Verscliillige Tydingcn. Deze buitengewoone vergadering is geheel laet geëindigd de allerbroederlykste overeenkomst heeft niet opgehouden te heerschen. Donderdag was het de derde verjaerdag der geboorte van Z. K. H. den graef van Henegouwen, Leopold-Ferdinand, zoon van den hertog van Braband. Ter dezer gelegenheid was onze bezetting in groote kleeding en vry van dienst als op de feestdagen. Het oogenSchouw van \s middags heeft door tegen-orde, uit oorzaek van het vvankelbaer weder, geene plaets gehad. Gisteren, Zaterdag, is op onze merkt een beurzensnyder aengehouden die op heeler daed betrapt werd terwyl hy bezig was met de geldtesch eener boerin te rooven. Deze gouwdief, een wael, is dadelyk naer liet politic bureel en van daér na bet gevang geleid geweest. Wy vernemen dal het concert welk het muziek van het 11°' regiment naer Nieuport zal gaeu geven, vastgesteld is op Zondag aenstaende, 22Juny. Dit concert isingerigt tenvoor- deele der Gcntsche arbeidlooze fabriekwerkers, voor dewelke i'i het geheele land en by den vreemde zelfs, ctergelyke feesten in dit mensehlievend doelwit plaets hebben. Geïyk wy in ons nummer van 1 Mei 11. zegden, mogen wy ons verwachten aen eenige onderscheidingen welke zullen ten deele vallen aen verscheidene tentoonstellerstcLonden, die deehnaleen van de Landbouw-Maetsehappy van ons arrondis sement. De Tabak en het Vlas zyn in aenmerking genomen, maer de Hoppe verwekt vooral de aendacht. Deze die in de lnetste tentoonstelling ia de 4° klas geplaetst was, slaet nu in de l"1". Hetstaei hoppe onder N" 66, gezonden door Sr Vandromme, van -Westoutre, is erkend als mogende vergeleken worden mét de beste van Engeland. Onze stad, die het middenpunt is der Valencynscbe- Kantcn, heeft te Londen maer één vertegenwoordiger, M. Gré- goir-Geloen (Ryrselstraet, n° 24). De onthouding is betreurend en zeer nadeelig voor stad. De kooplieden die zich hier eertyds voorzagen, gaen hunne aenkoopen naer Brugge, Kortryk, Gent of Brussel doen en laten onverschillig Yperen op zyde liggen. Men verzekerd dat den beer Minister van Binnenlandsche Zaken de lyst der werkers die de londcnsche tentoonstelling gaen bezoeken, gesloten beeft. Deze lyst bevat 100 namen. De meesterknechten en werklieden zyn gekozen onder deze door de koophandels-kamèr en den heer Gouverneur aenge- wezen. Elke reiziger bekomt 100 fr. en het vervoer op yzeren weg en vuerschip van d:en Staet. Deze reizigers zyn nietverpligt te samen naer de tentoonstel ling te gaen; maer degene die op gestelde tydstip de reize zouden ondernemen, zullen te Londen leidsmannen hebben, die hun overal zullen vergezellen, zoo lang zy aldaer verblyven. Dc gelden zullen hun te Londen, in het lokael der tentoon stelling' zelf, behandigd worden. Onze koperen munt van 5 en 10 centiemen zyn inge trokken namate dezelve in de kas van 't gouvernement toekomen. Eene aenzienlyke hoeveelheid is dezer dagen van Antwerpen naer de munt te Brussel gestuerd geweest. M. Vrambout, gouverneur onzer provincie, is, door aen koning van Holland, groot-officier van het orde der Eiken Kroon benoemd. Tydingen uit Brugge melden dat de toestand van Mgr. Malou veel beter is. Wy vernemen dal er van wege de hooge overheid aen de gendarmerie in de viaemschsprekende provinciën bevel is gegeven om de processen-verbael zooveel mogelyk in het vlaemsch op te stellen. Ziedaer weder eene aenwinst voor de vlaemsche zaek, welke wy met genoegen aenstippen. De provinciale raden van het land vereenigen zich van rechtswege, op Dynsdag 1 July. De bestendige deputatie onzer provincie heeft de lyst vastgesteld der kiesbaren voor het Senaet, wonende in West- vlaenderen. Zy bevat 01 namen van persoonen betalende den kiescyns van 2,11(5 fr. 40 c., en 45 deze som niet betalende. Te Brussel verkoopt men de nieuwe aardappelen l gen 20 centimen den kilo. Het totael der sommen gezonden lol hulp der Deutsche Werklieden, beliep op 7 Juny lactsl tol fr. 107,903-03 c. - In bet ministerie van :t binnenlands houdt men zich tegenwoordig bezig met de nationale schietingen, die in de toekomende September Feesten te Brussel zullen plaets hebben, te schikken. Het gouvernement is van zin binnen de dry jaren <84 te- legraef-bureelen te openen, dus eene vermeerdering van 5 "L op den tegenwoordigen toestand. Delengte der geëxploiteerde linien zal met 10(53 kilom. vermeerderd worden, dit is (15 ten honderd. Het meesteudeel der bureelen zullen ingerigt worden in de statiën waer geene spoorweg-statiën zyn. De nieuwe telegrafen zullen langs de kasseiwegen gesteld worden. De rupsen zyn dit jaer in eenen buitengewoonen over vloed, hetgeen klaerlyk doet zien dat men te lande weinig of niet de bevelen ter uitroeijing in aendacht genomen heeft. Wy roepen over dezen staet van zaken, die geheel nadeelig aen de landbouw is, da aendacht der hooge ambtenaren. Een hevige brand heeft Zaterdag' avond de groote bou- giënfabriek op den Anderlechtschen steenweg in assche ge legd. Het vuer, gevoed door de brandbare stoffen die zich in de fabriek bevonden, ais roet, was, palm-olie, terpentyn, enz., was om 7 ure begonnen en had in tien minuten tyds geheel het achtergebouw in asch gelegd. Inlusschen zette het vuer zyne verwoestingen langs den anderen kant voort en "s morgens brandde het nog. Niet alleen is de geheele fabriek met de af hangendegebouwen benevens eenige kleine huizeken afgebrand, maer men meldt dat de vlammen ook eene verwery, achter de fabriek liggende, hebben aengetast. Men had groote vrees voor eene derde fabriek, die in de nabyheid staet. Het verlies in koopwaren alleen wordt berekend op vyf of zes honderd duizend franks. Alles, de gebouwen er in begre pen, was verzekerd door tien maetsehappven voor eene waerde van 1,016,000 fr. Daerenboven was de fabriek nog verzekerd door de Belgische maetschappy van algemeene assuranciën, te Brusselwy weten echter niet voor weike som. 70 Kardinalen maken het pauzelyk kollegie uit; in Europa zyn er 404 aartsbisschoppen, waarvan 46 ilaliaensehe, 15 fransche, 15 duitsche, S spaensche, 4 hongarische en Dalmaetsche, 4 ierlandsche, 4 turksche, 4 portugesche, 3 rus- sisclie, 1 grieksche, 1 engelsche en 1 belgische.Deze 104aerts- bisschoppèn hebben 609 sv/fraganten of wybisschoppen, waarvan 407 in Europa, 202 in Amerika én Afrika. Van deze 609 bisschoppen zyn er 75 onafhankelyke65 in Italië, 4 in Duitschiand, 4 in Zwitserland, 2 in Spanje, 1 in Ruissen, 1 te Malta en 1 in Bulgariè'. Het getal bisschoppen en antibisschop pen, in partibus, is van 401, zoo dat er 4360 roomsch-katho- lykc bisschoptytels bestaen. De lagere priesters zyn ontelbaer, in Italië alleen zvn er 40,000. Inde gemeente Ans (Luik), beeft er dezer dagen een geestig' voorval plaets gehad Twee persoonen op krukken springende, geraakten hv het uitkomen eener herherg aen het kvven; maer van twist vielen zy aen 't vechten, tot zoo verre dat zy van wederkanten hunne houten beenen op elkaêrs rug in brokken sloegen. De slag geëindigd, wisten beide helden niet hoe naer huis geraken. Den 24 Mei laatst is te Bonnéval (Frankryk), gedurende een groot onweder, de donder te midden der gemeente ge vallen, die in eenige stonden als een brandende stapel was. Het vuer zette zich zoo spoedig voort, dat alle hulp vergeefs was slechts twee huizen en de pastory zyn van de verwoesting be- vryd gebleven. Men verzekert dat kardinaal Wiseman byzonderlyk ge last is met bet opstellen der memorie, welke bestemd is om de

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2