Fraeije Kunsten. Verschillige Tydingen. Tooneel nieuws. Kunst- en Letternieuws. Het Kabinet van Schilderyen des heeren Boedt, advokaet te Yperen, mag als keurig aenzien worden. Deze ryke gaendery telt sedert eenige dagen een doek, welke met byzondere schoonheid en frisch- heid pronkt, en aen de andere den voorrang schynt te betwisten. Deze schildery verbeeld een bloem prieel (Jardin d'Amouk), waerin Flora's lievelingen wedy veren om het meest glans ten toon te spreiden. De samenstelling van dit tafereel geeft aen het oog eene treffende afbeelding der naluer met haer prachtigste lentegewaed versierdook moet deze schildery den heere Boedt, liefhebber van den bloemkweek, in het byzonder aengenaem wezen. Wy wenschen dien voorstaender der fraeije kunsten geluk over dien aenkoop, en wy hopen dat M. Derycke, uit Gent, nog schilderyen van dien aerd en van die waerde aen de Ypersche lief hebbers zal komen aenbieden. Intusschentyd raden wy aen de bewonderaers der schilderkunst het ka binet van M. Boedt te gaen zien, en wy zyn ver zekerd dat zy, by het instappen in dezen kunst tempel, en by het aenschouwen van dit kunstwerk. aen Van Dyek toegeiegend, met Bilderdyk zullen zeggen de prys by de verschillige bakkers, om verkocht te worden te beginnen met 7 April en eindigende den 13 der zelfde maend, gesteld zyn als volgt Het Tarwe gebuideld wordt aen 54, 53, 58 en 40 centimen den kilo verkocht. Het half wit brood, aen 40, 41, 42 en 44 c. den kilo. Het wit brood, aen 44, 45. 46, 47 en 48 c. den kilo. Het roggen brood aen 22, 25, 24, 25 en 27 c. den kilo. Dit verschil in de pryzen door de bakkers zelf gemaekt, zyn een goed voorteeken, en bewyst ons dat er by deze nering doeners eene helling tot ernstige konkurencie bestaet, welke niet anders dan voordeel aen den gebruiker kan bybrengen. Met deplegtigheid van Paesschen, zal erin onze hoofdkerk eene hoogmis met volle orkest uitgevoerd worden, onder het beleid van den orkestmeester M. Van Elslande. Deze mis, ge- komponeerd doorM. Verdyen, Kapitein by het 11 regiment, is, van het begin lot het einde, een meesterstuk van samenstel en te oordeelen volgens de repetitien welke wy bygewoond hebben, is het zeker dat de uitvoering een verbazend effekt zal maken, voornalvk de Credo, waervan het muziek indrukver- wekkend is. Mynheer Verdyen heeft, tydens 's Konings bezoek in Yperen, eene Cantate verveerdigd waerdoor hy ons zyn waer talent als komponist heeft laten waerderen. Stads Regering heeft Donderdag laetst doen aenkondigen dat het voortaen strenglvk verboden is met twee achter elkaer vastgemaekte wagens of karren de stad door te ryden, alsook met boomen of andere stukken hout, op den grond slepende, voor of na zonnenondergang en niet bewaekt door twee daer- toe aengestelde mannen. O Kunstenaar-Kunstenaar De schoonheid is uw doel, uw voorwerp; - rnaer uw werken Zyn de afdruk van uw ziel, ontrukt aen 's aerdrvks perken. Zondag noen heeft de genaemde Ilennaert, schailliedekker, et Poperinghe, zich opgehangen, fly was weduwenaer nut vier kinderen. Zondag avond, zyn er te Zonnebeke, op het gekuchte de Bhoodseinde, aen de herberg en brouwery bewoond door Sr. Masquelin, een koeistal en twee schuren afgebrand. Z. M. Leopold is geheel hersteld van de steensnyding welke hy heeft moeten onderstaen. Doktor Civiale heeft, voor zyn vertrek naer Parys, het Kruis ontvangen. Men weet dat de reeds gediend hebbende postzegels, hier en elders met groote zorg ingezameld worden, tot zoo verre dat er tegenwoordig in Frankryk en Spanje door de policie op zoekingen gedaen zyn, om te weten of dit met geen misdadig inzigt gepleegd is. Tot nu toe hebben de beide policien geen het minste spoor van wetsovertreding kunnen ontdekken. Een groot ongeluk is te Luik, den 8 dezer, voorgevallen: Een der stoomketels, in de werkhuizen van MM. Tilkin en Lesoinne, op de Boverie, is met eene allergrootste ontploffing in de lucht gesprongen, een deel der gebouwen doende in storten. Dry der negen ongelukkige gekwetste werklieden zyn ten gevolge hunner wonden, reeds overleden. Men zegt dat het plan van eenen Yzeren Weg van Armentiers by Ryssel, nogeens ter studie is gelegd en dat men sterk geneigd is denzelven te leggen langs Yperen, door Dixmude, Nieuport, naer Ostende. Wy roepen de aendacht daerop van allen die hier in belang hebben, en moedigen diegene aen wien het ten plichte is, op zulke tydingen niet te slapen. Men schryft uit Nieuport, dat de jonge tooneelliefhebbers aldaer besloten hebben korts na Paeschen eene tooneelverloo- ning te geven dan zouden zy voornemens zyn een uitstapjen in het omliggende te doen. - Zoo als wy in ons Iaetste nummer zegden is het Programma des Pryskamps van Rousbrugge-Haringhe verschenen. Deze letterfeest heeft plaets op Zondag 7cn en Maendag 8" September aenslaende, en geeft den liefhebberen gelegenheid om mede te dingen tot de volgende eere-metalen LETTERKUNDE. Een Drama uit de vaderlandsche geschie denis, van 5 of 4 voorname rollen, zonder vrouwenrollen, van een tot drie bedryven. 1" Prys, een zilveren verguld eere-metael, 2" een zilveren eere-metael, 3" een idem. Een Blyspel met zang van ten minsten twee bedryven, uit ce vaderlandsche geschiedenis, zonder vrouwenrollen en niet meer dan 4 voorname rollen behelzende. Zelfde m-vzen als voor het drama.

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2