De Mensch en de oorlog De toestand op de verscheidene fronten I t Is haar Rol Nieuwe Geallieerde landing aan de Fransche Zuidkust tusschen Cannes en Toulon v. LUCHTAANVALLEN v Abonnementsprijs K A TH 01EK W E EKB L A D Uitgever: SAN SEN - V ANNESTE, rOFERINGEÏ Tel. 9. - Tnstclï. 155.70. Prijs: 1 Fr. Uitgave In de oudheid. In den nieuwen tijd. Wereldoorlog 14-18. De Geallieerden de stad Cannes binnengedrongen NORMANDIE en BRETANJE Hevige slag om Falaise en Argentan. CENTRAAL FRANKRIJK Gevechten om Dreux, Chartres en Orleans. IN IIET WESTEN Pans Toulouse SPA N/EN jÈr AJ*cci0- LANDING IN ZUID-FRANKRIJK OOSTFRONT ZUIDFRONT VERRE OOSTEN POLITIEK OVERZICHT ET BOMMEN EN BOORD WAPEN 3 TREIN GEMITRALJEER TE LANGEMARK *Een doode en twee gewonden. 2 KINDEREN VERBRAND TE ST-JULIAANS DOOR NEERSTORTEND VLIEGTUIG SS-GRUPPENFUHRE JUNGCLAUS Opper-Bevelhebber van de Weermacht in België en Noord-Frankrijk LANGEMARKNAAR DOODGEMITRALJEERD BIJ SOÏGNIES i - .1 n n r ZATERDAG 1.9 AUG. 1944. tot etnde 1944: Voor Pelsië 18,00] Fr*nkr. R. fr. 23,75 f 4 t Oostuitgavc Wcsl uit gave DE POPERINGENAAR AANKONDIGINGEN motttn m ?»- worden tegen den Tï'oenedagavond. K7r»»c BERICHTEN en MEPF.DEE- LI NGEN tegen den Dondnrdngnoen. (Alle medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun inzendingen.) Bij eiken oorlog leed hst menschdom groote verliezen. We willen samen met U eens de we reldgeschiedenis overloopen om het U te bewijzen. Alexander de Groote heeft al zijn beroemde oorlogen met slechts 50.000 man gevoerd. Iedereen kent dezen krachtpatser nog uit zijn les van e- schiedenis. Bij den roemrijken slag van Marathon, in 490 vóór Christus, ston den er slechts 10.000 Grieken tegen over 100.000 PerzenDs Grieken, die onder het bevel van Miltiades stonden, behaalden hier de overwinning. Alleen worden er 70.000 dood en aangegeven in den veldslag tusschen Hannibal en de Romeinen bij Canne in 217 vóór Chris tus. Waarschijnlijk van beide kanten, want het Romeinsche leger telde slechts 50.000 man (trouwens het grootste le ger dat de Romeinen ooit op de been gebracht hebben). Hst buskruit bracht in de 15® eeuw een heele ommekesr in de vroegere oor logsmethodes. Het aantal krijgslieden werd echter niet uitgebreid, alleen ile vernielingsmethoden namen toe naar mate de wapens verbeterd werden. Eerst tegen het midden van de 19" eeuw begint het tijdperk der massa- en der g. aiekaniseerde legers. Ds groote Europeesche oorlog van 1750-1763, die bekend staat als de ze venjarige oorlog, heeft buitengewoon groote verliezen aan menschenlevens gtkend. De totale verliezen van dezen oorlog waren 853.000 man. De oorlogen van "de Pransche omwentelingen van Napoleon hebben van Europa voortdu rend groote offers aan geld en men- sc henlevens geëischt. Frankrijk liet in zijn veroveringsoorlogen ongeveer 3 mil lioen dooden achter, op een bevolking van 29.000.000. Napoleon heeft zoo wat 60 veldslagen geleverd, waarvan geen enkele langer dan één dag geduurd heeft. In een van deze veldslagen bij voorbeeld werden er 17.000 soldaten ge dood en 44.000 gedood of gewond. Dit was in den slag van Wagram, waar Napoleon de macht van Oostenrijk ge broken heeft. Toen in 181? de Fransche keizer ein delijk bij Leipzig voor de eerste maal verslagen werd, namen daar 440.000 manschappen deel aan het gevecht; 92.000 man werden gedood. Bij Water loo stond Napoleon op 18 Juni 1815 met 71.917 man tegen 67.000 Engel schen en het Pruisisch leger van Eiü- cher. Meer dan 50.000 soldaten werden gedood of gewond. Op den tocht door de sneeuw van Moskou heeft Napoleon den bloedigsten dag van zijn loopbaan geleverd. Van de 65Ö.000 Franschen, Polen en Dultschers, die Napoleon gedwongen had mee te gaan, hebben slechts 250.000 man Polen weer bereikt. In den veldtocht van de Krim heb ben een half millioen Russen en Engel- schen het leven gelaten. De Engelschen verloren hier tengevolge van het gure klimaat (koude en cholera) meer rtan £2 ro van hun troepen in de hospitalen. In den Amerikaanschen burgeroorlog sneuvelden 600.000 menschen. Als voor beeld van de uitwerking van de verbe terde wapens kan het verlies van 10.000 man op 10 minuten tijd aangehaald worden bij een aanval van generaal Grant in 1864 bij Gold Harbour. De Fransch-Pruisische oorlog van 1870-'71 was eigenlijk de eerste moderne oorlog van dè vorige eeuw. Tegenover 1 mil lioen Duitschers stonden daar 710.000 Franschen. Na 6 maanden bedroeg het aantal gesneuvelden aan Franschen kant 77.000, aan Duitschen kant 30.492. Zeven jaar later, in 1878. vond de bloedige slag van de Turksche vesting Plewna (ligt thans in Bulgarije) plaats tijdens den negenden Turksch-Russi- schen oorloe. Aan beide kanten sneu- veden hier 200.000 man. De Boerenoorlog de tweede vrij heidsoorlog in Transvaal heeft 56.000 levens gekost. En wat erger is, ruim 45 percent waren hiervan vrouwen en kinderen. Van de 449.000 Engelschen vielen er 26.000. Van de Boeren wer den er. volgens Engelsche statistieken, slechts 3.600 gedood uit een totaal van ongeveer 55.000 burgers. Ê1J de botsing tusschen Rusland en Japan vielen er in den veldtocht in Mansjoerije in 1904 meer dan 80.000 Russen en 34.000 Japanners. Bij de bestorming van Port Arthur verloren de Japanners 50.000 man. Bij de ver sterkte Russische stad Moekden voch ten, van 1 tot 9 Maart 1904, een mil lioen soldaten. De Japanners verloren er 50.000, de Russen 97.000 man. Nu komt de wereldoorlog 1914-18. Af gezien van de eerste massaverliezen der Russen, zijn in de eerste 3 maanden reeds 854.000 Franschen gevallen. De Engelschen verloren maar 85 000 man en de Duitschers 677.000 soldaten. Onder de wapens stonden: 25 millioen man bil de centralen, 45 millioen bij de geallieerden. De verliescijfers staan nog in ons ge heugen; 10 millioen dooden," 20 millioen gekwetsten. Heel juiste cijfers zijn er niet. Hoe- velen zijn er niet in gevangenschap ge storven? Duitsóhland had juiste cijfers. Er wa ren 170 duizend vermisten, gewonden ruim 2 millioen met en ruim 4 millioen zonder doodelijken afloop. Ruim 1 mil lioen stierven in krijgsgevangenschap. De centralen verloren aan dooden on geveer 16t.h. der gemobiliseerden, aan gewonden 28 t.h. De geallieerde cijfers waren onderscheidenjk 12 th. en 22 t.h. Groot Brittannië en Italië verloren aan dooden ongeveer 10 t.h. der gemo biliseerden, de vereenigde Staten onge veer 1,5 t.h. Van de 20 millioen gewonden bleven er ongeveer 10 millioen invalide, wier verzorging geheel of gedeeltelijk ten laste van den Staat viel. Naast de in validen heeft men de achtergeblevenen; men schat hun totaal aantal, in, de oorlogvoerende landen, op 5 millioen oorlogsweezen, 2 millioen oorlogswedu wen (afgezien van dezen die in de ja ren 1919-1924 hertrouwden) en 1.5 mil lioen oude. van hun economischen steun beroofde ouders. Deze lijst is on volledig. Deze oorlog eischt weerom millioenen slachtoffers. Laten we hopen dat ein delijk het menschdom zal inzien dat een oorlog een ran o is. En dat dit de laatste oorlog zal zijn, C- Brest SIBrieux Hanks Sf.Naxaln MILITAIR EN POLITIEK WEEKOVERZICHT Op het invasiefront van Normandië en Bretagne hebben de geallieerden ge poogd een omvangrijke tangbeweging wit te voeren rondom de Duitsche 'stel lingen van Vire en Mortain. In het Oos ten van de frontlijn trachtten de Kana- deezen van Caen naar Falaise op te rukken, aldus een der armen van deze tangbeweging vormend. De tweede arm werd anderzijds in het Zuiden gevormd door de Amerikanen die vanuit het ge bied van Le Mans naar Alengon waren opgerukt. Aan deze omsingelingsbeue- gvng nemen van geallieerae zijde 12 dv- visies deel. Over deze geheele frontlijn woedde de geheele week een verbeten strijd. Tel kens togen de geallieerden op de ver schillende sectoren ten aanval nadat hun artillerie een heftig trommelvuur op de Duitsche stellingen had geopend en hun luchtmacht een bommentapijt had opengespreid over de Duitsche ver dedigingspunten. Bijzonder heftig werd gevochten langs den weg Caen-Fülaise. De laatste berichten melden hier een zwaren strijd in het gebied van Saint- Pieire-suf-Divesplaats gelegen langs de baan Falaise-Lisieux, alsmede ook langs beide zijden van Falaise. Deze plaats bleef echter in Duitsche handen. De Britten die daarnevens aan de Ome ten aanval overgingen vorderden tot het gebied van Thury-H ar court en ten Zuiden van dit stadje wordt thans ook verder verbeten gevochten. Steeds meer Westwaarts poogden de geallieerden van uit het gebied van Vire op te rukken naar Condé-sur-Noi- reau, waar zij enkele plaatselijke door braken bereikten, wijl andere Anglo- Amerikaansche troepen komend van uit het gebied van Sourdeval een door braak bereikten in de richting van Tin- chebray, doorbraak welke echter door de Duitsche troepen kon worden afge grendeld. Bij Domfront werden de ge allieerde aanvallen afgeslagen. Bij La Ferté-Macó konden de Amerikanen een doorbraak bereiken De Amerikaansche troepen die van uit Le Mans aiover Alengon den ring om de Duitsche troepen van uit het Zuid-Westen trachtten door te voeren heb land in staan de Monts des Maures welke een hoogte van 700 in. bereiken. Er kan echter verwacht worden dat de geallieerden zullen pogen de haven van Toulon meester te worden tn vandaar dan het gebied van Marseille te berei ken, die uitgebreide vlak ten bezit en overgaat in het dal der Rhone waar tanks operatief kunnen worden gebruikt. Een strijd om de groote ha vens zal dit échter nog moeten voorafgaan. ^««rC*^^"^'-B'(DEUTSCHES e Rouen Be<?$ V RjEIGH Caen Reims Verdun' La Rock* Nancy 0r/éansQ TroyeS Beporio\ Jours Besancon0 Poitiers o - Moulins a Anöpulême SCHWEIZ i y> f\p'f Limoges o Vichy Ly0„ Si ftienneo Grenoble O °Perigueux °VaJencè'^ AGtma tycll/ Rodex Nimss O'S»'o 'o SARDINIAN 100 Km De geallieerde troepen ingezet in hei f Oost-Pruisen tusschen 15 en 55 jaar stootten op heftigen Duitschen weder- gebi Carrouges. Geallieerde aanvallen op Af stand in het gebied van Alengon w gentan werden afgeslagen. Naaf dè jongste berichten zijn in deze gebieden Duitsche tegenaanvallen aan gang. Ar gentan bleef in Duitsche handen en door tegenaanvallen wisten de Duitsche troepen er terrein te heroveren. Door den verbitterden Duitschen tegenstand die stand houdt te Falaise en Argentan, werd de omsingelingspoging om de tus schen Orne en Vire stc aande Duitsche troepen verijdeld. Door de opening tus schen deze twee plaatsen trekken de Duitsche troepen zich terug. Op het Bretoensche schiereiland bie den de Duitsche bezettingstroepen van St-Malo, wélke zich aldaar teruggetrok ken hebben in de citadel, een verderen tegenstand, alle eischen tot overgave af wijzend. Dinard ging over in geallieerde handen. Te Brest, Lorient en aan de monding van de Loire te St-Nazaire blij ven de Duitsche troepen een hevigen weerstand bieden. De Amerikaansche gemotoriseerde krachten welke van uit Le Mans naar het Oosten oprukten zijn op den weer-é stand der Duitsche dekkingstroepen gef stooten in de gebieden van Orléans, aan j de Loire, en meer Noordwaarts bij Chd- teaudun, Chartres en Dreux. Bij Orléans en Chartres woeden hevige gevechten. Dreux ging voor de Duitsche troepen verloren. Tusschen Chartres en Dreux stooten drie spitsen verder naar het Oosten. De in deze sectoren ingezette Amerikaansche troepen pogen hier op te rukken eenerzijds naar de Midden- Seine en anderzijds naar de Loire. 9 In het zeegebied voor Normandië en Bretagne werden andermaal 4 schepen van samen 22.000 brt. alsmede 2 mijn- vegers en 2 destroyers gekelderd, wijl nog andere schepen beschadigd werden. Sedert enkelen tijd was door de Duit sche legerleiding een nieuwe landings poging in het gebied der Middellandsche Zee verwacht, daar belangrijke geallieer de scheepsconcentraties aldaar waren opgemerkt. Ook werd een sterkere in zet van de geallieerde luchtmacht in den loop der laatste dagen in dit gebied vastgesteld. Op Dinsdag 15 Augustus jl. gingen de geallieerden over tot deze voorziene landing, welke uitgevoerd werd aan de Fransche Zuidkust tusschen Cannes en Toulon. Op de landingsplaat sen stootten de geallieerde troepen op den Duitschen tegenstand. Onder de plaatsen welke bij deze operaties ver noemd werden kunnen wij o.m. ver melden: Cannes, St-Raphaël, de oevers van de monding der rivier Argens, Ste- Maxime, St-Tropez, de kaap Camarat, le Lavandou, Bormes en Hyères. De Duitsche tegenaanvallen blijken bijzon derlijk om Ste-Maxime geconcentreerd. Achter de eerste Duitsche linies wer den door de geallieerden ook luchtlan dingstroepen neergelaten, o.m. met op sleeptouw genomen lastzweeftoestellen, waar zij gestooten zijn op de Duitsche reserves. Parachutisten poogden ook in het gebied der Monts de Maures de spoorlijn naar Toulon aan te vallen. Geallieerde troepen slaagden erin na een zwaren strijd de stad Cannes bij Nice binnen te dringen. Vóór de Fransche Zuidkust werden door de, Duitsche strijdkrachten ver scheidene schepen beschadigd, o:m. een-- slagschip. - f De keuze van de landingsplaatsen blijkt aan te duiden dat de geallieerde hier tot doel hebben het Italiaansch frontvak van het Fransche te scheide een korte toevoer van uit Korsika t behouden en zich een toegang tot he Rhonedal te verschaffen, die de best weg naar het Noorden is. Het kustge bied van de landingsstreek is betrek teelijte vlak maar 20 tot 25 tem. nieuwe invasiefront staan onder het bevel van den Britschen Generaal Sir Henry Maitland. 9 Wat betreft de strijd in de lucht dient gemeld dat de Britsche hoofdstad en dezes buitenwijken ook in deze laatste dagen zonder verpoozen werden be stookt met het V. 1-wapen. Uit een mededeeling van den militairen mede werker van het D.N.B. blijkt dat sedert 8 weken dagelijks 200 dezer vliegende bommen op Engeland werden afgevuurd. De geallieerde luchtmacht voerde lia- rarezijds ook hernieuwde luchtaanvallen uit op Duitsche steden en gebieden maar verloor hierbij andermaal talrijke toestellen. De pauze welke vorige week was in getreden op het Oostfront is weer ten einde en in alle sectoren, van aan de Weichsel tot het Pleskau-meerwoedt weerom een hevigen strijd. Over het geheele front hield de versterkte Duit sche weerstand aan. Van weerszijden werden de strijdkrachten hergroepeerd en versterkingen aangevoerd. Vóór de Karpathen is weinig veran dering in den toestand getreden en werd gestreden in het gebied der stad Stryi. Tusschen San gn Weichsel woedden hoevige gevechten in het gebied van Mielec waar de Sovjets een doorbraak hadden bereikt. Aan de bruggenhoofden der Sovjets over de Weichsel volgden aanvallen en tegenaanvallen elkaar op zoowel bij Ba- ranow als bij Warka. Bij Baranow wer den de Sovjets in de verdediging ge drongen door het Duilsnhe tegenoffen sief. Om Warschau blijft de strijd woeden zonder dat groote wijziging in den toe stand intrad. Het is bijzonderlijk ten Noord-Westen van Byalistock dat de Sovjets ander maal sterke krachten, verscheidene di visies sterk, inzetten ten einde een door braak te bereiken in de richting van het Duitsche gebied. De penetratiepun- ten konden evenwel afgegrendeld wor den. In Litauen werd de plaats Wilkowyszki door de Duitsche troepen heroverd. Bij Estland werden alle Sovjet-aanvallen fgeslagenIn het gebied van het Ples- au-meer konden de Sovjets hun door- raalcsgebied evenwel verruimen. Ter versterking van de Oost-Pruisi- vsche grens, welke thans rechtstreeks be dreigd wordt, werden honderdduizenden ingezet om nieuwe verdedigingslinies, uit te graven, omzeggens geen enkel)! de tut ie yiuwii. de eerste dagen hier rondliepen, beroep ontsnapte aan de uitgevaardigde vreemtj jn ue vreemde streek, vreemd 'tv* s*7/a.M /?-»i ri o nminnp/n ii p/iyi pyi n.pn. maatregelen en de vrouwen nemen den arbeid over op akkers, winkels, en dies meer, ten einde de mannen voor den verdedigingsarbeid vrij te maken., Behalve de ontruiming door de Duit sche troepen van de stad Florence, ten einde deze kunststad van vernietiging te sparen, deden zich geen belangrijke operaties voor in Italië. Een samen trekking van geallieerde divisies aan de Tyrrheensche Zeekust werd waargeno men zoodat hier een verderen aanval wordt verwacht. In Birma hebben de Japanners de stad Myitkyina ontruimd. 9 Amerikaansche troepen landden op de eilanden Middelburg en Amsterdam, aan de Noordkust van het schiereiland Vogelkop op Nieuw-Guinea In Turkije werd een wet aangeno men waarbij alle mannen tusschen 16 en 60 jaar en de vrouwen van 20 tot 45 jaar gemobiliseerd kunnen worden. 9 De Britsche luchtma ar schalk Owen Tudor Boyd is gesneuveld. 9 Het Comité van Algiers heeft een vertegenwoordiger bij het Vatikaan be noemd. 9 De Minister-President van de Pool- sche regeering te Londen, Mikolajczyk, is uit Moskou teruggekeerd, zonder dat hij een overeenkomst met Stalin kon bereiken. 9 In Hongarije onderging de regeering enkele wijzigingen. In Duitschland heeft Rijksminister Dr Goebbels reeds verscheidene maatre-j gelen getroffen in verband met de t tale mobilisatie. Aldus werden talrijk inkrimp drijf, de huisarbeid, in het tooneeU e filmwezen, in de administraties die pe soneel voor de oorlogsindustrie moete afgeven. De bedienden van de oorlogs bedrijven moeten naar de Wehrmacht. Alle plechtigheden die den oorlog niet dienen mogen niet meer doorgaan. De postbestellingen werden sterk vermin derd, enz. President Roosevelt verbleef te Ho nolulu waar hij militaire besprekingen met zijn aanvoerders in den Stillen Oceaan voerde. 9 Churchill is in Italië aangekomen. Doze laatste dagen hebben andermaal *eallieerde vliegtuigen plaatsen in ens and met bommen bestookt en voertui gen, treinen, enz. met de boord wapens gemitraljeerd. Ook Roeselare kende zijn slachtof fers, waaronder een zekere Elisa Edel- borg, echtgenoote van Petrus Samyn. Zij werd bij hoogdringendheid naar het hospitaal vervoerd, waar zij aan haar verwondingen overleed. Nog andere zwaar gewonden worden in het hospi taal verzorgd, waarvan de lijst volgt: Dedecker Philomena, Schaarbeek. - Edei- borgh Julia, Rodenbachstr. 63, Roese lare, echtg. v. Bouckenooghe Prosper. - Bouckonooghe Elisabeth, Rodenbachstr. str. 63, Roeselare. - Persefal Joseph, Luik, - Houba Augusta, Elsene. - Pi- rotte Louis, Mariastraat 11, Roeselare, echtg. v. Van Tieghem Marie-Louise- Vanholst Sophie, Brugge. - Sanders An- gèie, Herstal. - Bogaert Marcel, Lichter- velde. - Vercruysse Leon, Noordstr. 211, Roeselare, echtg. v. Maurice Gilberts. - Sintobin Alois, Slabbaertstr 26, Izegem, echtg. v. Vanderheeren Adrienne. - Driessens Clemence, Herstal. - Van Tse- fhem Pieter, Antwerpen. - Van de Wae- ere Julia, Statie 305, Rumbeke, echtg. v. Van Loocke Alfons. - Schaessens Phi lomena, Oostkamp. - Suffys Andréa, Poperinge. - Bouttelisier Robert, Zuid- molenstr. 157, Roeselare, z. v. Marcel en Roose Yvonne. In de nabijheid van Aalst werden drie voorbijgangers door het vuur van boordwapens gedood In het Doorniksche werden vracht- r.utos bestookt. Een chauffeur uit Veurne werd ge dood en drie andere gewond. Bij Verviers werden een 20-tal woon huizen vernield door bommen, wijl 8 dooden en 10 gewonden te betreuren vielen. Te Bergen, die met bommen be stookt werd, vielen 2 dooden en 4 ge wonden wijl woonhuizen verwoest wer den. Een andere stad bij Bergen werd eveneens getroffen; hier vielen ook 5 dooden en 4 gewonden te betreuren. Nog andere kléinere plaatsen van He negouwen werden eveneens getroffen,' Bij Borgworm werd een landbouwer gedood terwijl hij zijn graan aan het afmaaien was. Een andere landbouwer werd er in zijn weide gedood. Op de baan Chapon-Serain werd een auto met boordwapens bestookt: de bestuurder van den auto werd zwaar gewond en zijn echtgenoote, die mede reed, gedood. Langs de baan Luik-St-Truiden, op gebied van Heers, werden drie personen die Juist hun wagen hadden verlaten gedood. Vijf andere autos werden in brand geschoten. Dinsdagmiddag jl., rond 12.45 uur, werd te Langeniark een trein door ge allieerde vliegtuigen met de boordwa pens bestookt. De machinist Talon Ca- miel, wonende te leper, werd hierbij gedood. De stoker Vandamme Gaston en de treinwachter Seynaeve Henri, bei den eveneens uit leper, werden zwaar gewond en naar het O. L. Vrouw Hos pitaal te leper ter verzorging overge- Dinsdag even na den middag stortte een Amerikaansch vliegtuig neer op de baan, ter wijk Sebastopoi te St-Juliaam- bij-Langemark. Twee kinderen die bij die plaats aan het spelen waren, na melijk de kinderen van de Wed. Huyghe aldaar wonend, liepen hierbij wonden op brand- ren werden ook doodgeschoten Dewilde werd Donderdag jl. onder grooten toeloop van volk ten grave ge dragen. Door een bevel van den Führer werd de functie van Opperbevelhebber van de Weermacht in België en Noord- Frankrijk vereenigd met die van hoo- gere SS- en politieleider en werd de SS-Grupoenführer Jungclaus benoemd tot Opperbevelhebbei -au de Weer- taacht. w rlnwa^n. maar "t beksKe is goed' lederen namiddag zijn ze op de paan; twee, drie maal ve week gaan ze t hof voorbij en groeten 't Lieve Vrouwke aan «onze» kapel. Een vijftigtal schamele kinders... tic koJonie, die onderdak vond bij de Zus ters. Om de drie maanden nieuwe... kolonisten! 't Verwonderde me niet dat onze Zusters nog plaats vonden voor die kinders; 't verwonderde me evenmin dat ze tijd vonden om, bulten al hun ander werk, nog zorg te dragen voor die bende, 't Verwonderde me aller minst dat de Zustershier weer nis toonden hoe ze moederkekunnen spelen. Zijn er wel bezorgder moederkes dan de... Zusters? Schamel zijn de pluimen van die kolonie-vogelkes. 't Is waar, we hebben in West-Vlaan deren niet veel achterbuurtjes, lijk in de grootsteden, maar we kennen, on gelukkig genoeg, de werklienreken en <i werklienstratenwe kennen nog de «koertjes» en de «poortjes». We Ken nen zelfs reeds te lande de vuile rook en de vuile geur van sommige fabrie ken, waarmee we zoogezeid begiftigd maar waardoor onze kleinen vergiftigd worden, 't Was immers maar best Lie ongezonde fabriekenop den gezon den buiten te bouwen... de zeelucht van de kust zou die gassen en vuilig heid wel neutraliseeren!! Van daar komen onze kolonist J es, grootendeels uit groote gezinnen! Een groot gezin?... een klein drama in dat groote drama dat oorlog wordt ge noemd. Ik vervolg de bedrijven van dat treurspel in de gelapte broekjes en frakjes, in de dood versleten... dingen die de Jongens nog dragen! Schamel in de pluimen; vader en moeder hebben gevochten, vier jaar lang, om boven water te blijven; om hun'groote bende •kleintjes te behouden! Maar 't beksken Is goed! Ik heb ze bekeken, die rakkers, als in de nieuwe doening, inet een vrachtje heimwee naar t'huis en moeder! Kleine kleuters zoover van huls; kleinen zijn immers dadelijk ver van huis, wanneer ze moeder niet meer zien. Ik heb ze bekeken; 't is voldoende als ik zeg dat zij lucht, licht en voedselnoodig hadden. Maar na twee, drie weken? De pluimen zijn even schamel gebleven, maar 't bekske is goed. Vroolijke ge zichtjes, pinkelende stralende oogskes, dat komt van de buitenlucht en van een gevuld maagske. Met de verlofdagen heb ik er beter op gelet dan vroeger; wijl ze nu niet in den grooten hoop schooljongens loo- pen. Dat kolonie-leven begon mij te interesseeren; en met de Zusters en die rakkers gerocht ik aan de praat. Vier van die mannen waren mogen blij ven na hun eerste drie maanden. Jon gens dat waren de anciens lijk we die noemden bij 't leger. Die kenden fljn heel het kolonie-gedoe; en vertel den daarover, slagwater! Ze wisten hoe veel ze gegroeid waren en... verzwaard! De Zusters moesten voortdurend tus- schenkomen, want op hun getuigenis kwam het aan. Van t'huis ontvingen ze eens in de maand bezoek; het eerste bezoek was eerder aan den weemoedi gen kant, bij beide partijen, maar nu v/aarachtig niet meer... ais 't maar toe gestaan werd zouden ze liefst nog een heel jaar op de kolonie blijven. De ke rels noodigden mil uit, 'k moest dat kolonieleven, dien biekorf zelf gaan be zichtigen en Zuster Madeleine had zoo danig veel deugd in de blijdschap van heurkolonisten dat zij den dag be- aalde voor 't groot bezoek van een lemen boer 21e waren aan 't zingen lijk de lijs ters, aan 't zingen en aan 't opstappen over de speelplaats; een staplied dat helmde en dreunde. Marscheeren en zingen zet borst en... maag open, loech de Zuster. Dat deden wij, studentjes, vroeger ook en flink op stap de kna- penschap komt zingend langs de bane Open oog en open maag... dat zag ik wel als ze in hun eetzaaltje aan het tandwerk begonnen. Ze waren reeds naar de kerk geweest, daarna de opstap en nu 't ontbijt. Dan weerom lichaams oefeningen, een uur school... en 's avonds vroeg onder de lakens. Spijts de warmte?... Jongens weten daar maar weinig van, zei de Zuster; ze slapen ia al zweetenmoegespeeld Klnder-kolonies... een prachtige nieu wigheid, vooral wanneer niet alleen ge dacht wordt aan lucht en rantsoen; wanneer die echte «moederkes», die '«Zusters» worden genoemd, him beste zorg besteden aan die kinders die aan... bloedarmoede lijden. Hoe ras hebben die kleinen ontdekt dat die Zuster een moed er ken is, in wie die dutskens hun volle vertrouwen mogen stellen. Die kleinen moeten niets verzwijgen, niet met de krop in de keel en met de schrik üi 't hert loopenZe vinden een moe derke dat luistert en begrijpt, geduldig luistert en zoo goed, zoo hertelijk be grijpt. De kleinen zijn er zich niet van bewust, maar ge leest dat vertrouwen en die dankbaarheid in him oogen. Heel hun kinderkieltje ligt open voor Zus ter en de zielezorg is niet gerantsoe neerd in onze kolonie. Er is soms nog meer dan bloedarmoedete genezen en de Zusterkes zijn specialisten waar 't gaat om hert en zieltje van die kleuters. Een nieuw diploma voor onze «Nonnekes» van de kolonies? Och. waarom? Onze Nonnekes weten zich aan te passen en goed do;nis haar.rol Maar ik heb aan heel iets anders ge dacht. Die kleine kleuters op de kin derkolonies zijn ver van moeder, ver van t'huis en toch... t'huis. lederen avond hoor ik rakkers spelen op straat, tot het half en heel donker is en 's morgens blijven ze liggen en moeder laat ze liggen... de last begint van zoo haast de kerels beneden ko- Zaterdag 12 Augustus jl. kwam %e zware vrachtauto van Gaston Deroo ufv Langemark langs Soignies, bij Doornik?imen! In de kerk kunt ge die snaken gereden met een lading kachtels. De T" voerder, Michel Dewilde, uit Lange mark, 22 jaar oud, werd hierbij gedood. Een andere Langemarknaar die hem ver- fezelde, Degraeve Achiel, werd het lin- erbeen en een gedeelte van den rech tervoet afgerukt. Een derde persoon uit Soignies die op den wagen zat werd eveneens geraakt en gedood. Twaalf kachtels die op den auto geladen wa tellen op de vingers van uwe hand... 't is verlof en 't is warm en die last!... Ik geloof dat vele moeders eens de ko lonie zouden moeten bezoeken waar zelfs onder 't verlof een vijftigtal ra- votters verzorgd en bezorgd worden, waar spijts dè warmte de jongens al zweeten vroeg slapen gaan en al zwee ten wegvaren, 's morgens toch in de kerk zijn en nooit uit het waakzaam oog zijn! Te veel moeders vergeten dat zij onder de verlofdagen hun eigen taak hebben: de schoollucht kennen al de schoolloopers, de «huislucht» moet vooral nu door moeder worden aange leerd aan hun gastjes. Er moet aan geeh nieuw diploma worden gedacht voor de moeders. Ze moeten zich wetèn aan te passen, want 't te haar... rol! BOER SïELIS. A 1 Wij willen dit qemoedig schrijven van Boer Nelis niet laten voorbijgaan zon der hier bij te voegen dat Katholieke Kinder-Kolonies ingericht zijn hier en daar in onze provincie. Jongens en meis jes ëlk afzonderlijk worden er aanvaard; ze krijgen er goede kost goede zorg en kristeliike opvoeding, AUe inlichtingenKatholieke Kindei* Kolonies, OoetstrmU 9*. Roeselare,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 1