Vci'scliilligc Tydingeii. Kunst- en Letternieuws. Officiële Akten. Sterfgevallen. Men zal ons nogtans eene opmerking' gedoogen Waerom fransche stukken alléén opvoeren Waerom niet beurtelings vlaemsche en fransche geleerd en vertoond Dan zal men ten minsten in eene vlaemsche stad, eene regtveerdige zaek, in ge stichten van openhacr onderwys, een te regt verwachtten steun ontmoeten. Luitenant-kolonel Missotten, van het 1 lr Iinicregcment, alhier in bezetting, is tot L'-kolonel-kommandant van 't 2'' rog' jagers te voet, te Doornyk, benoemd. Moe verder het saizoen vordert boe voordeeliger de berigten over den oogst uit al de omstreken des lands en den vreemde gemeld worden. De rogge en de tarwe zyn uitmuntend. De aerdappelen zyn in :t algemeen goed en menigvuldig. De ge vreesde ziekte heeft hare verwoesting niet verder uitgebreid danaen't loof. De knollen blyven goed en beloven een goed koop en gezond voedsel voor de werkman en geringe burger. Een reiziger die van de omstreken van S' Hubrecht komt verzekerd ons dat Dinsdag in den namiddag, geheel degemeente Arville de prooi der vlammen is geworden. Verledene week aten de twee hinders van Labbe, te Oostnieuwkerke, van zekere beijers welke in sommige hagen groeijen dit zyn beijers waervan menschen en beesten, als zy er van eten, zot worden en sterven; welnu, deze hinders had den zulke geëten, hel eene stierf des avonds en ?t ander des anderdaegs morgens. Het assisenhof van Ele-el-Yilaine (Frankryk), heeft don genaemden Jan-Baptist Eveilhard, oud 65 jaren, tot eeuwig durende opsluiting veroordeeld. Die man, die het beroep van landbouwer in de gemeente Montfort naby Bennes uitoefende, is schuldig erkend acn moord, gepleegd op den persoon zyner schoonzuster. De wyze waerop de misdaed is gepleegd, is het bewys eener ongehoorde wreedheid van wege den moorder. Het lyk van liet slagtoffer werd, verschrikkelyk verminkt,in de heide van lleurtebise gevonden. Het hoofd was van den romp gescheiden, liet been van het voorhoofd was verbryzeld en de borst was met een snydend werktuig geopend.De beschuldigde loochende in weêrwil der verpletterende getuigenissen welke op hem drukten De inwoners der gemeente Humour, provincie Erivan, in den Caucaes, zyn dezer dagen getuige geweest van een bui tengewoon voorvalgedurende eene onstuimige sneeuw- en regenvlaeg zyn er doode visschen, van 2 tot 3 duimen lang, uit de wolken gevallen Misschien zullen deze visschen, gedurende een onweder, uit beleene of andere meiropgenomenzyn geweest. Alle de tydingen die wy over het kongres te Brugge inwin nen, zyn allergunstigst; de inrigters, aen welkers hoofd zich de Gouverneur der provincie bevindt, beloven den kongres- leden een schitterend onthael. De feesten vangen aen Zondag 7 Septemberop dien dag, ten 2 en half ure, worden de kon- gresleden plegtig aen de stèmdplaets van den yzeren weg afge- haeld, om op het stadhuis verwelkomt te worden. Met genoegen zien wy dat M. Theophiel Lansens, professor by het middelbaer onderwys teYperen, van het kongres deel maekt en er spreken zal over den schadelijken invloed der fransche letterkunde op het vlaarnscli karaktermiddel om dien tegen te gaen. In hetzelfde kongres zal M. Ed. Van Biesbrouck, kantonale opziener van 't lager onderwys, te Langemarek, ook spreken over een ontwerp: iets over de moedertaal op de vlaamsche lagere scholen. Ier zeiver gelegenheid zal dekoninglyketooneelmaetschappy \ver en Broedermin, op 7 en 8 September, een pryskamp voorblyspeienaenaldetooneelmaetschappyen des lands geven, waervoor de volgende prvzen te winnen zyn Ic prys, een zilveren verguld eermetael en 300 fr. schade loosstelling. 2" prvs, een idem en 200 fr. 3e prvs een idem en 100 fr. Daerenboven zal men eene zilveren vergulde mcdalje toe kennen aen de verstgelegene maetschappy; eene aen deze met de meeste ledenen eene aen deze welke hel schoonste vaendel heeft. Er zal eene herrinnerings-medalje verleend worden aen elke dramatische maetschappy, die deel gemaekt heeft van den stoet, al nam zy geen deel aen den pryskamp. De pryskamp zal plaets hebben in den schouwburg Vlaemsche straet. Er zullen pogingen aengewend worden tot het bekomen van prysvermindering op de spoorwegen. De verschillige maetschappyen van bet land zullen by den inhalingssloet door 8 a 10,000 persoonen vertegenwoordigd zyn. Er is eene medalje geslagen, welke langs den eenen kant het borstbeeld draegl van Jakob van Maerlant, met de w oorden i: Dit is de vader der dietsce dichtren altegader en langs de keerzyde een opschrift ter herrinnering van het kongres. Photographisch Beeld van mevrouw Van Ackere, gehore MARIA DOOLAEGIIE, hoofddichteres van Ylaemsch-Belgie. Mogten de landgenoten der in Nederland zoo befaemde dich teres, der zwoegende burgervrouw, die met zooveel talent de snaren der vlaemsche lier tokkelt en tevens met eenen voor- beeidigen vlyt eenen uitgestrekten handel en haer huishouden gadeslaet, niet te vreden zyn met haer te leeren kennen door de goddelyke bladzyden, welke zy van tyd tottyd in de wereld stuert, thans wordt hun de gelegenheid aengeboden om zich haer photographisch afbeeldsel, dat haer treffend gelykt, aen eenen zeer geringen prys aen te schaffen. Het portret zal in de eerste dagen verschynen. Het is, niet den passe-partout daerin begrepen, 0 in. 40 c. hoog op 0 rn. 32 c. breed en kost zeven franken. Men kan het ook bekomen met eene fvne en breede ovale zwarte lyst omzet, ten pryze van twaelf franken, betaelbaer by aflevering. Men schrvft in by MM. Cornelis en Van Cuyck-Gyole, te Dixmude, en by Engel Van Eeckhout, teYperen. Het tydstip voor het inzenden der Letterkundige Ge wrochten, rakende den pryskamp uitgeschreven door de Letter en Tooneel-Maetscbappy t/e Troostverwachters, teRousbrugge, blyft vastgesteld op 24 Oogst, en hetgene voor de Tooneel- Zang- en Teekenkunde is verlengd tot den 51 der zelve maend. Ten anderen heeft het bestuer van gemelde maetschappy besloten den pryskamp die, volgens brief van 51 Maert laetst, op twee dagen gesteld is, op één en denzelfden dag, wezende den Zondag 7 September 18G2, voort te zetten. By koninglyk besluit van 16 Oogst, is mev. w°Legraverand, geboren Courtens, op eene jaenvedde van 5319 fr. gesteld. M. Eontaine, kolonel der artillerie, is den 13 dezer te S' Joos-ten-Noode overleden. M ENGELI1ÏG E lï OORSPRONG DER ROOS. Den roozentak herknaauwt het lam met lustig herte, Met lustig herte, ja, maarniet tot 's takjes smerte. Daarom ook heeft de doorn van zijne vacht gehaakt Een vlokje wolle maar, 't lam was er van niet naakt. Dat vlokje hield de doorn in zijne hand geprest. Nu kwam de nachtegaal tot 't maken van zijn nest, En sprak tot 't schaapje teér: ach geef dat roosje mij, Hoor is mijn nest gemaakt, ik zing tot dank voor dy; De doornstam gaf't en als de vogel had gezongen, Dan is de roozendoorn uit lust de roos ontsprongen. Naar Rückert. AtVERiNGHEM, 19 Oogst 1862, I. K.

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2