Yersehillige Tydingen. Kunst- en Letternieuws. Een Drukker heeft den lieer Ontvanger van het Enregis- trëment eene klagt toegestuerd, ten einde dien ambtenaer te zeggen dat eenige drukkers van het arrondissement Voeren, zich toelaten progranimas te drukken, door byzondere maet- schappyen afgezonden, en dal deze stukken om het meest aen- kondigingen van festivalen, schietingen en andere spelen zyn, met de goedkeuring van het gemeente bestuer'voorzien, en dat zy door die visa denken deze afdruksels aen het zegèilregt te mogen laten ontsnappen. Aengezien bovengemelde afhchen aen het zegelregt onder worpen zyn, raden v onze kollegas aen zich aen de wet van den 21 Maert 185!) te gedragen, indien zv geene onaenge- naemheden willen inloopen. Dezer dagen vertelde ons eene oog getuige eene grapweerdig beschreven te worden twee kinderen van Mars waren kennis met ééne schoone uit eene herberg, langs den westkant dezer stad. Maer, zoo het gemeenlyk in- zulke zaken gaet, één der beide verzuchters meer voorregt willende hebben dan de andere, vielen hunne redenen niet geheel effen en de blanke zweerden glinsterden welhaest in de vuisten der kampers. De madam' dit ziende, vloog naer buiten en smeekte eene gebuervrouw dat zy toch een garde-vil' zou willen loopen halende arme buervrouw in de verwarring had dit woord niet wel verstaen en liep in aller haest naer een wynkeltje daér- by, haelde een garde-civiele en droeg dit bundel hout de her berg binnen Óp het zien dier onverwachte tusschenkomst, schooien al de omstaenders in eenen luiden lach en het hanen gevecht was geëindigd De Verbroederings-Feest, welke plaets heeft te Zonne- beke op 15 derloopende maend, zal, naer het schvnt, aller- luisterrykst zyn. Achttien Maetschappyen hebben zich reeds opgegeven om er in deel te nemendeze alléén maken reeds een stoet uit van 400 persoonen. liet ware te wenschen dat een schoone dag de poogingen der Zonnebeeksche kommissie begunstigde, want zoo wy ver nemen is er nietsgespaerd om dit Feest zooveel mogelyk luister J>v te brengen; velé Yperlingen hebben reeds besloten dezelve by te woonen, want eene Verhroederings Feest ziet men maer zelden; eene Feest waer Maetscljajtpyen in alle vakken ver tegenwoordigd zyn: Handboogschutters, Muziekgenootschap pen, Stalenboogschutters, Rhetorikers, enz. Alle deze ver- schillige korpsen vermengelen zich onder een, drukken elkaêr de hand, maken kennis, verlustigen en ververschen zich, onder het uitoefenen van muziekstukken en koorzangen. Door zulke bveenkomsten smeedt men banden van ware verbroedering, en, deze eenvoudige Gilden zouden in het gevaer een Vlaemsch leger worden, gewapend met het gevaerlykste der wapens De Vaderlands Liefde. De petition tegen het patentregt op de speldewerkscholen zyn Donderdag door de kamers te Brussel, met 43 stemmen tegen 30, van de hand gewezen. Men leest in de Uien Public Wy vernemen met droef heid dat de gezondheid van Mgr. Malou nog al veel vrees in boezemt. Openbare gebeden zyn in het bisdom van Brugge aenbevolen om de genezing van den bisschop aen den Hemel af te vragen. Tegenwoordig ziet men te Dendermonde vele valsche stukjes van 50 centimen zy zvn van Karei X en van 1827 gedagteekendMen kan ze maer aen hunnen dooven klank kennen. De oudste Burgmeester van België is mynheer Pieter- LodewykDcvos,burgmeester van Meyleghem, Amjenaerde die sedert 1802 dit ambt bekleedt. Sedert de nieuwe inrigting van den telegrafdienst in België, heeft die tot 31 December lest, na aftrek der jaer- loonen van de bedienden en onderhoud, 1,078,000 fr. op- gebragt; de eerste kosten w aren 976,000 fr. Dus dat de Staet nog meer dan één miljoen daerop gewonnen heeft. Eene nieuwe som van 525,000 fr, is gevraegd om nieuwe linien te openen. Een nieuw projckl-reglemenl voor de inrigting van den dienst der veldwachters, in VYestvlaenderen, is dezer dagen om konsideratien en advies gezonden geworden aen al de ar- rondissements-kominissarissen en gemeente besturen der pro vincie. Dit reglement is bestemd om in den aenstaenden zittyd van den provincialen raed van Westvlaenderen vastgesteld te worden, liet beslaet uit 59 artikelen. Art. 9 verbiedt aen de veldw achters, onder anderen, herberg te houden of drank te verkoopen. Dit verbod is stellig. Zy zullen op een zakboekje moeten inschryven, dag per dag, de ronden die zy in de ge meenten gedaen hebben, de overtredingen die zy hebben vast gesteld, de noodig te doene werken aen wegen, grachten en waterioopen, enz. De straffen die zy zullen kunnen ondergaen zyn 1° De waerschuwing; 2" De berisping; 3° Het simpel arrest voor eenen tyd die de acht dagen niet mag te boven gaen; 4" De opschorsing met beroof van jaerwedde gedurende den tyd der straf; 5° De afzetting. Hunne jaerwedde zal beloopen, de minste tot 600 fr., de hoogste tot 800 fr. Zy zal bepaeld worden door de permanente deputatie, na den arrondissement- kommissaris en het gemeente-bestuer gehoord te hebben. Dit ontwerp, alleen in het fransch opgesteld, zal voor velen eene doode letter zyn, en is overigens andermael een bewysdat het gebruik der moedertael, in weêrwil aller beloften en schoon klinkende redevoeringen te Brussel en elders gedaen, veracht en miskend wordt. Botsrkooper van Dixmude. Een belangryk machien, gebreveteerd en van kleinen prys, is op dit oogenblik te Berlin ten toon gesteld het is een machien dat in eene halve uer een paer leerzen opmaekt, welk volgens het zeggen der kenners op de voldoenste wyze vol tooid zyn. Den 14 April laetst heeft het assisen hof der Meuse, Frankryk, eene dubbele doodstraf uitgesproken tegen August Thierry en Joanna-Elisabeth Francois, weduwe Thierry, Zyne moeder, plichtig verklaerd de eerste van moord, gepleegd op zynen eigen vader, en de laetste als medepligtige in de moord van ha ren man. Beide misdadigen hebben Dynsdag ten 5 ure 20 minuten, hunne straf met 't grootste leedwezen ondergaen. Te Parys, in de westerstatie plaets, is het gebouw waer men de wagons hersteld, Woensdag avond geheel afgebrand. Ware het niet geweest van de goede en dappere bestiering der reddingmiddels men liadt grooter ongelukken te betreuren gehad, want het gebouw had 100 meters lengte op 20 a 30 diepteen men kan zich een gedacht geven van de hevigheid des vuers, toen men zal w eten dat er 59 pompen gedurig water gaven. Het verlies is groot, want 55 diligencien, wagons en andere rytuigen zyn vernietigd, alsmede vele koopwaren welke dooi de hitte en het water bedorven zyn. Alles was verzekerd. In de omstreken van Audenaerde, heeft over eenige dagen de burgmeester het volgende briefje ontvangen Monsieur le bougmestre. Je vous prier de mes envoyer un bilet qui conceren le san- gernent de ma domecile pour.... je vous pris de donne a le porteur Voire devoyer serviteur. Om eerstdaegs te verschynen HET GOUDLAND, lotge vallen van dry Vlamingen die naer Californië vaerden om goud te zoeken, door Hes,duik Conscience; met 8 platen, geteekend door Edward Dujardin. PROSPECTUS. Dit nieuw werk is géschreven naer de op gaven van landgenoten, die, verlokt door de hoop op een on- nnddelvk en groot fortuinCalifornië bezochten toen de goudmvnen van dit vronderlyk land allereerst waren ontdekt gew orden. De afschildering eener grootsche natoer, het avon- tuerlyk leven van reizigers in een woest en onbekend oord, hunne hoop, hunne smarten, hun stryden tegen duizenderlei gevaren, dit alles is eene stof welke zou kunnen doen denken

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2