Tooneel nieuws. Verschillige Tijdingen. aangenomen avond doorgebragt hebben. der stukken als door de manier op welke dezelve zullen uitge voerd worden. Het is een vermaak om zien hoe men, bij elke vertooning, den voortgang in tooneel en goede uitspraak de lieeren en juffers liefhebbers ziet aanwinnen. Nan het begin werd aan dit Ylaamsch Genootschap voorzegt dat, zoo hetzelve den goeden weg bleef bewandelen, het geroepen was 0111 eene der voornaamste Maatschappijen van het land te worden; en inderdaad, tol heden toe heeft de. Vlacimsche Sterdoor hare ernstige werkingen en goede vertooningen, alle blijken moge lijk gegeven 0111 deze voorzegging te verwezen (lijken en eens deze eere plaats te verdienen Voor het programma, zie onze 4° bladzijde. Overeen tiental dagen heeft men uit onze stad met het konvooi des ijzeren wegs naar Brugge overgevoerd den ge- naamden Casteleyn, overste der bende die voor den buitenge- woonen zittijd van het assisen hof dezer provinlie deze week zal verschijnen. Casteleyn en medepligtigen zijn beschuldigd van drie moorden, waarvan twee te Vlamertinghe en cene te Staden daarenboven nog van een 40tal diefstallen, alle met be zwarende omstandigheden. Ziehier de namen der beschuldigden wier getal tot 10 be loopt en onder dewelke er zich drie vrouwlieden en een 1 "ja rige jongen bevinden '1° Karcl-Lodewyk Casteleyn, 42 jaren, geboren te Elvcr- dinghe, wonende te Vlamertinghe, die als kapitein der bende beschouwd wordt; 2U Hendrik-Désiré Vcrmeersch, 34 jaren, geboren en wonende te Ylamerting'he 5° Hendrik-Josef La- housse, 23 jaren, geboren te Reninghelst en wonende te Yla- mertinghe; 4" Lucia-Colela Doize, 50 jaren, geboren tc Westoutre en wonende te Vlamertinghe 0" Evarist Vander- syde, 15 jaren, geboren en wonende te Staden; G° Pieler Hesodt, 40 jaren, geboren en wonende te Staden; 7" Jan-Bte Eepoutre, 44 jaren, geboren en wonende te Staden 8" Maria- Theresia Degryse, 41 jaren, geboren en w onende te Staden 9° Karel-Lodewyk Yandevoorde, 25 jgeboren en wonende te Ylamerting'he; 10° Virginia Eeckhout, 56 jaren, vrouw van Karei Casteleyn, den eerstgenoemden, geboren en wonende te Vlamertinghe. Men zal een gedacht hebben van de uitgestrektheid der zaak, als men nagaat dat de akte van beschuldiging, die gedrukt is, 53 bladzijden beslaat. Een berigt van den Couverneur dezer provinlie maakt kenbaar dat, bijgevolge van een voorval aan het sas van Boe- singhe, de scheepvaart aldaar zal onderbroken worden tot verder bevel. Zondag laatst hadden wij het genoegen in ecne vertoo ning tegenwoordig te zijn, door de Maatschappij Rhetorika Nu, morgen niet, van Dixmude, in de zaal der Table Ronde gegeven. Het drama cle Kraankinders, in 5 bedrijven, door M. Sleeckx, en het blijspel in 1 bedrijf, de Postiljon van Maria-Theresia, doorM. Van Peene, werden er ten tooneele gevoerd. De opvoering der drama heeft ons waarlijk verrast, vooral de roi van den Deken der Kraankindersdeze rol is meesterlijk gespeeld geworden en mag tooneelen van grootere steden zien Dan hadden wij Dartels, die ook geheel wel zijne rol verslaat; maar men zal ons hier toelaten hem te zeggen dat, inet weinig trager te spreken, hij dubbele waarde aan zijn talent zou kunnen geven. Daens, demoorder, moeten wij hier ook aanhalen over zijn heel natuurlijk spelen en wij denken ons niet te bedriegen als wij in hem een gevormde zien van den heer die Pauwels, de deken, gaf. De andere rollen werden in het algemeen goed vervuld en hielpen veel om den samenhang van het stuk te bewerken, samenhang die wij bewonderd hebben. Wij moeten ons kom- piiinenl maken aan de juffer welke Ida's rol vervulde, en wen- sehen Dixmude geluk eene liefhebster te bezitten die, met nog een weinig studie, in staat zal zijn het grootste goed aan de alom verspreide loonecllieThebberij te brengen. Dan hadden wij de Postiljon. Dit stukje ook heeft het pu bliek veel doen lachen, en wij bekennen geern dat wij een zeer Volgens het programma zien wij dat men aldaar driemaal, in acht dagen, dezelfde vertooning gegeven heeft: driemaal in acht dagen, dal is veelOns dunkens moet bet aan menige aanschouwer vervtlen, en om daaraan te vorkomen ware er niets gemakkelijker dan de datums daarvan wijder van elkaêr te verschuiven; bij voorbeeld: in het begin van den winter, op 5 koningendag en op het einde van 't saizoen. Dan zou men intusschen tijd vinden om ten blijspel meer aan te leeren en alzoo meer afwisseling voor speler en aanschouwer aan den dag kunnen leggen. Dit is noodig, want Dixmude be zit te veel liefhebberij en ware kunde om maar zooveel gebruik van deze schoone gaven te maken. Het is ongelooflijk hoe er tegenwoordig in onze vlaamsch- sprekende provintien pogingen tot het opluisteren van ons nationaal tooneel aangewend zijn. Te Poperinghe hadden er Woensdag en Donderdag der verledene week Tooneelvertoo- ningen plaats, welke, alhoewel te midden der week, nogthans veel publick uitgelokt hebben, tot zooverre dat de stads-vèr- toonzaal htterlijk met publiek, als haringen in eene ton, op propte. Ook vertoonde men er twee allerliefste stukjes van M. Sleeckx, Matroos, Soldaat en Sjouwerman cn Hel Spook, alsook een blijspel van M. H. Van Peene, Wit en Zwart, die een allerliefste stuk is, zoowel in aanzien der kos- tuimen als voor het muziek. De Maatschappij de Roeijsche Barbar is ten, van Poperinghe, verdient waarlijk lof over de manier op welke zij de drie aan gekondigde stukken uitgevoerd heeft. Vooreerst hadt men Matroos, Soldaat en Sjouwerman, dit zedeschetsje heeft clks verwachting overtroffen, zoowel werden de verschillige rollen vervuld wij willen hier geene namen aanhalen, want het ware te moeijelijk de beste uit de goede akteurs te scheiden. Dan hadden wij Het Spook, iets die gemaakt is om te doen lachen voornamelijk als de personaadjen er goed in voorkomen, en hier was waarlijk het geval de twee Ramaekers waren bovenal goed en natuurlijkin hunne rol, ook heeft erhun geen welverdiend handgeklap ontbroken wij hebben dat stukje nog zien geven en wij halen hier met voldoening aan dat de voor stelling van hetzelve door de Barbaristen nog de beste is die er tot nu toe op de planken kwam. Wij eindigen met het stuk Wit en Zwart. In dit stuk heb ben de Barbaristen bewezen dat zij waren voortgang gedaan hebben en van 1111 af nevens onze andere taal- en toonedbroe- ders eene plaats mogen nemen. De rolle van den Schoorsteen veger voor eerst, dan deze van den herlog van Berburghausen, de graaf van Malbrandt, de ridder van S'Bris, Lukas de bakker, zijn allen even goed en natuurlijk uitgevoerd geweest. Vërgéten wij vooral de lieftallige kunstenaressen mevrouw Gassée enjufv. Becrsman niet, welke met zooveel gemak en kunde de Poperinghsche Liefhebbers in hunne moeijelijke taak helpen; van haar zeggen wij dat zij, als na gewoonte, hare verschijning op liet tooneel door het publiek met verruk king hebben zien bejegenen. 'Ten slolte, wij van onzen kant zijn daar om te zeggen dat de bijna onophoudelijke toejuichingen in de zaal, door de Roeijsche Barbaristen van Poperinghe verworven, wel ver dient waren, en wij voorzeggen hun, indien zij voiherden met zedige en goede stukjes aan te leeren, dat zij meer en meer door hunne medeburgers zullen gewaardeerd en door den vreemde bewonderd worden Men meldt uit Brussel dat de Koning sedert acht dagen een hevige pijn gevoelt die hem zelfs belet te zitten. Men schijnt geene hoop te hebben dat bij nog lang in het leven zal blijven. Hij zou nog altijd het voornemen hebben om, na nieuwjaar, naar het buitenland te gaan het is echter de vraag als hij de vermoeijenissen der reis zal kunnen doorstaan. Eene telegrafische depeche uit Alexandrie, gedagteekend van 10 dezer, meldt dat de Hertog van Brabant in die haven is aangekomen en dat'/.. K. 11. een versehrikkelijken storm in zee heeft onderstaan. In zijne builengewoone zitting van den 8 dezer, heeft de Gemeenteraad van Kortrijk, bij eenparigheid eter aanwezige

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2