troepen de Maginot-lijn destijds doorbrak en thans de voorwaarden voor de bestrij ding van de invasie schiep. Generaal- Kolonel Dietl, bijgenaamd de held van Narvik, kwam bij een vliegongeval om het leven. Op het Russische front werd verder het sneuvelen gemeld van de Duitsche Generaals Martinek, Pfeiffer en Schuenemann In Normandië viel de Britsche Gene raal Sanders. Te Berlijn werd verklaard dat de zoo genaamde Fransche binnenstrijdkrach- tenals vrijschutters te aanzien zijn. In de U.S.A. werd de Gouverneur van New-York, Thomas Dewey, aange duid als kandidaat der Republikeinen uqor het Presidentschap. _russel, 28 Juni. Van bevoegde jde wordt er op gewezen dat in het ader van de Duitsche Feldgend armer ie een burgerlijke speurdienst bestaatDe leden van dezen dienst maken zich bij het uitvoeren van hun dienstactiviteit kenbaar door een dienstbewijs, dat dui delijk aantoont dat zij leden van den burgerlijken speurdersdienst van de Feldgendarmerie zijn. De burgerlijke speurders hebben bevoegdheden van politioneelen aard en kunnen perso nen controleeren, aanhouden en huis zoekingen uitvoeren. De machtiging tot bevoorrading van wettelijk meeL In het Staatsblad van 1 Juli ver schijnt een mededeeling luidende dat alle machtigingen tot bevoorrading A en B voor wettelijk meel, opgemaakt vóór 29 Juli 1944, nog slechts worden uitgevoerd tot een beloop van 50 p.c. van hun waarde. Een sanitaire trein met 254 krijgsge vangenen, waarbij verscheidene zwaar zieken, kwam te Antwerpen aan. Na verpleging en onderzoek in de gasthui zen, konden de zieken naar hun haard steden keeren. Dezer dagen werd er door de Vliegen de Brigade van Roeselare een inval ge daan bij een zekeren W. G. en V. G. te Izegem. Uit bekomen inlichtingen was het gebleken, dat er daar luxe-zeep gemaakt werd. Men vond er dan ook een volledige installatie, die in volle werking was. De zeep was van dezelfde kwaliteit als deze van vóór den oorlog. Er waren twee merken n.l. Savon de Paris» en «Luxe». Er werden in beslag genomen: 25 doozen luxe-zeep, twee blokken luxe-zeep, die nog in de presse zaten, 2 presmachienen20 kilo rundervet, 20 kilo lijnzaadolie, 50 kilo talkpoeder. Door den Heer Onderzoeksrechter te Kortrijk werden verscheidene personen over deze zaak onderhoord, tot ten slotte de gebroeders D.uit Waregem in hechtenis genomen werden. Een 'der de persoon, die voortvluchtig is, zou eveneens verdacht zijn ara» P. C. R. 247.17 V. 342/1. Laat mij vandaag, mijn beste lezer, eens braaf en eenvoudig vertellen over simpele menschen, die geen mirakels deden in hun leven, doch die in hun ouden dag geluk vonden en nu nog beleven, spijts den kwaden tijd. Opdat gij zoudt leeren, dat, wie zijn plicht volbrengt, gelukkig kan worden. E?n schamel huizeke.Geen plak» werk, geen blinkende steentjes... arme verbrokkelde muren, het dak oud en groene, de kave kreupel en krom... zoo zat dat huizeke daar in den avond, als op ziln hurkske En vóór het "huizeke, vader links, moeder rechts, zitten ze allebei, oud vaderke, oud moederke. Vader rookt zijn pijpke en de rookt krinkelt zacht op. Moeders handen liggen in haar blauwe sc hor te... En geen een van bei die spreekt... Beide oudjes, moe gewerkt, t'einden geleefd, zitten ze in 't laatste spiertje zon van den avond... Heel ver over den steenweg rotst en ronkt er nog entwat van de jachtige wereld, doch 't is ge lukkig zoo ver... 'k Heb ze bekeken, lang. En de zonne kroop weg, en ze zaten er nog, zwijgend... 'k En dorste bijkans niet naderen, en hun zachte droomen storen, 'k Zou moeten bazelen van 't goe weere, en van de verkens ea konijnen... En toch wil, wil ik dichter, ze zitten daar lijk met geluk overgo ten... Treze en Gusten! zou ik willen zeg gen, maar 'k houde me in... en 'k zette me in den gracht een eindje van daar en 'k deele Hun zachte gepeinzen... Waar is de tijd dat Gusten boever v/as op» d'hofstee hier tegen? Een ge zonde uiaie knape, die schuifelend en zingend door den dag danste. En Treze, 't blonde bleuzende meisje met haar eeuwigen lach op d'r lippen en haar blijdige blauwe oogen... Ze zagen me kaar geerne, ze pachtten hier dat kor- tewoonstje, werkten nu met dubbel koerage, en hadden den tijd niet om te spijkeren over al 't gene hun man keerde... *t Was niet allemaal Buiket en zeem; de armoe, dat leelijke zwarte spook, grimde en grijnsde menig keer uit de ledige spinde... als Gusten geen werk genoeg had en geen daghure!.,. Doch als ze alle twee over de oude ijze ren wlege gebogen zaten en staarden, staarden in de 'oogen van hun eersten knape, dien doendigen dollen jongen met zijn krulhaar, als ze speelden en loegen tegen hem... toen was alle armoe vergeten. En Ons Heere verleende een heelen schoonen reesem blijde zonnige kinde ren: negen. Twee zijn d'r van dood ge gaan. Bert je, 't laatste spruitje. Toen het in de gracht gevallen was te win- tertijde, deed het een slepende ziekte op... Treze ziet 't nog liggen met zijn witte handjes, zoo'n schoon schoon hemeldiefje. En dat ge algelijk moet schreien, hé Treze, en aan uwe oude oogen vagen. En hun tweede zone... O, maar daar durfde ze nooit op pein zen... die had het in 't slechte gesme ten... verre in Frankrijk... Maar Ons Heere had haar zuchten verhoord. Pas toor ke Denys had het gezeid, hij had gebiecht en was berecht... Och teder mensch moet toch een blijvend kruis hebben, entwat dat knaagt aanuw harte. Treze zit te droomen... haar gedach ten zijn zoo verre. De wind waait zacht in den vlierstruik bij de pompe. Vader v>aft aan zijn pijpke. Hij Is zoo gelukkig. Hij heeft zijn heele leven "ang gewerkt, lijk een dijkedelver, ge leund en geklawierd. En nu ze alle- aal groot zijn en weg, is hij met Treze hier alleene gebleven. Te kermisse ko men ze 't af, heel de bende, en to Nieuwjaar ook. En ge zoudt er dan met geen perse doore slaan, zoo'n tater kot is him huizeke op zulke keeren.,. En wat brengen ze al niet mee voor vader en moeder. Pier had een hane mee, Seppen een potje zeem, echt zeem! Marie had een nieuwen sjaal mee voor moeder Treze, en Wiesten, dien ouden foefelare, een vogelkooie, zelve gesneden en in mekaar gekleuterd, met een tiere- lirende kanarie in... En Remi, dien dikzak, had laatst voor vaders Nieuw jaar een groote pijpe meegebracht, een vader Jacob zoo, die blonk... en ja lijk veel te treffelijk, zei Gusten, veel te rijke voor ne werkmensoh. ze hangt aan 't rekske. Treze stoft ze alle Zater- dage af... en alleen ten Hoogdage durft Gusten er uit smooren... maar nog niet lijk een oud steenen branderke... Èn als ze allemale overkomen, dan heeft Treze een koekebrood gebakken lijk een wa genwiel, konijnen geslacht... en ze eten en ze lachen, klein en groot, heel den hut van dat brave taai ras van Gus ten... En ze zijn gelukkig! Gelukkig, als die menschen ook nu gelukkig zijn... Er knort een verkentje in 't kot, er zitten een dozijn hennen te slapen in't nieuwe hokje, er loopt een poes over 't muurke, en in 't stalle tje zit de geit warm onder 't hooi... En weten dat al uw kinderen kontent zijn, en eerlijke treffelijke werkers, die noch zweet noch moeite ontzien... en een schoon pensioentje... en nog een groenselhofje... en soms een van die snoezige kleinkinderen die overkomen, dan heeft Treze een koeke-snaterbek- ken... Z'n hebben geen rijkdom, alleen nog een stil sommetje op 't boekske, en een beetje geld wegliggen voor een treffe lijke begrafenis... Maar ze hebben geluk... Daar zit ik, in de oude verdroogden gracht, en mijn gedachten volgen de hunne. Wij zijn modern, wij hebben nooit genoeg, wij zijn zelden gelukkig... De witte nevelslierten spannen lijk •een vredevane over de milde landou wen... Er hangt een geur van vrede over dit gebenedijde land. Op den ver ren dorpstoren klept de Angelus. Vader en moeder pakken hun stoel op. Achter 't vensterraam zie ik weldra twee kaar- sevlammekes beven, en 'k hoore Treze's heesche maar nog kloeke stemme aan zetten: De Engel des He er en... Het is of een Engel over dit arme doeningske wiekt en geluk strooit. Ik sta moeizaam op. en nu gaan mijn gedachten naar zooveel andere menschen, die op dit moment ook mee nen hun geluk te zoeken... Hun geluk zoeken!... Arme doolaards. X. In het Staatsblad van 30 Juni ver scheen' de beraming van de begrooting voor 1944. Deze voorziet in gewone ont vangsten 13.308 millioen fr. en in ge wone uitgaven 20.373 millioen (vorig jaar 21.337 millioen). Het tekort van 4 milliard zal door leeningen gedekt worden.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 1