Uitslag der provinciale kiezingen Yci'schilligc Tydingcn. Kunst- en Letternieuws. Officiële Akten. liet ware te wenschen dat wy nog dikwyls zulke muziek- avonds mogten bywoonen, want dat is waerlyk Sen trekkend. De Maetschappy Rhetorica de Vlaeinsche .Sier welke in de winteravonden alleen maer bet publiek kon veraangenamen door hare tooneelver'tooningen, heeft van over lang gedacht daer aen hulp te brengen met eene afdeeling Koorzangers by zich te voegen, ten einde in den zomertyd zich ook nuttig te kunnen maken. Eenige liefhebbers-muziekanten onzer stad hebben zich met veel welwillendheid aen dezen wensch vervoegd en sedeit ver scheidene weken houden zy gezamentlyk niet een twintigtal leden repetition van eenige kooren, die allen even wel uitge voerd worden. Overtuigd zynde dat de zang zoowel als het tooneel ter be schaving der menigte grootelyks kan medehelpen, heeft de bovengemelde maetschappy besloten zich met hare afdeeling koorzangers naer het Verbroederings-Feest van Zonnebeke te begeven, alwaer reeds een groot getal allerlei Maetschappycn zich hebben laten inschryven om deel van deze broederiyke bveenkomst te maken. Wy vernemen dat het Muziek korps van het 11/ regim' een Concert naer Nieuport zal gaen geven in voordeel van de zonder werk gevallen Gentschc fabriekwerkers, en dat het tyri st ip bepaeld zou zyn op den Zondag van Nieuports kennis. De goede faem die gemeld Muziekkorps geniet, liet goede doelwit waerin dit feest zal gegeven worden en den besten keus van dagbepaling, doet ons voorzien dat deze goede en aengename tyding met algemeen welgevallen door de Nieu- portenaers zal vernomen worden, dewy] het hunne kermis zelve moet opluisteren en aentrekkelyk maken. MEESSEN. M. Vandevvver, uitgaende lid, met 180 stemm. en M. Carpentier, idem, met 175 stemm. op 184 kiezers. WERVÏCIv. M. VanElslande, uitgaende lid, en M. Delva- Vandenberghe, dezen laetsten in vervanging van M. Forrest, ontslaggever. Te Dixmude was de kiesworsteling zeer hevig; M. Van Dromme-Dasonville, aftredende lid, is met byna algemeene stemmen herkozen. De heer Gdstaef De Breyne is met eene meerderheid van57 stemmen op zvnen tegenstrever M. R. Van VV oumen tol lid van den Provincialen Raed uitgeroepen. Ziehier den uitslagder stemmingingeschrevenekiezers 405; aenwezige stemmen 405 volstrekte meerderheid 201. De stemmen hebben zich verdeeld als volgt: M.VanDromme- Dasonvillo, aftredende lid, teEessen, 545MDt'Brevne-Dubois, grondcigenaer te Dixmude, 221M. Robert Van Woumen, id., 184. Dc Minister van 't Inwendige heeft een omzendbrief aen de Gouverneurs der provinciën gezonden, onderrigtingen bevattende nopens het onderhoud der beurtwegeu, en bestemd aen de gemeenlekke overheden, liet gebeurt dikw vls, dat de materialen, noodig tot de herstelling van den weg, groot hinder aen den doortogt toebrengen, doordien dezelve in geen gelyke hoopen gevoigd zyn. iiit ongemak is meer aen de engheid der zywegen dan aen de onoplettendheid der aen nemers toe te wyten. Daerom raedt M. de Minister van de beurtwegen op dezelfde wyze der groote kassywegen te maken, dat is van de eene zvde des zomerwegs breeder dan de andere te maken :t is te zeggen 2 m. 25 c. in plaets van 1 m. 75 c. zoo als dezelve hedendaegs bestaen. liet Journul (le Bruges maekt de volgende zeldzame opmerking Hoeveel gemeenten zoude men wel vinden in "Westvlaenderen, waervan de burgmeester niet zou vervangen geweest zyn sedert 't jaer dertig, 't zy door ontslag, dood of afzetting Zekerlyk niet veel onder dit getal rekent men de gemeente Gheluwe. De burgmeester, M. Vuvlsteke, en de twee schepenen, MM. Delefortrie en Demyttenaere, zyn alle dry in bediening sedert 1850, en alle dry zyn by elke kiezing byna met algemeene stemmen herkozen geworden. Hetgeen nog sterker is, is dat de voorzitter der Kerkfabriek, M. Nuytten, deze plaets bekleed sedert de inrigting der Kerkraden door Napoleon I, hel is te zeggen sedert 1810. Eene schrikkelyke moord en pooging tot zelfsmoorri is te Dendernioride gepleegd. Over eenige dagen kwamen August Deladrière, oud 47 jaren, wever, woonachtig te Gent, en Marie Lano, oud 28 jaren, ontuchtig vrouwspersoon, insgelyks van Gent, 's avonds in eene herberg te Dendermonde aen, en vroegen om aldaer te vernachten. Gedurende den nacht heeft gezegde Deladrière, Marie Lano, met wie hy gaen slapen was, meteen scheermes de keel afgesneden en daerna heeft hy met het zelfde tuig zich zelf in de keel gesneden. Als men de misdaed ontdekte was het meisje" een Iyk. Deia drière, die nog eenige teekens van leven gaf, is naer "thospitael gedragen geweest, alwaer hy twee dagen daerna overleden is. Men heeft het scheermes op het oorkussen van het bed, waer de moord gebeurd was, gevonden. Antoinette Van Elewyck, vrouw Van Mulders, brou wersgast, in de Lepelstraet, 12, te Brussel, is verledene week gelegen van een dryerliug, twee knechtjes en een meisje; moeder en binders stellen het allen even goed. Het is reeds de tweede mael dat dit geval zich in dat Huisgezin opdoet, '/.es kinderen in twee mael Ziedaer echtgenooten die niet zeggen kunnen dat hun huwelyk door den Ilemel niet gezegend is. Men meldt uit Enschedé In plaets van de schoone ge bouwen die eertyds onze oude stad versierden, ziet men nu en dan barakken en logiè'n oprigten door de w elhebbende bur gers die er zich tydelyk in verschuilen. De ryken bewoonen hunne landhuizen en zoo 't schynt zullen zy dit jaer hunne woningen niet herbouwen. De werkende klas is in tenten ge huisvest. Het totael der reeds ontvangene som, ter huipe der noodlydendc dier stad beloopt tot 1,804,595 guldens. Men weet dat er groote Muziekfeesten te Ryssel aen- staende zyn boven de G0Ü0 zangers zyn reeds ingeschreven Bv deze feesten is nog cybelschieting waervoor men geheel schoone pryzen toestaet; de vreemdelingen zyn uitgenoodigd dezelve by te woonen, maer eene voorwaerde bestaet, dat is dat er niemand aenveerd zal zyn als er op zyn geweer geen haen en pan staet De Maetschappy van Bhetorika, onder kenspreukWeest te vrede met uw lol, te Gulleghem, geeft een pryskamp van Tooneel- en Bybclkiinde uit, die zal plaets hebben op Zondag 29 Junv 18G2 in de herberg het Beenhuis Eerste Bybelvraeg, een Zilveren Eermetael Sehoonik was jong en leer 'kwierd dooreen mensch gedragen Die, in iceerdigheid en eer, aen veel volk kwam behagen. Tweede Bybelvraeg, een Zilveren Eermetael Wij waren al verlicht, schoon wy niet en zagen; En gebruik!, lol list, voor den vyand te verslagen. Te beantwoorden na geliefte. Een zilveren Eermetael voor de Kamervraeg, die ten dage des Pryskamps zal uitgehangen worden. Deftig Vak. - Alleenspraken Eerste Prys, een Zilveren EermetaelTweede Prys, een id. Boertig Vak. - AlleensprakenZelfde pryzen als in 't deftig. Een schoon Zilveren Eermetael, aen de' Maetschappy, die met trommel en vaendel praelrykst den stoet zal vereeren ten minste met 12 leden. Een zilveren Eermetael aen de Maetschappy die met het meeste getal leden de stoet zal by wonen. De mededingende Tooneelstukken moeten uiterlyk vóór 24 Juny 18G2, aen Louis Vankobais, Sekretaris der Maetschappy, vrachtvry zyn toegezonden; ook deze die deel zullen nemen in de praelryksle intrede en het meeste getal leden. By koninglyk besluit van 12 Mei, is M.Karei Vandelannoite, gewezen ontvanger van het oklrooi te Yperen, ontvanger der direkte belastingen en accynsen te Zillebeke benoemd.

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2