Verschillige Tvdingen. Hetzelfde Bestuer houdt zich nog bezig met het opmaken van het reglement tot het oprigten eener Maetschappy van Onderlingen Bystand. De samenvoeging van alle Maetschap- pyen, Korpsen en andere Gezelschappen, in onze stad be- staende, zou het doel zyn die den besten uitval beloofd. Wekelyks is er een dag bepaeldomzichaen deze instellingen toe te wyden en de kommissie zal zich ernstig bezig houden om alles op zyn goeden plooi te brengen. Mogt zy in hare poging gelukken en de Maetschappy de Vlaemsche Ster zou niet alleen tot vermaek, maer ook tot onderstand en onderwys van het volk gewerkt hebben. In ons toekomende nummer zullen \vy de namen der heeren laten kennen, die zich, gezamentlyk met voormelde Maet schappy, zullen toeleggen tot het opbouwen dier verschillige menschlievende instellingen. -Ter gelegenheid der Kongres-Feesten is er heden, Zon dag 7 September, een trein die vertrekt van Yperen ten 10 ure 55 m.men komt aen te Brugge ten I ure 40 m., om 's avonds ten 11 ure uit Brugge terug te koeren. Men kan ook met den trein van 7 ure 40 m. wederkeeren. De prys van Yperen, gaen en keeren, is fr. 2-10. De kaerten afgeleverd aen de maetschappyen dienen voor 7, 8 en 9 September. Wy hebben onder het oog een omzendbrief der maet schappy De Wyngaerd, van Brussel, aen dezè der Vlaemsche Ster, onzer stad toegestuerd, het orde der Tooneel-Feest in houdende. Ziehier de namen en de beurten der verschillige maetschappyen, alsook de stukken door dezelve uittevoeren. Eerste dag. Dynsdag 25 September. 1. Mechelen, met Sinte Greef. 2. Yperen, met Elisa de Kantwerkster. 5. Ni- nove, met Een man te Trouwen. 4. Gent, met de Gallomanie. Tweede dag. Woensdag 24 September. 1Eecloo, met Dichter en Soldaet. 2. Deynze, met wat leelyk Spook. 3. Antwerpen (Scheldezonen), met de Tweelingbroeders. 4. Brussel, met Orschacrt. Derde dag. Donderdag 25 September. 1. Eokeren, met de Zoon des Gehangene. 2. Brugge, met de Belgische Vry- schutter. 3. Antwerpen (Vlaemsche Vrienden), met alles is maer een gedacht. 4. Leuven, met de Duivel op 't dorp. De assisen van Westvlaenderen voor den vierden trimester 1802, zullen den 27 October te Brugge geopend worden onder het voorzitterschap van M. Onraet, raeclsheer by het hof van appel te Gent. Zaterdag morgend, 30 Oogst, heeft Antwerpen wéér een aenzienlyken brand onderstaenhet yzermagazyn van M. Van- derstraeten, opdegroote markt, is teenemael door eenen brand vernield geworden, en wat het ongeluk nog des te grooter maekt, is, dat de eigenaer in het vuer gebleven en onder de neervallende puinen begraven is. "s Morgens ten half zes was de eerw. heer Pelgrims in de Koepoortstraet, toen hy een zwaren doffen slag hoorde in de rigting der groote markt, zonder te weten waeraen die slag toe te schryven de achtbare gcestelvk haestte zich in de rig ting der plaets van waer de slag kwam en zag welhaest dat er brand was in het huis van M. Vander Straten. A De heer Pelgrims deed al wat mogelyk was, door op de vensters te kloppen, om het huisgezin wakker te maken, doch liet scheen te vergeefswelhaest kreeg hy eenen helper, pom pier Verhoeven, die op zyn aendringen de venster openbrak en langs daer in het huis drong. Bynaop hetzelfde oogenblik werd de deur opengerukt, en jammerend vloog de dochter des huizes in hare nachtkleeren, naer buiten. De zoon, welke op de derde verdieping zyne slaepkamei had, is als by een mirakel gered. Van de derde verdieping is hy op de eerste teregt gekomen ofschoon gewond en gebrand heeft deze jongeling nog den moed gehad over eenen achtermuer te klimmen en zich alzoo aen een zekeren dood te onttrekken. By de gebuerte ingenomen en van eenige kleederen voor zien, heeft men de schoonmoeder en de twee kinderen naer Berchc-m gebragt, in het huis van mej. VandenWyngaert, met welke M. Vander Straten, Dynsdag 2 September, een nieuw huwelyk moest aengaen. Wy zullen niet trachten de droefheid en wanhoop der twee familien te beschryven. Men begrypt ligtelyk welke tooneelen daer plaets hadden. De ontploffing heeft eene geweldige verwoesting in het huis te weeg gebragt: brokken papier en stukken huisraed zyn op een grooten afstand en in verschillige rigtingen der stad ge worpen; de ruiten werden op een aental plaetsen en in ver schillige huizen in de gebuerte aen stukken geslagen men vond in de nabyheid stukken gordynen en andere huisraden. Omtrent 10 ure was de brand gebluscht. Zondag morgend, omstreeks 11 ure, bemerkten de werk lieden, by het opheffen van eenige planken, een door het vuer misvormd hoofd. Er werden alle mogelyke middelen in het werk gesteld om het lyk ongeschonden van tusschen de puinen te halen, waerin men na een tier werkens eindelyk gelukte. Tot hiertoe is de oorzaek van den brand nog onbekend; deze spreken van eene gaz-ontploffing, anderen beweeren dat er poeijer in huis voorhanden en kort te vooren aengekoeht was. Een man van 55 tot 60 jaren oud, zich voor priester en keulenaer uitgevende, gaet in de Vlaenderen rond om geld voor messen af te halen. Wyzynbemagtigd te zeggen, schryft een gentsch dagblad, dat dezen vreemdeling geene toestem ming der geestelykheid heeftwy raden de heeren pastors zich op hunne hoede te houden. Te Elouges Monsis er Zaterdag in de koolgravery Longterne-Ferrant, een mynvuer losgeborsten die veel slagt- offers heeft gemaekt. Ten zelfden dage heeft men de lyken uil- gehaeld der genaemden Désiré Bernier, van AudregniesFlo- rimond Abrassart, van Elouges; Michiel Maurice, id.; Petrus Valet, van Wihéries. 's Anderdaegs heeft men nog opgehaeld deze vanPhiliep Libier, PieterDufour, J.-B. Thibaut, Viktorina Joly, August Dufour, allen van Wihéries en Hendrik Libier en Nikolaus Abrassart, van Elouges. In het geheel elf lyken Deze zyn ongelukkiglvk nog de eenigste slagtoffers niet negen werklieden zyn zwaerlyk gekwetst en laten weinige hoop aen redding over acht andere zyn nog in de myn. Het is onmogelyk te beschryven welke hertscheurende too- peclen de bloedvrienden en kennissen op den boord des puls acn den aenschouvver opleveren. Men zegt dat dit ongeluk aen de onoplettendheid zou toe te schryven zyn, want het reeds eenige dagen was dat men den reuk der gaz in de koolmyn gewaer werd. Een saxens dagblad meldt ons het volgende, hetgeen ons een staeltjen geeft van de menschlievende handelwys der oos- tenryksche douaniers. Een werkmeisje, die sedert 8 jaren in eene der fabrieken op de grenzen werkte, begaf zich over eenige dagen naer de oos- tenryksche gemeente Lobéda. Wanneer zy het bureel der douanen voorbystappende door de kommiezen tegengehouden werd, die haer opmerktten dat zy een nieuw kleedsel aen had en 8 gulden voor regt (I gulden doet fr. 2-50,) en 1 gulden 68 kreulzers boete betalen moest, omdat zy hare opgave niet gedaen had. Het meisje weigerde te betalen, want het geen nieuw kleed was, en de bedienden stroopten het uit. Zv was alsdan genoot- zaekt twee uren wegs naer Lobéda afteleggen in haren onder rok, hare schouders meteen doek moetende dekken. Het was maer 'sanderdaegs, als zy de grenzen weder overtrok, dat men haer kleedsel terug gaf, mits zy dc boet betaclde. - Een groot ongeluk is in Engeland op dc midden lyn van den yzeren weg voorgevallen. Twee pleziertreinen vertrokken uit Londen, de eene naer Burton en de andere naer Leicester; het was nacht en beide liepen op denzelfden weg, zy waren o minuten na clkaér vertrokkendeze vav Burton eensklaps stilstaende werd achterhaeld en vermorzeld door dengenen van Leicester. Men zegt dat er vierdooden en 26 gekwetsten zyn. En dat gebeurd in een land die in alles liet voorbeeld aen andere natiën geven wilt I Men schryft uit Weenen De krinolien die reeds zooveel vrouwen door het vuer doen omkomen heeft, was laetst oorzaek der redding eener jonge dochter. Over eenige dagen wandelden op den boord van den

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2