Papieren Zakken, Kunst- en Letternieuws. IJE SLECHTE TYD. FABRIEK Depot by P. LOPPOS. te Y'peren. J £22 2 1 **- 1 Alle slach van grootten en kwaliteiten voor Apothekers, Drogisten, Kruideniers, Suiker bakkers, Tabak- en Cigarenbandel. Druk van allerhande adressen. Danau eenigc jonge meisjes, toen, dooreen misstap, een hunner in den stroom viel. Terwyl hare gezellinnen om hulp riepen en noodkreten lieten hooren, zag men haer het hoofd regt en als in eene schuit op hare krinolien statig voortvaren, tot dat zy ven weinig verder door een schipper uit het water werd ge- geholpen. Ziehier de namen der maetschappyen en de stukken welke zullen uitgevoerd worden op den Tooneelkundigcn Pryskamp uitgeschreven ter gelegenheid der byeenkomst van het 7° Ne- derlandsch Taelkongres 1° Zondag 7 September de maetschappy van rhetorika, onder kenspreuk: Wit. en kracht zï.n één, van Thourout, met het blvspelSiska van Roosemaelde koninklyke maetschappy De Wyngaerd, van Brussel, met Tamboer Janssensde ko ninklyke maetschappy De Fonteinisten, van Gent, met de dochter van Dominique. 2" Maendag 8 September: De maetschappy De Tooneel- uefiiebbers deb stad Gent, met de Violier; de maetschappy van rhetorika, onder kenspreukVan Vroescepe Di.nne, van Nieupoort, met de Belgische Vrijschutter; de maetschappy De vebeenigde liefhebbers van Gent, met Siska van Roosemael. M E E L I N Ci E lï Onlangs kwam er een iuwooner van Namèche op een stoom boot te Namen, met zyn koffer op de schouders. Ziende dat er zooveel volk en het vaartuig diep geladen was, ging hy van vooren op het dek wandelen, altyd met zyn last op de schou ders. De kapitein hem ontmoetende, zegde: Vriend zet uw koffer néér Ge zyt bedankt, kapitein, het schip is al genoeg geladen, zonder dat ik er myn koffer nog byzette. Eene vrg alledaegsche, maer leerzame historie.) vervolg. De jonge man luisterde opmerkzaem naer de oude vrouw, en begreep, dat het zoo niet kon blyven. Hy nam het vaste be sluit, om het oog wat meer op zyne zaken te houden, en ging op staendcn voet zyne lieve vrouw verzoeken om zyne goede moeder in het huishouden eenigzins te wijlen ondersteunen. Julie loonde zich terstond volkomen bereidwillig daertoe,en wei te meer, omdat ook haer de huishouding niet volkomen rtacr den zin ging, want zy meende daerin veel meer bekrom penheid op te merken, dan voor menschen van hun vermogen paste Dit gaf dan ook wel eens tusschen de beide huishoudsters aenleiding tot kleine oneenigheden, die den effen hemel van huishoudelyk geluk soms met ligte wolkjes overtogen. Hoor eens, zeide daerom de jonge vrouw tot haren man, als ik my met het huishouden bemoeijen zal, dan wil ik ook niet gaerne, als ik wat zeg, dat een ander contra-order geeft. Moe der is oud, zy moet hare rust nemenIk ben nu, zou ik denken, groot genoeg om het alleen te dirigeren, of anders moet ze het maer heefemael naer haer' zin doen. Wat zou W ilhelm doen Hy hield veel van zyne moeder; maer het was dan ook waer, dat zy zich schrikkelyk aftobde en er niet goed meer tegen kon. En eer er veertien dagen verloo- pen waren, zat moeder op een heel net achterkamertje, met haren bybel en haer' breikous, en had zich met niets meer te bemoeijen, dan met haer eigen kleertjes en met den hemel. Daer zat zy dan dagen lang voor het venster en keek op de bmnenplaets, en daerover heen op de werkplaets, en dan kon het wel tienmael en meer gebeuren, dat zy het hoofd schudde, en pok wel een en andermael dat zy zuchtte. Er verliepen nog jarenmoeder schudde nu, deels van zwakte en deels van bekommering, zonder ophouden het hoofd maer zy schudde het huishouden daerdoor niet in orde. Wel honderdmael had zy er tegen haren zoon over gesproken doch het zy dat hy er niets aen doen kon, het zy hy zelf zich ver beeldde, dat li, i by de oude vrouw uit overdreven zorg, mis schien wel uil bedilzucht voortkwam, het bleef by het oude, of, om de waerheid te zeggen, het werd van dag tot dag erger. Somtyds als de aenmerkingen van moeder niet te weder leggen waren sprak hy er wel met Julie over; maer dat hielp niet. ie Waer zyn dan de dienstboden voor antwoordde zy dan gewoonlyk, <i als ik alles doen moet, dan heb ik geene meiden rioodig. Het volk is ook zoo eigenzinnig; zy doennooit wat men hun zegt, en de schuld, als zy niet te ontkennen viel, werd altyd op een ander geschoven - maer de zaken gingen er niet beter om. De man kon de vrouw geen ongelyk geven want hy ging aen hetzelfde euvel mank als zy, Een baes behoeft toch. in deze tyden. meende hy, zelf niet meé te werken; daer heeft hy zyne knechts voor; als er een niet oppast, jaegt hy hem weg, en neemt er een' ander voor; meer kan hy niet doen. WORDT VOORTGEZET. BURGERSTAND van 30 Dog** tot 6 Sept. 1S©2. f runnnTi'v Mannelyk geslacht 2,) GEBOORTEN ,u {♦te zamen 6. Vrouwelyk 4,1 Sterfgevallen 1. Vandenabeele, Ludovica, 72 jaren, dagloonster, weduwe van AntoniusMahieu, Thouroutstraet. 2. Gillebert, Joanna, 65 jaren, dagloonster, ongehuwd, Bol- lingstraet. Mannelvk geslacht 5 Beneden dé 7 jaren, Yrouwelvk id. 1 te zamen 4. VEURNE. Per 145 liters. Tarwe van Rogge Sucrioen Haver Boonen 27 Oogst, fr. 56-00 tot 40-00 20-00 24-00 16-50 18-50 15-00 -16-50 24-50 26-00 5 September. 57-00 tot 59-50 25-00 24-00 16-25 19-75 12-50 16-50 24-00 26-00 STAET aenwyzende de hoeveelheid en den middenprys der Granen, voeder en andere voortbrengsels, verkocht op de merkt te Yperen den 6 September 1862. AERD DER GRANEN ENZ- n S H F 5 as r* w ui X r- U CS O °"o 2 o E f— H K 3 AENMERKING Tarwe KI LOG- 30,500 34 - 23 kil. 77-00 Rogge 7,268 19-83 73-60 Haver 4,200 18-00 46 Erweten 1.000 23 - 30 80 Boontjes 600 O O 80 Aerdappelen 7,300 6-oo Boter 227 - 00 De prys van het menagie-brood, voor de week van den 7 lot den 14 September, is gesteld aen 29 centiemen per kilo. van van POSSOZ en HUYBRECHTS, te Antwerpen.

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 3