Verschillige Tydingcn. en de twee genootschappen van IJperen, alhoewel geen deel aan den prijskamp nemende, hebben zich ook naar Brugge be geven. De oogschouw op de Groole Markt heeft meer dan eene uur geduurd. Na dit begon het Festival voor Muzieken die tot 10 ure des avonds duurde. Ten 6 ure begon insgelijks het Festival voor Koorzang. Ten zelfde uur begon de Tooneel-Prijskamp. I'- Prijs, de Wijngaard, van Brussel, met Tamboer Janssens. 2" Prijs, de Tooneelliefhebbers, van Gent, met Siska van Koosemaal. Z' Prijs, de Fonteinistenvan Gent, met de Dochter van Dominique. Bij deze waren nog opgetreden de vereenigde Tooneellief- hebbers, (welker leden met de bovengenoemde Tooneellief- hebbers, de maatschappij van Broedermin en Taalijver van Gent, uitmaken. De rhelorika maatschappijen van Thonrout en Nieu poort. Het Taalkongres werd Maandag, ten 9 1/2 ure, door een koor (welkomgroet) geopend. Nooit kongres heeft meer jiijval ontmoet dan het Brugseh Vele hollandsche letterkundige be- vondden er zich tegenwoordig. Na de rede door den heer Conscience uitgesproken, vormde men liet bureel. Onder de verschillige sprekers zullen w ij hier de herren Van Bicsbrouck en Lansens aenhalen. De eerste schetst een som ber tafereel af van den toestand der Vlaamsche Taal die ge sproken wordt in Westvlaandercn de spreker zegt dat, in de scholen, de leerlingen eene verbasterde volkstaal spreken, waar van de meesters hun het voorbeeld geven en dat de onderwij zers, die anders zouden te werk gaan met zuiver vlaamsch te spreken, het voorwerp zouden worden van de algemeene spot ternij. Indien het gezegde van M. Van Biesbrouck niet over dreven is, ware het hoogst tijd dat de schoolopzieners deze opmerkingen ernstig in acht namen MTh. Lansens heeft gesproken overden schadelijken invloed die de verfransching' in ons land uitwerkt, en dit bewezen door verschillige aanhalingen. De heeren letterkundige Beets, Jonckbloet en Ten Kate zijn ridders van 't Leopold's orde en de heeren Julius de Sl Genois en Mertens, ridders van den Nederlandschen Leeuw* gemaakt. Allerhande verzen en gedichtjes prijkten overal; onder an dere sprak de Beer van de logic tol het volk in hot volgende versje: De Beer is altijd wel gezind Als 't kermis is of feest, Omdat hij '1 volk opregt bemint Al is hij maar een beest 1 Vandaag pakt hij bezonder uit 5 n oud doktoors gewaad Lik schrijver uit hel noord of 't zuid Is hem een kameraad. Bravo Bravo dat doet hem deugd Dat men voor voor taal een' feeste geeft Nu denkt hij aan zijne eerste jeugd Want 't Vlaamsche Volk herleeft! Irene lijst is in omloop om de namen der burgerwagtcn op te nemen die zich naar de nationale schieting van Brussel willen begeven. Een twintigtal schutters hebben zich reeds ingeschreven. Vrijdag, omtrent middag, is het 3'' bataljon van het 11" liniereg' onze stad binnengekomen. Hetzelve kwam van Dixmude, alwaar het de nacht te vooren verbleven was. Dit bataljon was in bezetting-te Nieupoort; zoo het schijnt zal deze laatste stad voortaan geen garnizoen meer hebben. Van 'smor gen.- vroeg waren 3 kompagnien onzer bezetting naar Kortrijk vertrokken. Verleden Donderdag, ton 8 1/2 ure 's avonds, heeft' de maatschappij de I laamsclte Ster de eer genoten den vermaar den looneelschrijvcr M. Sieeckx, van Antwerpen, professor in de normale school tc Lier, voor cenige uren in haar midden ie bezitten. Deze heer kwam in gezelschap van M. E. Van Biesbrouck, van Blankenberghe, alwaar hij zich naartoe be geven had na het kongres van Brugge, in hetwelk hij gesproken heeft op het Realismus en de Litteratuur. Niettegenstaande de kwalijk gepaste dag, bevonden er zich een lötal leden tegen woordig en deze zullen zich lang dezen avond herrinneren; want, kennis maken met een vermaarde man zoo als mijnheer Sieeckx, hem hooren diepgrondig het looneei en zijne schoon heden, de bloei en de val eener maatschappij beredeneren, de pligten der liefhebbers onder elkaêr aenhalen, de tastende waarheden op de eenvoudigste wijze zien afschilderen, heeft iedereen zoo getroffen, dat deze avond voor de Vlaamsche Stel de heilzaamste vruchten zal medebrengen. Allen begrepen dat die man zoo groot en tevens zoo eenvoudig, geschikt xvas om een steun te meer voor de maatschappij te zijn en hebben hem eenparig het Eerlidschap aangeboden, die hij met welwillend heid aenveerd heeft, zijne medewerking voor het bestaan der maatschappij belovende. Zoo is het goed zich Eerleden aanwerven uit het puik der vlaamsche vermaardheden: Mevrouw Van Ackeiï en Mijnheer Slueckx, beginnen de lijst der Eerleden die de bovengenoemde maatschappij zich voorbehoudt tc vormen. Bezitting, tot het inrichten eener Volks-Bibliotheek, heeft deze week geene plaats gehad, uit hoofde dat werkzaamheden der maatschappij noodig waren tot den prijskamp van Rous- brugghe en'het tooneel-festival van Brussel. Men schrijft uit Oostende, 1) September Het vuur heeft onze statie verslonden; hetzelve heeft zich eerst laten bemer ken in het bovengedeelte des gebuuws; de brand is begonnen ten 2 ure nanoen, omtrent 3 ure was men meester van bet vuur. De burgers, geestelijken, soldaten, schippers, allen hebben even veel moed aangebragt om de stad van grooter ongelukken te bevrijden. Geheel het midden gedeelte van het gebouw is vernield. De heer Gustaaf de Muelenaere is met 834 stemmen op 87 i tegenwoordige stemmers, tot lid van de kamer der Volks vertegenwoordigers, in vervanging van wijlen den graef de Muelenaere, gekozen. Gedurende de afgeloopene maand Oogst zijn er 3846 brieven, ten gevolge van slechte adressen, ter zijde gelegd. 2383 werden na de opening verzonden, hetzij aan de schrijvers of wel aan de persoonen voor wie zij bestemd waren. 1462 zijn in de scheurmand geworpen. Men schrijft ons uit Lannoij (Frankrijk)De katoenspin nerij van Mijnheer Deffrennes-Duplouy is deze week de prooi der vlammen geworden. De brand, die'snachts ten *1 ure begon, zette zich met zulke snelheid voort, dat, niettegen staande de rasheid der hulp, men niet heeft kunnen beletten dat hetzelve zich voortzette aan verschillige bijgelegen hofste den. Be pompiers van Roubaix, Tourcoing en Lannoij spaar den geene moeite om het vernielend element te bevechten. Niets dan eenige muren en half verkoolde balken blijven nog over. Het programma der September-Feesten, van Brussel, is verschenen, ziehier deszelfs inhoud Dinsdag 23", ten li ure de lijkdienst, ten I ure uitdeeling der medaljen van moeden menschlievendhejd; ten 6 ure 's a- vonds opening der Tooneelfeest; ten 7 ure groote militaire af- togt, bij fakkellicht, door al de muzieken en trommels der burgerwagten en garnizoen. \t oensdag 24", ten 10 ure stoet der bolspelers, stalenboog- schulters, handboogschutters, enz.; ten 2 ure begin der ver schillige wedstrijden voor deze maetschappijente middag heeft in den Augustijnen Tempel de prijsdeeling plaats aan de leerlingen der universiteit; ten 4 ure stoet der verschillige muziekkorpsen; ten 6 ure Muziek-Festival.; op dezelfde uur voortzetting van de vlaamsche vertooningen ten 8 ure avond feest door de stads-regering gegeven aan de leden der maat schappij van menscheiijke kennissen verlichting met het elek trische vuur van de Koningstraat en het Parkten 8 1/2 ure

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2