Regtcrlykc Ki'onvk. Yersehillige Tydingcn. Gv hebt niet overdreven, Mynheer, als gy in uw laelste nummer een buitengewoonen avond voorzegdet. Inderdaed nooit heeft deze Vlaemsche Maetschappy het pu bliek aengenamer geweest. Het feest werd geopend door eene korte en welgepaste aen- spraek, waer in er gesproken werd van het plan om de gedane onkosten gedeeltelyk te ontdragen; hetzelve bestond in het vormen van eene lyst beschermings-leden a 10 franks 's jaers en een abonnement voor 5 vertooningen acn 5 franks de eerste plaets en 5 franks de tweededan eenige bedankingen en hulde aen de hceren ondersteuners, aen het welwillend pu bliek en aen de yverige medespelende leden. Het eerste stukje Zoo de ouden zongen, zoo piepen de jongen, alhoewel maer sedert eenige dagen in studie, zoo men ïny verzekerd, heeft het publiek uitnemende aengenaem ge weest en ik mag hier met hoogmoed aenhalen de namen van mej. Maria Deweerdt, de heeren F. Fagel, P. Lemajeur en C. Frangois, die alle vier gewedyverd hebben om het stuk als op rollekens te doen afloopen. De romance De Vondeling, door d'heer Th. Verhaeghe, heeft ieders bewondering waerdig geweest; dien heer heeft waerlvk eene schoone stem. Dan zag men De duivel op het dorp opvoerende rolle van ieder personnaedje is meesterlyk uitgevoerd geweest: de boeremeid, door mej. Em. Deweerdt; de smitsvrouw, door mej. Eug. Bulckaen, kunnen niet verbeterd worden; Kobe, de boerejongen, door C. Bruneel; de smit, door C. Frangois; en Tralala, door P. Lemajeur, mogen zeker met de spelers van groote steden in verband gesteld worden. Eene tweespraek, Gierigheid en Verkwisting, werd ook meesterlyk door de heeren F. Fagel en G. Mailliard, zoon, voorgedragen. De üelgiesche Vryschutler, een echt nationael stuk, is door liet ypersch publiek met veel smaekgewaerdeerd geweest. Ook werden de akteurs, zoo als in de voorgaende stukken, met veel handgeklap begroet en hebben bet waerlvk verdiend. De heeren F. Fagel, in Jantje Kaes; C. Frangois, in de ware Belg; Th. Verhaeghe, in de Vryschutter; G. Mailliard, in de commis- voyageuren mej. Em. Deweerdt, in de rolle van de dochter Van W ourt, hebben zich waerlvk overtroffen en bewezen dat de Vlaemsche Ster een personneel ryk is eene looneel- troep van grootere steden waerdig. Gv zult het my niet ten kwade rekenen, Mynheer, dat ik al de namen der spelers voluit geschreven heb, want als echte liefhebber moet ik de liefhebbery eer bewyzen als zy met zoo veel moed behertigd wordt; de ware kunde moet verdienden lof ontvangen. De heeren Böhm en Demaziere, onze stadsgenoten, mag ik bier ook niet nalaten aen te halen, om hun waer talent, die zy ter dezer gelegenheid betoond hebben, te laten bewonderen! Hetgordvnis een waer meesterstuk; het gedacht is grootsch in de verte ziet men de stad ïperen waerover, hoog aen den hemel, een sterreken blinkt die zyne stralen over de stad laet glinsteren. Wil dat zeggen dat ile Vlaemsche Ster tot taek heeft het licht der volks-beschaving aen hare moeder-stad te bewerken? Edel is het gedacht! Omdat ik weet dat de leden derzelve voor kenspreuk hebbenMoedig, Ondernemend, zonder Hoogmoed Het overige der dekors was even schoon dc verdeeling der zael onberispelyk en het publiek uitgelezenik bemerkte in de ziiel vele Damen onzer stad. Als de Grooten van hun buiten goed komen, moogtgy u ook nog aen hunne tegenwoordigheid verwachten, want zy ook zyn reeds aengezegd dat spelers, zael en tooneel hun waerdig zyn Voor slot, Mynheer, stel ik my als het orgaen van het lief hebbend publiek, ora u en uwe maetschappy te bedanken over den aengenamen avond die gy ons laten overbrengen hebt. De heeren die zich met u toeleggen om de zaek te doen voor- uitgaen, ontvangen hier ook mvne levendigste erkentenis; want zoo gy volherdt in den goeden keus der stukken en zede- lvke volksieer, weest verzekerd dat iedermael gy eene vertoo ning zult geven, dc zael letterlyk vol zal zyn. Ontvang, enz. EEN GEABONNEERDE. tl V De koophandelsregtbank der Seine heeft beslist, dat de wis selbrief, welke voor drij maanden geldig is en den laatslen dag wordt getrokken van eene maand, die maar 50 dagen heeft, eerst den laatslen dag der derde maand vervalt. Alzoo vervalt de wisselbrief, die den 50 April voor 3 maan den getrokken is, eerst den 51 Juiij en bet protest, dat den 31 Auguslij wordt gedaan, is geldig. Dit vonnis is voor de kooplieden van groot belang. Heden acht dagen geleden, ter gemeente Brielen, kwamen twee kudden schapen elkander tegen daaruit volgde eene ver warring die de twee schaapherders in twist bragt. Ieder meen de het geschil geëindigd, toen 's avonds, omtrent 8 ure, juist voor het wethuis, dezelfde schaapherders wederom handge meen wordende, den eenen aan den anderen zoo eenen ver vaarlijken slag op het hoofd met zijne makke toebragt, dat men hem ter neder zag storten. In het eerste schoen de wonde schrikkelijkdoch, volgens verklaringen der doktors is zij niet doodelijk. Nogtans zijn Dinsdag twee gendarmen naar Brielen onderzoekingen gaan doen en hebben dengenaamdenFrederik Minjauw, de schaper van boer Yandeputte, naar het gevang van IJperen gebragt. Den 17 October heeft men te Swevezeele, op de eigen dommen van mev. d'Ydewalle, aan eenen sparreboom het lijk vinden hangen van Karei Debeik, oud 21) jaren. De ongeluk kige was deserteur van het belgiesch leger en geboortig van Swevezeele. Men vermoedt dat de afkeer die hij voor den sol datendienst had hem tot dit wanhopig besluit geleid heeft. W are het niet te wenschen dat in de aanstaande zitting de Kamers zich ernstig bezig hielden met het onderzoek om de bloedimpost af te schaffen. -Sedert eenige dagen woedde er een hevige storm op onze kusten. Den 21 October is in den namiddag, ter hoogte van Coxyde, op strand gekomen, met 0 duinkerksche loodsen be mand, het door hen zonder ekwipagie in zee gevonden drij- mastschip Sir Allan, kap. Nap, van Quebec naar Londen, geladen met hout, metende rond de 800 ton. De gezegde loodsen zijn met de boot van dit schip aan land kunnen komen, de ekwipagie, bestaande uit 29 persoonen, is s morgens rond A ure door de engelschc male, naar Oostende varende, gered. Men schrijft uit Blankenberghe, 25 October: Het ongeweerte heeft hier zijn toppunt bereikt. IVond 5 ure s namiddags heerschte er eene dubbele wind en waterhoos op onze kleine stad, waar de verkoop der meubelen van den Kur saal nog al veel volk aangelokt had. Het opklimmen der trap pen van den dijk heeft aardige toevalligheden aangeboden, veroorzaakt door den strijd der krinolienen met den wind. Gedurende eenen oogenblik was de lucht heldonker en het gerucht der baren en van het tempeest was afgrijsselijk om hooren. De vischsloep toebehoorende aan de haven van Duin- kerke, die sedert drij dagen in zigt was, is verwijderd dezen morgend was zij nog in zigt, men verhoopt dat zij de haven van Ylissinghen zou kunnen bereikt hebben. Het ongeweerte heeft ook schade aangerigt op het land: een molen is te Uit- kerke omvergeworpen geweest. De schade aan de kust is aanzienlijk. Mgr de bisschop van Luik is bijna verongelukt geweest. Donderdag avond, 25 October, ten C ure, reed de achtbare prelaat langs de Louvrezstraat, toen een der wielen van zijn rijtuig in de koord eener kraan, waarmee een groote steen voor een in aanbouw zijnde huis werd opgetrokken, verwarde. De schok was zoo geweldig dat de kraan boven op het rijtuig viel en er de kas van verbrijzelde. Dooreen bijzonder toeval bekwam Mgr de Montpellier geen hinder. Een der werklieden werd zwaar gekwetst. A olgens de laatste opgaaf door het vikariaat-generaal onlangs te Rome afgekondigd, was de bovolking dezer stad in

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2