Verschilligc Tydlngen. Tooneel nieuws. Volgens wij vernemen is er spraak te Kortrijk een Too- neelkundig Festival in te rigten op den voet van dit door onze maatschappij de Vlacimsche Ster, alhier over een jaar ingerigt; reeds zijn er door liet bestuur der genoemde maatschappij eenige dokumenten naar Kortrijk afgestuurd, ten einde zoo veel mogelijk de werkingen der Kortrijksche Maatschappij te vergemakkelijken. Heden avond, 12 October, ten 8 ure, heeft er een luis terrijk bal plaats in de vertoonzaal van Apollo. Dit bal, gegeven door den koning der maatschappij de vrije kruisboogschutters, aldaar gevestigd, aan alle de leden derzelve, schijnt zeer aan genaam te zullen wezen. De heer koning heeft uit verbroeden ringde leden der VTaamsc/teSter eene uitnoodiging toegestuurd welke door deze laatste met even veel genoegen en dankbaar heid is aanvaard geweest. A m. Sleeckx, die met zooveel welwillendheid het eerlid schap der maatschappij de Vlacimsche Ster aangenomen heeft, komt aan dezelve geschenk te doen van verscheidene boek werken tot hunne eigene bibliotheek bestemd. Men schrijft uit Kortrijk Men is vlijtig aan het werk voor het afbreken der vouten van den koor cn de twee zijbeuken der St. Maartenskerk alhier. Die vouten, gedeeltelijk ingestuikt, dreigden in puin te storten of waren ten minste niet meer kloek genoeg om te mo gen blijven bestaan. Men is in het algemeen eens dat de her stellingswerken, die men tot hiertoe ontworpen heeft, nog rullen kunnen voltrokken zijn eer de winter zijne strengheden te doen gevoelen. Sedert eenige dagen wordt er door de zorgen van den heer pastor van St. Maartens, vergezeld van zijne onderpastors, eene omhaling ten huize gedaan, voor de herbouwing en herstelling der voorwerpen die door den brand vernield geworden zijn en onder welke zich bevinden het orgel, dat meer dan 30,000 fr, heeft gekost, schilderijen en andere kerksieraden. Overal wor den die geestelijken met de meeste welwillendheid onthaald, cn dit laat ons toe te verhopen dat de binnenwerken der kerk begint zich ook niet lang zullen doen wachten. Comen stond dezer dagen geheel over hoop door een groot ongeluk die den dezer aldaa*.' voorgevallen is. Broer en zuster Mazil, die zich nieuwlings in den Due de Brabanddigt bij de statie des ijzeren wegs, gesteld hadden, zijn er de slagt- offers van. Theophiel had een bougie aanstoken om een qui li quet met chiste-olie te vullen. De vlam greep aan de gaz die zich uit de kruik ontsnapte, welk 4 stoopen dezer olie inhield, cn veroorzaakte eene allergrootste ontploffing. In eenen oogen- hlik stond de kamer vol vuur en den armen jongeling geleek weldra aan een brandenden stapel. Te midden der ontsteltenis wierp men hem in eenen waterput, welk middel nog de schrik kelijke pijnen moest vergrooten. De ongelukkige, van hel hoofd tot de voeten verbrand, is, na de H. Gerechten ontvangen te hebben, aan zijne wonden gestorven. Zijne zuster, aan haar hand en hoofd verbrand, is nu buiten gevaar. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Gou verneurs der provinciën eenen omzendbrief toegestuurd, waar in hij den wensch te kennen geeft, dat er in al de gemeenten, bij de school, eene Volks-Bibliotheek zou ingerigt worden. De Minister van Oorlog heefteen nieuw dagorde uitge geven die in alle kazeernen moet voorgelezen worden, en toe gepast aan de soldaten die in dronkenschap zouden bevonden worden. De strengste straffen en het beroof zijner wapens, voor een gestelden tijd, zullen den misgaanden soldaat treffen. Z.H.PiusIX, willende aan de geestelijkheid des bisdoms van Brugge een nieuwe blijk zijner hoogachting en vaderlijke genegenheid geven, heeft de Prelaetsweerdigheid opgedragen aan den heer kanonik Faict, groot-vikaris des bisdoms, en den heer kanonik Bruneel, voorzitter vanhet seminarie van Brugge welke hij tot zijne lluis-Prelaten benoemd heeft. De bestendige deputatie van den provincialen raad van YVestvlaanderen, heeft in hare laatste zitting, de eerste sedert de feesten van Brussel, rnet toejuichingen een adres gestemd aan Z. M. den Koning, ter gelegenheid zijner herstelling. De provinciën die in de maand Junij van het aanslaande jaar moeten kiezen voor de vernieuwing der helft van de leden der 2 kamers, zijn voorde volkskamersAntwerpen, Braband, Westvlaanderen, Luxemburg en Namen; voor het senaat: Oostvlaanderen, Henegouwen, Luik en Limburg. Zondag laatst, geheel laat in den \avond, klopten eenige dronkaards aan het gezelschap-huis van baas Yandenbrouck, in de Sondarstraat te Doornijk, die weigerde te openen. Dan begon men steetien in de glasvensters te werpen, waarop de baas van uit zijn zoldervenster met eene steenen pulle wierp en een der straatschenders op het hoofd trof, die korts daarna gestorven is. De baas aangehouden, heeft zich in het gevang opgehangen, en de bazin heeft hare dienstmaagden van :s an derdaags alle afgedankt en haarhuis gesloten. De overleden laat eene vrouw en vijf kleine kinderen na. De korrespondentiën van België voor de vereenigde sta ten van Amerika, van Californie en van den Oregon, zullen van Ostende in geslotene verzendingen gestuurd worden den I, 2, 4, 8, 9, 11, 13, 1G, 18, 22, 23, 23, 29 en 30 October, om trent 9 ure 's morgens, en den 1, 5, 7, 8, 10,14, 13, 17, 21 22, 24, 28, 50 en 31 derzelfdemaand, omtrent? ure'savonds. De verzendingen 's morgens gedaan, zullen in lijds te Lon donderry of Cork aankomen, om aan de pakbots, die den Donderdag, Vrijdag en Zondag deze haven bezoeken, overhan digd te worden. De korrespondentiën, den Dinsdag avond van Ostende ver zonden, zullen intijds te Southampton aankomen om overgezet te worden aan den pakhot die den Woensdag vertrekt. Moxiteur. De Moniteur de hX"Brasserie meldt dat men tijdens de vier Septemberdagen, te Brussel Z miljoen 2 duizend glazen bier getapt heeft. Welke vaderlandsliefde De leeriing-muziekant Watrin, van 't 7° reg. voetvolk, te Brussel in bezetting, vondt onlangs eene brieventesch van 43 lot 40 duizend franken in bankbrieven bevattende. Deze tescli was door een faktcur der diligentiën verloren. Deze mu- ziekant verhaastte zie h de gevondene som in het bureel van politie te gaan dragen. Nadat nu de fakteur, gelukkig, uit het bureel zijn verloren schat ging afhalen, wilde hij den regl- veerdigen vinder beloonen maar hoe groot was zijne vervvon- ring toen hij zijne belooning geweigerd zaginet deze woorden Een man met zooveel kinderen en maar 700 franken jaarwedde kan niet veel weggeven, ik ben blijde dat gij uit nesten zijt, man De burger en krijgsoverheden hebben dit schoon gedrag ter kennis gekregen. Watrin zal dit maal geene belooning wei geren, hopen wij.... als hij eene ontvangt. Twee trommelslagers van "t 23° linieregemenl te Perpi- gnan (Frankrijk), in de policiezaa! zittende, hebben hun leven verkaartde verliezer heeft zich dadelijk opgehangen. Als men :s anderdaags in de zaal trad, zag men met verwondering de trommelslager gerust slapen nevens het lijk van zijnen kame raad. Ondervraagd zijnde, antwoordde hijwij hebben om ons leven gespeeld en verloos ik, ik hing mij daar Wij vernemen, zegt de Etoile, dat na nauwkeurige op zoekingen en verscheidene bestatigde jaren van ondervinding, M. de doktor Van der Velde, te Assche (Braband), eene manier uitgevonden heeft die onmisbaar schijnt om tc beletten dat er geene zwarte tarwe meer groeit. Die manier zou bestaan in eene bereiding welke de tarwe moet ondergaan vooraleer gezaeid te worden. Wij verhopen dat M. Van der Velde zijne behandeling zal veropenbaren, die een groot belang heeft voor al de landbouwers. De maatschappij de Fonteinisten, van Gent, speelt lieden avond op Minard's schouwburg, aldaar: i° De geldbeurs van M. Kwiksteert, blijspel2" Bertram! dehorlogiemaker, tooneel- sp.elen 3° De Madelieve van Zomerghem, boerderijtje. Wij bemerken dal geen éénder drij bovengenoemde stukken eigenaardig zijn, maar alle drij vertalingen.

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2