DE SLECHTE T1D. BSJRCERSTAKI» van 23 t©t 30 Oogst ISet. SS doen van 2 centiemen opcent by de personnele en grondbelas tingen, te beginnen den 1 January 1863, om dc provincie in slaet te stellen, by middel van hulpsominen, in de onkosten der bouwing van gemeente-scholen tusschen te komen. Dy koninglyk besluit van21 dezer, wordt de wetgevende zittvd van 1861-62 gesloten. Een kon. besl. van 18 Oogst, keurt de besluiten des pro vincialen raeds van Westvlaenderen goed, tot het inrichten eener hulpkas voor de werklieden der nyverheid- en landbouw kunde der provincie die de onderscheidings-teekens, by kon. besl. van 7 Nov. 1848 en 28 Febr. 1861 ingerigt en toepas- selykaen de weduwen en minderjarige weezen, bekomen hebben. Een kon. besl. van zelfden dag. staet aen de besturende kommissie van den weg tusschen Waesten en Ploegsteert eene hulpsom van 2,485 fr. toe, om een deel der onkosten te betalen der werken ter voltooijing van gezegden weg. Een id. bemagtigd de besturende kommissie van den kei weg tusschen Becelaere en Dadizeele, langs Gheluwe, een door- togt regt, voor 10 naereenvolgendé jaren, te mogen vaststellen en ontvangen. Boor kon. besluit van 22 Oogst, is sieur Leroux, griffier by "t vredegeregt van liet kanton Wervyck, bemagtigd om het mandaet van agent der tegen brand-verzekerings maetschappy les propriétaires réunis, uitteoefenen. Deze bemagtiging kan ten allen tyde terug getrokken zyn. - Door kon. besl. van 28 Oogst zyn de heeren advokaten Carpentier en Van Ackere avoués by den regtbank van 1" aen- leg te Yperen benoemd. Een kon. besluit staet toe op kap. VIII, art. 36 van het budjet van het departement van justitie (1862), eene som van fr. 7,106-110, tot onderstand van 36 arme oude priesters en nonnen. OPENING DER JAGT. By ministerieel besluit van 22 dezer wordt de jagt geopend in de volgende prouncien of gedeelten van provinciën, op de bieronder bepaelde tydstlppen In Antwerpen, Braband, Vlaenderen, Luik en Luxemburg naer alle wild, uitgezonderd de fezant, zonder loophond, den 28 Oogst; met honden, den 12 September; naer den fezant den 1 October; (voor de provincie Luik is er kwestie van,het ge deelte der provincie gelegen op den linkeroever der Maes en voor liet gansch grondgebied der steden Luik en Hoei). Voor de andere gedeelten zyn de datums der opening den 6 en 21 September en 1 October. Wanneer dc sneeuw toelaet het spoor van het wild te volgen, zelfs slechts op een gedeelte van het grondgebied eener ge meente, isde jagtopgeschoistenblyft dezelve alleen gemagtigd in de bosschen, moerassen en langsheen de rivieren. Dc patrys-jagt zal in alle provinciën gesloten zyn den 31 December eerstkomende, te middernacht. De jagt naer water- en trekwild, in de moerassen en langs heen de rivieren, zal open blyven tot 1 Mei uitsluitelyk in al de provinciën en de loopjagt (zonder vuerwapens) tot 15 April uitsluitelyk in de provinciën Antwerpen, Braband, Oost- en Westvlaenderen, Henegouw, Limburg, Luxemburg en Namen. Alle jagt is gesloten den 31 January. Eene vry alleclaegsclie, maer leerzame historie. 1"" vervolg. Moeder Siech schudde een paer mael bet hoofd, en wist niet goed een antwoord op de vraeg te vinden, naer het scheen; inaer toen zy zag, dat haer zoon over liaer stilzwygen een lang gezicht trok, sprak zy eindelyk: li Ja, kind! wat zal ik je zeggen De tyden zyn nu anders, dan toen ik jong was dat was toen geene vrouw voor een am bachtsman. -Het zal wel gaen, denk ik... ik geloof dat het een goed meisje is ze heeft sneeuwwitte handjes en zoo zacht als satyn dat is zeker heel mooi voor een meisje van hoogen stand, maer voor eene burgervrouw zou ik er wel een beetje bang voor zyn. Och moeder antwoordde haer zoon, ik kan toch geene dienstmeid tot vrouw nemenals zy maer het opzicht over het huishouden heeft, dan is het genoeg, en dat kan <ze toch met zachte handen ook wel. Gy denkt altyd, dat het nu nog zoo gaet als in uwe jeugdmaer de wereld is nu heei ver anderd. a Dc moeder zweeg, zy had liaer eenig kind te liefom hem ver driet te doen, en was dus gaerne bereid om hare toestemming tot een huwelyk te geven, waerin hy al zyn geluk stelde want zy had hem nog nooit voor iets zoo ingenomen gezien als voor zyne lieve Julie. En lief was zy, dat moeten wy bekennen, vooral tegen Siech; maer ook tegen zyne oude moeder was zy de liefde zelve. Ook hare ouders hadden niets tegen het huwelyk. Gy wordt eene rvke vrouwzeide hare moeder haer clikwyls, en dat streelde Julie boven male, wantzy was alles behalve ryk; haer vader had met groote moeite haer eene deftige opvoeding ge geven. Zy was op eene voorname kostschool geweest, sprak keurig fransch en engelsch, speelde vlug piano, teekende lief, danste bevallig en werkte kunstig met de nacld allerlei vrouwe- lyke handwerken, maer. -Nu, wat scheelde er dan aen Niets, ik wilde maer zeggen, dat zy van de keuken, van den wasch, van koussen stoppen, japannen lappen en dergelyk ge meen werk weinig of geen verstand had, doch dat spreekt juist wel van zelf. Haer vader dacht, dat men dit spoedig ge noog leerde als het noodig was. Nu, voorloopig behoefde dat zeker nog niet, want Siech was ryk; dat wist Scholz zoo goed als zyne vrouw, en de lieve Julie hoorde het zoo dikwyls van beiden, datzy van die gedachte geheel en alleen doordrongen was. De bruiloft was voorby, de wittebroodsweken waren om; maer de zaligheid van het jeugdige paer bleef. Het jonge vrouwtje zag er zoo bekoorlyk, ja ik durf zeggen, nog bekoorlyker uit dan als liet meisje gedaen had. Zy was de ziel, de hemel van het huis, en de parel van hare omgeving. Iedereen was onuit- puttelyk in haren lof, en het huis van Siech, dat niet stil stond van vriendelyke bezoekers, mogtals een voorbeeld van goeden smack en beschaefden omgang gelden. Moeder Siech bleef het huishouden waernemen. Het ging er nu heel anders toe, dan vóór het huwelyk van haren zoon, veel vrolyker en deftiger, dat lykt er niet naer, zeker ook vry wat kostbaerder, zoo dat zy menigmael in stilte het gryze hoofd schudde; maer dat stoorde niemands vermaek, omdat niemand het zag, of zoo het al iemand zag, clan dacht hy Gy zyt het nog niet gewoon, moedertje! maer dat zal wel komen. Ondertusschen kwam dat toch maer niet. De goede vrouw werd hoe langer hoe ineer ongerust en begon eindelyk te ge- looven, datzy als moeder verpligt was, om er een woordje van te zeggen. Wilhelm! sprak zy eens tot haren zoon, Gy leeft op eenen groolen voet tegenwoordig; maer kunt gy dat wel zoo volhouden, myn kind Deze vraeg viel den jongen man eenigzins onverwachts op het lyf en bragt hem een weinig uit zyn humeur; maer moeder stoorde er, nu zy eens den mond open gedaen had, niet aen. Zy verhaelde hem, dal het in den winkel op verre na niet zoo ordelyk toeging als voorheen, dat de knechts weinig uitvoerden als hy van huis was, dat ieder van hen op de houtzolders ging en er afhaeldewat hem goeddacht, dal het magazyn niet zoo goed onderhouden werd als voorheen, en, naer het haer voor kwam, ook vry wat minder bezocht werd. Wat het huishouden betreft, deed zy wel wat zy kon, maer zy werd oud en zag heel goed, dat zy overal niet te gelyk kon zyn, gelvk vóór vele jaren. WORDT VOORTGEZET. rTn/imiTrio Mannelyk geslacht 5,1 GEBOORTEN, Vr0UW(?,yku te zamen 10. Sterfgevallen 1. Tiereliere, Maria, 82 jaren, kantw., ongehuwd, Rysselstraet. -2. Glissoux, Theodoor, 55 jaren, klokkenmaker, ongeil., Meenenstr. 3. Beke, Isabella, 44 j. rentenierster, ongeh., Boterstraet. - Mannelyk geslacht 3 i Redende 7 jaren, Yrouw^ykb ld_ j i te zamen 4.

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 3