Verscliillige Tijdingen. Tooneel nieuws. Kunst- en Letternieuws. Officiële Akten. dat ik dus al mijne kracht en dienstwilligheid aan de belangen onzer goede stad IJperen zal toewijden. De Burgmeester, P. BEKE. IJperen den G November 1802. Wij zien niet genoegen dat de eerste akte door den heer Burgmeester aan het publiek gestuurd, zoowel liet Vlaamsch als hetFranscii waardeert, (wij bedoelen zijn bedankings-brief hierboven); wij wenschen hem uit ganscher hart geluk over zijne doenwijze. De Vlaamsche '/.aak vindt in hem een steun te meer en zal zich altoos aan hem herrinneren. Ilij volherde dan en de voortduring der toegenegenheid en liefde zijner stadsgenooten zijn hem voor altijd gewaarborgd. Wij hebben bemerkt, Woensdag avond, gedurende de serenade van de Koor-Afdeeling der Maatschappij de Vlaam sche Ster, Hola! Opsteller der Toekomst, het schijnt dat gij wat veel van uwen neus maakt met de Vlaamsche Ster, want in ieder nummer weet gij iets er over te zeggen en zelfs altijd ten haren voordeele! Ja, heer lezer, wij weten wel dat er in IJperen bestaan die dit niet naar hunnen zin vinden, maar er zijn er in tegendeel veel die iederen stap dezer Maat schappij met genoegen aanzien, die belang stellen in haren voortuitgang, en wij zijn van dit getal; ten anderen, bij het verschijnen des eerste nummers van ons bladjc hebben wij regtnit gezegd dat wij altijd geern de werkingen van alle Maat schappijen onzerstad en omliggende zouden aangestipt hebben. Maar wij geraken van ons stuk. Wij zegden dan dat wij Woensdag avond, terwijl de Kooren bezig waren, opgemerkt hebben dat onder de groote menigte diedellotcrstraet van aan de Groote Markt tot aan de Paterstraat, letterlijk bekleedde, de grootste stilte heerschte en dat na ieder stuk een luidruchtig handgeklap de pogingen dezer jonge liefhebbers begroette. Deze aanmoedigingen kwamen van dezen die nut ons zegden dat de kooren goed uitgevoerd waren en dat het groot jammer was dat er zich niet meer zangers bij bevonden, want wij tel den er weinig meer dan twintig. Dit gedacht heeft wortel geschoten en denzelfden avond reeds, 11a de serenade, zijn verscheide liefhebbers dezer stad hij den Bestuurder gegaan 0111 het aanleggen eener talrijker Koor-Afdeeling te bewerken. De dag der bijeenkomst is gesteld o]) heden Zondag, ten 0 ure 's avonds, in de Zaal van Apollo, vergaderplaats der Vlaamsche Ster. Welaan dan, dat men zich goed versta, dat men wel in acht neme eene ware rigting aan deze kunstontwikkeling te geven en wij voorzeggen eenen goeden uitslag. Poogt vooral, gij die u met deze zaek bemoeit, van u wel te herrinneren dat niet alleen de schoone stem en het talent van goede muziekant eene Koor-Maatschappij vormen, maar dat er bij dit alles zedigheid, onderwerping aan 't bestuur moet zijn en dat voornamelijk allen persoonlijken hoogmoed moet verbannen worden. De lijsten van inschrijving die de Vlaamsche Ster doet rondstuuren voor een abonnement van li vertooningen aan li fr. den 1" rang en 5 fr. den 2" rang, gaan uitermate wel: meer dan iiO handteekens, waarvan er van 4 abonnement- kaarten zijn, bekleeden reeds dezelve. De lijst van Beschermende Leden heeft vooral goed aan vaard geweest. Wij bemerken onder de namen der grootsten onzerstad, deze van onzen welbeminden Minister van Binnen- landsche Zaken, die toevalliglijk in stad zijnde, geweerdigd heeft te teekenen voor 100 franken! Heden en morgen zullen nog eens twee leden der Vlaamsche Ster de vrijheid nemen het overige der liefhebbers-handteekens te gaan ont vangen nadien zullen de lijsten berustende zijn bij den Voor zitter der Maatschappij, alwaar men abonnementen kan bekomen tol het einde dezer maand. De genaamde Karei-bodewijk Dekien, oud 51 jaren, die op •)0 Junij 11., de moord heeft begaan op Maria-Theresia Olieu, te Elverdinghe, is den 29 October door het hof van assisen van Westvlaanderen tot de doodstraf verwezen. Het schijnt dat de moeijelijkheden welke de kerkfabriek van St. Maartens, te Kortrijk, bij de verzekerings-maatschap- pij ontmoet om de betaling te bekomen der schade door den laatsten brand aan die kerk toegebragt, van aard zijn om niet gemakkelijk vereffend te zullen worden. Men verwijt aan het gemeente-bestuur van Kortrijk, dathet de minste voorzienigheids-maatregelen verzuimd heeft. Daar bestond eenen waterbak in den toren dier kerk, welke daar gemaakt was in 't.vooruilzigt van eenen brand, waarmede vroeger de St. Maartenskerk was bedreigd geweest. Met water, heel weinig water in dien bak, zou hel vuur, als het zich ver klaarde, heel gemakkelijk uitgedoofd geweest zijn; maar dan was er geen eemer, geen enkel glas water in op het oogenblik der ramp. Het bestaan van den bak was uit der oogen en het gedacht gegaan hij stond verlaten en buiten alle gebruik. Men vraagt zich thans op wie de gevolgen moeten vallen dier verwaarloozing waarvan wij thans de beweenelijke uit werkselen kennen? Wat les niet alleenlijk voor de gemeente- overheid van Kortrijk, maar ook nog voor andere besturen; want zij zijn talrijk degene die monumenten eener schroom- lijke weerde onder hunne verantwoordelijkheid hebben. Echo Beige.) Eene brave dame, oud 85 jaren, te Oostende, haar einde voelende naderen, riep haren zoon tot zich en zegde hem, uit eenen koffer, die zij aanwees, een zorgvuldig gesloten zakje te nemen. De inhoud behoort u toe, sprak zij, maak er gebruik van. Ik heb dat voor u ter zijde gelegd in 1820, op den dag uwer eerste kommunie. De zoon vond op de aan- geduidde plaats 091 goudstukken van 10 guldens (hollandsche- munt), ongeveer 14,000 francs. Een schoon sommeken voor waar! Doch, had de goede dame, minder onwetend van de uitwerkselen van den geld-omloop, deze som op interest ge- plaats, haar zoon zoude heden in bezit zijn van meer dan 200,000 francs. Een klein verschil Zieliii r nogmaals een voorbeeld van de treurige gevolgan die de langdurigheid der regterlijke processen na zich sleept. Den 27 October is te Londen mad. Elisabeth Mobbs, oud 55 jaren, bezweken van den honger. Deze vrouw wachtte, met haren man, sedert vele jaren op denuitslag van een proces 0111 in hel bezit te worden gesteld van eene erfenis, ten bedrage van meer dun 2 millioen franks. De man is de eerste over leden, en de vrouw heeft hem van bij gevolgd, zonder dat zij den bijstand hebben kunnen bekomen vanwege de uitvoerders des testaments. Mej. Cecilia Desomme, die w ij alhier over eenige jaren ge legenheid hadden bij liet vlaamsch tooneel-gezelschap Ver- plancke, toetejuichen. is bij het vlaamsch nationaal tooneel te Antwerpen aangenomen en heeft Zondag laetst met veel bijval hare intrede gedaan; na het stuk Eorlunatus Beurze, waarin zij optrad, is zij terug geroepen en verscheide maal warm toegejuichd geweest. De Maatschappij Kunstliefde, van Brugge, geeft aldaar op heden Zondag hare 2" vertooning, bestaande in: Ilolsebotse, arme Jack en vader C.uts. De hertog van Braband heeft op zijne reis naar Egijpte eenige dagen te Parijs stil gehouden en is tweemaal naar het opera-theater geweest. Men speelde er den Trouvère en de Favori-te. Na elke voorstelling heeft de hertog zich de twee belgiesche primas-donnas, mej. Maria Sax en mad. Gueymard (Lautcrs), laten voorstellen. Hij heeft haar gekomplimenteerd en aan mej. Sax gezegd, dat zij aan Belgie tot eere strekt en dat hij hoopte dat zij er dikw ijls komen 7.011. Bij koninglijk besluit van 4 November 18G2, is M. P. Beke, i° Schepen der stad IJperen, tot Burgmeester derzelfde stad benoemd, in vervanging van M. Alfons Yandenpeereboom,tot andere bedieningen geroepen. Bij kon. besl. van G Nov. zijn benoemd ter gemeente YlamertingheBI. Vevs, burgmeester; M. Delie, schepen.

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2