De toestand aan de Fronten Verwildering I Hsslykte Aanslag &p den Fuhrer lïeuwe zware aanval op Kortrijk ZATERDAG 29 JULI 1944 KATHOLIEK WEEKBLAD Uitgever: SANSEN-VANNESTE, POPERINGE. Tel. 9. - Postch. 155.70. Prijs: 1 Fr. Uitgave WEINIG VERANDERING OP HET WEST- ZUIDFRONT. IN HET OOSTEN WORDT EEN ZWARE SLAG GELEVERD TUSSCHEN BOEG, SAN EN WEICHSEL. IN IIET WESTEN OOSTFRONT VERRE OOSTEN ""STEEDS STERKERE INZET VAN DE V. 1 OP ZUID-ENGELAND POLITIEK OVERZICHT Adolf Hitler liep slechts lichte brandwonden cp DRIE HOOGERE OFFICIEREN GEDOOD EN ELF ANDEREN GEWON DOOR DE ONTPLOFFENDE BOM Hei complot ineengestort. De dader neergeschoten. Len 200-tal dooden. - Talrijke kuituurmonumenten en belang rijke gebouwen van de stad verwoest. ZUIDFRONT De Binnenstad is één puinhoop. Twee gewezen Poperingenaars gedood. (Zie vervolg op 2e blad.) De Een-mans- Torpedo. 41® J AAR Nr 31 Abonnemenisprljs tot einde 1944; Voor België: 20,70 Frankr. B. fr. 27,50 4 - Oostultflave 4 Wcsluilgavo DE POPER1NGENAAR AANKONDIGINGEN moeien ons gs- worden tegen den Woensdagavond. Kleine BERICHTEN en MEDF.DEE- JJNGEN tegen den Dondcrdagnocn. (Alle medewerkers zijn verantiooordelijk voor hun inzendingen.) Begin der vorige week, na een zware luchtinzet der ge allieerden en onder hevig ar tillerievuur van te lande en van op zee, rukten de Brit ten ten aanval op over ren breedte van 8 km. ten Oos ten der Ome, bij Colombel- les en aan het bosch van Bures. De gevechten breid den zich uit tot tegen Tro- arn, verder tot Cagny, So liers en Grentheville xvaar de Britten evenwel opgevan gen loerden. Op dien aanval volgden enkele dagen van betrekke lijke kalmte. Dinsdag l.l. echter, na andermaal zwaar artillerievuur en luchtbom bardement, togen de Britten nogmaals ten aanval. De strijd werd zeer verbitterd en heeft sedertdien nog aan heftigheid toegenomexi. Ver schillende Brïtsche divisies werden hier ingezet. De hoofdstrijd wordt geleverd <.angs de baaxi Caen-Falaise, ien Zuiden Caen. Na eerst in Duitsche stel lingen te zijn binnengedron gen werden zij door Duit sche tegenaanvallen terugge worpen tot de oxide stellin gen: St-Max'tin, Verrières en Bcxirgubus Ten Zxiid-Westen van Caen bleef de frontlijn locpen over de plaatsen Etavaux, Maltot, Noyers tot Hottot. Na den val van St-Ló bleef het ook enkele dagen rustig tot Maandag jl. de Amen- kanen opnieuw met sterke krachten ten aanval over gingen, eerstens tusschen St-Ló en Caumont, waar alle doorbraken afgegrendeld werden en anderzijds ten Westen van St-Lö. Het ge lukte de Amerikanen de baan St-Ló-Périers over te steken en thans xooedt de strijd verder bij Marigny. Ten Noorden bleven alle Amerika ansche aanvallen vruchteloos. Van uit Engeland werd vernomen dat de Amerikaan- sche brigade - generaal Pratt op den eersten dag van de yivasie bii een laxidixig met in zeilvliegtuig om het le en kwam. De Duitsche legerberich- len maakten iederen dag melding van het uitroeien óp Franschen bcdem van terrorist- en sabotagetroe- pe~i. In de jongste week werden luchtaan vallen uitgevoerd, zoo van uit het Wes ten als van uit het Zuiden, op verschei dene Duitsche steden of gebieden, waar bij schade en verliezen ónder de bevol- kinn veroorzaakt werd, cn waarbij Ce Anglo-Amerikanen tientallen vliegtuigen verloren Duitsche duikbooten kelderden in de hooge zeeën 9 schepen van samen 44.000 brt., alsmede 2 torpedojagers. De zware slag welke op het Oostfront aan gang is sedert een viertal weken lieeft deze jongste dagen aan hevigheid toegenomen. De strijd beperkt zich thans niet meer tot het centrale front vak maar nam uitbreiding naar het Zuiden ,tot aan de Boven-Dniester aan den voet der Karpatlien, en naar het Noorden, tot aan de Finsche Golf. Aanvallen van Stanislau tot Lemberg roerden afgewezen. Te Lemberg, waar de bezet tin a tot in de stad teruggedrongen werd, blijven de Duitsche troepen ten verbitterden tegenstand bieden. Tusschen Dniester, San, Weichsel en Boeg is een groote bewegingsoorlog ont staan. Tusschen Lemberg en Brest-Litovsk drongen de Sovjets door tot Jaroslau, aan de San, dat door de Duitsche troe pen ontruimd werd. In het centrum van dit frontvak bleef de Duitsche be zetting van Lublin dagenlang tegen stand bieden, doch ng gebruik van de laatste munitie werd de strijd er opge geven, zoodat Lublin door de Russen ingenomen werd. Meer naar het Noor- dén werd van Duitsche zijde de ont- ruiming bekend gemaakt van de stad Siedlec, gelegen tusschen Brest-Litovsk ugtfgd. en Warschau. Brest-Litovsk is steeds in Duitsche handen. Sovjet-troepen die ten Noorden van deze plaats over de Boeg getrokken waren werden vernietigd en door de Duitsche troepen werden hierbij 3.000 gevangenen gemaakt benevens een be-h langrijke buit aan oorlogsmateriaal. Van Brest-Litovsk tot aan de Finsche Golf xoerden eveneens zeer zware ge vechten geleverd en zoowel tussclien Brest-Litovsk en Bialystok als van deze plaats tot Grodno werden alle aanval len der Sovjets afgeslagen. Van Crodno tot voor Kaunas kwam weinig verandering. Ten Noorden van Kaunas werden aanvalsspitsen der Sov jets opgevangen voor Poniewiesch. Ten Oosten van deze plaats blijft Dunaburg steeds in Duitsche handen. Tusschen Dunaburg en het Peipus-meer laaide de strijd irerder op en Ostrow en Pleskau werden er door de Duitsche troepen ontruimd. Tusschen het Peipus-meer en de Finsche Golf vielen de Sovjets tn- dermaal aan langs de Narwa. De voor uitgeschoven bocht welke Narwa-stad in de Duitsche linies maakte werd xia vol ledige vernieling van alle belangrijke installaties, door de Duitsche troepen ontruimd en nieuwe stellingen ten Wes ten der stad verder behouden. Van de verdere frontlijn tot aan de Adriatische kust wordt geen wijziging vermeld. Maarschalk Kesselring werd licht ge wond aan het front maar kon zijn in spectiereis er wortzetten. Amerikaansche troepen landden op het eiland Guam waar verbitterde ge vechten aan gang zijn. Op het eiland Tinian werden de gelande Amerikanen teruggeslagen. Beide eilanden behoor en tot de Marianen-groep. In Noord-Birma xuordt gevochten in het gebied van Myitchina. In China rukten de Japanners steeds verder" vp. De inzet van de V1 op Londen r Zuid-Engeland werd deze laatste dage nog versterkt. Meer en meer blijkt welkt zware verwoestingen door dit nieu wapen veroorzaakt worden in de g* troffen Britsche gebieden. Aldxis we: gexneld dat in een bestookte plaats 2.000 huizen op de 6.000 geteisterd werden. Anderzijds werd nog gemeld dat nieu we vernielingsmiddelen aangewend welf den in tle F. 1. De Britsche Minister Morrisson ver klaarde ook dat alle vrouwen en kin deren Londen zouden moeten verlaten, in verband met het gevaar van de V.1, Japan heeft een nieuwe Regeering, gevormd door den nieuwen Eersten-Mi nister Koiso. Deze regeeringswijziging moet een versterkte inzet vaxi Japan in dezen oorlog beteekenen. De Japan- sche oorlogspolitiek wordt niet gewij- DE MISLUKTE AANSLAG Op 20 Juli Jl. werd van uit Ber lijn 'medegedeeld dat daags voordien bij middel van springstoffen een aanslag op den Fuhrer v/erd gepleegd. De Fuhrer liep slechts lichte schrammen en brand wonden op, en kon onmiddellijk tijn werkzaamheden hervatten. Onder zijn medewerkers werden echter drie leden zwaar gekwetst, namelijk Luitenant- Generaal Schaundt, Kolonel Brandt en den Fuhrer's medewerker Berger. Negen anderen, waaronder Kolonel - Generaal Jodl, de Generaals Korten, Buhle, £o- denschatz, Heusinger en Scherf! en de Admiraal Voss voir Puttkamer, weiden gewond Bezweken naderhand aan de opgeloo- pen verwondingen: de Fuhrer's mede werker Berger. Kolonel-Generaal Korten en Generaal-Majoor Brandt. Na den aanslag ontving de Fuhrer de Duce alsmede Rijksmaarschalk Goe- ring. RADIOREDE VAN DEN FUHRER In den nacht van Donderdag op Vrij dag sprak vervolgens de Fuhrer langs de radio tot het Duitsche Volk. teven. Ten einde orde te scheppen, vé laarde de Fuhrer verder, heeft hij tot bevelhebber van het binnenlandsche leger Rijksminister Himmler aangesteld, en KoloneWGeneraal Guderian werd aan geduid om den wegens ziekte verhin derden Chef van den Generalen Staf te Vervangen. De Fuhrer betoogde verder dat met het verdwijnen van 'de heel kleine kliek van verraders en samenzweerders nu eindelijk de noodige zuivere atmosfeer wordt geschapen en dat dezen keer af gerekend zou worden. Ten slotte dankte de Fuhrer de Voorzienigheid en den Schepper, niet omdat hij zelf het leven behouden had, maar omdat hij in de mogelijkheid gesteld was zijn arbeid en zorgen verder te dragen, waarin hij ook een vingerwijzing tot voorzetten van dezen arbeid ziet. Daarna werden voor de radio even eens toespraken gehouden door Groot- Admiraal Dönitz en Rijksmaarschalk Goering waarin zij de schuldigen aan den aanslag op scherpe wijze schand vlekten en de eerste aan de Duitsche Marine, de tweede aan het Duitsche Luchtwapen, mededeelden dat alleen In deze rede deed hij eerst uitschij- no? aan hun eigene bevelen mocht wor- nen dat zoo hij thans het woord tot gehoorzaamdTevens drukten zij het Duitsche Volk richtte, zulks Was trouw aan den Fuhrer uit van de opdat dit zou hooren en weten dat hij onverlet en gezond was en opdat hei bijzonderheden zou vernemen over de gepleegde misdaad Een kleine kliek van eerzuchtige, ge- wctenlooze en misdadige domme officie ren, ging de Fuhrer verder, heeft ren complot gesmeed om mij uit den weg te ruimen en tegelijkertijd met mij den Generalen Staf van de Duitsche V/ehr- macht. De bom, door Kolonel-Graaf von Stauffenberg neergelegd, ontplofte op twee meter van mijn rechterzijde. Door deze bom werden een aantal mijner trouxoste medexoerkers verwoxid, intusschen is een hunner overleden, wijl ikzelf, behoudens lichte schrammen en ver xo onding enongedeerd bleef. Zulks beschouw ik, vervolgde A. Hit- Ier, als een bevestiging van de opdracht van de Voorzienigheid om mijn levens doel verder te vervolgen wat ik totnog toe gedaan heb. De Fuhrer bevestigde vervolgens dat hij steeds als eenige gedachte voor had zijn plicht te doen en dat hij, sedert den oorlog onafwendbaar was geworden, slechts zorg en arbeid gekend had en in tallooze dagen en doorwraakte nach ten slechts voor zijn volk had geleefd. Daarop wees de Fuhrer dat thans, evenals wat in Italië was gebeurd, ook een heel kleine groep gevonden werd die meende, zooals in 1918, Duitschland den dolksteek in den rug te kunnen geven. Deze groep heeft zich echter ver gist. De bewering als zou hij niet meer leven is onjuist, wat bewezen werd door zijn toespraak. De schuldige kring is zoo klein als men maar deuken kan, en heeft niets met het Duitsche leger te maken. Het is slechts een kleine kiiek die zonder mededoogen wordt uit geroeid De Fuhrer gaf daarop opdracht dat op geen enkel bevel van deze overwel digers jeenig gevolg mocht worden ge Duitsche Marine en Luchtwapen. HET COMPLOT INEENGESTORT Vrijdag reeds werd verder uit Berlijn bekend gemaakt dat het gesmeede com plot tegen den Fuhrer ineengestort was en dat de hoofdmannen ervan, na het mislukken van den aanslag, tendeele zelfmoord hadden gepleegd en ten deele door bataillons van het leger gefusil- jeerd werden. Onder dezen bevindt zich ook de bedrijver van den aanslag, Kolo nel-Graaf von Stauffenberg. Verder werd medegedeeld dat er zich geen incidenten voordeden en dat de overige der schuldigen ter verantwoor ding zouden worden geroepen. TALRIJKE BLIJKEN VAN TROUW AAN DEN FUHRER De gepleegde aanslag was oorzaak van een groote beroering, en betuigingen van trouw aan den Fuhrer van het Duit sche officierenkorps en van de verschei dene Duitsche bevelhebbers, stroomden op het Hoofdkwartier toe. Zeer talrijk waren ook de gelukwen-1 schen overgemaakt door de vertegen woordigers van de met Duitschland vcr-i bonden of bevriende naties. _-J De verschillende Duitsche legereen heden verzochten, als teek-en van trouw aan den Fuhrer, door toedoen van Rijksmaarschalk Goering, om den mi litairen groet te mogen vervangen door den Duitschen groet aan den Fuhrer, wat door dezen toegestaan werd. In een dagorder aan de soldaten van het Duitsche leger wees Adolf Hitler op de gepleegde géwëtenlooze misdaad, op de ineenstorting van het gesmeede complot en drukte zijn vertrouwen uit in de voorbeeldige trouw en gehoor zaamheid van den Duitschen soldaat, tot de overwinning ondanks alles zal worden 'behaald. e- at Aan de Ligurische kust werden de geallieerden zware aanvallen uit ten Noorden van Livorno tegen de Duitsche achterhoeden die teruggetrokken werden op den Noordelijken oever van de Arno. Zware gevechten werden ook geleverd in het gebied van Pisa, Póntedera, Po- gibonsi en ten Noorden van Citta del Castello waar alle awrbraakpogingen der geallieerden afgeslagexi xoerden. De verxoachte geallieerde aanval op Florence werd ingezet maar totnogtoe krnden deze slechts enkele km. voor uitrukken. o In verband met uitgestrooide ruchten maakte Berlijn bekend Duitschland er geenszins aan denkt vredesonderhandelingen te voeren en dat de oorlog militair moet gewonnen wor den. In de Amerikaansche Staat Califor nia werd de kleine havenstad Chikago met den grond gelijk gemaakt bij de ontploffing van een munitieopslagplaats der marine. Meer dan 1.000 personen werden hier gedood of gewond. Uit Stockholm werd, vernomen dat Roosevelt zinnens zou zijn een reis naar Rome te ondernemen. 350.00.0 Volksduitschers werden uit de Russische gebieden naar het moeder land teruggebracht. Bij ontzaglijke moeilijkheden legden velen dezer een tocht van 2400 kxn. tf. In de U.S.A. is Roosevelt andermaal kandidaat voor de Demokraten voor de aanstaande presidentsverkiezingen Uit Vatikaanstad wordt gemeld dat de Paus het pro-kommunisme in Italië veroordeeld. Het Poolsch geschil onder Ae feal- lieerden is andermaal verscherpt. Vol gens Radio-Moskou werd een in Moskou gevormd Poolsch Comité als eenig wet telijk voor Polen verklaard, en de Pool sche Regeering te Londen als onwett' verklaard. Verder werd in de verklaring van Radio-Moskou het verleggen van Poolsche grens tot aan de Oaer geëijcht alsmede, de .inlijving van gebieden van Oost-Pruisen en Silezië Majoor Randolph Churchill, de zoon van den Britschen Eerste-Ministeris met een transportmachixie boven Jou- goslavië neergestortHij kon zich slechts met moeite uit de vlammen van de ver pletterde machine redden. Zoekt g'iets 't huren of te koopen, Zoekt g'een meid, 'n plaats of wat? Wacht niet langer, plaats nog heden 'n Kleine ZOEKER in ons blad. Kortrijk werd andermaal door de Anglo- - Amerikaansche luchtmacht op vreeselijke wijze gebombardeerd in den nacht van Donderdag 20 op Vrijdag 21 Juli Jl. Geen enkele bewoonde wijk der stad bleef deze maal gespaard. Benevens bommen van zeer zwaar kaliber werden ook nog honderden tijdbommen uitge worpen. Deze richtten doorheen de gan- sche stad ontzaglijke verwoestingen aan. Niet alleen brisantbommen werden uitgeworpen, maar ook fosf oor bommen waardoor talrijke gebouwen door brand vernield werden. Meer dan de helft van het cchoone Marktplein werd met den grond gelijk gemaakt. Talrijke kuituurmonumenten werden verwoest. Door bevoegde diensten werd ander zijds medegedeeld dat opnieuw ver scheidene personen tengevolge van ver stikking door het stof in de kelders om het leven zijn gekomen, daar men ver waarloosd had de noodige voorzorgs maatregelen te nemen. Vooral kinderen kwamen aldus om het' leven. Hoe erg Kortrijk geteisterd is, kun nen we ons min of nieer inbeelden door volgende beschrijving ons door een vriènd toegezonden; P' hoop; hoop en al zijn er maar een 16-tal straten die niet verwoest zijn. Er is geen enkele Cinema meer geheel; van Ban ken staat enkel de Kredietbank nog recht, de andere liggen in puin. Het Theater, de Hallen, de Stadsbibliotheek (t.t.z. den Ouden Berg van Barmhartig heid) liggen in; er is een bom gevallen in de O. L. Vrouwkerk (deze staat om in te vallen); de St-Michielskerk (Je zuïeten) is totaal uitgebrand; het Kloos ter der Jezuïeten is Verwoest. Het Stadhuis werd ook zwaar geha vend. Het Ouderlingengesticht van Sint Carolus werd op vernietigende wijze ge troffen. Het Gïldenhuis had het even eens zwaar te verduren. Van het Car- melietenklooster staat nog slechts recht het kerktorentje en een paar kolommen uit het hoogkoor der kerk alsmede en kele wankelende muurvlaken. Ook een andere straat is doorzaaid met bommen trechters van omtrent 10 m. diep. Op het Albertpark is er niets. Een vleugel van het Gesticht St-Char- les ligt in puin. Mijnheer en Mevrouw Godderis die veel jaren in Poperinge woonden (Mijnheer Godderis was hoofd treinwachter) zijn gedood In het ge sticht op de Pottelberg. De Post is ook met den grond gelijk. Ge kunt denken wat een puinhoop Kortrijk is. Tot nu toe zijn er 182 dooden gebor gen, maar nog velen liggen onder de puinen en wachten op ontgraving. Het reddings- en ontgravingswerk wordt echter zeer bemoeilijkt door een ontel baar aantal blindgangers en tijdbom men die over de stad afgeworpen zijn. Er zijn reeds verscheidene dooden door dit helsch getuig, o.a. de oudste zoon van Heer Advokaat Muiier, die bij zijn oom (den Apotheker) was gaan helpen opruimen. Er zijn dan nog een deel dommekijklustigen die ook door tijd bommen in de lucht gevlogen zijn. Iedereen hier loopt rond met een rouwgezicht en is diep onder den in druk van het gebeurde. De vernielde groote Hallen dagteeke- nen van uit 1547. De zwaar getroffen Sporenkerk van O. L. Vrouw was ge bouwd in 1204 door Boudewijn van Konstantinopel en was opgericht in gothischen en klassieken stijl; het was een der merkwaardigste kerken uit het land. Gelukkig bleef hier het meester werk van Van Dyck, De Afdoening van het Kruis», evenals enkele andere kunst schatten der kerk, gespaard, dank zij een doelmatige beschutting. De ver woeste Berg van Barmhartigheid was in 1561-1635 gesticht door Albrecht en Isabella. In de St-Michielskerk kon het genadebeeldje van O. L. Vrouw van Groeninghe op het nippertje uit den vuurpoel gered worden. 't Is meer dan twep jaar geleden, ge zult het U nog herinneren, -i- dat te T?ssenderloo m groote fabriek de lucht Invloog. De week daarop schreef ik dat wij, op onzen hoek, de pater noster baden voor de ongelukkige slacht offers. We voelden allen meê met hen en hun familie, maar 't beste dat we doen konden was toch wel te bidden voor de velen die zoo onverwacht uit het leven werden weggerukt. Sedertdien zijn we... gewoon gewor den te lezen dat er hier of daar hon derden slachtoffers vielen bij luchtbom bardementen; het is nagenoeg dage- lijksch brood! We geraken verhard, we zijn blij dat we zelf gespaard bleven en 's anderdaags kijken we waar er «nu» weêr bommen zijn gevallen! Wie denkt aan de arme slachtoffers? Oorlog brengt verwildering meê. Verleden week hadden we 't over de verwildering bij de schoolkinders. On gelukkig genoeg, die kleinen doen pre cies na wat ze zien bij de grooten. Nooit werd, wijl zoovele'n zwarte mi serie kennen, door anderen gevierd, ge brast, gedanst,... gebeest als nu. Spreek maar van honger en ellende, spreek maar van die arbeiders, vaders en zoons, die sedert maanden weg zijn, in sommige families schijnt men zelfs vergeten te hebben dat vader of broer weg zijnIk zegge in sommige fami lies», in andere families voelt men het te meer! Zeg maar dat er hier of daar zwarte armoe is, ge krijgt voor ant woord dat men iedereen niet kan hel pen... 't Geld heeft velen ongevoelig gemaakt, hardvochtig en herteloos. 't Is een algemeene verwildering. Dezer dagen ontving ik een brief uit Kortrijk. Na den oorlog 14-18 verscheen een boek: «De Dood van leper». Men zou bijna een boek kunnen schrijven over de dood van KortrijkGeen oude stad als leper of Brugge, maar in zijn aardeen van de schoonste steden van ons land. Mijn vriend geeft geen beschrijving van de vernieling of verwoesting, schrijft niet over het aantal slachtoffers, maar wat hij nu schrijft is verschrikkelijk. En dan komt hij me nog vragen om 't een en 't ander meê te deelen. Ik doe het werkelijk met tegenzin, maar hope toch en wensche dat bij velen die gedachte moge naar boven en naar buiten komen; «Dat moet veranderen en we zijn gereed om die verandering, om die reactie in gang te steken en vooruit te duwen.». Van Vrijdag morgen, aldus mijn vriend, was 't een echte processie van vreemdelingen, die kwamen... kijken. Zeker er waren mannen, er waren ploe gen die kwamen helpen en, om maar de ploeg van Zwevegem te vernoemen, die met waren heldenmoed en dood- verachting gebeuld en zich afgewerkt hebben... de heele reddingsdienst ver dient den grootsten lof. Maar 't gaat hier over de kijkers, over die mensen en die kwamen uit loutere nieuwsgierig heid, die kwamen om te... genieten, 't Woord is er uit; maar is 't niet ver schrikkelijk? En toch 't is echt... om te genieten! Ze liepen de reddingsploe gen in den weg, kwamen al maar dich ter om de sensatie te beleven dooden of gekwetsten te zien uithalen of wegdra gen Dat was toch de Jongste aktua- llteit» lijk in de cinema? Werd er ge waarschuwd dat een tijdbomzou ontploffen, dan vlogen de fietsen tegen den grond en werd het een wilde vaart om... weg. Vijf minuten later waren ze terug om het effectte zienMee warigheid, medelijden? Hier of daar zoudt ge gezien hebben dat er nog e.en zekere triestigheid boven geraakte bij 't bekijken van een doode... maar de nieuwsgierigheid, de sensatie was al gauw Weer de baas en ongevoelig ging men een tweede een derde lijk... be zichtigen! Zondag namiddag was het ergst. De trams naar Kortrijk zaten bomvol, 't Was toch Zondag! Daar komt de tram binnen uit Moeskroen. De eerste spreuk die ik hoorde was: «Ik meende dat heel de stad plat lag en de Door- nijksche wijk is bijna ongeschonden. De juffer was ontgoocheld! Langs den Aalbekesteenweg was er een oogenblik geweldig groot plezier. De processie- kleederen geborgen bij de Paters van 't-H. Hart hingen buiten de kapotte ramen te waaien. «Maar kijk toch, kijk toch kon men nu iets plezie rigere zien? Was dat de reis niet weerd? Ik heb dat volk zien slenteren, zien gapen, over de Markt. Gelukkig dat de ordedienst uitstekend georganiseerd was, en de gapers vooruit moesten schuiven! 's Avonds ontmoette lk een vriend, die net als ik verergerd was; misschien nog meer dan ik. Hij had In den na middag een groep bezoeksters ontmoet die ergens bij puinen stil stonden. Er was nog een orgel tekort zei mijn vriend 't zou volop kermis zijn ge weest. Dat gebeurt bij 't bezoek aan een stad waar duizenden families have en goed hebben verloren, waar duizenden een laatste-oordeel-nacht hebben mee gemaakt, en zoovele families weenen over een dierbaren doode. Verschrikkelijk! Gelooft ge nu dat ik gewikt en ge wogen heb: Zou ik daarover iets zeg gen? Ware 't niet beter te zwijgen dat ik zweete? Verwildering! gevolg van oorlog; en van de vreeselijke lichtzinnigheid onder de jeugd, vooral onder de meisjes; en niet alleen onder de jonge arbeidsters! geloof me! Is het niet hoog tijd dat er reactie intrede? Die reactie moet niet van uit de lucht vallen, ze moet in 't gezin beginnen... die lichtzinnigheid in woord en gesprek en gedrag en kleedij moet bestreden met alle middels, ze zou moeten met wortel en tak uitgeroeid. In 't gezin heeft men veel te veel ge zwegen of de oogen gesloten en de lichtzinnigheid door de open deur bin nengelaten. Hoog tild dat men ze thans door de ramen buiten gooie. Wij zullen niet gaan kijken, maar lk beloofde aan mijn vriend dat we aan de kapel bij 't hof de slachtoffers ea de geteisterden indachtig zullen zijn. BOER NELIS. Hier een afbeelding van het nieuwe Duitsche wa pen, de een-man-torpe do, waarover wij in ons laatste nummer bijzon derheden mededeelden Zooals men hier zien kan zit de piloot in de bovenste torpedo wel ke door hem bestuurd wordt tot bij het doel. Voor het doel wordt de onderste, tweede torpe do afgeschoten die dan door een elektrische mo tor gedreven op het doel afstevent. Dit wapen wordt Efbrudt, d* d« ,oor audtooowu o^eddtt v. des, u« «m^uodo

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 1