Yei'schillige Tydingen. Kims(- en Letternieuws. deelen als de schuld daervan den tooneel- spelers of wel eigenllyk aen liet stuk, ten laste valt. W y wenschen de Maelschappy de V laemsehe Ster geluk zoo deftig in de looneelkunde vooruit te stappen. Dat zy met eendragt werkehare studiën onder goede rigting aenzelte en aen haer is ccnc goede plaets aengeteekend onder de Letter en Tooneelkundige Maelschappyendoch, daerloe mag zy nimmer hare leuze moedigonder nemend, zonder hoogmoed, uit hei oog ver liezen. Zy werke met iever, blyve steeds een voudig en dan zal zy nut stichten. (iMedegedeeld Zondag laelsl gaf de Maetschappy de Kunst is ons Vermaek, eene tooneelkundige vertoo- riing op haren schouwburg in de afspanning Fournier. Een talryk publiek woonde die by, en was hoogst voldaen over den doorgehrag- ten avondstond. De toejuichingen werden in volle maet gegevenook wenschen wy de ak- teurs dier maetschappy hartelyk geluk over hunnen vooruitgang in de looneelkunst. Het is jammer dat de bestuer-leden onzer twee maetsclrappyen zich wegens den dag der vertooningen niet verstaen, opdat er op den zelfden avond geene vertooningen, in twee ver- schilligc zalen, zouden gegeven worden. Wy hopen dat zulks in het vervolg niet meer zal gebeuren, en dat de aenschouwers in state zullen gesteld worden twee vermakelyke avond stonden door te brengen. Immers het vlaemsch tooneel zal er aen winnen. Medegedeeld. Het Nationael Tooneel van Antwerpen, on der hel bestuer van den heer Van Doeselaer, gaf op Dinsdag, ln April, eene laetste vertooning op onzen schouwburg. Die goede en te regt be- faemde artisten hebben by ons het looneeljaer geëindigden als verslag van de vertooning, uitten wy de vurige begeerte den toekomenden winter Anlwerpens Tooneelisten dikwyls in Yperen de hand temogen drukken. Het zy zoo ■- ■7M, - In ons nummer van 2G Maert laetst, in liet opgeven van den uitslag der kiezing van de Keur-Kompagnie, hebben wy den Fourrier, M. J. Vandermeersch, vergeten aentehalen. Met genoegen vernemen wy dat den heer Fagel-Vallaeys, hoedenmaker alhier, een Brevet van Uitvinding bekomen heeft voor verbetering aen den hoed toegebragt te hebbenwy hebben deze verbetering van naby gezien en met waerheid mogen wy zeggen dat dit eene allerbeste uitvinding is. Deze hoeden zyn zeer ligt en zacht aen het hoofdmet deze verbe- teringzal men in het totkomende niet meer hooren klagen van Pyn in het hoofd door den hoed veroorzaekt. Wy twyfelen niet of onze medeburger Fagel-Vallaeys heeft met deze uitvinding een waren dienst aen de zamenlcving bewezen. Eergisteren morgend te 9 ure, is te Brugge gehalsregt ge weest de genaemde Pier-Jan Acke, de moordenaer van Joanna Spriet, van Westvleteren. Ily heeft zyne straf ondergaen zonder het minste leedwezen te betoonen en tot het einde toe heeft hv geweigerd naer alle christelyke aenmoedigingen te luisteren. Om zyne dood te verhaesten heeft hy zich, zonder hulp des beuls, op de wip geplaetst. J.-B. Boucher en A. Leclercq, twee veroordeelden der Zwarte beucle, zyn Zaterdag laest te Charleroi gehalsregt geweest. De overige gevangenen zyn tot eeuwigen dwangar beid veroordeelt. Luitenanl-Kolonel llayez is te Antwerpen vry gesproken. Te Dixmude heeft men in een onderaerds gewelf van het oude klooster der Zwarte Zusters, dat men thans af breekt, een vierkante doos in lood uit een muer gehaeld, waerin men gevonden heeft Een pak parkementen in- folio, allen handschriftelyk geschreven en ten meerderen deele wel bewaerd, maer moeijelyk om te lezen. Een is byzonderlyk prachtig, het bevat het reglement van het orde der Zwarte Zusters. Onder dit pak lag een prachtig misboek of zoo wy lezen Missale Jiomanum. Dit boek is in-folio, in parkementen geheel met de hand gemaekt en versierd; het schynt een der inerkweerdigste te zyn dat men ooit gezien heeft. Daerbv nog veel andere geschonden stuks en eene gouden medailje van e<n diameter van omtrent 8 centimeters en eene dikte van 5 millimeters. Deze medailje is in zuiver goud. Op den eenen kant staet een hoofd met een kruis daeronder en rond in letters CAR. DVX BVRG. Op den anderen kant staet geciseleerd een klooster met kerk en twee zieken of gekwetsten daer in gedragen door dry nonnen.Daeronderstaet BONOS VIRTVTI.MCCCCLXXIV. Men zet nog verdere opzoekingen voort. Dorpsbode. Een voddenverkooper van Parys, komt by trekking der gemeente-leening, eene som van 100,000 fr. te winnen. Valsche nickels lukken van 20 centimen zyn te Verviers in groote menigte in omloop, paers van kleur,' en hebben den klank van dit metael. Ook het maeksel is zeer grof. Men zou zeggen dat zy in potaerde gegoten zyn. Het dichtstuk Sin te Godelievevlaemsche legende uit de XIe eeuwvan Mevr. Van Ackere, is dezer dagen verschenen, net is een schoon boekdeel met platen, en beter dan dat, het is een dichtstuk waerin schoone en diep gevoelde schilde ringen voorkomen. Wie Ricliildis, van Coomans, gelezen heeft, kent die heerlyke legende; doch Mevr. Van Ackere heeft haer met dichterlyke bloemen opgetooid en ze heeft onder hare hand, eene nieuwe frischheid bekomen. Zeer schoon en diep gevoeld is de beschryving van Godelieve's schoonheid, het lyden der martelares en vooral haer verblyf in", den kerker en haer slaven als dienstmeid. Ook het kapittel de Beêvaertdaer waer de vlaemsche dichteresse spreekt van de herrinneringen harer jeugd, zyn lieve strophen, welke de dichteresse der Madelieven en der Avondlamp weerdi<y zyn. Wy wenschen Mevr. Van Ackere, eene der eerste vaderland- sche zangeressen, na de miskenning der moedertael, geluk met die uitgave, ol juister dan dit, wy rigten onze gelukwen- schingen aen de vlaemsche letterkunde, die een dichterlyk boek te meer lelt. 1

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2