Verschillige Tydingea. Toonccl nieuws. gestapt en daarna terug tot aan de herberg Rhetörica gegaan, alwaar onmiddelijk de prijskamp aanvang nam. De zaal is nogal wel geschikt, maar is zeer klein, daarom was betmij onmogelijk gestadig er in te biijven, het was te warm. De acht of tien uitgalmingen welke ik ten tooneele heb zien voeren werden wel gegeven en overtuigden mij dat de Prijs kamp vele goede spelers op de planken ging tellen. Daarna eenige kennissen ontmoet hebbende, begaven wij ons naer eenige estaminets; overal, niettegenstaande bet kermis was, tapte men lekker nat; overal heerschte de openhartigste blij geestigheid en ik ontwaarde de welhebbenste mannen der gemeente die zich met hunne mindere gebuuren ten broeder- lijksten verlustigden. Er bestaat te llousbrugge eene zeldzaam heid waarop weinige acht nemen en dit is die afchuwelijke groote hoeden, uit de laatste eeuw, die dc mannen aldaar opzetten. Ik meende aan eene klucht, maar door het groot getal overtuigd, vernam ik dat het meestal pachters van den omliggende waren die hunnen besten opgezet hadden om naai de kermis te komen Maar het geen wat mij nog meer trof was eene schoonen mahonie houten tafel waerin het midden een gat gemaekt was en daeruit zag men een klein gedraeit toppel- ken steken. Nieuwsgierig dezes bestemming te kennen, zegde men mij dat het ten gerieve der tabakrookers was om hunne pijpen uit te kotterenWat zegt gij daarvan Eene schoone tafel te midden doorbooren voor het gemak der tabakrookers Duidt dit niet aan dat men te llousbrugge in liet zorglijkste en beleefdste plekjen van Vlaanderen is? I. Z. Zoo als wij in ons eerste nummer zegden dat wij altoos met vermaak de pogingen en werkingen der verschillige letterkundige maatschappijen onzer stad zouden aangehaald hebben, zoo vinden wij hier nog eene gelegenheid te meer om over deze maatschappijen met veel lof te mogen spreken. Zondag laatst was het Tooneel- Letter- Schrijf- en Zang kundige Prijskamp te llousbruggeonze twee looneelgezel- schappenzijn er naartoe getrokken en hebben zich schitterend doen onderscheiden. Van de 14 medaljen die daar te winnen waren, heeft IJperen er van behaald Twee zijn t n deele gevallen aan dc maatschappij de kunst is ons vermuak en vijf aan deze der Vlaamsche Ster! De eerste prijs van deftige tweespraak is behaald door de heeren Van Werveke en Mortier; de derde prijs van boertige alleenspraak door d'heer Laurie, beide der Kunst is ons ver maak. Dc eerste prijs van deftige tweespraak door de heeren F. Fagel en G. Mailliard; de eerste prijs van boertige alleenspraak door d'heer G. Mailliard, voornoemdde eerste prijs van def tige alleenspraak door d'heer |E. Van Eeckliout; de 2" prijs zelfde vak, door d'heer F. Eagel, voornoemd; en de eenige melding in het gezang, door meergenoeinden G. Mailliard; allen leden der Vlaamsche Ster. De prijs van luisterrijkste intrede is insgelijks aan de Maat schappij de Vlaamsche Ster ten deele gevallen. Waarlijk IJperen mag fier zijn over zulken uitslag; voor taan, zijn wij zeker dat, met zulke jans van deklamateurs men overal zal prijs behalen. Wat nog het meest eere aan beide maatschappijen doet is dat de beide tweespraken, welke elk eene bekrooning ontvan gen hebben, van den opstel der uitoefenaars waren! Een bewijs dat deze maatschappijen hunne namen van letter- en tooneel- kundig zonder iniszit mogen dragen. De gemeente Langemarck zal dit jaar ook niet ten ach teren blijven aan volksvermaken en openbare feesten; onder andere heeft de gemeente eene Ilingsteking ingerigt die beloofd allerluisterrijkst te zijn. Zoo als de voorgaande jaren, beloven de aangekondigde feesten veel volk naer deze gemeente te lokken. Op ons bijvoegsel geven wij het programma dier Ringsteking met de aanduiding der prijzen en voorwaarden. Woensdag laatst is alhier door onze straten een rol wagen gereden, gesmeerd met schreeuwend vet, waarop een yzeren schuit geladen was. Wel honderd jongens vergezelden denzelven al schreeuwen en tieren. Ook was dit een nieuw schouw spel die enen zelden te IJperen aantreft. Verbeeld u eene schuit, waarop een tiental mannen deftig gezeten warm met de roeijen in de hoogte en die zich, als op een triumpliwageu, door de voornaamste straten der stad laten voeren. Iedereen stak het hoofd bij en vraagde wat dit was en waartoeditdienen moest. Het eenigste dat wij vernomen hebben is dat men zich voorsteld, zoohaast de vaard naar Comen zal gedolven zijn,een société de regales in te rigten, waarvan deze die in dc schuit zaten de voorzitter en de andere heeren den raad zouden uit maken. Wat de knaap betreft, hij zat aan 't roer. Maar aange zien men nog niet geheel zeker daarover is, zulten wij er later nadere inlichtingen over geven. Intusschcn kan meu in onn statie van den ijzeren weg de boot zien die aldaar geplaatst is tot verder orde. Ziehier de beurt der burgerwagten der verschillige steden welke te Brussel gaan schieten 21 Sept. Van 10 ure tot middag: Gent. - -Vau 1 tot 6 ure 'sa- vonds: Philippeviile, Yerviers, Luik, Brugge, Doornijk, Ath, Bergen en Aelst. 22". Van 8ure tol middag: Charleroi, Namen. —Loven, Hooi en Vilvoorde van 1 tot 6 ure 's avonds. 25". 's MorgensAnderlecht, S'Joos-ten-Noode; 's namiddags Marienburg, Molenbeek-St.-Jan, St. Gillis en Schaarbeek. 24" 's MorgensIvelles, Etterbeek; 's namiddags, Brussel, (1° legioen). 25" s Morgens, Brussel (2' leg.) 's namiddags, Brussel (5e leg.) 26" Brussel (4° legioen). 27" Din,int. 28" Antwerpen en Kortrijk. 29 en 50" SI. Nikolaas, Dendermonde en IJperen. De beurt der speciale korpsen is 21 Sept. 's Morgens, Luik's namiddags, Brugge en Bergen 22 Gent. 25 Loven; Antwerpen. 24 de karabiniers van Brussel. 25, 26 en 27, de jagers van Brussel. 28, 29 en 50, zullen dienen voor de afdeelingen die op de- gestelde dagen niet zullen geschoten hebben. De verschillige korpsen zullen bij hun aankomen, zonder stoet enz. te moeten maken, regtstreeks naar het schietlokaa! gaan. Eenmaal het detachement zijn vuur gestaakt hebben de, zullen er gcene schutters van hetzelve meer aanveerd worden. Men ontvangt liet nieuws uit Antwerpen dat het bel— gisch schip Marie de liraband, kapitein Van Diependaal, bij Alexandria vergaan is. Het manschap is gered. -De policie heeft te Parijs twee kooplieden in wijnent aangehouden. De wijn die zij te koop stelden was samenge steld uit genever-beijers, korianderzaad en roggen brood, die zij in lauw water lieten trekken, en als hun iikeur niet rooi genoeg was, mengden zij er het zap van roode bitrapen in maar druiven.... geene Te Keulen, een student een fosfoat-ken uit een doosje trekkende, is er een sparkje fosfoor brandend tusschen zijne nagels gesshoten en twee uren nadien oordeelden de doktoors dat zijnen arm moest afgezet worden. Men telt in België 66,519 huizen waar men sterke dran ken verkoopt. De provincie waar er meest winkels zijn is Henegauweu. In de provincie Luik lelt men ééne herberg op 46 inwoonersNamen 1 op 49 Henegauwen '1 op 52 Limburg 1 op 65 Brabant 1 op 85 Oostvlaanderen 1 op 95, Westvlaanderen 1 op 94; Antwerpen 1 op 100. In de pro- viecie Antwerpen zijn er min herbergen dan in de andere prc- ij zijn gelukkig aan de liefhebbers van tooneel te mo gen aankondigen dat die 11aam sell e Ster, hare serie vlaamsche vertooningen voor den winter zal openen in dc Zaal va.v Apollo, op Zondag 5 October aanstaande. De vertoonzaal, ge heel op nieuw versierd,, de dekors door den heer Böhm ge-

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2