De Mensch en de oorlog De toestand op de verscheidene fronten 't Is haar Rol Nieuwe Geallieerde landing aan de Fransche Zuidkust tusscken Cannes en Toulon l'ï.J0£(ITSCHE$ LUCHTAANVALLEN l ZATERDAG KATHOLIEK WEEKBLAD Uitgever: SANSEN-VANNESTE, rOPERINGE. Tel. 9. - Tostc-li. 155.70. In de oudheid. In den nieuwen tijd. De Geallieerden de stad Cannes binnengedrongen NORMANDIE en BRETANJE Hevige slag om Falaise en Argentan. CENTRAAL FRANKRIJK Gevechten Dreux, Chartres en Orleans. om IN HET WESTEN SPAN I EN /jacciö. Wereldoorlog 14-18. LANDING IN ZUID-FRANKRIJK ZUIDFRONT VERRE OOSTEN OOSTFRONT POLITIEK OVERZICHT MET BOMMEN EN BOORDWAPENS TREIN GEMITRALJEERD TE LANGEMARK Een doode en twee gewonden- 2 KINDEREN VERBRAND TE ST-JULIAANS DOOR NEERSTORTEND VLIEGTUIG LANGEMARKNAAR DOODGEMITRALJEERD BIJ SOIGNIES SS-GRUPPENFUHRER JUNGCLAUS Opper-Bevelhebber van de Weermacht in België en Noord-Frankrijk lp ,n\R v .1 19 AUG. 1914. DE POPERINGENAAR AbonnementsprlJ for einde 1944 no r isooi B AANKONDIGINGEN nto'J'H om r- r.luhT H. rr. worden tegen den Woensdagavond. Kleine BERICHTEN en MEDEDEE- 4 "OSl ui (gat c g LIN GEN tegen den Donderdagnoen. Wcsluilyavc (Alle medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun inzendingen.) Prija: 1 Fr. Uitgave Eij eiken oorlog- leed hst menschdcm groo ie verliezen We willen samen met U eens de we reldgeschiedenis overloopen om het U te bewijzen. Alexander de Groote heeft al zijn beroemde oorlogen met slechts 50.!/U0 man gevosrd. Iedereen kent dezsn krachtpatser nog uit zijn les van j s- schiedenis. Bij den roemrijken slag van Marathon, in 490 vóór Christus, ston den er slechts 10.000 Grieken tegen over 100.003 Perzen. De Grieken, die onder het bevel van Miltlades stonden, behaalden hier de overwinning. Alleen worden er 70.000 dooden aangegeven in den veldslag tusschen Hannibal en de Romeinen bij Canne in 217 vóór Chris tus. Waarschijnlijk van beide kanten, want het Romeinsche leger telde slechts 50.000 man (trouwens het grootste le ger dat de Romeinen ooit op de been gebracht hebben). Hst buskruit bracht in de 15" eeuw een heele ommekeer in de vroegere oor logsmethodes. Het aanoal krijgsliecien werd echter niet uitgebreid, aheen i'.e ve rnislingsmethcden namen toe naar mate de wapens verbeterd werden. Eerst tegen het midden van de 19" eeuw begint het tijdperk der massa- en tier g.mckaniseerde legers. De groote Emopeesche oorlog van 1753-1763. die bekend staat als de re ven Jarige oorlog, heeft buitengewoon groote verliezen aan menschenlevens MILITAIR EN POLITIEK WEEKOVERZICHT Op het invasiefront van Normandië en Bretayne hebben de geallieerden ge poogd een omvangrijke tangbeweging uit te voeren rondom de Duitsche stel lingen van Vire en Mortain. In het Oos ten van de frontlijn trachtten de Kana- deezen van Üaen naar Falaise op te rukken, aldus een der armen van 'deze tangbeweging vormend. De tweede arm werd anderzijds in het Zuiden gevormd door de Amerikanen die vanuit het ge bied van Le Mans naar Alengon waren opgerukt. Aan deze omsingelingsbeue- gmg nemen van geallieerde zijde 12 di visies deel. Over deze geheelc frontlijn woedde de geheeie week een verbeten strijd. Tel kens togen de geallieerden op de ver schillende sectoren ten aanval nadat hun artillerie een heftig trommelvuur cp de Duitsche stellingen had geopend en hun luchtmacht een bommentapijt had opengespreid over de Duitsche ver- gtkend. De totale verliezen van dezen dedigingspunten. Bijzonder heftig werd oorlog waren 853.030 man. De oorlogen I gevochten langs den weg Casn-Falaise. van de Fransche omwentelingen van i De laatste berichten melden hier een Napoleon hebben van Europa voortdu- 1 zwaren strijd in het gebied van Saint- rend groote offers aan geld en men- j Pierre-sur-Divesplaats gelegen langs de schen.levens geëischt. Frankrijk liet in baan Falaise-Lisieuxalsmede ook langs zijn veroveringsoorlogen ongeveer 3 mil- beide zijden van Falaise. Deze plaats het land in staan de Monts des Mauves welke een hoogte van 700 m. bereiken. Er kan echter verwacht worden dat de geallieerden zullen pogen ae haven van Toulon meester te worden en vandaar dan het gebied van Marseille te berei ken, die uitgebreide vlak ten bezit en oveigaat in het dal der Rhone ivaar tanks operatief kunnen worden gebruikt. Een strijd om de groote ha vens zal dit echter nog moeten voorafgaan. njfjrch I S ENGLAND etmn q Vsrcfch3 0r,JfJS o Nancy Nantes Tours „O Cd en I Poitiers O °'tS Bslfor(o\ Bes ar, con o 'vw Moulin s fSGHWElZ 1 Umoges °Vichy Z/ff/ W AngoulêiHe SiEhtiuttQ Qrenobte c operigueux Ar Oen-a Agen Jofez V> Toulouse O Bordeaux *Pau r\.jr£~v'u$ 100 kr/i WO M SAXD/NIENê licen dooden achter, op een bevolking van 29.000.000. Napoleon heeft zoo wat 60 veldslagen geleverd, waarvan geen enkele langer dan één dag geduurd heeft. In een van deze veldslagen bij voorbeeld werden er 17.000 soldaten ge dood en 44.000 gedood of gewond. Dit was in den slag van Wagram, waar Napoleon de macht van Oostenrijk ge broken heeft. Toen in 1812 de Fransche keizer ein delijk bij Leipzig voor de eerste maal verslagen werd, namen daar 440.000 manschappen deel aan het gevecht; 92.000 man werden gedood. Bij Water loo stond Napoleon op 18 Juni 1815 met 71.917 man tegen 67.000 Engel- schen en het Pruisisch leger van Biü- bleef echter in Duitsche handen. Da Britten die daarnevens aan de Ome ten aanval overgingen vorderden tot het gebied van Thury-Harcourt en ten Zuiden van dit stadje wordt thans ook verder verbeten gevochten. Steeds meer Westwaarts poogden de geallieerden van uit het gebied van Vire op te rukken naar Condé-sur-Noi- reau, waar zij enkele plaatselijke door braken bereikten, wijl andere Anglo- Amerikaansche troepen komend van uit het gebied van Sourdeval een door braak bereikten in de richting van Tin- chebray, doorbraak welke echter door de Duitsche troepen kon worden afge grendeld. Bij Dcmfront werden de ge allieerde aanvallen afgeslagen. Bij La cher. Meer dan 50.000 soldaten werden 1 Ferté-Macé konden de Amerikanen een gedood of gewond. doorbraak bereiken. Op den tocht door de sneeuw van De Amerikaansche troepen die van Moskou heeft Napoleon den bloedigsten 1 uit Le Mans aiover Alengon den i ing dag van zijn loopbaan geleverd. Van de om de Duitsche troepen van uit het 650.000 Franschen, Polen en Duitschers, Zuid-V/esten trachtten door te voeren die Napoleon gedwongen had mee te j stootten op heftigen Duitschen weder- sn slechts 250.000 man Polen stand in het gebied van Alengon m llü gaan, hebba weer bereikt. In den veldtocht van de Krim heb ben een half millioen Russen en Engel- Carrouges. Geallieerde aanvallen op Ar gentan werden afgeslagen. Naar de jongste berichten zijn in deze gebieden schen het leven gelaten. De Engelschen Duitsche tegenaanvallen aan gang. Ar- verloren hier tengevolge van het gure kbmaat (koude en cholera) meer Man 22 rro van hun troepen in de hospitalen. In den Amerikaanschen burgeroorlog sneuvelden 600.003 menschen. Als voor beeld van de uitwerking van de verbe terde wapens kan bet verlies van 10.000 man op 10 minuten tijd aangehaald worden bij een aanval van generaal Grant in 1864 bij Gold Harbour. De Fransch-Pruisische oorlog van 1870-'71 was eigenlijk de eerste moderne oorlog van de vorige eeuw. Tegenover 1 mil lioen Duitschers stonden daar 710.000 Franschen. Na 6 maanden bedroeg het aantal gesneuvelden aan Franschen kant 77.000, aan Duitschen kant 30.492. Zeven jaar later, in 1878. vond de blcedlge slag van de Turksche vesting Plewna (ligt thans in Bulgarije) plaats tijdens den negenden Turksch-Russi- schen oorlog. Aan belde kanten sneu- veden hier 200.000 man. De Boerenoorlog de tweede vrij heidsoorlog in 'Transvaal heeft 56.000 levens gekost. En wat erger is, ruim 45 percent waren hiervan vrouwen en kinderen. Van de 449.000 Engelschen vielen er 26.000. Van de Boeren wer den er, volgens Engelsche statistieken, slechts 3.600 gedood uit een totaal van ongeveer 55.000 burgers. Bij de botsing tusschen Rusland en Japan vielen er in den veldtocht in Mansjoerije in 1904 meer dan 80.000 Russen en 34.000 Japanners. Bij de bestorming van Port Arthur verioren de Japanners 50.000 man. Bij de ver sterkte Russische stad Moekden voch ten, van 1 tot 9 Maart 1904, een mil lioen soldaten. De Japanners verloren er 50.000, de Russen 97.000 man. Nu komt de wereldoorlog 1914-18. Af gezien van de eerste massaverliezen der Russen, zijn in de eerste 3 maanden reeds 854.000 Franschen gevallen. De Engelschen verloren maar 85.000 man en de Duitschers 677.000 soldaten. Onder de wapens stonden; 25 millioen man bil de centralen, 45 millioen bij de geallieerden. De verliescijfers staan nog in ons ge heugen; 10 millioen doodeng 20 millioen gekwetsten. Heel Juiste cijfers zijn er niet. Hoe- velen zijn er niet in gevangenschap ge storven? Duitschland had juiste cijfers. Er wa ren 170 duizend vermisten, gewonden ruim 2 millioen met en ruim 4 millioen zonder doodelijken afloop. Ruim 1 mil lioen stierven in krijgsgevangenschap. De centralen verloren aan dooden on geveer 16t.h. der gemoblllseerden, aan gewonden 28t.h. De geallieerde cijfers waren onderscheidenjk 12 th. en 22 t h. Groot Brittannië en Italië verloren aan dooden ongeveer lOt.h. der gemo blllseerden, de Vereenigde Staten 'onge veer 1,5 t.h. Van de 20 millioen gewonden bleven er ongeveer 10 millioen invalide, wier verzorging geheel of gedeeltelijk ten laste van den Staat viel. Naast de in validen heeft men de achtergeblevenen; men schat hun totaal aantal, in de oorlotfvoerende landen, op 5 millioen ooriogsweezen2 millioen oorlogswedu wen (afgezien van dezen die in de ja ren 1919-1924 hertrouwden) en 1,5 mil lioen oude, van hun economisch en steun beroofde ouders. Deze lijst is on volledig. Deze oorlog eischt weerom millloenen slachtoffers. Laten we hopen dat ein delijk het mensohclom zal inzien dat etn oorlog een ran is. En dat dit de laatste oorlog zal zijn, C. gentan bleef in Duitsche handen en door tegenaanvallen ivisten de Duitsche troepen er terrein te heroveren. Door den verbitterden Duitschen tegenstand, dis stand houdt te Falaise en Argentan, werd de omsingelingspoging om de tus schen Ome en Vire staande Duitsche troepen verijdeld. Door de opening tus schen deze twee plaatsen trekken de Duitsche troepen zich terug. Op het Bretoensche schiereiland bie den de Duitsche bezettingstroepen van St-Malo, welke zich aldaar teruggetrok ken hebben in de citadel, een verderen tegenstand, alle eischen tot overgave af wijzend. Dinard ging over in geallieerde handen. Te Brest, Lcrient en aan de monding van de Loire te St-Nazaire blij ven de Duitsche troepen een hevigen weerstand bieden De Amerikaansche gemotoriseerde krachten welke van uit Le Mans naar het Oosten oprukten zijn op den weer stand der Duitsche dekkingstroepen ge- stooien in de gebieden van Orléans, aan de Loire, en meer Noordwaarts bij Clid- teaudun, Chartres en Dreux. Bij Orléans en Chartres woeden hevige gevechten. Dreux ging voor de Duitsche troepen verloren. Tusschen Chartres en Dreux stooten drie spitsen verder naar het Oosten. De in deze sectoren ingezette Amerikaansche troepen pogen hier op te rukken eenerzijds naar de Midden- Seine en anderzijds naar de Loire. o In het zeegebied voor Normandië en Bretagne werden andermaal 4 schepen van samen 22.000 brt. alsmede 2 mijn- vegers en 2 destroyers gekelderd, wijl nog andere schepen beschadigd werden. Sedert enkelen tijd was door de Duit sche legerleiding een nieuwe landings poging in het gebied der Middellandsche De gaallieerde troepen ingezet in het Oost-Pruisen tusschen Ij en 5o jaar - -1 --Lingezet om nieuwe verdedigingslinies uit te graven. Omzeggens geen enkel beroep ontsnapte aan ae uitgevaardigde maatregelen: en de vrouwen nemen den arbeid over op akkers, winkels, en dies meer, ten einde de mannen voor den verdedigingsarbeid vrij te maken., Behalve de ontruiming door de Duit sche troepen van de stad Florence, ten einde deze kunststad van vernietiging te sparen, deden zich geen belangrijke operaties voor in Italië. Een samen trekking van geallieerde divisies aan de Tyrrheensche Zeekust werd waargeno men zoodat hier een verderen aanval wordt verwacht. In Birma hebben de Japanners de nieuwe invasiefront staan onder het bevel van den Britschen Generaal Sir Henry M ait land. Wat betreft de strijd in de lucht dient gemeld dat de Britsche hoofdstad cn dezes buitenwijken ook in deze laatste dogen zonder verpoozen werden be stookt met het V. 1-wapen. Vit een mededeeling van den militairen mede werker van het D.N.B. blijkt dat sedert 8 weken dagelijks 200 dezer vliegende bommen cp Engeland werden afgevuurd. De geallieerde luchtmacht voerde ha- rarezijds ook hernieuwde luchtaanvallen uit op Duitsche steden en gebieden maar verloor hierbij andermaal talrijke toestellen. De pauze welke vorige week was in getreden op het Oostfront is weer ten einde en va alle sectoren, van aan de Weichsel tot het Pleskau-meerwoedt weerom een hevigen strijd. Over hét geheeie front hield de versterkte Duit sche weerstand aan. Van weerszijden werden de strijdkrachten hergroepeerd en versterkingen aangevoerd. Vóór de Karpathen is weinig veran dering in den toestand getreden en werd gestreden in het gebied der stad Stryi. Tusschen San en Weichsel woedden hoevige gevechten in het gebied van Mielec waar de Sovjets een doorbraak hadden bereikt. Aan de bruggenhoofden der Sovjets noemd stad Myitkyina ontruimd Amerikaansche troepen landden op de eilanden Middelburg en Amsterdam aan de Noordkust van het schiereiland Vogelkop op Nieuw-Guinea. 9 In Turkije werd een wet aangeno men waarbij alle mannen tusschen 16 en 60 jaar en de vrouwen van 20 tot 45 jaar gemobiliseerd kunnen worden. De Britsche luchtmaarschalk Owen Tudor Boyd is gesneuveld. o Het Comité van Algiers heeft een vertegenwoordiger bij het Vatikaan be over de Weichsel volgden aanvallen en tegenaanvallen elkaar op zoowel bij Ba- ranow als bij Warka. Bij Baranow wer den de Sovjets in de verdediging ge drongen door het Duitsche tegenoffen sief. Om Warschau blijft de strijd woeden zonder dat groote wijziging in den toe stand intrad. Het is bijzonderlijk ten Noord-Westen van Byalistock dat de Sovjets ander maal sterke krachten, verscheidene di visies sterk, inzetten ten einde een door braak te bereiken in de richting van het Duitsche gebied. De penetrat'iepun- ten konden evenwel afgegrendeld wor den. In Litauen werd de plaats Wilkowyszki door de Duitsche troepen heroverd. Bij Estland werden alle Sovjet-aanvallen afgeslagen. In het gebied van het Ples- kau-meer konden de Sovjets hun door- braaksgebied evenwel verruimen. Ter versterking van de Oost-Pruisi sche grens, welke thans rechtstreeks be dreigd wordt, werden honderdduizenden 9 De Minister-President van de Pool- sche regeering te Londen, Mikolajczyk, is uit Moskou teruggekeerd, zonder dat hij een overeenkomst met Stalin kon bereiken. In Hongarije onderging de regeering enkele wijzigingen. 9 In Duitschland heeft Rijksminister Dr Goebbels reeds verscheidene maatre gelen getroffen in verband met de to tale mobilisatie. Aldus werden talrijke inkrimpingen bevolen in het hotelbe- drijf, de huisarbeid, in het tooneel- en filmwezen, in de administraties die per soneel voor de oorlogsindustrie moeten afgeven. De bedienden van de oorlogs bedrijven moeien naar de Wehrmacht. Alle plechtigheden die den oorlog niet dienen mogen niet meer doorgaan. De postbestellingen 'werden sterk vermin derd, enz. President Roosevelt verbleef te Ho nolulu waar hij militaire besprekingen met zijn aanvoerders in den Stillen Oceaan voerde. o Churchill is in Italië aangekomen. Zee verwacht, 'daar belangrijke geallieer de scheepsconcentraties aldaar waren emerkt. Ook werd een sterkere in- van de geallieerde luchtmacht in den loop der laatste dagen in dit gebied vastgesteld. Op Dinsaag 15 Augustus jl. gingen de geallieerde?i over. tot deze voorziene landing, welke uitgevoerd werd aan de Fransche Zuidkust tusschen Cannes en Toulon. Op de landingsplaat sen stootten de geallieerde troepen op den Duitschen tegenstand. Onder de plaatsen welke bij deze operaties ver noemd werden kunnen wij o.m. ver melden: Cannes, St-Raphaël, de oevers van de monding der rivier Argens, Ste- Maxime, St-Tropez, de kaap Camarat, le Lavandou, Bormes en Hyères. De Duitsche tegenaanvallen blijken bijzon derlijk om Ste-Maxime geconcentreerd. Achter de eerste Duitsche linies wer den door de geallieerden ook luchtlan dingstroepen neergelaten, o.m. met op sleeptouw genomen lastzweeftoestellen, waar zij qestooten zijn op de Duitsche reserves. Parachutisten poogden ook in het gebied der Monts de Maures de spoorlijn naar Toulon aan te vallen. gebi -.lijn Geallieerde troepen slaagden erin na een zwaren strijd de stad Cannes bij Nice binnen te dringen. Vóór de Fransche Zuidkust werden door de Duitsche strijdkrachten ver scheidene Schepen beschadigdo.m. een slagschip. De keuze van de landingsplaatsen blijkt aan te duiden dat de geallieerden hier tot doel hebben het Italiaansche frontvak van het Fransche te scheiden, een korte toevoer van uit Korsïka te behouden en zich een toegang tot het Rhönedal te verschaffen, die de beste weg naar het Noorden is. Het kustge bied van de landingsstreek is betrek- l&lijk vlak maar 20 tot 25 km. dieper Deze laatste dagen hebben andermaal geallieerde vliegtuigen plaatsen in ens land met bommen bestookt en voertui gen, treinen, enz. met de boordwapens gemitraljeerd. Ook Roeselare kende zijn slachtof fers, waaronder een zekere Elisa Edel- borg, echtgenoote van Petrus Samyn. Zij werd bij hoogdringendheid naar het hospitaal vervoerd, waar zij aan haar verwondingen overleed. Nog andere zwaar gewonden worden in het hospi taal verzorgd, waarvan de lijst volgt: Dedecker Philomena, Schaarbeek. - Edel- borgh Julia, Rodenbachstr. 63, Roese lare, echtg. v. Bouckenooghe Prosper. - Bouckenooghe Elisabeth. Rodenbachstr. str. 63, Roeselare. - Persefal Joseph, Luik. - Houba Augusta, Elsene. - Pi- rotte Louis, Mariastraat 11, Roeselare, echtg. v. Van Tieghem Marie-Louise- Vanholst Sophie, Brugge. - Sanders An- gèle, Herstal. - Bogaert Marcel, Lichter- velde. - Vercruysse Leon, Noordstr. 211, Roeselare, echtg. v. Maurice Gilberts. - Sintobtn Alois, Slabbaertstr 26, Izegem, echtg. v. Vanderheeren Adrienne. Driessens Clemence, Herstal. - Van Ise- fhem Pieter, Antwerpen. - Van de Wae- ere Julia, Statie 305, Rumbeke, echt-g. v. Van Loocke Alfons. - Schaessens Phi lomena, Oostkamp. - Suffys Andréa, Poperinge. - Bouttelisier Robsrt, Zuid- molenstr. 157, Roeselare, z. v. Marcel en Roose Yvonne. In de nabijheid van Aalst werden drie voorbijgangers door het vuur van boordwapens gedood. In het Doomiksche werden vracht- t.utos bestookt. Een chauffeur uit Veurne werd ge dood en 'drie andere gewond. Bij Verviers werden een 20-tal woon huizen vernield door bommen, wi.1l 8 dooden en 10 gewonden te betreuren Vielen. Te Bergen, die met bommen be stookt werd, vielen 2 dooden en 4 ge wonden wijl woonhuizen verwoest wer den. Een andere stad bij Bergen werd eveneens getroffen; hier vielen ook 5 dooden en 4 gewonden te betreuren. Nog andere kleinere plaatsen van He negouwen werden eveneens getroffen Bij Borgworm werd een landbouwer gedood terwijl hij zijn graan aan het afmaaien was. Een andere landbouwer werd er in zijn weide gedood. Op de baan Chapon-Serain werd een auto met boordwapens bestookt; de bestuurder van den auto werd zwaar gewond en zijn echtgenoote, die mede reed, gedood. Langs de baan Luik-St-Truiden, op gebied van Heers, werden drie personen die Juist hun wagen hadden verlaten ;edood. Vijf andere autos werden in 'rand geschoten. Dinsdagmiddag jl., rond 12.45 uur, werd te- Langemark een trein door ge allieerde vliegtuigen met de boordwa pens bestookt. De machinist Talon Ca- miel, wonende te leper, werd hierbij gedood. De stoker Vandamme Gaston en de treinwachter Seynaeve Henri, bei den eveneens uit leper, werden zwaar gewond en naar het O. L. Vrouw Hos pitaal te leper ter verzorging overge- bracht. Dinsdag even na den middag stortte een Amerikaansch vliegtuig neer op de baan, ter wijk Sebastopol té St-Juliaans- bij-Langemark. Twee kinderen die bij die plaats aan het spelen waren, na melijk de kinderen van de Wed. Huyghe aldaar wonend, liepen hierbij brand wonden tp. Zaterdag 12 Augustus jl. kwam de zware vrachtauto van Gaston Demo uit Langemark langs Soignies, bij Doornik, gereden met een lading kachtels. De voerder, Michel Da wilde, uit Lange mark, 22 jaar oud, werd hierbij gedood. Een andere Langemarknaar die hem ver gezelde, Degraeve Achiel, werd het lin kerbeen en een gedeelte van den rech tervoet afgerukt. Een derde persoon uit Soignies die op den wagen zat werd eveneens geraakt en gedood. Twaalf kachtels die op den auto geladen wa ren werden ook doodgeschoten. Dewilde werd Donderdag jl. onder grooten toeloop van volk ten grave ge- Mragen Door een bevel van den Führer werd de functie van Opperbevelhebber van de Weermacht in België en Noord- Frankrijk vereenigd met die van hoo- gere SS- en politieleider en werd de SS-Gruppenführer Jungclaus benoemd tot Opperbevelhebbcï -'an d= Weer macht. Schamel zijn de pluimen, maar 't fcskske is gesd! lederen namiddag zijn ze sp de baan, twee, drie maal "re week gaan ze 't hof voorbij en groeten 'i Lieve Vrouwke aan onze kapel. Een vijftigtal schamele kinders... üe kolonie, die onderdak vond bij de Zus ters. Om de drie maanden nieuwe... kolonisten! 't Verwonderde me niet dat onze Zusters nog plaats vonden, voor die kinders; 't verwonderde me evenmin dat ze tijd vonden om, buiten al hun ander werk, nog zorg te dragen voor die bende, 't Verwonderde me aller minst dat de Zustershier weer mis toonden hoe ze moederkekunnen spelen. Zijn er wel bezorgder moederkes clan de... Zusters? Schamel zijn de pluimen van die kolonie-vogelkes. 't Is waar, we hebben in West-Vlaan deren niet veel achterbuurtjes, lijk in de grootsteden, maar we kennen, on gelukkig genoeg, de werklienreken en werklienstratenwe kennen nog ae «koertjes» en de «poortjes». We ken nen zelfs reeds te lande de vuile rook en de vuile geur van sommige fabrie ken, waarmee we zoogezeid begiftigd maar waardoor onze kleinen vergiftigd worden, 't Was Immers maar best »lie ongezonde fabriekenop den gezon den buiten te bouwen... de zeelucht van de kust zou die gassen en vuilig heid wel neutraliseeren!! Van daar komen onze kolonlstjes, grootendeels uit groote gezinnen! Een groot gezin?... een klein drama in dat groote drama dat oorlog wordt ge noemd. Ik vervolg de bedrijven van dat treurspel in de gelapte broekjes en frakjes, in de dooaversleten... dingen die de jongens nog dragen! Schamel in de pluimen; vader en moeder hebben gevochten, vier jaar lang, om boven water te blijven; om hun groote bende kleintjes te behouden! Maar 't beksken is goed! Ik heb ze bekeken, die rakkers, als ze de eerste dagen hier rondliepen, vreemd in de vreemde streek, vreemd in de nieuwe doening, met een vrachtje heimwee naar t'huis en moeder! Kleine kleuters zoover van huis; kleinen zijn immers dadelijk ver van huis, wanneer ze moeder niet meer zien. Ik heb ze bekeken; 't Is voldoende als lk zeg dat zij lucht, licht en voedselnoodig hadden. Maar na twee, drie weken? De pluimen zijn even schamel gebleven, maar 't bekske is goed. Vroolijke ge zichtjes, pinkelende stralende oogskes, dat komt van de buitenlucht en van een gevuld maagske. Met de verlofdagen heb ik er beter op gelet dan vroeger; wijl ze nu niet in den grooten hoop schooljongens loo- pen. Dat kolonie-leven begon mij te interesseeren; en met de Zusters en die rakkers gerocht ik aan de praat. Vier van die mannen waren mogen blij ven na hun eerste drie maanden. Jon gens! dat waren de «anciens» lijk we ciie noemden bij 't leger. Die kenden fijn heel het kolonle-gedoe; en vertel den daarover, slagwater! Ze wisten hoe veel ze gegroeid waren en... verzwaard! De Zusters moesten voortdurend tus- schenkomen, want op hun getuigenis kwam het aan. Van t'huis ontvingen ze eens in de maand bezoek; het eerste bezoek was eerder aan den weemoedi gen kant, bij beide partijen, maar nu waarachtig niet meer... als 't maar toe gestaan werd zouden ze liefst nog een heel jaar op de kolonie blijven. De ke rels noodigden mij uit, 'k moest dat kolonieleven, dien biekorf zelf gaan be zichtigen en Zuster Madeleine had zoo danig veel deugd in de blijdschap van heurkolonisten dat zij den dag be- aalde voor 't groot bezoek van een leinen boer! Ze waren aan 't zingen lijk de lijs ters, aan 't zingen en aan 't opstappen over de speelplaats; een staplied dat heimde en dreunde. Marscheeren en zingen zet borst en... maag open, loech de Zuster. Dat deden wij, studentjes, vroeger ook en flink op stap de kna- penschap komt zingend langs de bane Open oog en open maag... dat zag lk wel als ze in bun eetzaaltje aan het tandwerk begonnen. Ze waren reeds naar de kerk geweest, daarna de opstap en nu 't ontbijt. Dan weerom lichaams oefeningen, een uur school... en 's avonds vroeg onder de lakens. Spijts de warmte?... Jongens weten daar maar weinig van, zei de Zuster; ze slapen in al zweeten, moegespeeld. Kind er-kolonies... een prachtige nieu wigheid, vooral wanneer niet alleen ge dacht wordt aan lucht en rantsoen; wanneer die echte «moederkes», die «Zusters» worden genoemd, hun beste zorg besteden aan die kinders die aan... bloedarmoede lijden. Hoe ras hebben die kleinen ontdekt dat die Zuster een moeder ken is, in wie die dutskens hun volle vertrouwen mogen stellen. Die kleinen moeten niets verzwijgen, niet met de krop in de keel en met de schrik in 't hert loopen. Ze vinden een moe derke dat luistert en begrijpt, geduldig luistert en zoo goed, zoo hertelijk be grijpt. De kleinen zijn er zich niet van bewust, maar ge leest dat vertrouwen en die dankbaarheid in hun oogen. Heel hun kinderzieltje ligt open voor Zus ter en de zielszorg is niet gerantsoe neerd In onze kolonie. Er is soms neg meer dan bloedarmoedete genezen en de Zusterkes zijn specialisten waar 't gaat om hert en zieltje van die kleuters. Een nieuw diploma voor onze Nonnekesvan de kolonies?* Och, waarom? Onze Nonnekes weten zich aan te passen en goed do.nis haar.rol Maar ik heb aan heel iets anders ge dacht. Die kleine kleuters op <4e kin derkolonies zijn ver van moeder, ver van t'huis en toch... t'huis. lederen avond hoor ik rakkers spelen op straat, tot het half en heel donker Is en 's morgens blijven ze liggen en moeder laat ze liggen... de last begint van zoo haast de kerels beneden ko men! In de kerk kunt ge die snaken tellen op de vingèrs van uwe hand... 't Is verlof en 't is warm en die last!.., Ilc geloof dat vele moeders eens de ko lonie zouden moeten bezoeken waar zelfs onder 't verlof een vijftigtal ra- votters verzorgd en bezorgd worden, waar spijts de warmte de jongens al zweeten vroeg slapen gaan en al zwee ten wegvaren, 's morgens toch in de kerk zijn en nooit uit het waakzaam oog zijn! Te veel moeders vergeten dat zij onder de verlofdagen htm eigen taak hebben: de schoollucht kennen al de schoolloopersde huisluchtmoet vooral nu door moeder worden aange leerd aan hun gastjes. Er moet aan geen nieuw diploma worden gedacht voor de moeders. Ze moeten zich weten aan te passen, want 't is haar... roll BOER NELIS. A Wij willen dit gemoedig schrijven van Boer Nelis niet laten voorbijgaan zon der hier bij te voegen dat Katholieke Kinder-Kolonies ingericht zijn hier en daar in onze provincie. Jongens en meis jes elk afzonderlijk worden er aanvaard; se krijgen er goede kost. goede, zorg en kristelijke opvoeding. .aen: Ka KoloniesOoststraat 68, Roeselare, Alle inlichtingen: Katholieke Kinder*-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 5