Verschil! i ge Tijdingen. Kunst- (Si Letternieuws. Sterfgevallen. Gedurende hetzelve werden verscheidene gezondheids-dronken voorgesteld en omstandigheids strofen gezongen. Het feest werd geëindigd met een luisterrijk Bal, die geheel laat in den nacht dcurdc. Onnoodig te zeggen dal geheel het feestin de grootste eendragt en vriendschap afgeloopen is. -Ter gelegenheid van den _72jarigen verjaardag der ge boorte van Z. M. onzen welbeminden Koning, wordt er Dins dag aanstaande, l(i December, in de kerk van Sint Maartens, onze hoofdkerk, een nieuw Te Demn gezongen, welk wij aan het vernuft Van den met regtbefaamden komponist, M. Yerdyen-, kapitein bij het 11° linieregement, te danken hebben. Dit Te Oeum, waarvan IJperen de eer geniet de eerste uitvoering te mogen hooren, is een der schoonste die er nóg tot heden ge maakt geweest zijn. Volgens het zeggen der kenners, die do repetitie hebben bijgewoond, heeft den komponist zich dit maal verre overtroffen. Ons dunkens zal Dinsdag toekomende de groote kerk van St. Maartens te klein zijn om al het volk te ontvangen die zich naar hel Te Deitm zal hegeven om getuige te zijn van den be- tooverenden indruk door het waar en verheven talent op de gemoederen te weeg gebragt. Voegen wij er nog bij dat de direktie daarvan toevertrouwd is aan M. Van Elslande, de verdienstvolle kapelmeester der bovengenoemde kerk; dat de Koorafdeeling der Vlaamsche Sier hare voornaamste leden onder de uitvoerders tell en men zal begrijpen dat onze voorzegging niet den minsten twijfel lijdt verwezentlijkt te worden Op zelfden dag zijn nog uitgenoodigd de hoeren Wachten van het bataljon onzer stad, om tegenwoordig te zijn aan liet Te Deum. In den namiddag wordt er onder eenige officieren, onder officieren en garden dezer Burgerwacht een Banket gehouden in het hotel het Gouden Hoofd. Onder de namen der gezwoornen die zullen oordeelen over de zaken gebragt voor het assisen bof onzer provincie, in de eerste serie van het 4° kwartaal, welke te Brugge zal geopend worden den 22 December aanstaande, treffen wij de volgende: MM. II. Lapiere, koophandelaar, IJperenC. dTIen- netières-d'IIustburgmeester, Elverdinglie; II. Fonteyne, grondeigenaar, IJperen Men leest in eene brusselsche briefwisseling der Economie van Doornijk i; Dewijl ik u van den Koning spreek, ga ik u eindelijk ken nis geven van eene noodlottige zaak, die ik u reeds sedert veer tien dagen heb meenen te moeten verzwijgen. Zijne Majesteit ligt ernstig ziek en alle dagen houden zijne geneesheeren op liet kasteel te Laken konsultalie. De zaak, om in het diepste geheim gehouden te worden, is ongelukkig des niettemin zeer waar. Het nieuws dat ik u overmaak zal waarschijnelijk ge logenstraft worden, maar van de logenstraffing moet gij geene rekening houden beschouw u als volkomen ingelicht. Ten overige, hoe weinig de zaken tusschen dit en eenige dagen niet heter gaan, zal het gouvernement wel gedwongen worden den staat zijner Majesteit ter kennis van het land te brengen. - Een belangrijk besluit van 7 December stelt de taks der telegrafische berigten van 20 woorden aan eenen frank voor heel Belgie. Een hoogst belangrijke maatregel inderdaad die, hebben wij liet wel en wij meenen ja, de ontvangst van 's rijke schatkist jaar op jaar zal doen vergrooten. Yolgeern merken wij aan dat de Minister van Openbare Weiken, met dien nut tigen maatregel te nemen, de belangen van handel en nijver heid een grootcn dienst heeft bewezen. Woensdag, in den namiddag, heefteen brand te Lede- gliem zes woonhuizen vernield. Mie do meubels en gerief der bowooners, geringe werklieden, zijnde prooi der vlammen geworden. De gebouwen behoorden toe aan de W'" Bostyu van Moorseele. Niets was verzekerd. Eene oude veroordeelde, bewoonster van het huis alwaar den brand aanvang genomen heeft, is s anderdacgs morgens door de gendarmerie van Mccneu aangehouden, betigt met deze misdaad, en naar het gevang- van Kortrijk geleid geweest. Handelsregtbamc van Biuissei.. De wisselbrief, ge trokken uit een vreemd land en vervat in eene munt die in Belgie geen wettelijken koers heeft, is er betaalbaar in munt van het land, aan den wisselkoers, tenzij er stellige en duide lijke bepaling op voorkomt, dieallen twijfel onmogelijk maakt. Fitter Desmet, visscher te Mariakcrke, is den 5 December met zijn drie-en-twintigste kind, een dochterken, ten doop ge weest. Wie zou er om grootcren zegen in het huwelijk vragen l)u geringe werkman drukt nogthans de hoop uit de 2 dozijnen temogen vol tellen Zijne hoop kan gemakkelijk verwezentlijkt worden en dan zal het feest zijn Men leest in het Journal de Bruxelles: Er is spraak in dit oogeblik, in de hooge kringen te Brussel en in de nijver heids-kringen van Charleroi, van eene onderneming voor het gieten van 4000 kanons, bestemd om Antwerpen: de forten en de kasteelen te wapenen. Die kanons, waaronder zich vele stukken van groot kaliber bevinden, zullen niet min kosten dan 20,000,000 franken. De graaf Mercy d'Argenteau, die over eenigen tijd tot twee jaren gevangzitting was veroordeeld en in de gevangenis van Leuven was opgesloten, heeft van den koning 'genade be komen. -- Men schrijft uit Bergen (Henegotiw), 1" dezer: Len jong meisje van 22 jaren, woonde te Boussu als dienst meid bij de weduwe Louis. Sedert eenigen tijd had die dame haar gepraamd met vragen, of zij zwanger was en de meid had altijd geloochend. Woensdag, rond 2 ure namiddag, werd zij door hare meesteres naar den kelder gezonden om er kolen uil te halen. Ziende dat de meid niet terug kwam, ging do de dame zelf naar den kelder en vond daar een boorlingske in de kolen verborgen en de moeder in de uiterste wanhoop. De policie werd aanstonds geroepen en bestaligde den dood van het kind. Het had verscheidene wonden op het lijf, hij middel eener schop loegebragt. De moordenares is aangehouden. Den 2 dezer, M. de graaf Henri de D.... een wandelingje in het bosch van Henricourt doende, loste eene geweerscheut te midden eener bende raven: er viel een schoone groote grijs- gekapte. Deze ongelukkige raaf droeg aan den hals eene kleine zilveren vergulde reukvaas, in forma van hoek, door vrijving versleten, vastgehecht door een riemtje. Dit klein vaasje ver beeld langs dc eene zijde twee vlammende herten en langs de andere een kruis omringd van stralen. Hetzelve open doende, vondt men er een papierken in, bestreken met olie, waarop men klaarlijk kon lezen: Mijn naam is Wagram, want ik werd op 6 Julij 1809 geboren. Na drie jaren in eene kooi op gesloten te zijn geweest, gaf men mij de vrijheid. Douaij, 1812. Van den I Januarij tot den 17 November 1802, zijn er, uit New-York 3,535,260 vaten potroololie uitgevoerd. Uit de haven van Boston, Philadelphia, Portland en Baltimore zijn er 5,303,562 verzonden, hetgeen een gezantentlijke uitvoer voor Amerika maakt van 8,843,622 vaten. Men kan daaruit zien welke groote verbruiking van die olie tegenwoordig gemaakt wordt, -Het stadsbestuur van Antwerpen heeft besloten eene Bibliotheek te stichten uitsluitend samengesteld uit oorspron kelijke vlaamsche tooneelwerken. Men zal trachten in deze bibliotheek al de vlaamsche stukken te verzamelen die sedert 1830 in Belgie verschenen zijn, ten einde er eene volledige verzameling van bijeen te brengen. Deze boekerij zal aan de beschikking van het Nationaal Tooncel gesteld worden. Zij zal geplaatst worden in het lokaal der muziekschool, liet voorstel voorde oprigting dezer bibliotheek, is aan het gemeentebestuur gedaan geworden door liet leeskomiteit der vlaamsche tooneel werken M. Verhaegen, oud-voorzitter der Kamer, is Maandag te Brussel, zijne geboortestad, in den ouderdom van 66 jaren overleden.

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2