MiKRANIA SIDRONIUS-HOSSCHIUS DE WEEKJN 0N5 LAND NEUWS IJST 'T BINNENLAND UIT 'T ROESELAARSCHï NIEUW PLAN ROESELARE TALRIJKE GEMEENTEN IN ONS LAND GEBOMBARDEERD UIT 'T IZEGEMSCHE urr MERKEM 1593 en £0 Oogst 1814. BANDITISME IN ONS LAND HERDENKING TE MERKEM PASTOOR VAN OTTIGNIES MET NEKSCHOT VERMOORD STAD MEESEN UIT ROESELARE LOTERIJ WINTERHULP Vanaf de huidige schijf (10e 1944) De groote loten.; Een groot lot van een milïioen. 20 Groote loten van 100.000 fr. Trekking: Vrijdag 25 Augustus 1944. Het biljet: 50 fr. Het vijfde: 11 fr. P.C.R. 247.17. (Verg. 342/1.) Bekendmaking Kreiskommandantur Roeselare. -ESANSCH briefwisseling. Aangenaam, snel en volledig. Vraag brochuur R kosteloos. CANTHERSCHOOU. Besmelaan 89 - BRUSSEL. CV. 072 ad Luchtpiraten aan het werk bij Izegem HOOFDPIJN Slaaploosheid, Zonuwstocrnis PAARDENPRIJSKAMP TREKKINGEN Winterhulp Solidariteitsbons met Loten. EXAMENUITSLAGEN UIT IZEGEM Dat zijn twee jaartallen, twee data'.; iie uitblinken in cie gesehicuiiüb van Merkem. Te Jeuk werden 3.000 kgr. boter ge stolen uit een me'.kerij. Te Huizingen Wv.rd een bakker neer- "3*I:c-g"ld; te Templeuve een vrouw ver boord; te Rijkhoven een man met zes kc&eis zwaar 'gewond; te Bree mislukte In 1596 werd Sidroen de Hoo-isrhe er 2'n aanslag; te Waudrez de oud-burge- in loyb wera toictroen de ±ioo.»scne er meester en een bediende der bevoorra- geboren en op 20 Oogst IS±4 vera hij er gestandbeeld. Vóór honderd jaar was Msrkem in volle feest. De oorkonden zeggen dat ruim 20.000 menschen net feest bij woonden. Men vierde er trouwens een groot man, een wereldberoemd dichter, een meester hier geboren. Als ge den steenweg Ieper-Diksmuide aan 't Langewaede-Hoekje verlaat en de gravier naar Langemark intrekt, dan loopt ge, enkele honderden meter ver der, een hofplaats binnen. Boven de voordeur is een steen gemetst waarop te lezen staat: Sidronius-Hosschius Zag hier het licht Uit Sidroen de Hoossche En Jossyne Cayaerts In den jare MDXCVI. Die hofstede was dan in dien tijd een kleine stulp, een afhankelijkheid van het nabije Jezuïetenklooster, er gesticht door den H. Bernardus in 1566. De jonge Sidroen, hoedde, evenals zijn vader, de kudden van het Jezuïe tenklooster. Hij groeide op in de Mer- kemsche bosschen en broucken en leid de er het gewone, onbezorgde leven van een buitenjongen, wiens geest tot ent- wikkeling komt in de groote leerschool der natuur. Na de leerschool van Moeder Natuur kwam deze der menschen. De Jezuïeten schoolmeesterden dan en Sidroen kreeg er zijn eerste onderrichting. Op zijn twintigste jaar trad hij in het Jezuïe tenklooster. De Merkemsche boerenzoon deed zijn humaniora te leper, studeer de verder te Mechelen waar hij tot mede-novitius Johannes Berchmans leer de kennen en hoogschatten, studeerde in de wijsbegeerte te Dowaai en werd priester-Jezuïet. Werd professor, onder wees 5 jaar humaniora, 13 jaar letter kunde aan de Jonge Jezuïeten-studen ten. Van October 1619 tot September 1623, t.t.z. van *t vierde tot in rheto- rika, stond Pater Adriaan Poirters te *s Hertogenbosch onder de bezielende leiding van de fijngevoelige en hoogbe gaafde dichtersnatuur Sidronius-Hos schius De jonge Jezuïet heeft een zwaar be laden en zeer vruchtbaar leerambt be kleed in verschillende collegies: Gent, Kortrijk, 's Hertogenbosch (twee maal), Mechelen, Tongeren, e.a. Van hem getuigde Pater Poirters: dat hij. van zijn leermeester Hosschius, den intiemen, zacht-weemo-edlgen, elegisch en klank van zijn kruisliederen in Het Duyfken in de Steenen Rotse» overge nomen heeft. Poirters mocht terecht een piëteitsvolle gedachtenis bewaren aan synen lof-waerdighen en geleerden Meesterdie hem den weg der poëzie had doen bewandelen. R. O., 16 Juli '44. A Van wege de Heemkundige Kring ontvangen wij volgende mededeeling: Op Zondag 20 Oogst a.s. zal het dus 100 jaar geleden zijn dat, in het stille Merkem, een standbeeld werd opgericht ter eere van Syderoen de Hoossche. De oorlogsgebeurtenissen laten een grootsche herdenking niet toe. Toch wil de Heemkundige Kring dit merk waardig feit niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Een gedenkplaat zal wor den aangebracht, een gedenkkaart uit- gegeven en een huidezitting gehouden. Ter dekking van. de kosten rekent de Heemkundige Kring op den milden steun der dorpsgenooten. Heemkundige Kring. ding om het leven gebracht; te Carniè- res d» politiekommissaris koelbloedig neer,-r:kogeld; te Acoz een echtpaar ge dood. Te Theux drongen vier bandieten binnen bil een landbouwer. De boer werd gewekt doordat hem een kogel in den schouder werd afgevuurd. De boer en zijn kinderen gingen de bandieten te lijf en wierpen er twee door het venster waarna de anderen het hazen pad kozen. Peldgendarmerie op rond had vuurschoten gehoord en stootte op een bandiet die met vuurschoten neer geveld en gedood werd. Te Neerglabbeek werd de opzichter van het slachthuis overvallen. De man verdedigde zich, verwondde een der aan vallers maar werd ten slotte zoo erg toegetakeld dat hij dood liggen bleef. Te Vel tem werd een oorlogsinvalied en zijn vrouw vermoord. Te Aalbeke werd de 23-jarige E. Ver- schaeve, uit Lauwe, door terroristen neergeschoten en gedood. Tf Leerne in een bosch werden de naakte lijken van drie mannen gevon den. Te Mal-bij-Tongeren werd de veld wachter vermoord. Te Waver werd een landbouwer ver moord; te Tessenderloo een autovoerder doodgeschoten; te Hautrage een vrouw neergekogeld. Te Baisy-Thy werd een echtpaar ver moord. In het Luiksche hadden verschei dene botsingen plaats tusschen Duit- sche patroeljes en gangsters waarbij ver scheidene dezer gedood of aangehouden werden. o Te Werbeumont werden zes leden van de familie Posse vermoord. Te Nossegem-Kortenberg werd een echtpaar ontvoerd en drie minderjarige kinderen aan hun lot overgelaten. Te Eppe-Sauvage werd een hoeve met handgranaten bestookt. De land bouwer werd zwaar gewond; de toon gedood. Te Heusden eischten bandieten den auto van baron Braun op. Toen deze weigerde werd hij koelbloedig neerge schoten. Op Zondag 23 Juli jl. werd Z. E. K. A. H., pastoor van Öttignies, wijl nij in zijn biechtstoel zat, verzocht twee mannen te volgen. In het portaal werd de priester bevolen in een auto te stap pen. Naderhand werd het lijk van alen E. H. Pas tooi-, door nekschot gedood, evonden in een bosch te Limal ONZE STAATSSCHULD BEREIKT DE 150 MILLIARD tr Uit het Staatsblad werd enkele dagen geleden de wemig verheugende tijdmg gebracht dat onze Staatsschuld thans j 150 milliard bedraagt, wat een schuld i van 18.750 fr. per hoofd betsekent. In' 1939 bedroeg deze Staatsschuld per l hoofd 7.700 frank. Verder nog; 20 Loten van 40.000 frank. 40 Loten van 20.000 frank. 80 Loten van 10.000 frank. 80 Loten van 5.000 frank. 160 Loten van 2.500 frank. 800 Loten van 1.000 frank. 40.000 Loten van 100 frank. De vetrontsoenen moesten door de Bel gische Diensten verminderd worden, om dat de melkinleevring en al3 gevolg daar van de productie van de boter sterk af genomen was. Daar de Belgische straffen onvoldoende waren om binnen korten tijd tusschen te komen, heeft het Militair Bestuur zich gedwongen gezien een bijzondere aklie uit te voeren. Om reden van niet nako ming van de verplichte melkfnleverins-, werden door de Kreiskommandantur de volgende straffen uitgesproken en uitge voerd: hechtenis Jozef W... 4 weken Guido L... 3 weken Gen til v... 3 weken André V... 3 weken Jozef D... 2 weken René D... 2 weken Karei B... 2 weken Henri D... 2 weken René L... 2 weken Reml van Br... 2 weken Remi L... 2 weken Jozef G... 2 weken Emiel V... 2 weken Verder werden 50 landbouwers voor dezelfde overtreding gestraft met geld boeten tot 50.000 fr. Ingeval deze straffen tn den korst mo- geiiiken tijd geen verhooging van de melklnlovering zou ten gevolge hebben, zal de Kreiskommandantur zich gedwon gen zfen, de strafaktie nog scherper voort te zetten. Major en Kretskommandant. Get. HAUSON, boete en 100.000 fr. en 15.000 fr. en 10.000 fr. en 5.000 fr. en 10.000 fr. en 10.000 fr. 5.000 fr. 5.000 fr. 5.000 fr. 5.000 fr. 5.000 fr. 3.000 fr. 2.000 fr. en en en en en en en KATII. die Kristel, huwelijk wensehen n. te gaan. vragen documentatie en lils- ten aan KRISTEN IIAARD». Vendors: Postbus 58. Brussel: postbus 03R Antwerpen: Postbus 107. (Vera-. Nr 705/2'. Vorige week werden andermaal tal rijke gemeenten in ons land door geal lieerde vliegtuigen gebombardeerd. Te Deinze werden een 10-tal huizen vernietigd en twee personen gedood. Te Meulebeke werd groote schade aangericht aan woonhuizen en viel den dood te betreuren van drie inwoners wijl zes andere gewond werden. Te Handzame werd zekere Frans Brys uit Wichelen door het vuur van boord wapens van vliegtuigen getroffen. De man werd zwaar gewond en over leed naderhand in de kliniek te Roe selare. In den omtrek van Poperinge wer den een aantal bommen geworpen. En kele vielen in een buitenwijk der stad. Verscheidene huizen werden zwaar ge troffen en twee dooden vielen te be treuren. Eenige personen werden licht verwond Te Ertveld vielen eveneens enkele siachtoffers te betreuren. Boven de streek van Vilvoorde en Eppegem werden tallooze bommen Uit geworpen. Deze kwamen meestal in de velden terecht. Toch werden een 20-tal personen gedood en een 12-tal zwaar gewond. TE KORTRIJK De officleele lijst der slachtoffers ge vallen te Kortrijk op 21 Juli 11. telt 166 namen. Zooals wij verleden week mededeel den werden te Pottelbersr onder de pui- nen begraven: Heer cn 'Vrouw Richard Godderis-Winne die veel jaren te Pope ringe woonden. Hun zoon Roser, 24 jaar, viel ook met zijn ouders in zelfde verblijf. Aan Heer Gaston Godderls bieden wij onze christene rouwdeelneming aan. Te Kortrijk, onder aanwezigheid van den Hr Gouverneur der Provincie, werd een plechtige Mis gecelebreerd ter na gedachtenis van de slachtoffers van het jongste luchtbombardement op Kortrijk. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge, zong de absouten. TE BISSEGEM mielc zelfde bombardement een 30-tal slachtoffers, waaronder Heer en Vrouw Joseph Rouseré-Barbry, beiden geboren te Westouter (in 1900 en 1901) en drie kinders Joris (1927), Cecilia (1929) tn Yvan (1939). Vielen ook als slachtoffers: TE POPERINGE op Vrijdag 28 Juli 11.: 1. - Wyckaert Wilfrieda, 13 jaar, oudste dochter der 11 kinderen van Heer en Vrouw Leon Wyckaert-Thiteca; 2. - Maria Hauspie, 59 jaar, echtgenoote van Hr Henri Vitse. TE RENINGELST Camille Dequeker, 53 jaar, echtgenoot van Vrouw Irma Vandenabeele. Aan al onze Lezers vragen We ten gebed tot zielerust van alle oorlogs slachtoffers. Dezer dagen reed de camionnette van Internosuit Izegem over den Erug- ges teen weg. Op de hoogte van de Rots- kaai werd de camionnette plotseling in duikvlucht aangevallen door Anglo-Ame- rikaansche vliegers en duchtig gemitrail leerd. Het voorste gedeelte van de ca mionnette begon të branden. De voer der kon door de bewoners uit de buurt uit het voertuig getrokken worden. Daarop begonnen de luchtpiraten de nabijgelegen woningen te mitrailleeren. Een kindje, dat aan de deur speelde, werd in het been getroffen en moest later naar de kliniek worden overge bracht. Wonder boven wonder vielen'er geen dooden. Elf woningen werden vrees rlijk to eg: take ld. De muren wer den doorschoten, de ruiten verbrijzeld. Totaal genezen door .w In alle Apotheken. Iloofddépot Apotheker KIN GST- C?Z O: ZT.I, eurr.c. (Verg. 051 776.)^ h) 1911. Va.n- L., pompiers, Rood pr&clilig werk gelc- Gewcslelijke Paarden!: wcekersbond. op ZONDAG 30 JULI 1944, tc 14 uur. UITSLAGEN: Categorie Mcrrieveulens geboren in 1911. 1.100 fr.Vandeputte Jules, Ztllebeke. 2. 80 fr.: Soetaert Gebroeders. Ledegem. 3. 60 fr.: Soenen Jeroom, Wijtseliat-e. 4. 50 fr.: Depuydt Georges. Voormezele. 5. 50 fr.: Vanden Bussche R., WIjtsehate. l Calegorie Merrleveulens geboren in 1943.j I. 150 fr.: Verseheure Charles, Ledegem. 2.100 fr.: Steelhandt Emiel, Vlamertinge. 3. 75 fr.Van Marke Mare., Kómen-Kruis.' A. 50 fr.: Vandoolaeghe H., Pont-Rouge. 5. 50fr.:Bouiet Arseen, Nieuwkerke. 6. 50 fr.: Deieforterie Hub., Wulvergem. 7. 50 fr.: Verbeke Henri, l'loegsteert. 8. 35fr.:Lapere Jules. Wervik. 9. 25 fr.: Vanacker Michel, Boezinge. Calegorie Merrlën 2 jaar. 1. 200 fr.: Vanhoutte Jules, Wijtscbate. 2. 150 fr.: Desmyter Ach., Meenen. 3.100 fr.: Vanhoutte Jules, WIjtsehate. 4. 75 fr.: Dassonvllle valeer. Roker. 5. 75 fr.: Martens Daniël, Werken. 6. 50fr.:Coppln Leon, I.e To liquet. 7. 50 fr.Vermeulen Cyriel. Ploegsteert. 8. 50 fr.: Vanhoutte Jules, Wljtscnate. 9. 50 fr.: Depuydt Georges, Voormezele.! 10. 50 fr.: Fontaine René. WIjtsehate. II. 50 fr.Verbiese Hubert, Brlelen. 12. 50 fr.: W-erquln Jules, Rangemark. 13. 50 fr.: Vanrobaeys H., Vlamertinge. 14. 50fr.:Rooze Roger, WIjtsehate. Cat. Mcrriën 3 Jaar (niet geprimeerd). 1. 200 fr.: Van Zuydt Benoit, WIjtsehate. 2.150 fr.: Mahieu Marcel, Zlllebeke. 3. 100 fr.: Lampaert Emiel, leper. 4. 75 fr.: Dequidt Georges, WIjtsehate. 5. 75 fr.: Vermeulen Cyrlel, Ploegsteert. 6. 50 fr.: Delporte Ulysse, Mee sen. 7. 50 fr.Ho-orne Gerard, Meesen. 8. 50fr.:Dauchy Jules, Renin,gelst. Categorie Merrlën 3 jaar (geprimeerd). 1. 200 fr.: Baelde Charles, Dranouter, metj «Bella de Dranoutre»., 2. 150 fr.: Vanhoutte Jules, WIjtsehate, m.i Joyeu.se de Coyghem 3. 100 fr.: Van Zuydt Benoit, WIjtsehate,! met Rosanne du Mont Kemmel 4. 75 fr.Bergbman Achiel, Wou men, met! «Mina de Woumen». 5. 75 Cr.: Van Zuydt Benoit, Wijtscbate,I ■met Dina de Lapscheure ».i 6. 50 fr.: Dequidt Georges, WIjtsehate,' met Sarah Categorie Hengstveulens geboren In 1944. i 1.100 fr.: Verraes Gaston, Kemmel. 2. 80 fr.Lampaert Emiel. leper. 3. 60fr.:Coene Oscar, Dikkebusch. 4. 50 fr.: Delporte Ulysse, Meesen. 5. 50fr.:Hoorne Gerard, Meesen. 6. 50 fr.: Verbiese Hubert, Brielen. 7. 50 fr.: Vlnckier Maurice, PoeLkapelle. 8. 35 fr.: Hoorn© Gerard, Meesen. Categorie Hengstveulens geboren in 1943. i 1.150 fr.: Verraes Gaston, Kemmel. 2.100 fr.: Martens Daniël, Werken. 3. 75 fr.: Desmyier lteml, Voormezele. 4. 50 fr.: Vanacker Michel. Boezinge. 5. 50 fr.: Baelde Charles, Dranoi:ler. 6. 50 fr.: Verbeke Henri, Ploegsteert. Categorie Hengsten 2 jaar. 1. 200 fr.: Desmyter Reml, Voormezele, en! Desmyter Robert, Geluwe, met! Turco d'Ottignl-es 2.150 fr.: Verraes Gaston, Kemmel, met; Soleil Levant».! 3.100 fr.: Soetaert Gebroeders, Ledegem,i met Kleber de Koolghem».1 4. 75 fr.: Vandecandelaere Gerard, Komen,. met «Indigo de Bachte 5. 75 fr.Soetaert Gebroeders, Ledegem, met «Junior d'A-venlr Cat. Mcrriën 4 J. en meer (niet gcprini.)] 1. 200 fr.: Van Hollebeke K., Wijtscbate. 2. 150 fr.: Verraes Gaston, Kemmel. 3.100 fr.: Vanhoutte Jules, WIjtsehate. 4. 75 fr.: Van Hollebeke If., Wijtscbate. 5. 75fr.:Coppin Leon, Le Touquet. 6. 50fr.:I-Ioorne Gerard, Meesen. 7. 50 fr.: Collie Leon, Wervik. 8. 50 fr.: Vanden Droucke W®, Voormez.1 9. 50fr.:Durnez Weduwe, Geluveld. 10. 50fr.:Parrez Hubert, Neerwaasten. 11. 50 fr.: Blanckaert Cyr., Nieuwkerke. 12. 50fr.:Parrez Hubert, Neerwaasten. 13. 50 fr.: Vercruysse Cyr., Nieuwkerke. 14. 50 fr.: Dambre W® Val., Nieuwkerke.i 15. 50 fr.: B-oulet Arseen, Nieuwkerke. 16. 50 fr.: Vermeulen Cyrlel, Ploegsteert. 17. 50 fr.: Soenen Jeroom, WIjtsehate. Cat. Merrlën 4 J. en meer (geprimeerd). 1. 200 fr.: Van Hollebeke Karei, Wljtsclia-l te, met «Bella des six Kermes». 2.150 fr.: Coene Oscar, Dikkebusch, met| Comtesse de Vyver».. 3.100 fr.: Steelhandt Emiel, Vlamertinge, met Cordula van 't Abeclhof».( 4. 75 fr.: Verraes Gaston, Kemmel, met «Trinette du Fosteau»., 5. 75 fr.: Verbeke Henri, Ploegsteert, metj «Emigrante de Beaumont»., 6. 50 fr.: Baelde Cliarles, Dranouter, meti «Mina de Dranouter»., 7. 50 fr.: Coene Oscar, Dikkebusch, met Nora de Vyver 8. 50 fr.: Dequidt Georges, WIjtsehate, met MaZette de Wambeke».| 9. 50 fr.: Depuydt Georges, Voormezele,i met Bertha de Voormezeele In Iedere categorie werd toegekend:1 Gulden eeremetaal aan den ln prijs; Zil veren eeremetaal aan den 2n prijs; Bron zen eeremetaal aan den 3», 4n, 5U en Ou prijs. Kampioenschap (Kunststuk en Bloementuil). Hengsten. «Turco d'Ottlgniesaan Desmyter Reml, Voormezele, en Desmyter Robert, Geluwe. Mcrriën. Bella des Six Fermes aan Van Hollebeke Karei, WIjtsehate, en Van Hollebeke Camiel, Ardoole. De Hulpsecretaris, De Secretaris, Alb, Desmyter. Aif. Cacnepcel. De Voorzitter, De Eere-Voorzlttor. Aif. Coppln. J. Bruneel de la Warande. eohtg. Hendrik straat 14. - Mar ochtg. Richard 72 j., voerman, en erhtg. Maria i-iel Ramote, 71 Vandermeerseh, Willem, 8 d. Rurgorsland van 2" Juli lot 3 Oogsl Huwelijksafkondigingen. - Michiel rolleghem, graanhandelaar te Roeselare, met Maria Devrcker, landbouwster ie Zonneboko. - Hoger Maddens, vlaswerker, met Noëlla Vandevoorde, naaister, b. te Roeselare. - Rucien Dcdeyne, aardewer ker te Roeselare. met Mlchellne i'ruvost, z. b. te Saint-Martln-au-Réart (Pus-de- Calais) Fr. Geboorten. - Jeannine Seynhaeve, d. v. Silvccr en Maria Deeoutere, IJzerwegstr. 23. - Hubert Roosen, v. Albert en 1 tber llubaut, Spinuersstr. 17. - Willy Blomme, z. v. Cyriel en Helena Vantle- weghe. Staden. - Frits Van Eeckhout. v. Palmer en Bertha Yandewoestyne, 11i - selstraat 8. - Mare Deseyn, z. v. Karei en Marrella Vercant. Meeneniieerweg 103. - Freddy Callewaert, z. v. Jan en Celina Doom, St-Josephstr. 35. - Ginelte Arteel, d. v. Maurlts en Reonla Horrle, Olmen- straat 4. - Annie Vansevenandt. d. v. P.ili en Raehella Itnyhe, Gils. - Marle-Thé- rëse Vansteenklsle, d. v. Gerard en Ce lina Tommelein. Groeneslr. 30a. - René Carly, z. v. Jozef en Maria Degryse, Bruanestr. 17. - Raphaël Vanslembroek. z. v. Karei en Laura Seynaeve, Vladsloo. - Frieda Vanlnghelandt. d. v. Marcel en Maria Joly, Conseieneestr. 73. - Adellna Dëbruyne, d. v. Frans en Ivonna Ver- borgh, Rumbeke. Sterfgevallen. - Julia Vanneste, 63 J., ■haixkdaarster, wed. Oskar Duyvewaard, Ooststr. 107. - Maria Vcrcalgne, 72 j., z. b., wed. v. Theophiel D-epraeier, Moor srede. - Maria Ifiiyghebaerl. 57 j., z. Cllnekemalllle, Turnulus- a Defevere, 74 landb., Witdoek. - Jules Macs, wed. v. Maria Deblauwe Vinckler, Izegem. - c.v- j., landb., echtg. Silvia Hooglede. - Gerard i na v. Roger en Emma Re fe ver®, Diksmuidesteenweg 76. - Helena Surmont, 67 j., z. b., wed. v. Camiel an- heersvvynghels, Damberdstr. 9. - Eulalie Dambre, 70 j.. echtg. lldefons Desnaet, Hooglede. - Gabriëlla Cordeny. 18 j., dienstmeid, Ardoole. - Martha llillewaerc, 52 j., z. b., echtg. Cyrlel Hosten, Pervljze. Apoihcekdienst. Zondag 6 Aug.: Ilr G. STAESSENS, RumbekeStraat 17. Taxidienst 1IH. Dokiers. lieer Gus- taaf Verstraete, Hof van 't Henneken 48. Taxidiensten in slad. 1) Hr Camiel Yssers, Herdersstraat 90: 2) Kr Odlel Ide- Veeruysse, St-Mlehlelsstraat 26; 3) Hr Nestor Wauters, Spanjestraat 98. Voor de gcëvacueerdcn. Verleden Zondag heeft het comlteit van Roeselare te Izegem een vergadering gehouden voor de geëvacueerden van Izegem en Omlig gende. Ongeveer 80 personen waren op gekomen. De Ifeer K. Pyck gaf oen dui delijke uiteenzetting van de verschillen de evacuatieproblemen, sprak tot allen een bemoedigend woord en bewees de dringende noodzakelijkheid van de op richting van dergelijke comtté's. Verder bracht hij verslag uit over hetgeen het comité van Roeselare reeds gepresteerd heeft. Hij noodigde alle aanwezigen uit to-t het comité toe te treden. Deze vergadering werd bijgewoond door de Ileoren Burgemeesters van Izegem en Sint-Eloois-Winkel. Spreker dankte de Ileoren Burgemeesters voor bun bereid willige hulp. Ten slotte spoorde hij allen aan het gezelschapsfeest' einde Oogst te Roeselare hij te wonen. De talrijke en mooie prijzen zullen dezer dagen tentoongesteld wor den ln den winkel rechtover de Paters kerk van Roeselare. Een prachtig geslaagde vergadering, die eindigde met de aanwerving van talrijke nieuwe leden. Aarilappeliliefstallen. Steeds woekert deze plaag voort. Zoo werden bij Vinckler Marcel (luimbekestw.) 270 struiken gesto len, en 300 bij O'. Scheldeman( Zilver berg). Fielsdiefslal. D. Delva, meld in 't Voskeplaatste haar velo ln de café, ■maar een dief verdween ermee. Aangeslagen. De Vliegende Brigade- mannen op dienstronde, ontmoetten te Erne 1 gein een voddenkarretje. Zij schar relden de vodden een beetje opzij en toen kwam er een ketel met zachte zeep to voorschijn. De voerder van bet karretje, een Iloeselaarnaar, moest aanwijzen waar hij die g-ekocht bad. liet was bij een ze keren Gr... te Emclgem. Bij een huiszoe king vonden de Brigademannen een vol ledige installatie om zeep te fabriceeren. Er werden een hoeveelheid olie, talkpoe der, zachte zeep en een aantal stukken zeep, een presrnachlne en verder mate riaal ln beslag genomen. UITGIFTE VAN JUNI 1944 Trekking van 31 Juli 1944 Bon met Nr 560.254 wint 500.000 fr. Bon met Nr 548.323 wint 250.000 fr. Bons met Nrs 202.311 en 136.641 win nen elk 100.000 fr. Bons rnet Nrs 333.425 en 131.903 win nen elk 50.000 fr. Bons waarvan het Nr eindigt op 70.286, 27.326, 49 376 en 38.577 winnen elk 10.000 frank. Bons waarvan het Nr eindigt op 9 win nen elk 20 frank. Heer Victor Vercruysse, uit Oostvlete- ren, le en 2e jaar rechten, met vol doening. Fleer Joseph Danneels, uit Poperinge, laatste Jaar geneesheer. HartePJke ""'u'-wenschen.' HOOGLEDE. Burgerstand. Geboor ten. - Van Brabant Rosa, d. v. Hippollet en Debeuf Godelieve. - Masells Jozef, z. 'v. Marcel en Vanhoutte Rachel. Huwelijk. - Lefevere Alois, mandenma ker, met Rossu Margarets. Overlijdens. - Depretere Maurits, 50 J., ongeh. - Delaere Iionoré, 64 j., ongeh. - Defevere Maria, echtg. v. Richard Wit- doeck. - Lamote Cyriel, 81 j. - Dambre Eulalie, 71 j., echtg. v. llderons Desmet. Aan do verplichte gcëvacueerdcn. De geëvacueerden welke nog niet in bezit zijn van een speciale bon voor kolen, als ook van een aanvullende hoeveelheid zeep kunnen dit aanvragen ten bureele der bc voorradingsdlenst. Zeepzegels zullen eerstdaags uitgedeeld worden. Levering van hooi en slroo. Landbou wers die'begeeren vrijwillig in te leve ren, melden zich aan op het Bureel der Bevoorradingsdiensten, op Maandag a. S. 7 Oogst, loket 3. Zoo de vrijwillige ]e- gvering niet voldoende oplevert, zal tot fopelschlng overgegaan worden. GITS. Burgerstand. Geboorten. IVandewalle Noel, z. v. Camiel en Demeu [lenaere Iriria. - Perard Jan, z. v. Edmond |en Paula Pollefllet. Huwelijk. - Callewaert, onderwijzer, |met Christina Kastelijn, z. b. BE VEREN-Roeselare. Diefstal. Bij [de Kinders Stragier, wonende Roeselare [straat, werden door onbekenden 's nachts 150 kilo aardappelen gestolen. Dit is reeds [de derde maal dat. er liler aardappelen ►gestolen werden. Er werd een onderzoek [ingesteld. ARDOOIE. Diefstallen. Bil Van- (dromme Cam., landbouwer, Wijk Dlauw- Ipannen, werden door onbekenden 125 ?strulken aardappelen geroord. Bij Vandenbond Charles, wonende iSektie E, werden door onbekenden des [nachts van 100 tabaksplanten de onderste [bladeren afgetrokken. Bij Vancanneyt Maurice. Sektie E. [werden 75 struiken aardappelen geroofd [én bij Termote Aiidor, Sektie E, even- 'eens 75 struiken. Bij Depuydt Odlel, wonende Sektie ÏA, werden van 150 tabaksplanten de beste [bladeren afgetrokken en gestolen. Aangeslagen. Aan de statie te Ar- [cloole werden door de Rijkswacht onge- Iveer 25 kilo tabak aangeslagen, die he- Istemd waren voor den zwarten handel. RUMBEKE. Burgerstand. Geboorte. I- DepreRere Adbéniar, z. v. Marcel en [Vaiïncste Clara. Overlijden. - Missinne Victor, 52 ïchtg. v. Decoene Martha. Huwelijksafkondigingen. - Vcrhello [Henri, borstelfabrikant te Izegem, met fnepoorter Robertina, z. b. - DObusschere [Jozef, vlasser te Moorslede, met Rosseel fBeriha, z. b. Prachtig geslaagde oefening. Zondag [1.1. werden in het Park verschillende uaktische oefeningen gehouden, o. a. [bominslag, brand, enz. Al de oefeningen slaagden uchltterend en al de diensten zooals p. Kruis. e. a. hebben verd. Waarschuwing. Ook gedurende de kermisdag n 'zal het s.v :u van ularni- eering bij lucht; evaar toe; cpast worden. Verkeersongeval. Maandagavond om streeks 7 uur heeft zich, waar de Oeke- nestraat in de baan l'.o-rselaro-Rzc; m loopt, weer een verkeer/ongeval vocrr.e- daan. Nabij den opKma reed een ;u:to heel lam zaam in de richting van Iz on. Op de li oog te van de Oikenesiraat kwa men twee velorijdei's uit de richting Oe- kene. De Heer l eender I ebrouwere. im- litlecommissaris van lm elmunsier, kwam on zijn moto uit de richting Ror-mlare. 1 n.| wilde den auto vooibijslek mi bii n draai. Door den auto kon hij de velorij- ders niet zien en deze kondén op hun beurt den moto niet zien. Fn zoo kwam" het onvermijdelijk lot een botsing n s- sclien velorijder en moto. De commissa ris stuikte over zijn moto legen de straaisti ren. Men \i: sc!e het orgsts. daar hij een diepe wonde aan het hcofcl had, waaruit hij veel bloed verloor, bij werd aanstonds In een auto naar de kli niek ie Roeselare vervoerd, waar i!e ge- heesheeren een lielite liersensebiKldlm- constateerden en de hoofd wonde werd dichtgenaaid. De velorijder Jeroom Van- d'Ocamlelaiere uit We-troozebeko had sléchts een lichte hoofdwonde en een wonde aan den voorarm. Alles bijeen dus nog tamelijk goed afgeloopen. Diefstal. Rij VanhiervPet Honoré, wonende aan de Zwarte Kapellc. 7® Wijk, werd 's nachts ter plaatse een varken geslacht en meegenomen. OEKENH. Diefstal. RIJ Pefooixlt Remi, werden 1000 struiken aardappelen geroofd. DADI/.ËLE. Burgerstand. Geboorte. -Fe,vs Daniël, z. v. Eugeen en Vande Walle ivonne. Huwelijk. - Lodewijek Norhert met V-ergo te Flavle. Waarschuwing. Er worden ln de ge meente loopgrachten gegraven. Het is ten strengste verboden deze te vernieti gen ol' te gebruiken voor speelplaats voer de kinderen. De ouders zijn verantwoor delijk voor hun kinderen. Burgerstand. Geboorten. - Vermeu len Annte, d. v. Jerome en Houthavo El vira, W-eezestr. too. - Werbrouck Cliris- tiane, d. v. Valérc -en Por te Simonne, Mo lenhoekstraat 5. - I.afere Raurette, d. v. Hoger on Oosterlinck Mar lette, Lendele- destraat 7. - Sandra Nicole, d. v. Mauri ce en Verhoyc Marguerite, Ingelmtinster. - Catteeuw Annie, d. v. Jan en V-andamme Antonia, Lendeledestr. 129. - Herman Frank, z. v. Joseph en Par ment ter Ger- inana, Meulebeke. - I>eprez Joris, z. v. Arthur en Bourgeois Simonne, Bl-eekerlJ- straat 52. - Vandenabeele Jacques, z. v. Gerard en Genie Martha, Ingelmunster. - Rlevens Franclne, d. v. Jozef en Bever- nagle Flavia, Beveren-Roeselare. - Ver- iveke Marnlx, z. v. Palmer en Vanrob ays Lea. Dweerstr. 39. - Folens Norbert, z. v. Albert en Lioen Luctenne, Vlletinan- straat 13. Overlijdens. - Oosterlinck Mairleen, 20 d.. d. v. Alfons en Laura Buyse, Gent straat 30. - Vandommele Georges, 47 J., scho-enm., echtg. Margareta Demeestcre, Raertshof 28. - Lalsnez Alolsius, 68 j., z. b., echtg. Maria Rommel, Gentstr. 79. - Maes Jules. 73 j., voerman, echtg. Maria Vinckler, Wanden Bogaerdelaan 7. - Sey- naeve Magdalena, 29 j., hulsh., echtg. Georges Rommel. Heule. - Horre Mag dalena, 42 j., borstelmaakster, ongeh., Krekelstr. 144. - Plets Carolus, 82 j., z. b„ wed. Marie D'Artois, Geitestr. 11. - Rebry Mathilda, 61 j., z. b., ongeh., Dweerstr. 14. - Leonard Elisabeth, 61 j., klooster zuster, Gentstr. 37. - Carpels Remi, 33 j., wever, ongeh., Ingelmunster. - Var.den- driessrhe Hendrik, 2 j., z. v. Edgard en Gabriëlla Wermiers, Koolskamp. Huwelijk. - DemuyncK Theophane, v. Fontaine-Val mont, en Vandendriessche Maria, v. Izegem. Huwelijksafkondigingen. - Deceuninck Alanrltius met Handsaeme Antoinette, b. v. Izegem. - Vaiwlendrlessche Marcel v. Antwerpen, voorh. -te Izegem, met Ver- most Anna, v. Mechelen. - Verhelle Hen ri v. Izegem, met Depoorter Robertine, v. Rumbeke. Zondag-apotheekdienst. Morgen Zon dag 6 Augustus, van 8 tot 12 uur en van 2 tot 7 uur. Is van wacht: Apotheker Ro bert DECOCK, Roeselarestraat 53. Velddlefstallen. Van 30 tabakplanten, toe.behoorende aan André Verfalllle, Roe selarestraat 307, werden de bladeren af getrokken en meegenomen. BIJ IlenTl Rarldon, wonende Gapaard- straat 4, werden door onbekenden 120 struiken aardappelen gerooid en meege nomen. Zulk bezoek kreeg ook bet aardap pelveld van Hektor Vanneste, landbou wer, Roeselarestraat 260 dit reeds voor de tweede maal! alwaar 200 struiken aardappelen werden gestolen. Aangeslagen. OYn reden van onwetti- gen aankoop werden een hoeveelheid ooontjes aangeslagen bij den gooaamden D..., kleinhandelaar, Marktstraat. Verdronken. Uit den put der Steen bakkerij Gebroeders Vandeputte, Krekel straat, werd Vrijdag na-middag het stof felijk overschot opgehaald van de ge naamde Magdalena Horré, geboren te Izegem 25-5-1002. De ongelukkige was sinds enkelen tijd zeer neerslachtig en had den Donderdag rond den middag haar woning verlaten. Sommige personen hadden haar in de omgeving van boven vermelden put zien rondzwerven. Brand. Bij Jozef Rommel-Vlaene, Herberg De Ondank Rendeledcstraat, is in den nacht brand ontstaan. Het vuur woedde ln een achtergebouw, waarin een liggende pers is. liet gebouw brandde volledig uit. De Inmiddels toegesnelde pompiers, welke te kampen -hadden met gebrek aan water, konden de aanpalende en omliggende gebouwen vrijwaren. Waarschijnlijk is de oorzaak kortsluiting der elcclriclteit. Benoeming. De Heer Michel Vande- casteele uit Kortrijk, werd aangesteld tot politie--inspekteur alhier.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 6