Kunst- en Letternieuws. Tooneel nieuws. Iels over het juichwoord JOU! de stroomen en rivieren, is sedert den i Oogst in al de pro vinciën toegelaten. De eerste stalen tarwe zyn op de markt te Brussel ten verkoop aengeboden. Dit graen had een allerschoonst uitzigt. Het is nu zeker dat koning Willem I, van Pruissen, in de toekomende maend de reize naer Ostende zal ondernemen maer zyn vertrek is nog ïyet juist vastgesteld, uit oorzaek van ile zittingen der kamers. Voorziende dat dezelve huiten alle verwachting te lang zouden kunnen aenslepen, zal hy deze zaek in geene aendacht meer nemen en zyne gezondheids reis niet langer uitstellen. In de gemeenten Etten en Leur, by Breda, verkoopt men tegenwoordig de aerdappelen aen 90 cent. den hectoliter. - Een aerdig voorval heeft in eene gemeente der omstre ken van Ryssel plaets gehad Over weinige weken stierf er eene jonge dochter den morgend zelf van haren trouwdag; het was een Woensdag. De Zondag' daerna, kondigde men de hu- welyks banden af der moeder, die trouwde met dezen die had moeten in huwelyk treden met de dochter, indien zy eenige uren langer geleefd had. Er heerscht sedert eenigen tyd in het gouvernement Pensa (Ruissen), eene doodelyke ziekte. Degene die er van aengetast zyn, lyden aen geweldige hoofdpyn, dieden nek aen- randt, het gezigt verduistert, de tong verstyft en de dood ver- oorzaekt in 24 uren tyds. Een behendig ingenieur heeft, door eene scheikundige bewerking, uitgevonden om by middel van een mengsel van koper, het goud en het zilver zoo goed na te volgen, dat het onmogelyk is dat men zich by het eerste zicht niet bedriegt. Deze kompositien zouden, naer het schynt, de eigenschappen van het kostbaer metael hebbeneene smeedbaerheid die ze tot alle soorten van vormen buigbaer maekt, eene voldoende hard heid en de eigenschap van aen de werking der zuerstoffen enz. Ie wederstaen. De prys per kilogram van dit metael zal boven de IS fr. niet gaen, terwyl een kilogram goud omtrent 5,040 Ir. en een kilogram zilver 200 fr. kost. Dat ware byna de ont dekking van den steen der wyzen. Andenne, het stadje doorgaens zoo kalm en zoo stil, is sinds eenige dagen geheel overhoop, en de luidruchtigste too- neelen nemen er dagelyks plaets. En dat waerom, zal men vragen. Luistert Onze lente was nogal aengenaem dit jaer. Nu, in dien tyd woonde aldaer eenen man met zyne wettelyke wederhelft en, of dit nu een uitwerksel van de rosse maen of van de bloemen- rnaend was, genoemde wettelyke wederhelft gevoelde zoo eensklaps lust om te gaen vliegen. En ze vloog weg met een paer allerflinkste knevels, waer er een knappe jongman aen hing. llelaes, waerom moest het einde van die vreugd eenen zucht zyn Niets is bestendig op dit tranendal. 'tVrouwtje beproefde het, en arm verdwaeld schaepje gelyk het was, ein- delyk niet meer wetende by welken heiligen te biechte gaen, keerde zy met hengende pluimen terug onder het dak waer zy regt aen de helft van een bed had, om wat uit te rusten van de vermoeijenissen der reis. En 't is om de gelukkige wederkomst der reizigster eens luisterlyk te vieren, dat 7 of 800 Andennaren hunne ketels, schyven, schuppen, tangen en wat dies meer zy, genomen hebben en haer met een beerenserenaedje in het maneschyn vereeren. En dat duert nu zoo al 8 dagen; de man is er half oorendul van geworden en de vrouw geheel. Wel is waer komt de gendarmery er tusschen, maer wat kan de gendarmery tegen die regtzinnige blydschap Proces- verbael op proces-verbael maken, het honderdste is reeds gemaekt, maer het laetste nog niet welligt, want, naer inen zegt, is de laetste nog niet gegeven. Zondag aenstaende, 10 Oogst 18C2, kampstryd voor Too- neel- en Bybelkunde in de gemeente Moorseele, uitgegeven door de Ilhetorika-Maetschappy onder kenspreuk: Door Christus vyf roods wonden, weest ligt geladen van zonden tot denwelken alle maetschappyen van het land en al andere broederlyk uitgenoodigd worden. De volgende pryzen zullen uitgeloofd worden Een zilveren Eermetael voor de volgende Bybelvracg, te be antwoorden in proza of in verzen Ik was in eene plaets alwaer ik was gebonden, Ik wierd daer los gemaekt, ja op de zelve stonden Door hulp in nydigheid heb ik een mensch gedood Waerom was veel droefheid, en ook een blydschap groot. Een idem voor de kamervroeg die ten dage des kampstryds in de zael van het tooneel zal uithangen. Deftig vak. Alleenspraek. lc prys, een verguld Eermetael; 2° prys, een zilveren Eermetael. Boertig vak. Zelfde pryzen als voor het deftig vak. Twee zilveren Eermetalen, het een aen de Maetschappy die, ten minste uit 12 leden samengesteld, voorafgegaen van trom mel en vaendel, de stoet zinnebeeldelykst zal bywoonen en het ander aen de Maetschappy, ook voorzien van trommel en vaendel, die het meeste getal leden in den stoet zal aenwezig hebben. Maendag, 4 Oogst, ten 7 ure 's avonds, geeft de Maet schappy de viaemsche sier eene buitengewoone vertooning in stads tooneelzael. Dry lieve blyspelen worden er vertoond De Paraplu van PKrammers, Nieuwstraet, n" 45; I)e Duivel op't dorp; en Hotsebotsealle dry door den heer Van Peene vervaerdigd. De keus der stukken is wel gezocht. De Paraplu is eene gordyn-opening die, als het stukje wel gegeven is, nog al doet lachende Duivel, is een stuk die de crinolinen hekelt en toont hoe de menschen die de moden in het hoofd beginnen steken algouw hunne tevredenheid en hun geld kwytgeraken; en hotsebotse is, al den kant der zedelykheid en aeneenschake- ling, een der beste blyspelen van het tot nu toe bestaende viaemsche repertorium. Wy mogen ons aen veel aenschouwers verwachten; te meer, omdat deze Maetschappy, sedert hare bekrooning te Gent, be- statigd heeft dat zy nu nevens Maetschappyen van Antwerpen, Brussel, Leuven, enz. mag optreden. Het oogenblyk is daér, dat de Yperlingen aen hunne over komsten het talent dier jonge liefhebbers zal kunnen laten be- oordeelen en hun eenen aengenamen avond zal kunnen doen doorbrengen. HENGELIlf GElf« Wanneer de oude Romeinen zegepraelden in hunne oor logen en gevegten, was het woord JOU hunne gewoone vreugdekreet; bet was ter zeiver tyde een dankwoord aen Jou hunnen oppergod, later genaemd Ju Piter, samenstelsel van twee woorden der Keltische tael, (van welke ten grootsten deele de grieksche en de latynsche talen gevormd zyn); Jou, betceknde in ons Nederduitsch jong en piter vaderdus jonge vader, ter onderscheiding van Saturn, wiens zoon hy was en Jou-Piter, vader over zyn oppergezag in het Olymph. Aengezien Nederduitscldand eenige eeuwen onder de Ro- meinsche Heerschappy heeft gestaen, zoo zyn er van hunne gebruiken in gang gebleven; alzoo is deze uitroeping van zegeprael nog in het Trabolspel in gebruik. Hiervan ook, waerschynelyk, het woord Juichen. P. C. S. Volgens zijn water pleiten; te vergeefs zyn ivater ver liezen. Om liet geduld der regters niet te vermoeijen en de beslissing der zaken niet te vertragen, werd, aen iederen advo- kaet of verdediger, een' zekeren tyd toegestaen, welke door eene Clepsydre, een wateruerglas aengewezen werd. EENE WAERHEID. Ilerrinner u dat er niets onregtveerdiger en belachelyker is dan kwaed te zyn tegen iemand omdat hy niet van uwe denk- wyze is. De studiën, de belangen, de opvoeding der menschen

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 3