Verschillige Tydingen. Kunst- cn Letternieuws. Officiële Akten. deze feest begunstigd, dan is men zeker van er oen groot getal liefhebbers van Ringsteking te ontmoeten. Maer velen woonen die Feesten bv zonder eens tc denken aen de mannen die dezelve inrigten, aen de moeite die ze kosten voor aleer dezelve ingerigtzyn. Nu vinden wy de gelegenheid een dier mannen aen te treffen die door zvnen hoogen stand en vernuft, geschikt is om het grootste goed aen de gemeente Zoniiebeke te verschaffenwy willen spreken van den ver- dienstvollen lieer Eugène Iweins, die door zyn wys beleid en milddadigheid aen deze feest zulkdanige rigting heeft weten te goten, dat er weinige voorgaende in pracht en opstel er aen gelyken zullen. W yzien gaernedat onafhankelyke en menschlievendgezinde jongelingen zich tot het nut en het vermaek hunner medebur gers toeleggenwant het zyn gemeenlyk deze die later de beste en verlichtste bestuerders van hun vaderland worden Er is hier eene steertster gezien, tusschen den kleinen beer, naby den nek van die laeste sterrengroep. Rond 10 ure 's avonds was zv in de rigting van het noorden, lager dan de poolster, en een weinig links, llare plaets toont overigens aen dat zv den ganschen nacht zigtbaer moet zyn, en zy tegen den morgen digter by den zenith isnaer het oosten gaende. De kern der ster is tamelvk groot, maer de steert ziet men om zoo te zeggen nog niet. De heer mojoor-kommandant, A'c Vanden Bogaerde, ver wittigt dat de heeren der Burgerwagt die verlangen deel te nemen aen de Nationale Schieting te Brussel, verzocht worden zich te laten inschryven in het Bureel van den Staf (Kaeistraet), tegen den 15 September aenstaende. Verschillige schietingen zullen vastgesteld zyn om den scherp-patroon van Jansens in proef te nemen. Deze soort van krygsvoorraed zal ter beschikking gesteld worden der heeren die zich vóór het hierbovenstaende datum hebben laten in schryven. De genezing des Konings is tot zooverre gevorderd, dat hy binnen kort van het kasteel van Laeken naer Brussel zal gaen. Volgens eene korrespondentie, zyn de ministers Chazal, Frère en Rogier dezer dagen herhaeldemael naer het kasteel van Laeken geroepen, om met den koning te beraedslagen over hot antwoord op de petitiën der provinciale-en'gemeente-raden en koophandelskamer, betrekkelyk de af brack* der citadellen. De ministers waren van gedacht niet te antwoorden; doch de koningwas van een ander gevoelen, en hetschynt dat men zich thans vlytig bezig houdt met het aeneenknopen van een antwoord waerin de reklamen van de Antwerpenaers beleefdelyk wor den.... afgewezen. - In zytie zitting van 22 dezer, heeft de gemeente-raed van Kortryk besloten eene vergulde medaije toe te staen aen de korpsen der pompiers van Poperinghe, Gent, Yperen en Mous- croen, die tot de hulp der stad geloopcn zyn, tydens den brand van sint Maertens Toren. Sedert de brandramp gaet eene massa vreemdelingen riaer Kortryk, om de puinen der sint Maertens-Kerk te zien. Men schot het getal nieuwsgierigen van Zondag 17 dezer op niet min dan 20,000 Men, gelooft dat geheel de kerk zal moeten afgebroken wor den. Tot hiertoe zyn de klokken, die op devout van het koor gevallen zyn, nog niet beneden gelaten. Men vreest alle oogen- blikken instortingen. Den 20 dezer, rond 10 1/2 ure voormiddag, is te W oumen een yslyk ongeluk gebeurd aen het nieuw prachtig kasteel dat M. de ridderGustaef de Coninck er doet maken, zyn vyfwerklieden van Merckemgevaerlyk gewond geworden door het instorten der stelling van een der in aenbouw zynde torens. De oorzack van die ramp wordt toegeweten aen de ongenoeg zame voorzorgmiddels welke er genomen zyn geweest om de stelling kloek te maken en ze in stact te steilen het gewigt te dragen van zware stukken arduin die moesten bovengehaeld worden. Het is als hy mirakel dat men geene dooden te betreu ren heeft; niettemin is het ongeluk, overgekomen aen de vyf werkers, zeer erg, maer men hoopt dat er geen enkeleaenzyne zware wonden zal bezwyken. Men verzekert nog dat zy, noch hunne huisgezinnen der getrouwde rampzaligen, binst hunne genezing, geene armoede zullen lydendaervoor zal de liefda digheid des heeren He Coninck zorgen. Men schryft uit Oostende Op den oogenblikdat ik u schryf, behelst deslad Oostende, wier bevolking maer van 17,000 inwooners is, omtrent 10,000 vreemdelingen. l)e gemeubelde appartementen worden ratr; langst den kant der zee zyn er geene meer te huren. ii Den 19, 20 en 21 Augusty, zyn er ö,G00 baden genomen. Dat getal duidt eene groote vermeerdering aen. - Wy weten uit zekere bron dat koning Willem van Pruissen, dit jaer naer Oostende niet komen zal. Het gerucht liep dezer dagen te Spa dat er eene diefle van 50,000 fr. in de speelzael was bcgaen. Een jongeEngelsch- man die deze som in bankbi'ieven in zyne tesch had, is het slagtoffer eens Gouwdiefs geweest. Dinsdag lactst was het t waelf jaren geleden dat de koning der Franschen, Louis-Philippe d'Orléans, als banneling, in Engeland gestorven is. De haring-vangst is dit jaer voor de have van Whitby in Groot-Britanje, zeer voordeelig geweest. De visschers aldaer hebben eene mirakuleuze vangst gedaen in 2 nachten hadden zy door de dry millioenen haringen vast. -Op 15 Oogst, dry dochters, MariaDidier, Anna Rivassou en Maria Mazaud, wonende te Lagraulière (Frankryk), hunne kudden wachtende, toen omtrent 5 ure namiddag er een groot onweder losbarst, het regende hy stortvlagen en de donder liet zich meteen allergrootst gedruis hooren; te laet om hunne kudden te schuilen, liepen de twee eerste zich ondereen kas tanjeboom verbergen, de derde verschuilde zich onder eenen eik op 25meters afstand van hare gezellinnen. Eensklaps schoot er eene massa vuer op den kastanieboom neder en omringde de twee ongelukkige herderinnen. Maria Mazaud zag van ver het vuer en viel in onmagt, verstikt door den geur van het solfer. Wanneer zy by zich zelve kwam, ontwaerde zy een afschuwe- lykschouwspel: onder de kastanieboom lagen hare gezellinnen dood, met hunne kleederen verbrand en de klompen door den bliksem verbryzeld. Nevens hun lagen vyf schapen, een verken en eene ezelin, alien van den doner geslagen. De herders-hond lag nevens zyne meesteres in twee stukken gesneden. Maria Mazaud verhaestte zich om hulp te loopen, maer alles was vruchteloos. Den viervoudigen pryskainp, door de Letter- en Tooneel- kundige Maetschappy de Troostoerwachters, van Rousbrugge, uitgeschreven, volgens programma vastgesteld op Zondag 7 September, is verschoven tot op Zondag 14derzelve maend. Op het Brusselsch Tooneel-Festival, die in de aenstaende Scplember-Eeesten van dit jaer zal plaets hebben, gaen de vol gende maetschappyèn deel nemen De Scheldezonen, van Antwerpen; de Vlaemsche Vrienden, idem; Titelzucht, Mcchelende Morgendstcir, BrusselVla mingen vooruitLoven; Vondels-Genootschap, Gent; Voor- vit! Deynze; Vreugd en Deugd, Lokeren; Eikels ivorden Hoornen, Eecloo; Rhetorika, Ninove; KunstliefdeBrugge; en de Vlaemsche Ster, Yperen. Er waren 41 maetschappyèn ingeschreven, dus zyn er 29 welke door het lot of aridersints niet aenveerd zyn en hunne beurt zullen moeten afwachten op eene andere feest. De vertooningen zullen de 5 eerste dagen plaets hebben; de eerste dag zal de Wyngaerd openen met een tooneelspel en de twee andere dagen meteenen koorzang. Op elke dag zullen 4 verschillige der hierbovengenoenulc maetschappyèn ieder een blyspel vertoonen. Een koningtyk besluit van 16 Oogst keurt de vraeg van den provincialen raed van Weslvlaenderen goed, strekkende de bemagtiging te verkrygen de ligting gedurende vyf jaren te

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2