DE MAMMOET VAN MERKEM EN ANDERE ÈNIEUWS UIT 'T BINNENLAND AKPLÏGE VONDST TE MEENEN HUN FORT AAN DE ZEE! UIT 'T ROESELAARSCHE BANDITISME IN ONS LAND Een aan stukken gesneden vrouwenlijk ontdekt. Trein op den doel te Landen TREKKINGEN 104-JARIGE OVERLEDEN TE HEULE UIT HET STAATSBLAD AUTOBUS UITGEBRAND TE ST-TRUIDEN Boerenwachter bij ongeval gedood te Baasrode Jonge zwemmers verdronken te Zwevegem en Stasegem. GIJ KENT TOCH EEN MIJNONTPLOFFING TE NIEUWPOORT VAN ONZE JONGENS IN DUITSCHLAND A Hannover-B uchtoolz, 26-7-44. Te Martinrive werd een Jong meisje vermoord en haar moeder zwaar ver wond. Te Lanklaar werd de ontvanger der belastingen op den drempel van zijn woning neergekogeld door onbekenden. Te Leuven werd het lijk van een man gevonden die bij nachte op straat met 5 kogels was neergeveld geworden. Te Sint-Lambrechts-Woluweop een der lanen, werd eveneens het lijk van een vermoorden man gevonden. Te Evergem eischten twee onbeken den de flets op van een voorbijrijden den landbouwer. Toen deze weigerde in te gaan op den eisch en de vlucht trachtte te nemen werd hij neergeko geld. Te Kortessem werd een kontroleur neergeschoten. Te 's Gravenbrakel werd de burge meester in zijn woning vermoord. Te Tremeloo werd een koffiehuis overvallen. Een der verbruikers werd neergekogeld waarna de andere geld, Juweelen en eenzelvigheidskaart moes ten afgeven. Te Neeroeteren, in een bosch, werd het lijk van een onbekende man ge vonden. Te Bonne-Vills werden de lijken ont dekt van een boekhouder, een genees heer en een advokaat, allen uit Hoel. Alle drie waren gedood bij middel van vuurwapens. Te Marche-les-Ecaussines werd in een korenveld het lijk van een vrouw gevonden. Te Merbes-le-Chateau drongen ban dieten binnen in een hoeve en schoten er den boer neer. Te Anderlues werd een vrouw ver moord; te Brussel een man ontvoerd wijl hij in het bezit was van 150.000 frank en juweelen; te Antoing een p ar vermoord bij het verlaten van hun wo ning; te Overpelt een landbouwer ver- jnoord Te Molenbeersel werd het gemeente huis in brand gestoken. Te Zele waren drie smokkelaars op gesloten. Bij nachte werden zij door gewapende kerels bevrijd. Nauwelijks waren zij op vrije voeten of ontstond onder hen een hevigen twist tijdens de welke een der bevrijdde smokkelaars, zekere Poppe, neergekogeld werd. Te Zolder werden 2.700.000 fr. ge stolen ten nadeele van een kolenmijn. Te Aalst legden bandieten de hand op 627 liter alkohol. Te Berlingen werden landbouwvel- den door een groep van 200 personen overvallen en geplunderd. De gendar men poogden de plunderaars te verja gen maar enkele dezer haalden een re volver te voorschijn. Ten slotte bleef de bovenhand aan de rijkswachters en wer den enkele plunderaars aangehouden; niemand llep'eenige verwonding op. Te Ronse werd een winkelier in zijn woning vermoord. Zelfden dag werd eveneens een meisje in haar huis door onbekenden koelbloedig neergeschoten. Te Aywaille wilden twee boeren den oogst van hun velden beschermen. Al dus kwamen zij in een hevigen twist met gewapende en gemaskerde bandie ten. Plots haalden de bandieten hun vuurwapens te voorschijn en vuurden op de landbouwers waarvan er een ge dood en de tweede gewond werden. Te Halle drongen vier gewapende bandieten binnen in het politiekommis- sariaat, ontwapenden de van dienstzijn- de agenten en drongen daarop binnen ln het bureel van den politiekommissa- ris welke zij koelbloedig neerkogelclen. Te Millen werd een bewoner bij nachte verzocht onbekenden te volgen en werd dan wat verder met revolver schoten afgemaakt. Hetzelfde gebeurde met een handelaar van Templeuve. Te Schorlsse werd de melkerij door 80 a 40 met mitraljetten gewapende lie den overvallen. De zich aldaar bevin dende gendarmen werden ontwapend waar de melkerij bij middel van spring stoffen opgeblazen werd. Verleden Zaterdag werd de politie verwittigd dat er zich iets abnormaals ln de kelder van het in 1940 aan stuk ken geschoten huis «Duels Kruis», Moeskroanstraat 170, en die onder wa ter staat, bevonden moest, want een verpestende stank verspreidde zich uit den kelder. De politkkommissaris stelde vast dat het hier om deelen van een menschelijk lichaam ging; de kelder werd volledig ledig gepompt en toen stond men voor een afschuwelijk tooneel: de resten van een vrouwenlichaam, dat in ruim zestig stukken gesneden en totaal onkennelijk gemaakt was werden opgehaald. Bij nader onderzoek stelde men vast dat het hier ging over Alice Sterkx, 39 jaar oud, gehuwd met den Heer Arthur Jacques, gehuisvest Koningstraat 26 te Meenen, en die sedert een veertiental dagen, in het hezit van 400.000 fr., verdwenen was zonder dat men haar spoor kon achterhalen. Het parket van Kortrijk is reeds ver schillende dagen ter plaats afgestapt om het onderzoek zelf in handen te nemen. Op de spoorlijn Landen-Brussel ge raakte nabij Landen wegens een zon derling toeval een onbemande lokomo- tief met zes wagens vee in gang.. Alle verdere stations werden verwittigd zoo dat de trein ongehinderd doorreed, door Tienen, Leuven, en stopte eindelijk te Herent zonder ongevallen, bij gebrek aan atoom. Het mag misschien gewaagd heeten te spreken van een mammoetvan Merkem. Niettemin zijn er fossielen ge vonden te Merkem van een voorhisto risch dier, en alles wijst er op dat er nog meer resten in den grond liggen. Het was in Augustus 1937 dat een ivoren slagtand werd gevonden bij het graven van een steenput op de koer der herberg «De Vlaamsche Leeuw», Kau- terstraat, op eene diepte van ongeveer 4 meter in een pleistocene grondlaag (meer hierover later). De Aardkundige Dienst van België, op de hoogte gebracht van deze vondst, noemde het een belangrijk feit, en het Koninklijk Natuurhistorisch Museum van Brussel verklaarde dat dergelijke vondst een zeldzaamheid was in de streek en dat deze van groot weten schappelijk belang was. Beide organis men hebben echter geen meerdere moei te gedaan om verdere opsporingen te doen, niettegenstaande deze belangrijke zeldzaamheid De putgravers, na eerst verscheidene grondlagen te hebben gevonden bestaan de uit zand en leem, stootten op een hard voorwerp dat hun op 't eerste zicht een pompdarm bleek te zijn. Het kon maar verwijderd worden bij middel van een hijschtoestel, na eenigen weer stand te hebben geboden en daarna te zijn afgekraakt Duiten den omtrek van den put. Het was een stuk been of tand als de slagtand van een olifant, en na onderzoek in het Natuurhisto risch Museum van Brussel, werd uit gemaakt dat het wel degelijk een slag tand was van een voorhistorisch dier van het olifantengeslacht. Waarschijn lijk had men te doen met het overblijfsel van een mammoet; ech ter is het niet kunnen uitgemaakt worden of het hier een Elephas Anti- quus gold t.t.z. een olifant hier le vende in het warm klimaat, als voor zaat van de huidige Indische olifant, en waarvan ondermeer overblijfselen ge vonden zijn te Hoboken en te Laken; ofwel een Elephas primigénius of mam moet, soort olifant levende in het IJs- tijdperk en waarvan een volledig ge raamte ontdekt werd te Lier. Dit stuk tand is nog geheel goed be waard en bevindt zien thans bij den Heer Louis Verlende te Loo, daar het op zijn eigendom werd gevonden. Het prijkt in zijn hall als een kostbare jachttrofee. Het heeft een lengte van 1,6 m. en is polsdikte. De ouderdom kan natuurlijk ook enkel benaderend worden uitgedrukt; men kan aannemen dat de ouderdom gaat van 130.000 jaar tot 20.000 jaar vóór Christus. De mammoet of langharige olifant gaat door als de grootste olifant die ooit bestaan heeft, (schouderhoogte 3,50 m.). Zijn soort is op de aarde heelemaal uitgestorven. Hij leefde voor al in het Noorden van Europa, Azië en Amerika, dus ook in onze streken, met nog andere dieren gedeeltelijk uitge storven of naar andere klimaten ver huisd, zooals de steppenwisent, de wol- harige neushoorn, het reuzenhert, het edelhert, de eland, het paard, het ren dier en de spelonkbeer; in de laatste periode van het IJstijdperk. Het verschil van mammoet en hui dige olifant bestaat hoofdzakelijk hierin dat deze laatste geen haar heeft. Hij kan het natuurlijk best missen daar hij in de warme streken verblijft. De mammoet was heel warm gekleed, voor- Heule is in rouw wegens het afster ven van zijn eeuwelinge Wed. P. Van- peteghem, geboren Dejonghe Melanie, te Zedelgem den 16 September 1840 eerst lange grove haren van roestbruin 1 kleur, waaronder kortere en zachte ha- ren. Het geheel maakte een dikke vacht' uit als deze van het schaap, maar dik-, ker en zwaarder. Aan den hals waren de haren bijzonder lang en afhangende zooals de manen van paard en leeuw.1 De slagtanden van den mammoet 1 groeiden m gebogen vorm terug naar den kop van het dier met de uiteinden 1 naar binnen, zoodat bij oudere dieren deze elkaar moesten kruisende mam-1 moet bezat minder staartwervels dan de olifant en had aan de voor- en ach-1 terpooten binnenteenen, hetgeen dej huidige olifanten niet hebben. De slag tanden konden een lengte van meer dan 6 meter bereiken. In ons land werden op meerdere plaat sen overblijfselen van mammoeten ge vonden. De belangrijkste vondst is deze van Lier, alwaar men in 1860 aan den ingang der stad bij het graven van een afleidingskanaal der Neteop een diepte van 6 meter, insgelijks in een pleistocene grondlaag, het gansche ge raamte van een nog onvolwassen mam moet heeft blootgelegd, hetwelk thans volledig opgesteld is in het Museum van Natuurlijke Historie te Brussel. Men spreekt van den mammoet van Lier, en terecht, maar waarom zou het gewaagd zijn te schrijven over den mammoet van Merkem. Alleszins zitten in den grond nog resten van een voer- historisch dier, vele omstandigheden staven dit oordeel; de opgegraven tand stond recht met de punt omhoog, den kelijk dat hij dus staande werd ge houden door den schedel, daarbij heeft hij bij het uittrekken weerstand gebo- den en vertoont een breuk. Het vergt natuurlijk heel wat voor- j bereiding eer aan verdere opzoekingen kan gedacht worden, daar de gebouwen i zeer dicht van de vindplaats liggen en j dat b.v. om dén schedel met de slag tanden bloot te leggen reeds een put1 noodig is van 4 m. op 4 m. Uit de getuigenis van metsers en' vaartgravers kan men afleiden dat op het gebied van Merkem nog soms groote beenderen zijn gevonden geworden op diepten van 3 tot 4 meter. Buiten ons land werden op veel plaat sen insgelijks overblijfselen gevonden» van mammoeten. Vooral in Sibèrie, langs de Noordelijke IJszee en langs de rivieren heeft men geheele geraamten ja zelfs ongeschonden lijken gevonden, goed bewaard in den bevroren grond en i dit op zeer geringe diepte. De mammoet - van Beresovca (rivier in Siberie) werd gevonden in 1900-1901. Vele weeke dee-l ten waren nog ongeschonden, o.a. een groot deel der huid met beharing, enkel j de slurf ontbrak geheel. Later in 1908 vond men aan de San-] gajoerachrivier een mammoetoverblijfsel met slurf, ook gedeelten van het hoofd en oog waren neg goed bewaard, zelf) oogappel en gezichtzenuw waren nog zoo goed dat ze geschikt bleken voor i ontleedkundige waarnemingen. In Moravie heeft men de overblijfse len van zoowat 60 geraamten op een betrekkelijk kleine oppervlakte gevon den. Deze overblijfselen waren eenigs- zins gerangschikt op hoopen, wat de bewering staaft dat de mammoet een tijdgenoot was van den mensch. Heemkunde Merkem. DAVIDSFONDS GEWESTUOND ROESELAHE-T1ELT. Dus is de honderdjarige gestorven ln haar 104e levensjaar. Tot op haren laat- sten levensdag bewaarde zij haren hel deren geest. Eerst een 6-tal weken ge leden werd het oudje bedlegerig, het stond eerst toen aan zijne dochter het meesterschap af dat het tot dan toe voor hem behouden had; tevens over handigde het toen den geldbeugel en wist welke som deze behelsde en hoe deze was samengesteld. De overleden eeuwelinge, afstammend uit een familie van 7 kinderen, had een bewogen leven. Gehuwd in 1871 had zij 7 kinderen waarvan nog twee in leven, haar inwo nende dochter en een zoon in Noord- Am erika. Haar man, kloefkapper, werd in 1883 vermoord en verdronken gevon den in de vaart te Kortrijk. Zij was nooit erg ziek doch heeft zelf veel men- schen opgepast die aan typhus of cho lera leden. Het oudje had ook een on verkwikkelijke geschiedenis met zijn burgerlijken stand: zij werd Philomena gedoopt doch stond aldus niet geboekt, werd later onder den naam Melanie ais dood geschrapt ln de plaats van hare 3 jaren jongere zuster Marie-Louise en zoo gebeurde het dat zij moest huwen onder de nieuwe naam Melanie met de papieren van hare doode zuster Marie die nog als levend bekend stond. In de laatste levensuren heeft de honderd jarige veel geleden en haren wensch, het einde van dezen gruwelijken oorlog te beleven mocht ook niet in vervulling gaan. Zij ruste in vrede! Aan de familie en naastbestaanclen bieden wij onze innige rouwgroeten, LOTENLEENING 1922 R. 186.297 Nr 15 wint 250.000 fr. R. 186.297 Nr 2 wint 100.000 fr. R. 143.536 Nr 17 wint 100.000 fr. R. 147.878 zonder lot. HEIMATSTUDIE IN VERZEKENS Vilf kinderen, jollig en Jent, Speelden op het strand, aan de Zee! Ze bouwden in 't zand, naar 'n prent, Het Gravenkasteel uit hun stee! De leeuwenvlag staken z'in top. Die babbelde druk met hen meê! Ze flapten nog lachend 'n mop, En ieder had 'pret wel voor twee! Ze waanden him ffortje heel sterk, En zongen nu luide; Hoezee! Maar plots sloegen baren in 't werk!.. Hun fort was verzwondenl O wee! iieselare 1044. GEO. Bij St-Truiden vatte een autobus, we gens een onbekende oorzaak, brand. De voerder stuurde zijn wagen, die onmiddel lijk in lichtelaai stond, tegen een boom en sprong eruit maar brak hierbij beide beenen. Ook de andere inzittenden, al len mijnwerkers, sprongen er af maar een 10-tal hunner werden eveneens ge- Boerenwachters van Baasrode waren op ronde en een hunner was drager "van een jachtgeweer. Door een ongelukkig toeval, te wijten aan een defect van het wapen, ging plots een schot af en werd een der boerenwachters ln den onderbuik getroffen en overleed kort Te Stasegem was de 15-jarige Dewln- ter, uit Harelbeke, aan het zwemmen nabij de vaartbrug toen hij plots in de diepte verdween. Niettegenstaande hij spoedig opgehaald werd konden zijn levensgeesten niet meer heropgewekt worden. Te Zwevegem was een andere jongen uit Harelbeke, zekere Victor Denijn, 13 jaar, aan het zwemmen nabij de vaar'tsluis. Plots verdween ook deze in de diepte en kon hij niet meer levend pered worden. ©EL (Ver?. Nr 652/105). GEMEENTESECRETARIS BENOEMING Bij Besluit van den 20 Juli .11. werd tot Gemeentesecretaris te Renlngelst benoemd den Heer Orlgene Camerlynrk. De genaamde Omer Rabau, wonende steenweg op Oostdulnkerke, beging de onvoorzichtigheid, konijnenvoedsel te gaan trekken in een mijnenveld. Een verborgen oorlogstuig kwam tot ont ploffing en rukte hem een been af. Het slachtoffer werd naar een kliniek van Veurne overgebracht Steeds talrijker komen ons berichten toe van Vlaarnsche jongens ln Duitsch land, die ons verzoeken hun schrijven op te nemen. Hier laten wij andermaal graag enkele dezer inzendingen volgen. Hellbronn den 5-7-44. GEACHTE HEER OPSTELLER, Het is ons een waar genoegen U te kunnen laten weten dat we wekelijks de eer hebben uw geacht blad te ontvangen. Nauwelijks heb ik uw blad in handen of mijne zes kameraden overrompelen mij om ook een blik te kunnen werpen op het nieuws uit hunne streek. Ik hoop, als vader van een onlangs geboren zoon, dezes naam te vinden ln een volgend blad. We hebben Zondag 1.1. het plechtig doop feest gevierd en brengen langs uw blad onze beste heilwenschen aan de gelukki ge moeder. I.angs dezen weg brengen wij ook de beste groeten over aan al onze familie en vrienden. EVERAERT KAMIEL, Beselare. Zijn zes werkmakkers: Verlet Camfl- le, Roesbrugge; Decoodt Gerard. Bcezln- ge; Backer André, Loker; Rcsseel Pierre, leper; Mlllevllle Justin, Hollebeke; De- meyer Marcel, Meenen. A Zwickau 13-7-44. WAARDE HEER, Ik kom je ook eens een kaartje te stu ren om je te laten weten dat Ik alle week De Poperingenaar ontvang. Onderge- teekende en André Vandewalle zijn nog in volle gezondheid maar we verlangen om weer t'huls te zijn bij Vader, Moeder en Familie. De beste groeten aan al de parochianen. Dank op voorbaat. DALLEQUIN NESTOR. GEACHTE HEER, Wij willen U eerst en vooral danken voor het feit dat wij regelmatig uw ge ëerd blad De Poperfngenaar ontvangen. Ge kunt U niet voorstellen wat wij hier ALGEMEENE VERGADERING Zeer dringend worden én do H.H. Voor zitters én de H.H. Sekretarlssen onzer 33 afdeellngen ultgenoodlgd tot de be langrijke algemeen© vergadering, die ge houden wordt te Roeselare op Zaterdag 19 Aug., te 14.45 uur, in Java. De hoofdpunten der dagorde zijn: 1. De nieuwe keurvoordraclitem 1944-45. 2. Onder-avonden. 3. Prijskamp in Ned. Opstel. 4. Pr ij. kamp ln beschaafd taalgebruik. 5. Heemkundige aangelegenheden. Iedere afdeeling we ze flink en trouw vertegenwoordigd. UIT ROESELARE Burgerstand van 10 tot 17 Augustus 1944. Huwelijksafkondigingen. - Alois Decru, landbouw werkman te Lichter velde, met Noëlla Muylle, voddenwerksiter ie Roese lare. - Ignaas F-eys, Ingenieur-brouwer te Roesbrugge - FI arin gemet Cecile Vande Walle, z. to. te Roeselare. - Andréas De- giyse. toureelbediende, met II enriette Vancalbergh, z. b., b. te Roeselare. - Krans Mlsplon, bureeltoediende, met Ma ria-Louise Degnaeve, toediende, b. te Roe selare. - Valeer Vandekerckhove, slach ter te Rumbeke, met Maroelia Dewitte, naaister te Roeselare. Huwelijk. - Hoger Maddens, vlastoewer- ker, met Noëlla Vandevoorde, naaister, to. te Roeselare. Geboorten. - Edmond Deprettere, z. v. Andrles en Celina Carbonez, Ooststr. 114. - Freddy Declercq, z. v. Joseph en Julia Vanryckegluem, Bruggesteenweg 191. - Etlenne Rits, z. v. Karei en Allee Poene, Moorslede. - Christiana Vantoeselaere, d. v. Adelard en Julia Rommel, St-Amandstr. 85. - Annie Vanhaverbeke, d. v. Louis en Magdalen a Desarramio, Gravenstr. 28. - Georgette Noppe, d. v. Achlel en Maria Yssers, Rumbeke. - Freddy Claesse-us, z. v. Frans en Margareta Gotteny, Gitsstr. 121. - Louis Bertheloot, z. v. Leon en Germane Notebaart, St-Amandstr. 72. - Monique Simoens, d. v. Maurits en Maria Vlncücler, Pilkemstr. 58. - Noël Callcmeyn, z. v. Juul en Laura Pype, Zuidmolenstr. 194. - Deniae Scheld,"man, d. v. Gerard en Magdalena Pattyn, Rumbeke. - Andreas Vanhaverbeke, z. v. Maurits en Celina Deseure, Heropbouwstr. 74. - Jemmy Sle- rens, z. v. Marcel en Agnès Desimpel, Vlerwegstr. 6. - Theoptoiel Tennissen, z. v. Gerrlt en Leontina Sereu, Rumbeke. - Jolante Dep ré, d. v. Maurits en Stephania De Landmeter, Langetorugstr. 54. - Ber rie© Lemaitre, d. v. Emiel en Magdalena Telmeirer, Exaardestr. 44. - Erik Ver- toelst, z. v. Louis en Elza Bcrgeman, Mei boom laan 7. - Werner Nowé, z. v. C ami el en Albertine Dutry, Gitsstr. 94. - Noëlla Ceenaeine, d. v. Alois en Martha Devos, Gits. - Diana Vanthournout, d. v. Gerard en Stenhanla Reubeens, Kattenstr. 149. Overlljdens. - Eli,sa Edelborgto, 70 J., leoirster, echtg. v. Petrus Saxnyn, Groe- nestraat 34. - Frans Declercq, 14 j., scho lier, z. v. Constant en Bertha Touimal, Kasteelstr. 52. - Nicole Braet, 3 w., d. v. Arthur en Juliana Vandeghinste, Bruane- de als Poperlngenaars aan ons blad gehecht zijn, want uit De Poperingenaar ver nemen wij altijd het eerste nieuws uit ons dierbaar stadje. Al Is een stad in den vreemde nog zoo groot en schoon toch kaïn ze nooit uw geboortestad vervangen, want wij weten bier heel goed, na een jaar hier geweest te zijn, wat het spreek woord Oost West, Thuis Bestwil toe- duiden. Het zou ons 'groot genoegen doen, geachte Heer, als U langs dezen weg de beste groeten wilt doen aan onze Ouders en familieleden van drie lezers van uw tolart ln 't verre Duitschland. We sluiten nu ons kaartje met de hoop van ln 't korte onze geboortestad en zijn inwoners ongeschonden door toet oorlogs geweld terug te zien. Van drie Keikoppen: SERGIER MICHEL, TAFFIN GILBERT, TEMPERVILLE LEOPOLD. -«0»- Wie een abonnement voor 3 maanden aan een onzer jongens tin Duitschland vertoevende, wil bezorgen, storte 31,75 fr. op onze postrekening met melding van het .luiste en <\.,IdeMJk geschreven adres ln Duitschland. straat 62. - August Vandentoerghe, 73 j.. gepen,s., wed. v. Emma Cayzeelc, Gitsstr. 2. - Maria Vanraos, 47 j., landbouwster, echtg. v. Achiel Vanovcrberghe, Klerken. - Laura Vanneste, 30 j., naaister, echtg. v. Daniël Mylle, Dlksimuidesteenweg 185. ApoUieekdicnst. Op Zondag 20 Oogst: Heer VAN WASSEN HOVE, Zuidstraat 7. Taxidienst voor II.II. Dokters. Heer Odlïe Ide-Vercruysse, St-Michielsstr. 26. Taxidiensten voor het publiek. 1) Hr Nestor Wauters, Spanjestr. 98. - 2) Hr Gustaaf Verstraete, Hof van 't Henneken 48. - 3) Hr Camiel Yssers, Herdersstr. 96. Bij het 100-jarig feest van De Vriend- sehap De letterlievende Vereeriging De Vriendschap te Roeselare werd ge sticht op 15 Nov. 1844 ln het Caré Domino bij Vandentoroule, Ooststraat 147, op de plaats waar nu de Vlamingstraat loopt. De eerste voorzitter was de lieer Peter- Benoit Schelpe-Simon, rijksontvanger. Er werd iedere week regelmatig den Vrij dag vergaderd. De Heer Schelpe bleef voorzitter tot 17 Mei 1847. Tot 4 Jan. 1850 werd het voorzitterschap waargenomen door de Ileeren Frans-Jo zef Rlieck, notaris, en Moucqué Antoon, ê'G'Il'G'OSlTG'GT Van 4 Jan. 1850 tot 13 Jan. 1855 werd het, voorzitterschap om beurten bekleed door de Heeren Ilorrie Hendrik, Bestuurder der Academie, Lagae Karei, advokaat, en Moucqué Antoon, geneesheer. Van 13 Jan. 1854 tot 11 Maart 1892 door den Heer Hendrik Herrie. IUt was de bijzonderste periode, nl. het tijdperk van Gezelle-Verriest-Rodenbach. Van 11 Maart .1892 tot li Nov. 1904 door Ju liaan Delbeke, geneesheer. Van 27 Jan. 1905 tot 3 Febr. 1906 door Jozef Vandentoerahe, nljveraar. Van 10 Maart 1906 tot 13 Jan. 1914 door Arthur Verstraete. Van 16 Jan. 1914 tot heden door Alfons Vancoil 1 iein gen ieur - a r ehltec t De huidige eerevoorzltter is de bekende schrijver Styn Streuvels. De tijdsomstandigheden Penen zich niet tot een grootsctoe herdenking. Deze heu gelijke gebeurtenis zal echter niet onge merkt voorbijgaan. Gedurende de kermis- vveek, dus vanaf Zondag 27 Oocst, zal er ln de bovenzaal van bet stadhuis een ten toonstelling ingericht worden toestaande uit de foto's, brieven en werken van le den en briefwisselende leden vanaf de stichting- tot heden. Daarbij komt een receptie op het stad huis en enkele vergaderingen, gewijd aan de geschiedenis der «Vriendschap» en voorlezing uit de werken van werken de en briefwisselende leden van het ver leden en toet lieden. Tegelijkertijd zal de Kunst gilde De Mendel vouwln de feestzaal van het stadhuis een tentoonstelling Inrichten van de laatste werken van haar leden. Voor de geëvacueerden. Het comité Is verleden Zondag naar Meenen geweest om daar een vergadering te houden voor de geëvacueerden van Meenen, Moeskroen en omliggende gemeenten. Een tachtig tal menschen waren opgekomen om te luisteren naar het woord van den secre taris, den Heer K. Pyck. Spreker besprak alle moeilijkheden en 'cvacuatleproble men. Toekomende Zondag zal ook dergelijke vergadering plaats hebben te Lichter- velde. Op Zondag 27 Oogst wordt er te Roe selare een groot gezelsehapsfeest gehou den. Ieder lid wordt ultgenoodlgd naar de II. Mis van 9 uur, ln de Paterskerk te Roeselare, waar de E. P. Demoor, een Odstendenaar, zal prediken voor de gc- evacueerden. Vanaf 9 uur zal de zaal van het Arse- naai, R. Tollenaereplein, open zijn, opdat onze leden de prij zenten to onstelling zou den kunnen bewonderen. Wie zijn knap zak meebrengt, zal in de zaal drank kun nen bekomen. Men kan ook soep beko men in toet lokaal, Statieplaats 3, Roe selare. Om 2 uur zal toet feest beginnen; ieder lid wordt toegelaten op vertoon van zijn lldkaart. Natuurlijk mag eenieder zijn ge zin meebrengen. Er werd naar gestreefd dat leder lid een prijs mee naar huis zou kunnen nemen. Het lot zal beslissen, wie eerst kiezen mag. Al de leden zullen ook nog persoonlijk ultgenoodlgd worden. Fllmverfooninqrn. Tn de komende dagen zullen ln het Roesolanrsehe de vol gende speciale fllmvertooningen gegeven worden: 25 Oogst: Tngelmunster, ln de clnenria- •za;ïl Albert I. 26 Oogst: Tie!!, In de cinemazaal Rlo. 30 Oogst: Roeselare, in de cinemazaal {Pax. Er zal vertoond worden: de prachtfilm UITBUITERS Waierbesparing. WIJ herhalen onze dringende waarschuwing: Woest spaar zaam in uw waterverbruik. De herstelling te Kortrijk van do waterleiding zal voor zeker veel langer duren dan eerst voor zien was, daar de nulnen de werkzaam heden b e 1 e run i ere n Daarom moeten allen zoo zuinig moge- Hik omgaan met drink- en afwasehwaier. Alle buiten dienst gevallen pompputten moeten opnieuw in gebruik genomen worden. Een Sporlhoogdng. BIJ gelegenheid van de uitreiking der einddiploma's aan de leerlingen van de bedrljfsspurtschool te Roeselare wordt er op Zondag 20 Oogst om 5 uur op de Grcjtc Markt een sport- hoogdag georganiseerd met toet volgende s e h it terend p ro gr ami na: 1) Turndenionstratios; 2) Volk,sdarisen; 3) Volley-Ball-match; 4. Basket-Bull- match; 5) Demonstratie van kunstrol- schaatsen. Zitplaatsen, genummerde kaarten, 5 fr. Staanplaatsen kosteloos. Kaarten te verkrijgen hij de leerlingen der school en in het bureel van de Unie, Hugo Ver- riest,straat 8, Roeselare, tot Zaterdagmid dag 19 Oogst. Gesnapt. De Vliegende Brigade-man nen van Roeselare ontmoetten te Rumbe ke een zekeren V. A. uit Roeselare, die zwaar beladen was met een zak. Zoodra hij de Brigademannen bemerkte, trachtte •lilj zich te verbergen. Deze geste wekte natuurlijk kwade vermoedens. De zak bleek aardappelen te bevatten, die gesto len waren op toet veld van V. P. te Ruin- toeke. Een mooie vangst. Onze zeer aktteve Vliegende Brigade-mannen hebben te Ookene huiszoeking gedaan bij V. II., bij M. I,. en bij D. R., die te samen werkten om lijnzaad te persen. Bij D. R. werden een oliepers In beslag genomen met volledig materiaal; verder ook nog een groote 'hoeveelheid lijnzaad koeken. Bij V. IT. werden 5 balen gezwingeld vlas in beslag genomen. Bij M. L. worden twee biggen, 'tHe niet aangegeven waren, aangeslagen. Velodiefstallcn. Zekere Sergeant Gi- sela, studente uit Rumbeke, plaatste haar velo op den koer van de Muziekschool, ln de Kattenstraat te Roeselare. Toen zij weer wilde tcrugkeeren bemerkte zij dat haar velo verdwenen was. Zekere Espeel Margriet uit Moor slede, plaatste haar velo aan de kerk van O. L. Vrouw. Toen zij weerkeerde was haar velo verdwenen. Zekere Masells Fern,and, wonende ln de Leenstraat alhier, plaatste zijn velo voor een paar minuten tegen den muur bij Gallet op de Botermarkt alhier. Toen hij weer bulten kwam, was zijn velo verdwenen. Zekere Masells Louis, wonende Ju les Lagaelaan alhier, plaatste zijn velo op den koer van het Klein Seminarie. Toen (hij weer naar buis wilde terugkeeren was zijn velo gestolen. Diefstallen. BIJ landbouwer Nuytten Cyriel, wonende langs den Diksrnuide- steenweg, werden door onbekende dieven 's nachts van 3ü roggesctooven de aren afgesneden. Bij Vannleuwentouyse Victor, wonen de Zwarte Leeuw we gel, werden 300 'Struiken aardappelen geroofd. Bij L'ieven'S Gerard, landbouwer, wo nende Beverenaard-evseg, werden door onbekende dieven 's nachts van 20 scho ven tarwe de aren afgesneden. Bij Vandewoestyne Camiel, landbou wer, wonende Diksnmidesteenweg, werd van een groote hoeveelheid tarwe, die nog in het veld stond, door onbekenden de aren afgesneden. Bij Vande velde Je,room, wonende ln de H. Ilartstraat alhier, werden uit zijn hof 20 ranken tabak gestolen, die daar te drogen hingen. Osrar Decru, melkventer, wonende in de Mande liaan Roeselare, begar zich voor enkele oogeuiblikken naar de koer. In de achterkeuken stond een blikken doos, waarin hij 870 melkzegels bewaarde. In den tijd dat hij ©ven naar de koer was, -moet er iemand binnengekomen zijn, want toen hij te-rugkwam waren al dè melkzegels verdwenen. Vnrhnntl.e Gerard,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 6