Versehillige Tijdingen. Onpartijdigheid is onze leus, en daarom zeggen wij hier aan Bartholomeus en aan den vetweider dat, hoe goed akteur men zij, het nooit kwaad doet zijne rol van buiten te kennen. Doch wij zeggen het niet uit hekel, want het publiek heeft het weinig of niet bemerkt. Het stukje door Van Peene: Twee hanen en één If enne, alhoewel wij hetmeerdan eens door deze Maatschappij hebben zien uitvoeren, is het bonket van den avond geweest en hel publiek is voldaan en lachend de zaal uitgegaan, al vragende wanneer speelt da Vlaamsche Ster nu nog eens Nog een nieuw dekor door onze gekende kunstenaars, de heeren F. Böhm en G. Demaziere, geschildert, hebben ook niet weinig geholpen om de begoocheling ten toppe te brengen. Nog eens, alles was WEL en wij vragen met het publiek Wanneer geeft de Vlaamsche Ster hare tweede vertooning Medegedeeld. - Ons stadje, buiten eenige ambacht- of neringjaloersch- heden, eenige misnoegde of gekrenkte hoogmoeden, is eene dezer kleine plaatsen waar de meeste broederheid wezentlijk bestaat. Dal blijkt uit de talrijke maatschappijen of bijeenkom sten die er ten allen kante hunnen zetel hebben. Woensdag- was het de jaarlijksche sonpé in de herberg St.'' Laurent, ge geven door de Vereenigde Vriendeneene maatschappij be staande uit de deftigste burgers onzer stad. Deze sonpé heeft, als andere jaren, de banden van vriendschap nauwer en nauwer gesmeed van hun die deel van dezen kring maken. De open hartigste vreugde heeft niet opgehouden aller harten te vervul len. Zoo moet het zijn; want wisten de mensehen hoe weinig tijels zij hier maar te slijten hebben, zij zouden allen begrijpen dat het venijn van afgust en hoogmoed niets dan bittere en kommervolle dagen baart Donderdag was het S'° Barbara, de dag welke onze kanonniers der burgerwacht als hunne jaarlijksche feest vieren. Wij weten niet waarom men de H. Barbara voor patroon, of liever voor patrones neemt; is het misschien omdat er tot nu toe nog geene heilige kanonniers zijn? Waarschijnlijk ja. Intussehen hebben deze heeren eens goed, ter eere van sinte Barbara, hunne maag gesmout met lekker eten en drank en eens met de grootste verbroedering een avond in vermaak doorgebragt. Vrijdag morgend, ten ure, werd het lijk van den heer Heimburger, muziekmeester bij hel 110 regement voetvolk, alhier in bezetting, uit het militair hospitaal stoetswijs naar de St. Nikolaus kerk door 4 onderofficieren gedragen. Als ridder van het Leopold's orde, werden de gewoone plegtigheden ge daan. Het muziekkorps van 't regement alsook dit van ons korps Pompiers waren er tegenwoordig en speelden beurtlings lijk-marchen. Het lijk was vergezeld door bijna alle de heeren Officieren van 't regement, zoowel hoofdofficieren als andere, alsook het korps Officieren en Onder-Officieren onzer Pompiers. De Luitenant-Vaandrig volgde eerst als Luitenant van het muziek; op het kerkhof gekomen zijnde, werd er eene lijkrede over het graf uitgesproken door laatstgenoemden heer Luiten1. De heer Heimburger had zich, door zijn minzaam karakter, de achting der IJperlingen en zijner dienstgenoten weten waardig te makenook laat zijn afsterven een pijnlijken indruk bij alle zijne vrienden. De jongelingen die van den 1 Januarij tot den 51 Xber 1845 geboren zijn, moeten zich vóór den 20 Januarij 18G5, op het stadhuis gaan aangeven voor de militie. De buitengewoone zittijd van het assisen-hof van West- vlaanderen, die den 22 dezer maand geopend wordt onder het voorzitterschap van M. den raadsheer Onraet, zal zich bezig te houden hebben met de groote zaak der moordenaars bendevan de omstreken onzer stad het is M. de advokaat Key molen die de bedieningen van kriminele prokureur zal voordragen. Men schrijft uit Brusselde gezondheidstoestand van den Koning is voldoende. Z. M. schijnt er nog niet aan te denken om den winter elders te gaan doorbrengen en zal waarschijn lijk te Laken blijven. De gemeente besturen van Houlhem, Leijsele en Isen- berghe hebben elk eene petitie naar de Kamer gezonden, waar in zij klagen over het nadeel welk zij ondervinden, sinds deze gemeenten door het postbureel van Alveringhem, in plaats van dit van Veurne, bediend worden. Woensdag heeft ten stadhuize te Nieuport het Feest- Banket, die aan den vrederegter, d'heer J.-F. Stevlaers, door de notabele van zijn kanton aangeboden werd ter gelegenheid zijner benoeming tot ridder van het Leopold's orde, plaats ge had. De heer Lefevere,stadsburgmeester voorzitter, M.Degrave, lid van den provincialen raad, de heeren Schepenen en Leden van den Gemeente-Raad van Nieuport, verder meest al de Burgmeesters der omliggende gemeenten en veel andere open bare ambtenaren van allen rang woonden hetzelve bij. Gedurende het Banket werd er een dichtstuk: Am Nieuport, door vrouwe Van Acker, geboren Maria Doolaeghe gemaakt, gelezen. Het spijt ons zeer dat wij hetzelve in zijn geheel niet kunnen mededeelen zie hier de aanvang Natuur sloot u aan 's aardrijksketen, Als dochter van het Noorderstrand Daar, in uw schuilhoek neêrgezeten, Vergeet u volk en vaderland. Uw haven wil men niet bezielen, Uw vesting durft men wreed vernielen Eu dooft uw hoop en uw bestaan De vriendschap denkt aan u verlegen Voelt ze op het hart uw toestand wegen, En ziet uw ramp meélijdend aan. Dit werd met een luidruchtig handgeklap begroet; ook de slotstroven ontbraken geene toejuichingen. Ziehier dezelve 0 Stad die 'k altijd nog bewonder Om eenvoud en geleerdheidsgeest, Ga nooit die stille heilstar onder, Waar de ouderdeugd haar beeld in leest. De Kunst vindt hier haar zetelVrijheid Deur troon; Verbroedring trouw en blijheid; En onvermomde Godsvrucht, nist. Bewaar uw vlaamschen aard, uw vreugden, Volg Stevlaers op in burgerdeugden, Blink uit als parel dezer kust Ontketend aan de krijgsgevaren, Klaart om uw hoofd een vrije lucht, Die voorspoed voor uw grond zal baren, Niet meer om sterkte of schans geducht. Op hoogren rang laat t uitzicht hopen, Sluit sas en haven veilig hopen 'k Zie reeds uw loodsen op den vloed, Die stormgeweld en golven teuglen, 'k Zie 't schepental, op rappe vleuglen, Hier landen met hun overvloed. Moog 't vaderland uw waarde meten, Uw burgren mild bescherming biên, Niet zoo veel moed en deugd vergeten, Op uw verbrokkeld bolwerk zien. Wordt Nieuport fiere handelstede, Deel mild in den vooruitgang mede Verbonden aan den wereldkring, Die stoomfabriek en ijzren wegen Doet rijzen met den handelzegen, En dat uw dank 's lands loflied zing. De doodstraf door het hof van assisen van Antwerpen uitgesproken tegen de vrouw Parade, voor opsluiting met ge welddadigheid op hare dochter begaan, komt veranderd te worden in deze van 20 jaren dwangarbeid zonder tentoon stelling. Vóór 1850 telde het fransche leger niet meer dan 500,000 man, sedert dien tijd 500,000, dus 200,000 meer. Rekent men iederen man jaarlijks op 1,000 franks, dan is dit

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2