Politisch overzicht. - Stads-nieuws. - Kunsten en Wetenschappen. Bekendmakingen. Politisch overzicht. Stads nieuws. EERSTE JAER. ZONDAG 17 OOGST 1862. N" 21. liet getal der Garibaldianen beloopt tot 5,000 mannener is geld uit Engeland tot de onder neming gezonden geweest. Garibaldi wapent 10 groote koopvaerdy-schepen. liet grootste getal vrywiljigers trekt uit Genua, Livorno en Milanen. Dit getal is in dry kolommen verdeeld. Het italiacnschc gouvernement heeft by keizer Napoleon III aengedrongen om de opschorsing der fransche bezetting in Rome te bekomen. 01' dit zal gelukken weten wy niet; maer altoos is er te Turin een ministerieel krisis te voorzien. Riscasoli zou, naer alle waerschynlykheid, Rat- tazzi opvolgen. De afschaffing der slaverny in de hollandsche koloniën is door de stalen-generael aenvaerd en zal met 1 July 1863 in zwang komen. Eene schadeloosstelling van 500 guldens per slaef is aen iederen eigenaer toegestaen. Wurtemberg en Beijeren stemmen niet toe in het handelstraktaet tusschen Pruissen en Frankryk gesloten. Het ongelukkige Polen, verre van eenige vry- heid door de benaming van groot-hertog Kon stan tyn gewonnen te hebben, wordt dieper en dieper in de Ruissische overheersching begraven. Nieuws uit Vëra-Cruz van 17 July meldt dat er eene nieuwe poging door de Mexikanen is aengelegd geweest om de Fransehen uit Orizaba te jagen, maer dat zy in hunne onderneming mislukt zyn. Na eene lange zitting heeft de kamer der volksvertegenwoordigers van België, met eene meerderheid van 76 stemmen tegen 10 en eene onthouding, het handelstraktaet me t Engeland gestemd. Dl TOEKOMST, De Brieven voorde redaklie, de boeken om in ons bladje geplaetst te worden, moeten vrachlvry den uitgever, Dixmudc- stract, S6, toègestuerd worden. INSCHRYVING Voor Yperen, per trimester, fr. 1 -00perjaer, fr. 4-00, vóórop te betalen. Buiten stad, zelfde prys met verhooging van het port. BEKENDMAKINGEN 12 centimen den drukregel; De Plakbrieven en andere Berigten, ten Bureele van dit blad gedrukt, bekomen ééne inlyving gratis. Alle inschryver, voor één jaer, heeft regt drymael een berigt van zes regels, zyn beroep betreffende, in dit bladje te laten inlyven. De feesten ter gelegenheid van het officieel bezoek van Myn heer Alfons Vandenpeereboom, Minister van Binnenlansche Zaken, in zyne geboorte stad, zyn allerluisterrykst geweest. Yperen was in de straten, waer M. de Minister moest door trekken, geheel zindelyk versierd het overige der stad was met de nationale vlag omhangen; iedere inwooner had ten minsten ééne aen den voorgevel van zyn huis. Rond de I ure kondigde het kanon de komst van den mi- nisterieelen trein aen. De Maetschappyen, Gilden, Gestichten, Burgerwagt en Pompiers, de stoet uitmakende, stelden zich in beweging en geleidden den hoogen ambtenaer. die vergezeld was van den heer Gouverneur onzer provincie en van M. Rom berg bestuerder der afdeeling schoone kunsten, en van zom- mige andere heeren, tot aen de estrade op de Groote Markt, alwaer de plegtigheid van het leggen des eersten steens van 't Nieuwwerk, volgens het programma, plaets had. Daerna begon het oogschouw-défilé. Dit deel der plegtigheid leverde waer- lyk een streelend schouwspel aen de oog op de ouderlingen der twee gestichten in hunnen uniform, elk met zyn vaendel de weezen-knechtjes met hun muziek; de gemeente-school insgelyks met hnn muziekhet manschap van het leerwerkhuis met hunne kenteekens en vaendels de leerlingen der akademie van teeken- bouw- en schilderkunde, met hun vaendel; het stads-kollegie met hun vaendel; de maetschappyen rhetorika de Vlaemsche Ster en de Kunst is ons vermaek, met hunne medailjen, eereteekens en vaendels; het koninglyke gild van St. Sebastiaen met vaendel; de burgerwagt met elk een ruiker op hun geweer, de pompiers met muziek en vaendel, de haeg vormende; de halve battery kanonniers sloot de stoet. Gedu rende geheel den tyd van het oogschouw weergalmde de lucht van het duizend mael herhaelde kreet Leve de Minister Daerna werden de rangen van den stoet gebroken en men bragt den heer Minister naer de groote zael der Hal alwaer het offer, gedaen door de inwooners van Yperen, bestaende in zyn afbeeldsel geschilderd door M. Delbeke, moest plaets hebben. Eene aenspraek door M. den Minister aen de talryke menigte op eene zulkdanige gevoelige wyze uitgesproken, heeft aller harten getroffen tranen van aendoening blonken in alle oogen; de warmste toejuichingen begroetten elke welgepaste zinsnede. Wanneer den heer Minister de zael verliet, werd hy met dui- zende toejuichingen en zegeningen begroet, want elk zag in hem het geluk van 't land en het heil van Yperen herleven;

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 1