Politisch OYerzicht. - Stads-nieuws. - Kunsten en Wetenschappen. Bekendmakingen. Politisch overzicht. Stads nieuws. EERSTE JAER. ZONDAG 15 JULY 1862. N° 16. Het gouvernement van Pruissen vreekt zich over de nederlaeg door hem in de kamers ondergaen met de vryheid der pers te vervolgen. Er zyn niet min dan 12 vervolgingen dezer maend welke voor de regtbank geroepen zyn. Maer de drukpers geeft haer niet ten onderen, zy stryd hardnekkig met de overtuiging van haer regt en haren zegenprael. Het gouvernement van Servie zet met huilen- gewone snelheid zyne krygsvoorbcrcidselen voort; reeds 50,000 man zyn te Belgrade en in deszelfs omstreken verzameld. Het sehynt dat verschillige oostenryksche ofïï- eieren, in de citadel, de turksche soldaten de be hendigheid in het schieten aenleeren. De laetste tydingen uit China melden ons dat de fransehe admirael Protct, door de opstandelingen in een gevecht doodgeschoten is. De groote regens hebben de krygswerkingen tusschen de Montenegrins en Omer-Pacha ten deele opgeschorst. Bolognie, Rcggio en andere steden, hebben de erkenning van Italië door Ruissenland gedaen, met veel vreugde gevierd. De koninglyke prinsen zyn te Girgenli, Trapani, Maballa en Napels, met opgetogenheid ontvangen geweest. De werklieden hebben door samenspanning hun werk opgeschorst; de gewapende tusschenkomst is er noodig geweest om alles wederom tot rust te brengen. l)e minister van Justitie van Italië heeft acn de Prokurcurs-generael een omzendbrief toegestuerd, hun aenbevelende acht te nemen op de sermoenen en schriften der priesters tegen het gouvernement gcrigt, en dezelve strengclyk te straffen. Dezelfde omzendbrief gebied de ingespannen ge dingen tegen het gcestclyk, zonder medoogen voort te zetten. Hy beveelt ook de priesters aen die, om het uit oefenen hunner burgerpliglcn, door hunne over heid zouden kunnen vervolgd worden. Zoo het sehynt is gracf de Stackelberg aen- gewezen om Ruissenland by Yiktoor-Emanuel te vertegenwoordigen. Wat de herkenning door Pruissen betreft, is dezelve tot later uitgesteld. Abdi-Pacha heeft den 7 dezer de Montenegrins aengevallen, maer met veel verlies teruggedreven geweest. DE TOEKOMST, De Brieven voorde redaktie, de boeken om in ons bladje geplaetst te worden, moeten vrachtvrij den uitgever, Dixuinde- stract, 26, toegestuerd worden. INSCHRYVING Voor-Yperen, per trimester, fr. 1-00; per jaer, fr. Y-00, vóórop te betalen. Buiten stadzelfde prys met verhooging van het port. BEKENDMAKINGEN 12 centimen den drukregel; De Plakbrieven en andere Berigtkn, ten Bureele van dit blad gedrukt, bekomen ééne inlyving gratis. Alle inschryver, voor één jaer, heeft regt drymael een berigt van zes regels, zyn beroep betreffende, in dit bladje te laten inlyven. Zondag laetst, ten 10 ure :s voormiddags, heeft eene kom missie der Maetschappy Rhetorika de Vlaemsche Ster, be- slaende uit den Voorzitter, deiiTooneeimeesteren den Dekoratie meester, door SI. den Minister van Binnenlandsche Zaken, by gelegenheid te Yperen zynde, in gehoor ontvangen geweest, liet doel dezer byeenkomst met dien lioogen ambtenaer, was het inrigten eener volks-bibliothcek en het vaststellen eener kas van onderlingen bystand. Deze heer heeft met zyne ge- woonelyke welwillendheid en zvnc gekende zorg waermede hy bezield is om zyne geboorte stad goed te doen, dit voorstel uit al zyne kracht goedgekeurd en zyne persoonlyke medehulp aen de kommissarissen der Vlaemsche Ster beloofd. Wat nu dit voorstel betreft, zal het bestuer in het kort, door dit weekblad, de voornaemste punten van de verschillige plannen acn het publiek laten kennen en het twyfelt geenszins of alle welhebbende ingezetenen zullen hunnen voet nevens de zoo loflyke pogingen van onze jonge eenvoudige Vlaemsche Ster stellen. Mogte het in zyne onderneming gelukken, twee schoone instellingen, die tot nu toe ontbraken, zouden aen Yperen gegeven worden. De Keizer van Turkyen heeft de Ordeteekens van den Medjidié acn de volgende hooge ambtenaren van Belgic ver leend: dit van eerste klas aen M. Vandenpeereboom, minister van Binnenlandsche Zaken, en aen M. Tesch, minister van Justitie; dit van tweede klas, aen M. Quoilin, sekretaris-genc- rael by 't ministerie van financiëndit van derde klas, aen de

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 1