Verscliillige Tydingen. alwaer de oogcnscliouw plaets haddaerna ging ieder peloton r.aer de aengewezene herberg alwaer eene tra bestond. Alies '13 in de grootste overeenkomst en vreugde vergaen; geen enkele twist kwam dit voor Yperen nieuwe leest stooren. De prysuitdeeling nam dadelyk plaets in het gildhof der uitschry- vende Maetschappy den dolphyn, in de Oudc-Houtmarktstr. Zie hier den uitslag de 2 eerste pryzen werden bthaeld door Moorslede; de 5° prys door YVervyck (Frankryk); de 4C prys door llousselaerede Medailje, voorde verstkomende, werd toegekend aen llousselaere; deze voor het meeste getal bolders sen Moorslede die ook de Medailje voor de luisterrykste intrede isehaeldeziende dat een groot getal Maetschappyen mede dongen voor de Medailje van schoonste kleeding, besloot de kommissie 2 pryzen hiervoor uitteloven, en de 1° prys te ver- deelen tus.sclien'de Maetschappyen van Viamertinghe (Exercitie Plein) en Wacsteh en de 2e prys tusschen YVervyfc|-Belgie en Wervyck-Frankryk. De Tooneelvertooning van Maendag, gegeven door de Maet schappy de vlaemsche sier, liet al den kant van uitvoer weinig te wenschen; alleenlyk kon het eerste stukje inet meer vuer gespeeld worden. Maer ook de liefhebbers weren nog onder den indruk eener dier tegenkantingen, welke zoo mild gezaeid liggen op de kunstbaen der maetschappy. Wat de twee laetste stukjes aengaen, vinden wy dezelve goed vertoond en het ware hier overtollig de namen der bestspelende akteurs aen te halen allen hebben zich door hunne natuerlykheid doen onderschei den. Tra la la, in 't stukje de duivel op 't dorp, heeft gedurig de lachspieren der aenschouwers gespannen gehouden. ïvyee der juffers liefhebsters, die de Maetschappy in hare vertoonin gen zoo krachtvol helpen, hebben zich voornamelyk doen onderscheiden en iedere vertooning bestatigd eenen reuzen stap door haer tot de volmaaktheid gedaen. De zael was maer half met publiek bekleed maer ook het was te vreezen, door dien het bal in de gild van St. Sebastiaen was, waer meest alle de treffelykste ingezetenen onzer stad, die gemeenelvk de vlaemsche vertooningen bywoonen, tegenwoordig waren. Dinsdag van in den vroegen, kwamen er by massa buiten lieden de stad binnende treinen des yzercn wegs bragten insgelyks veel volk aen nooit is Yperen meer bezocht ge weest dan dezen dag, maer ook het schouwspel eens luchtbals te zien opvaren is nog voor velen nieuw en aentrekkelyk ook van 's middags begonnen op de markt reeds hoopen nieuws gierigen by een te troppelen, lot zoo verre dat om 4 ure de doorgang byna onmogelyk geworden was. Ten li ure moest M. Glorieux met zyncn luchtbal de opvaert ondernemen maer was het nu doordien er ergens eenc onzigtbare opening bestond of dat er te weinig zuerslof veerdig was, weten wy niet want de aenvulling is maer kwaert vóór 8 ure ten deele gedaen geweest. M. Glorieux is alsdan, zonder ballast, de lucht ingegaen, maerop eenige meters boven de daken der huizen gerezen zynde, is hy wederom gezonken en gevallen in eene vette- weide niet verre van de herberg de Bryke, by den weg naer Pilckem, op 10 minuten afstand van Yperen Sedert dien hoort men niet anders dan van den ballon en deszelfs opvaert spreken; zelfs zyn er die daeruit hun voordeel trekken, want wy bevonden ons een dezer avonden in den Salon d'Apollon, alwaer een zekere M. Charles, met zyne we zenstrekken alle slach van geziglen en portretten nadoet, een avondstond voor het publiek gaf: de Huwelyks-Vraeg, de 4 Juffers, de Onnoozelaer en Napoleon 111 verbeeldt hy allerbest, maer het schoonste van al is de nieuwe studie de landman by het opgaen van den luchtbal. Wy hebben daerin vooaname- lyk bemerkt datM. Charles, met zyn gezigt, alles kan nabootsen wat hy wiltwant, by het trekken van deze figuer ziet de aen- sehouwer den ballon opgaen en nedervallen De Koorafdeeling der Maetschappy de vlaemsche ster, heeft Donderdag avond ten 10 ure eene serenade gegeven aen M. Th. ilennion, geheimschryver der Maetschappy, ter gele genheid zyner benaming als onder-luitenant der 4" kompagnie Burgerwagt. Onuoodig te zeggen dat de leden alsdan luidruchtig de kermis-Donderdag de sluiting, in hun lokael, hebben gacn doen. Men schryft uit Kortryk onder andere het volgende Kortrvk, 8 July 18(12. M Wat nu het ander nieuws betreft, zie hier hoe de brand dei- kerk van St. Maertens en deszelfs toren begonnen is Juist kwaertvóór Sure gewekkerd zynde, gaf het eenen zeer grooten bliksem, onmiddelyk gevolgd door een geweldige donderslag, dat men daverde waer men zat; maer tusschen den bliksem en den dondei slag, hoorde men een zeer aerdig gerucht als iemand die met eenen stok, te velde, door een stuk booncn zoude ge slagen hebben. Ik zegde aen myn gebuer, Cman de don der is gevallen en zilfs niet ver van hier. Inderdaed. een half kwartier daerna zag men rook van bovenuitdePeer des torens komen en ras daerop de vlam, welke zich zoo dapper en hevig voortzette, dat er niets meer aen te doen was. De kerk en den toren zyn in 5 urentydsafgebrand; de muren alleen slaen nog regt. De klokken zyn zonder ongelukken te veroorzaken uit den toren gevallen; de groote klok is door hoogzael, orgel en alles lot diep door de steenen gevallen. Men ziet debryzeiingen der klokken by den toren liggen. Wat er ook het gemoed trof, was de vlugt der menschen uit de Lammerikstraet, welke juist achter de kerk ligt; de moeders met hunne kinders, andere met de weinige meubelen liepen al hygend de Koeimarkt op, om aen denvuerregen, die in dezerigting doorden wind gejaegd was, te ontsnappen. Vier huizen zyn door de vlammen aengetast. Men heeft den brand van alle punten der stad gemakkelyk kunnen zien. Nooit zag ik meer volk byeen dan gedurende den brand; de vreemdelin gen komen gedurig toe.Totnutoeheblnnwygeeneinenschen- levens te betreuren gehad. Men heeft gezegd dat er Pompiers gekomen zyn van Roncq en Halluin (Frankryk), Doornyk, Gent enz. om te helpen blus- scln n; deze van Yperen heb ik gezien en seffens erkend. Ontvang, enz. Z. N. Een 2do brief meldt ons dat 's anderdaags, omtrent ten 5 ure namiddag, de koster (broeder Josef), door het instorten van eenige steenen, het leven verloren heeft. Den 50 July laest, heeft een hevige brand de wolspinnery van M. Duvilliers-Bouchard, te Tourcoing, vernield. De scha de wordt op 110,000 fr. geschat. M. Desiere, pastor te Stavele, is aldaer overleden in den ouderdom van 00 jaren. BURGERSTAND van 2 tot 9 Dogst 1S©«. GEBOORTEN - ®fanndYk ffeslacht 0,j u Vrouwelyk 8, j ISiiwcljkcn 1Devos, Petrus, werkman, en Vanaerde, Valeria, zonder beroep. 2. Rehollander, Josephus, wever, en Grimmonprez, Maria, kantwerkster. 5. Lacante, Josef, zager, en Acnslogh, Euphrosina, kantw. 4. Werhrouck, Joannes, werkman, en Volbout, Barbara, kantwerkster. Murville, Gustavus, kapitrin-adjudanl-majoor,47eliniereg' en de Posch, Ferdinanda, zonder beroep. 0. Philippart, Ludovicus, werkman, en Philips, Justina, kantw.-7.Buseyne, Desiderius, werkman, en Devroe, Clemencia, kantwerkster. 8. Godtschalck, Ernestus, timmerman, en Odent, Julia kantw. S4es*!'gev«3!eïa 1. Marquette, Maria, 07 jaren, kantw. vrouw van Henricus Deleye, Meenenstraet. 2. Devos, Josef, 02 jarenwerkmanweduwenaer van Isabella Engelaere, Meencnstr. 5. Beirnaert, Jacobus, 50 jaren, winkelier, weduwenaer van SilviaPetellyon, Meenenstr. 4. Verhaeghe, Virginia, 49 jaren, kantw., weduwe van Franciscus Labit, Bollingstr. Deeorte, Emerentia, 52 juren, kantwerkster, vrouw van Leonardus Christiaen, St. Cnristophelstraetje. 6. Vallaeys, Rosalia, 88 jaren, zonder beroep, ongehuwd, St. Jans-hospitaelstraet. Beneden de 7 y te zamen 2.

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2