Verschillige Tydingcn. M ESGE L 1X E X DE BLOEMEN. meest al de voornaamste ingezetenen dezer stad woonden de rouwstoet by en kwamen door hunne tegenwoordigheid be- toonen lioe algemeen de aflyvigc geacht en bemind was. liet muziek van het korps pompiers, de koniuglyke gilde van sint Sebasliaen, de maetschappy der oude wapenbroeders van het eerste fransch keizèrryk, (twee genootschappen waervah' dezen heer deel maekté), alle de leden van het gemeente-bestuer, verschillige burgerlyke en militaire overheden, een detache ment \m het 1-1° regiment; het korps der sapêurs-pompiers vormde de haeg en hebben het lyk tot aen zyne laetste rust- piaets vergezeld. Wy vernemen met waer genoegen dat M. Karei Vande- lannoite, onze stadsgenoot, ontvanger der direkte belastingen te Zillebeke benoemd is. Wy vernemen dat er in dy kamer der volksvertegen woordigers een wetsontwerp zal neérgelegd worden tot het uitvoeren van openbare werken op verschillige punten des lands. Onder deze treffen wy het volgende aenhel delven eener vaert van de lei te Comen tot de Ypreleihetwelk voor onze stad van allergrootste aengelegenheid is. Mgr. de bisschop van Brugge heeft een mandement uitge- geve n, onigebeden te hevtlen voor zyne Majesteit den Koning, Z. li. de Paus heeft ter beschikking van Mgr. de bisschop van Gent eene som van 10,000 francs besteld voor den armen zyner bisschoppelyke stad. Zondag, te Anvaing (Doornyk), gedurende de hoogmis, is de donder met een allergrootst gedruis op de kerk der ge meente gevallen. Het elektrische vuer is langs eene venster van den toren al den trap nuer den orgel, waerop men speelde, ge schoten en is, zonder iets te beschadigen, langs dezelfde venster verdwenen De stad Enschedé, in Holland, is door eene sehi ikkelyke ramp geteisterd geworden. Den 7 dezer, ten half twaelf ure voormiddag, wei d de brand het eerst ontdekt, aen de oostzyde der stad, in de Gulanenstraet, in eene kleine wooning. De he vige wind, die telkens van rigting veranderde en steeds in kracht toenam, verspreidde den brandspoedignaerallekanten. De vlammen werden niet zulk eene kracht in de nabvgelc- gene stralen door den wind voortgejaagd, dat zelfs de brand spuiten, die spoedig in werking waren, niet langer konden be diend worden, en de brandweer zich moest redden, wou zv niet zelf in bet vuer omkomen. Verscheidene brandspuiten werden door de vlammen vernield. Inlusschen nam den brand steeds toe, te meer daer er aen geen blusschen bvna te denken viel, vooral ook uit gebrek aen water, alle grachten waren bv na droog. Over een afstand van een kwartier zag men slechts ééne vueiinassa. Algemeen verzekerde men dan ook dat nagenoeg de geheele stad is afgebrand. Hoe groot de ramp is kan blvken uit de volgende opgave De stad telde een groot acntal fabrieken, 4 stoomspinneryen, 11 calicotsweveryen, 1 stoomvcrwery en drukkerv, 1 damast «■n pellenfabriek, 2 verwerven, 1 yzergietery, 1 gazfabriek, 1 boekdrukkery. Hoewel de bevolking slechts 4420 inwooners begrypt, moet men berekenen dat de voorsteden nog ruim 4000 inwooners tellen, die, als onder de gemeente Loiinekérbehoorende, onder eerst genoemd cyfcr niet begrepen zyn, doch nlwaer eene massa werklieden woonen. die in de nu afgebrande stad hun brood verdienden. Die opgave zegt genoeg er is daér hooge nood Duizenden zyn van hun brood verstoken of van huis vesting en alles beroofd. In een woord geheel Enschedé is een puinhoop; slechts twee fabrieken zyn gespaerd gebleven. Men heeft verscheidene inenscheiilevens tc betreuren. Met de Mei heeft liet plantenryk zyn feéstgewaed aenge- trokkende bloemen lokken weder de aéndacht van den br- wonderaer der schepping naer zich, gelyk zy in alle tyden en in alle lauden door hare fracije kleuren en wonder ïnaeksel gc- daen, en aen alle gevoelige harten altyd eene hulde voor den Schepper gevorderd hebben. liet kind nog in de wieg, op eene geschakeerde grasplaets gedragen, oin er levenslucht 111 Ie ademen, en dus zyn zwak bestaen meer zekerheid te geven, verlaet, op het aenzien van een maegdelu fje, zyn ryk en prachtig speelgoed t n begeeft i r zich al dartelen naer toe, om bezitter van liet bloempje te wor den. Het wichtje, niet tegenstaende dat zvn denkvermogen weinig ontwikkeld is, acht den Maker der bloemen hoogrr dan dengenen die zyn speelgoed vervaerdigd heeft. Het jonge meisje, in dien ouderdom, waerin het leven den jeugdigen menscli een schoonen dag een aengenamen droom schynt, versiert zyn blonden schedel met bloemen die het onschuldig en al lachend van haren steel rukt, zonder te peizen dat die bloemen min roos, min wit, min jeugdig dan zyn wezen, het afbeeldsel zyn van het lot dat de onverbidde- iyketyd hetzelve voorbereidt; -van dat leven welk hot zich zoo vol verlustigingen verbeeldt, maer dat toch als eene bloem zal vergaen. Gtlukkig daerenboven zoo eene wreede hand deze jonge bloem van haren tengeren steel niet rukt, om be hagen te nemen die te vermorzelen, en, verslenst!, met ver achting weg te werpen. Niet zonder reden trekken de bloemen den minnaer der natuer naer zich 0111 de ahnagt des Scheppers te bewonderen want derzelver kelken bevatten diepten van onnaspeurlyke wyshcid, waerin men den vinger Gods vindt; daerom zagen de Ouden iets goddelyks in de bloemen, tot zooverre dat zy nooit in den tempel der Goden verschenen, zonder met die scheppings kleinooden gekroond te zyn. (Ij Daer de heidenen in hunne openbare feesten en tooneel- spelen op' liet si -riykste uitgedoscht waren, verschenen zy daér met bloemkroonen op het hoofd het zy uit eerbied voor het geselschap, liet zy ten bewyze dat zy vrye lieden waren, want het was den slacf verboden zich met bloemen te ver sieren. De oude volken veel door hiëroglyfen sprekende, eigenden de bloemen, volgens hare verschillige kleuren of eigenschap pen, eene soort van tael toe, tael die nog meest by alle volken verstaen wordt. De christenen in de bloemen ook iets verhevens vindende, dat de Godheid meer dan al andere zaken eer aendoetbe strooiden er oudtyds de voorpleinen de. kerken mede, en zy gebruiken nog zoowel natuerlyke als gemarkte bloemen 0111 (ie altaren te versieren. Wanneer eene maegd den eeuwigen vaerwel acn de wereld zegt, om zich aen God toe te wyden, wordtzy, volgens een al oud gebruik, met bloemen gekroond. I11 de procession wordt het 11. Sacrament voorgegaen van maagdekens niét bloemen gekroond, en de weg, waerover de godsdienstige stoet henen trekt, is met petalen van bloemen bestrooid (2). Te Rome wordt er elk jaer eène roos, als koningin der (1) Janus wordt voor de eerste gehouden, die in dc godsdiénslpleg- tighfiden eene kroon van bloemen op liet hoofd zette. Tervvyl Xenoplion zich bereidde 0111 de goden offerande ie dóen, kwam hem een bode van Manlinéeaankondigen dat zyn zoon Gryltis gedood was, en by wierp zyne bloemkroon weg. De bode er In gevoegd bobbende dat Gry lus ovêrvvifinaer gestorv en was, her- Xenophon zyne kroon want men droeg gccue bloemkroonen als men in den rouw was. [2) De burgers van Hamburg die cenen hof hebben, besteden er eenen boek van 0111 bloemen te kvvccken, die zy hei tuiltje der kerk noe men, omdat zy nooit in eene plaetsaen dén godsdienst gewyd, zou den gaen. zonder bloemen in dc band ie hebben. Abvle geen oigenaer is, mag daér de eer niet hebben met blocm''n in den tempel Gods te verschenen. Dc w apens der stad Magdenburg zyn eene jonge dochter die eene kroon bloemen in de hand draegl.

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2