Ycrschillige Tydingen. Tooneel nieuws. insgelijks niets te wenschen gelaten kortom en zoo als ik in den beginne zegde, de zege is volkomen geweest en de donde rende toejuichingen hebben meer dan eens den speler in zijne rol onderbroken. De achtbare Minister van het Binnenlandsch, Mr. Alfons Vandenpeereboom, uw stadsgenoot, die deze vertooning met zijne tegenwoordigheid vereerd heeft, deelde iri de algemeene aandoening en meer dan een traan heb ik zijne oogen zien ont snappen soms ook heb ik hem het teeken van toejuiching zien geven en iedereen kon op zijn gelaat de voldoening lezen welke hij smaakte bij den volkomen zegepraal zijner jonge stads- genooten. Eer aan u dan, IJperlingen Ik ook heb u van ganscherhart toegejuichd en ik aarzel niet u te voorzeggen dat gij de glorie rijkste toekomst te verwachten hebt, als gij u zuil houden in den weg waarin gij zoo luistervol komt te stappen. Ziehier een artikel die wij in het bijvoegsel van 't Boter- kuipje van Dixmude, n° 40, 28 Sept. 18G2, aantreffen i! Zondag laetst gaven wy de Gaeibolders van Alveringhem op die hunprogramma met de dubbele aa uitgaven.thans nu moeten wy daerbv de Dorpsbode van Rousbrugge aenteekenen. welke illustratie insgelyks deze week met de dubbele aa in het licht is verschenen. Neemt daerbv nog de Toekomst van Ypere, eene andere illustratieen het Nieupoorts kladje, welke zeker ook al lig- telyk het voorbeeld van den Dorpsbode zullen navolgen, en ziet, hel zal er kompleet méê gedaen zvn met de spelling. Eere dan aen de Gaeibolders van Alveringhem en aen den Dorpsbode van Rousbrugge, die het eerst zich op de noodige boogie der nederlandschespelling hebben weten te verheffen. Verduivelt dat Dolerkuipje suft, gelooven wij. Wat raakt liet hem dat wij de meerderheid van het laatste Taal-Kongres in spelling volgen of niet. liet schrijve ae, dat gaat hem aan wij volgen aa, dat gaat ons aan Wij, van onzen kant, aan zien het vlaamsch en het hollandsch als ééne en dezelfde neder- duitsche taal. Het verwondert ons grootelijks dat het Kuipje kermt over de vlaamsche spelling, die wij met onze aa ten onder doen, des le meer omdat dien grooten voorstaander van de vlaemsche spelling kompleet vlaamsch spelt met fransche woorden, zoo het blijkt in zijn supplement waarin het ons bladje en de Dorpsbode twee illustratie», noemt. Is het de poeijeringen van het Dixmudsch Weekblad al moede dat het zich wendt in eene andere plaats Dat het zich gerust stelle, wij zullen eene eer maken in hem, over al zijne toekomende spertelingen niet te antwoorden. Men schrijft ons uit Rexpoede, 27 7ber 1862 Dinsdag laatst, twee jonge dochters van nabij den IJser hebben' ons bal komen vereeren. Hunne uitmuntende bevallig heid en schoonheid trok weldra naar hun al hetgeen van jong heid wellustig was. Van 7 ure lot middernacht hebben zij alle beurtjes, polkas en muzurkas met de knapste en vuurigste jong- mans van Bergen en Hondschoote gedanstdeze ontbraken niet hunne danseusen met lekkere suikerwijn te bevochtigen, en onder andere, twee dier gasten verheugd kennis gemaakt te hebben met die fijne en knoddige magdelijntjes, hebben ze tot een reisje naar Dunkerke uitgenoodigd. Zoo verzocht zoo aanveerd. De haan begon te zingen, 't was den morgendstoncl; men spande de paarden aan de koets en men vertrok gezament- lijka! zingende naar denoordzee. Nadat het jeugdige gezelschap een deugdzaam spoelingje genoten en een gevoelig wandelingje gedaan had, was liet noodzakelijk de maag te voldoen. Maar watschoone maaltijd was er bereid! Gebrat, kalfskottelelten, soezen met pallatjes, saucissen, taarten, kaas en makkarons met lekkere wijnen. Oh wat smakelijke noen Den avond kwam en toen een ieder zijn buikje vol geëeten en gedronken had, vertrokken de liefhebbers 'met hun gezelschap bras-dessus, bras-dessous naar het hotel alwaar de peerden afgespannen waren. Men nam er een tasje koffij met een druppeltje zoeten, men deed aanspannen en men vertrok in volle vreugd en ver maak, genoegen die onbeschrijvelijk is; maar dat men las op de aanzichtjes der vrouwelijke liertjes. Allerbest was de reis bijna afgeloopen, toen eensklaps, tus- schen Rexpoede ea Oostcappel, een manspersoon het peerd tegenhield. Het was een belgische liefhebber die op de kermis van Rexpoede zijnen neus te diep in liet glas gesteken had, en die wilde aan onze twee Bergenaars den haard maken hij was vermoeid en vroeg eene plaats. Voor een oogenblik waren de twee snelle carneliatjes verschrikt en onpasselijk geworden en daarom de Bergenaars te wel gezeten, gaven van cle zweep aan den vriend van Bachus en aan het peerd en reeden in galop voorts inspannende alle middelen om de onpasselijkheid hunner lieveljes te doen verdwijnen. Tien ure sloeg en zonder ongeluk en in gezondheid kwam men aan den IJzer. Aldaar traden'stillekens de dienaresjes af na een gevoelig afscheidszoentjeaan hunne gemoedigs te leiders gegeven te hebben. Men moet nu overtuigd zijn dat de boorden van den User inderdaad liefelijke bloemtjes voortbrengen, die niet alleen be hagen aan de Belgische maar ook aan de Fransche Rhetorikers en Dichters. (O.) Tusschen Donderdag en Vrijdag is er te Langemarck eene zelfmoord gepleegd. Een bocre-dienstknecht heeft zich in eene schuur, toebehoorende aan den landbouwer Geldhof, op den St. Jakobshoek, opgehangen. Men kent de reden niet die hem tot deze uiterste daad aangehitst heeft. M. Ducarin, professor in'tkollegie van den II. Vincentius te Yperen, is pastor van het hospitael van 0. L. V. benoemd; hij wordtin het kollegie te lJperen vervangen door Mijnheer Cnapelynck. M. Maes, onderpastor te Wervijck, is onderpastor der hoofd kerk van Brugge benoemd; hij wordt te Wervijck vervangen door M. Hu vs, professor in het klein seminarie. M. Nuytten is professor in ?t kollegie te Meenen benoemd, De parijsche dagbladen melden dat de reis der koningin van Engeland, in Duitschland, tot eene belangrijke beslissing aanleiding heeft gegevenin oenen familieraad is er beslistdat koningin Viktoria afstand zal doen van den troon, ten voor- deele van den prins van Wallis. Die abdikatie zal echter slechts plaatshebben na dat de prins in het huwelijk zal getreden zijn. Koningin Viktoria wilt het overige harer dagen in rusten kalmte doorbrengen. Zondag avond ging de genaamde JosefDeneckere, vleesch- houvver te Pitthem, naar zijn huis terug in eenen tilburij, met M. Justin Muylle, zoon van den brouwer van dien naam, ta Pitthem, en verscheidene andere persoonen. Wanneer aan de kapel van Eeghem gekomen, het peerd op hol geraakte. De- necker willende uit het rijtuig springen, werd omvergeworpen en op den slag gedood; de zoon Muylle sprong er ook uit en kwetste zich aan de ruggraat. l)e andere persoonen die in het rijtuig gebleven zijn hebben het met de vrees ontstaan. Denec- ker laat eene weduwe en vtrscheide kinders in eenen Ieegen ouderdom achter. M. Eugène Godard, luchtreiziger van Z. M. den keizer der 1'ranschen, tijdens den veldtogt van Italië, heeft Zondag in den Pré-Catalan te Parijs, eene nieuwe opstijging gedaan met den reusachtigen luchtbal la Gloire. Dit is de öo(i° lucht reis welke M. Godard ondernomen heeft. Er bevinden zich thans 462,000 balen katoen op weg van Indien herwaarts, zijnde ongeveer 100,000 balen meer dan in Sptember des vorigen jaars. De helft dezer hoeveelheid wordt reeds in Engeland verwacht, terwijl de andere helft in de maand December aldaar zal aankomen. Het blijkt uit een brief van den direkteur van den ijzeren van Westvlaanderen, dal de exploitatie van den zijtak van Ingelmunster naar Leijnze, jaarlijks gesoldeerd wordt met een verlies van meer dan 23,000 franks. Vele inwoners onzer stad verlangen te weten wanneer het tooneel-saizoen dit jaar zal beginnen wij moeten daarop ant-

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2