IUKr, MERKTPRYZEN. NIEUWE LAGERE GEMEENTE SCHOOL BY BENEDICTUS ZIELENS, te Nieuport, ^aoen ban ïlicuport. fiuigecljikenstanii ber stab nieuport. 4 Januari. 24 December. Boet en vlaamsche verlooning zal vergoeden. 17 50 16 75 13 00 22 00 17 93 12 41 11 90 8 97 15 00 7 00 2 36 2 36 2'1 00 tot 25 50 16 00 15 75 11 00 20 00 2 68 2 27 2 50 2 25 28 00 00 15 50 12 25 20 00 00 00 tol 00 00 00 00 16 75 13 25 22 00 11 25 00 8 50 12 00 13 50 7 50 71 DER STAD NIEUPORT, VOOR MEISJES GEOPEND, onder hel bestuur van Joufvr. Alida Vandeukerckhove. De ouders en voogden die verlangen dat hunne kinderen voor gemelde school ingeschreven worden, kunnen zich aanbieden bij gemelde onderwijsstef, Merktstaat N° 42 of in hare school, en de regthebbende voor het kosteloos onderwijs ten sekretariale van gemelde stad. zyn te bekomen alle slach van OUDE BRYKEN aen den prys van 6 tot 7 en 8 frs. per duizend, en eene groote massa alle slach van schoone ARDUINEN, voortskomende van de afbraek der Duinkerksche-Poort. Alles aen gematigde pryzen. alhier plaats hebben, verscheide jonge liefheb bers hebben zicli bij de oude werkende leden van dit Gild gevoegd en daar wordt niets ge spaard om voor het tooneelbeminnend publiek eenen aangenamen avondstond voor te berei den, die in volle maat het lang afwachten eener DE VERDEELING EENER WEEK. Lieve Papa Gisteren, Zaturdag, werd ik gedagvaard voor een schuldvordering van fr. 60heden, Zondag, schrijf ik het u, zoo dat gij morgen, Maandag, deze regelen ont vangt. Zend gij mij Dinsdag niet het geld, dan heb ik het Woensdag niet, kan dus Donderdag niet betalen en moet Vrijdag voor den kanton regter verscbynen. Vaarwel Uw wanhopende Zoon, Gerrit. MM. Croissant (Senior), rijksootvauger, en Croissant (Junior), boekminnaar, te Nieuport huisgevest, hebben de eer hunne heilwenschen, bij vernieuwing van het jaar, aan hunne vrien den en kennissen aan te bieden, en zij verzoe ken dezelve het tegenwoordige berigt voor eene bezoekkaart te gelieven aanschouwen. 5" Januari 1865. Hel Philharmonijk Genootschap houdt zich ook onledig om binnen kort eenen aange namen muzijkalen avondstond te geven, waar in verscheide talentvolle kunstnaren zich zullen laten hooren. Donderdagjl. in den avond, bij het zeer donker weder is den genoemden Noyen, brug- draaier aan de Ratteval in de vaard gesukkeld en er den dood gevonden. De Bloedwet. In een der leste zittingen van de volkskamer werd het cijffer besproken van het leger voor 1865. M. Coomans, die sedert dertig jaren tegen deze onregtveerdige bloedwet den oor log voert, heeft bij deze gelegenheid andermaal demilicie-wet behandeld en eenige punten aan gehaald, die verdienen gekend te zijn in het Vlaamsch land. Wij verlioopen wel later onze lezers breedvoeriger met deze opmerkingen bekend te maken. Verschilllge Tydingen. Men spreekt over het intigten eener groote finan- cieele en nijverheids-maatschappij, ten kapitale van 500 millioen, die zich zou gelasten met de uitvoering van een 20-tal nieuwe ijzeren wegen, die reeds ontworpen zijn. M. Van der Stichelen, minister van openbare werken heelt reeds ondcrhandelingen gehad met de opperhoofden van de kollossalale onderneming. Onder den titel van: Vreeselijke voorspellingen, verschriklijke openbaringen nopens het geen er van ons zal worden, verkoopt men te Parys thans eene brochure op straat, waarin het nabij zijnde einde der wereld wordt aangekondigd. Te Couillet heeft zich eene fransche maatschappij gevestigd, die zich bezig houdt met den kweek en de mesling der verkens in ’t groot. Zij houdt niet min dan 7000 dezer dieren. Bovendien koopt zij al deoude peerden, welk zij slagt en kookt, om tot voedsel te dienen aan hare kweekclingen. Sedert eenige dagen zijn al de gazetten vervuld met en over de Enccyliek van Paus Pius IX. Op nieuwjaar avond heeft men te Brugge een der wakers op den Hallentoren buiten kennis vinden liggen. Eenen priester is ter plaats geroepen, welken 400 trappen hoog is moeten klimmen, om den zieken man het H. Olie sel toe te dienen. Het oudste dagblad wordt te Peking, China, gedrukt het verschijnt daar wekelijks sedert meer dan duizend jaren. Waarmede men zich al bemoeit. Twee hceren, een Engelschman en een Franschman, rookten, na bet diner, uitmuntende sigaren. De asch der sigaar van den Engelschman viel eiken oogenblik op zijnen halsdas; zijn medegezel deed hem dit tot drie herhaalde malen, zeer vriéndelijk opmerken. Bij de vierde opmerking werd de Engelschman ongeduldig, om in zijn gesprek onderbroken te worden, en riep gramstorig uit Maar, mijnheer, waar bemoeit gij u mee Uw paletot brandt reeds eene halve uur en ik heb er nog niets van gezegd. Ingekomen. 2 Januari. Belg, kutter Doggerbank, kap. Billiaert, van Antwerpen in ballast, aan L. Meynnc en Ce. Uitgevaren. 2 Januari. Belg, visscher sloep Voortgang, st. Messen, naarde Noordvisscherij, aan L. Meynnc en Ce. Senriie 28 December. Per 145 liters. Tarwe van Rogge Sucrioen Haver Boonen Er waren 278 zakken Sucrioen ter merkt. 3 December. 14 00 tot 18 10 75 11 50 00 OU 7 00 08 25 11 00 12 12 50 13 50 6 50 Br*gge, PER HEGTOL. Tarwe Rogge Boek wiet Haver Geeret Boonen Aerdap. ioo k». 6 50 7 50 Vlas (per 5 kil. »/o en 78 st.) 60 a 70 60 a Huiden-Markt gehouden te Brugge. 15 17 11 38 9 66 7 59 13 79 6 00 2 00 2 18 3 Januari. 2 45 14 00 tot 18 00 10 25 0 00 - 6 50 - 10 00 12 25 6 25 70 60 den 29 December. Huiden verkocht 2180 kilos, van fr. 0-65 tot 0-70. Roet 1490 0-65 0-71. Hixmude, van den 2 Januari. Niet toegekomen. Tarwe, per hectoliter. Rogge, Sucrioen(Orge d’hiver). Haver Boonen Aerdappel» de 100 kilo. Boter, ’t Stuk 7 hectogr Eyersde 25. Meuport, Boter per stuk Eijers per 25 Konynoen per stuk, Kiekens per koppel, Aerdappeleu p. bak 4 kilos durende het afgeloopen jaar 1864. 115 in getal. 91 ~22 28 M. de Bavay en het Senaat. De prokureur generaal de Bavay heeft in het Senaat eenen kaakslag bekomen, die hem gevoelig treffen zal. De heer Forgeur heeft krachtdadig de grondbeginselen der onmatige mercuriaal afgekeurd, en de Vlamingen gelijk gegeven. De heer Forgeur is een Waal; wij bedanken hem in naam der Vlaimsche Beweging over zijne regtvaardige beoordeeling. Nog eenige zulke verdedigers in onze wet gevende kamers, en de Vlaamsche zaak is gewonnen. Sterfgevallen. Op 27 jl. is te Brugge gestorven de heer Boudewyn Jan Roels, ridder van het Leopolds-orde, lid der kerkfa briek van St. Salvator, oud regter bij de koophandel regt- bank en onder-voorzitter van de koophandel kamer aldaar. De heer Roels, in Brugge op 10 Maart 4805 geboren, was een moedigen verdediger zijns vaderlands, tijdens de omwenteling van 1830; hij was Major der Burgerwacht zijner geboorte stad, en heeft in gemelde hoedanigheid aan het hoofd gestaan der bezetting van Nieuport in welke stad hij in het huwelijk met Joufv. Euphemia Vrooms trad en zeer talrijke vrienden telde, die, met de familie dit zoo vroegtijdig afsterven betreuren. Het nieuwe Woordenboek. In ons vorig Nr hebben wy het prospektus van een nieuw Fransch Vlaamsch en Vlaamsch Fransch Woor denboek, dat bij de uitgevers J. P. Van Dieren voorname drukkers te Antwerpen verschijnen zal medegedeelt. In dezen oogenblik is de uitgaaf van een dergelijk woordenboek ten hoogste nuttig en wij roepen er de aandacht van onze lezers op in. De nieuwe spelling der vlaamsche taal is bij koninklijk besluit eindelijk vaslgesteld, en zij moet gevolgd worden in het onderwijs, in de wetten, besluiten, in alle akten van administratie, enz. Al wat er dus tegenwoordig bestaat in dien aard van boeken, kan niet meer dienstig zijn, omdat de ortograaf teenemaal verschilt, zonder nog te rekenen dat wij tot nu toe geen woordenboek bezitten, dat als volledig kan aan zien worden. Het fransch-vlaamsch en vlaamsch-fransch woorden boek, door M. Heremarts, professor aan de hoogeschool te Gent opgesteld, zal in dat gebrek voorzien. Het is een onmisbaar boek voor den regter, advokaat ambtenaar, notaris, deurwaarder, geneesheer, leerling, student, onderwijzer, burgmeester, sekretaris, koopman, winkelier, die in de twee talen korrespondeert en handel drijft kortom, voor ieder huisvader, die wil dat zijne onderhoorigen de twee talen kennen of ze wil doen aan- leeren. De titel alleen, in de tegenwoordige omstandigheden, rekommandeert dus het boek de naam van den opsteller is eene zekerheid te meer, dat het werk aan al de ver- eischten zal voldoen. De uitvoering zal aan ieders verwachting beantwoorden; de prijs is gering en bepaald op een franc de aflevering, terwijl het geheele werk in 24 afleveringen zal kompleet zijn. Men kan ten onze Bureele voor dit boekwerk inschrijven. December 1864. Geboorten. 26. Elodia, Maria Ludovica Piessen, dochter van Jacobus en Justina Bilo, Hoogstr. Sterfgevallen. 50. Joannes Josephus Laurentius Vanderzype, 4 m. 21 d., zoon van Joannes en Maria Messen, Langestr. Victoria Jacoba De Ryde, 85 jaer, I m. 2 d., wed- van Carolus Kcrrinckx, Kokst. Januari 1865. 1. Sophia Declerck, 52 jacr, 2 m., huisvrouw' van Joan nes Geeraerl, Langestr. H uwelgken. 2. Silvester Franciscus Bouve, geboren te St. Joris en Sophia Rosalia Quaegebeur, alhier geboren, werkers, er beide wonende. aanbelangt, ik ben eenstpmmigmet de redenaar dat het van een openbaar belang en eene pligt van het gouvernement is, maatregelen te zoe ken om zoo veel mogelijk de zee kusten en de natuurlijke havens die wij in Belgien bezitten, te verbeteren. Ik verwachtte met ongeduld de plans die ik aan de Ingenieurs diezaak betreffende gevraagt hebbe, om te beramen wat er best te doen staat in voordeel van Nieuport. Bij zulke stellige verklaringen, versterken wij onze reeds lang beproefde hoop op de toe komst. Bij het brengen van onzen nederigen dank aan alle verdedigers en voorstaanders onzer ware belangens, voegen wij den wensch omdat wij in dit reeds ingetredeu nieuwjaar eenige dier lang verwachte verbeteringen en daarstellingen voor Nieuport zouden mogen verwezendlijk zien en niet 'andermaal door listen en lagen bij den afgunst en jaloersheid gebroeid vergelen en verstolen te worden. Vooraleer het Senaat onbepaald is uit eengegaan beeft de heer Boyaval, senator voor Brugge, gevraagt dat ook de gemeente van Heyst deelzaam zoude worden in de gelden van Spa, even als Oostende, Blanekenberghe en Chaudfontaine. De heer Burggraaf Du Bus heeft deze gele genheid ook waargenomen en gezegt dat hij geheel van het gevoelen is van de heer-Boyaval, maar dat geval ook Nieuport niet mag vergeten zijn, dewijl deze stad zich in de zelve voor waarden als de gemeente Heyst bevindt. M. Van de Peereboom, minister van open bare werken, heeft daar opgeantwoord zoo als hij in de Volkskamer op het zelve ontwerp heeft gedaan herhalende dat zoo wanneer de spelen te Spa behouden worden, hij de hoope voedt voor de stad Nieuport en de kleine plaats van Heyst iels te kunnen doen. Door tusschenkomst van eene vriendelijke hand ontvangen wij het eerste Nr van l’Écho d’Ostende, nieuwblad die nu daar tweemaal ter week verschijnen zal en die de redevoering van den heer Vande Woestyne in het Senaat in voordeel van Nieuport uitgesproken, zeer kwetsend voor Oostende noemt. Het ware hoogst wenschelijk dat het geschre ven artikel van den Écho waarheid kon’zijn; doch, het zal aan velen niet zeer moeilijk vallen zaken aan te halen die vast kunnen bewijzen dezer bestaande jaloersheid en dat den heer Vande Woestyne de vinger zeer goed op de ongelukkige wonde gelegd heeft. Burgerlijkenstand der stad Nieuport, Geboorten, Sterfgevallen, Dus in meer Huwelijken, Zondag aanstaande verzekerd men ons zal eene tobneelvertooning in het Rhetorika

De Stad Nieuport (1861-1884) | 1865 | | pagina 2