Politisch overzicht. - Stads-nieuws. - Kunsten en Wetenschappen. Bekendmakingen. Politisch overzicht. Slads nieuws. EERSTE JAAR. ZONDAG 12 OCTOBER 1862. N° 29. De Moniteur Universel kondigt de staat, opge maakt door M. Fould, over de fransche schatkist af. liet blijkt dat, niet tegenstaande de overgroote uitgaven voor den mexikaanschen oorlog, 's lands kas nog in eencn bloeijenden slaat is. De laatste tijdingen uit Mexiko zijn geheel na- deelig aan den gezondheidsstaat van het fransch leger. De werkingen van hetzelve staan stil. Garibaldi is dezer dagen een weinig door het rhumatismus gekwollen geweest. De Kamer der Volksvertegenwoordigers, te Berlin, heeft alle de voordragen verworpen en met 261 stemmen tegen 56 het voorstel barer eigene kommissie aanvaardt. M. Bismarck heeft aan hel Pruissisch Parlement het ontslag van M. de graaf de Bernstorff aange- kondigt. In eene bijeenkomst den 8 dezer te Leipzig ge houden, is een bedankings adres aan de kamers der volksvertegenwoordigers toegezonden geweest, bedekt met 653 handteekens. De sultan heeft de voorstellen door Ruissen gc- daan,om krijgswegen in Montenegro te maken, verworpen. Geheel Portugaal is in opstel ter gelegenheid der trouw van zijnen koning met prinses Pia, dochter van Viktoor-Emanuel. In Noord-Amerika, hoe meerder kloppingen de heide partijen zich wederzijds toebrengen hoe meer de oorlogs-geest schijnt aan te groeijen. Het handelstraktaat lussehen China en België is geteekend. DË TOEKOMST, .en voor de redaktie, de boeken om in ons bladje geplaatst te worden, moeten vrachtvrij den uitgever, Dixmude-straal, 26, t.oe- vorden. INSCHRIJVINGVoor IJperen, per drie maanden, fr, 1-00 per jarc, fr. 4-00, vóórop te betalen. Buiten stad, zelfde De briev gestuuid w prijs met verhoog van het port. Men schrijft in bij den drukker van dit blad, alsook bij alle post-direkteurs. BEKENDMAKINGEN 12 centimen den drukregel; —de Plakbrieven van Verkoopingen, Verpachtingen, enz. en andere Berigten, ten bureele van dit Weekblad gedrukt, zijn gratis ingelijfd tot het verval van den dag der verpachting, des overslags of anders. Alle inlcc- kenaar voor één jaar, heeft regt driemaal een berigt van zes regels, zijn beroep betreffende, onvergeld in dit bladje te laten inlijven. Er worden wekelijks Afdruksels van dit blad gratis in de voornaamste hérbergen der gemeenten gezonden, waar de verkoopingen, enz. der in ons blad aangemelde goederen, plaats hébben. Volks-Bibliotheek. -D'heer AdriaenBIeynne-Van de Casteele van Nieuport, heeft verledene week voor de Volks-Bibliotheek der Vlaamsche Ster een boekwerk ingezonden, dragende voor titelSLEUTEL om op het eerste zicht de echte en onweder- leggelyke Etymoiogien te vinden van de benamingen der steden, doi'pen, gehuchten, enz., niet slechts van gansch België', maer van alle plaetsen opdenaerdbodem, indien men met de vreemde talen bekend isdaerbv familienamen, die uit eigen- of voor namen, of heilige namen, en uit andere zaken afgelegd en gesproten zijn. liet Nieuportsch Dialckt, en een historietje nopens den oorsprong van den zoogezegden Watemekker. Tweede uitgave, verbetert en vermeerdert met de Etymoiogien van de overige gemeenten van Westvlaenderen, alsmede van het meestedtel van die van betond Eransch Vlaenderen door Adriaen Mcynne-Van de Casteele, voormalige burgemeester van Mannekensvere, lid van onderscheidene letterkundige maet- schappyen, enz. Mogt deze heer veel navolgers hebben dan ware het lot stand komen der Volks-Bibliotheek in korten tijd verwezentlij kt. De inrichtende Kommissie heeft besloten cene labellc in het lokaal te hangen, waarop den titel des werks, het datum der gift en den naam des gevers van elk toegezonden boekdeel zullen pronken. Zaterdag acht dagen kwam een beschonken buitenborger in de St. Jakobstraat een melkmeisje tegen aan welk hij voor eenige centen melk vroeg het meisje hield stil en vroeg waar in zij de gevraagde melk ijdelen moest; ik zal uit uwe maat drinken, was het antwoord. Op de weigering van het meisje, schopte de boer de melk-seule omver en ging henen. Een wei nig verder gekomen zijnde, sloeg hij met zijnen gaanstok in eene teele gebraadde peeren, die zich op een fruitkraam bevond, dat hel moes tegen de gevels der huizen kletste. De man greep hem bij den kraag en men ging aan 't vechten; een anderen schoot toe om zijnen buurman te helpen en daaruit sproot eene verwarring waarin den boer en de steémannen eenige kneuzingen ontvingen, toen eindelijk een policiebediende op kwam die den boer naar het bureel deed mede gaan. Hoe deze zaak verder is afgeloopen weten wij niet. Dezelfde dag stond een soldaat aan eenen blikslagerswinkel in de Boterstraat, naar de verschillige lampen en kinkets te zien, toen hij eensklaps eene ruit instoot, een kinket van 12 fr. omverwerpt en breekt, en als men de soldaat vastgreep, droeg hij een' sulferbak in de hand die hij annexeerd had

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 1