Toonccl nieuws. Verschillige Tijdingen. Kunst- Letternieuws. Sterfgevallen. in het droog' konden schuilen I En het was ook mode. liet jaar der Maar, Opsteller, in Gods naam, zeg mij eens waarom al die aardige praats? Dat is uwe gewoonte niet ons zulkdanig voor te dissclfen lieer LezerIk wist van deze week niets nieuws, en de heeren inschrijvers hadden kunnen klagen dat zij voor hunne vier franken te weinig zouden gehad hebben daarom heb ik gepoogd, in plaats van nieuws, iets ouds te vertellen.. Inder daad men heeft deze week niet het minste nieuwsmaretje dan dat van eenen perrukierdieeene grootemande per messagerie ontvangen heeft waarin twee postzegels van 20 centiemen ge pakt waren, ter betaling voor het afdoen eens baards. Eene eerlijke betaling, waarlijkMaar de mande kost 7b centiemen van port Zondag laatst loeide er een stormwind over onze stad; eenige dakpannen en schouwen werden gebroken of ten deele afgeworpen. Bij het ingaan der St. Maarlens-kerk, omtrent 111/2 ure voor middag, werd er eene jonge vrouw door den hevigen wind letterlijk van den grond geheven en voortge- stooten tot tegen eene der kolommen waarop de lanteernen dergaz geplaatst zijn; hier door plotselings tegengehouden, werdtzij ter neer geveld en haren regenscherm, door het ge weld van den w ind, overgeplooid. Een voorbijgaande man rigtte haar op en leidde haar met veel moeite naar het Parnas- sus-hof, afwaar zij tamelijk lang heeft moeten verblijven vóór zij een weinig hersteld was, want zij haar door den' hevigen schok hard bezeerd hadt. Volgens onze navorschingen gaat het tamelijk beter. Verledene week was de zeevisch goed en overvloedig ter markt gebragt, iedereen kon er zich aan kleinen prijs ver schaffen. Deze week is denzelven raar en duur; dat komt, ge- looven wij, door den schrikkelijken storm die dezer dagen op zee gewoed heeft. De zaak der afgrijzelijke moorden van Reninghelst en Staden, die te Bruggevoorde assisen moest geoordeeld worden Maandag laatst, is uitgesteld tot den eersten zittijd van 1803. De Rhetorika Maatschappij van Nieupoortspefeft hedenavond de volgende blijspelenDe paraplu van I'. Krammers, Nieuwstraat n° 48en Ogarila of de wilde vrouw, beide door M. Van Peene. Maandag en Dinsdag toekomende geeft de Rhetorika Maatschappij De VictouineR, te Poperinghe, de volgende ver tooningen: 1" 't spookt in huis, blijspel2° Pierke Sleen- kop, tooneelliecl; 5° de perel der dienstmeiden, blijspel. De Minister van Financiën maakt dc regthebbencle be kend dat het 4° kwartaal pensioen van dit jaar, toegestaan aan de gedekoreerden des ijzeren kruises, de verminkten van September enz., alsook aan hunne weduwen, bij de agenten van 's lands schatkist, sedert 24 Xber betaalbaar is. Het was Dinsdag, 25 dezer, den 50" verjaardag der overgaaf van t kasteel van Antwerpen door generaal Chassez. Gedurende het onweder is de donder Zaterdag op de St. Pieters kerk te Gent gevallen en heeft er eene schade van 200 fr. door veroorzaakt. De soldaten en Pompiers hebben' weldra alle gevaar doen verdwijnen. 4 anhalwyn, dc moorder van Martinus Doise, opvolgent- lijk ter dood veroordeeld door de gëregtshoven van Douaij en Amiens, is Zaterdag morgend, 20 dezer, te Belle (Frankrijk) gehalsregt geweest. Niettegenstaande het slecht weder was dit treurig schouwspel door ongeveer 10,000 menschen bijge woond. Het schavot stond regt voor het stadhuis geplaatst. Troepen van Rijssel gekomen, stonden in slagorde om de orde te hand haven. i en ure begaf hij zich op de kar, de hulphelden hebben K-ni moeten helpen de trappen van 't schavot opklimmen, want hij w as meer dood dan levend. Eenige stonden daarna w as 's menschens regt volbragt. Yanhahvyn is als leedwezende boeteling dc eeuwigheid in getreden Holland heeft op zijne beurt de taks van den telegraaf dienst op 50 cents gebragt (voor de verzendingen beneden de 20 woorden. Men schrijft uit Lisbonna, 12 Xber: Een schrikkelijk ongeluk is op den ijzeren weg van den westen voorgevallen. Een trein, 200 werklieden en allaam- stukken voortslepende, reed over de Sor-brug, toen eensklaps dezelve instortte; geheel den trein werd in de rivier gestort. Men zegt dat er meer dan honderd dooden en veel gevaarlijk gekwetst zijn. Vier engelschmans zijn laatst te Brussel door de policie aangehouden het schijnt dat het vier pik-pokets van eerste kwaliteit zijn. -Men heeft onlangs veel gesproken over de ontvangst welke Rotschild aan keizer Napoleon deed in zijn kasteel te Derrières en van de 1,500,000 franken die dezelve aan den bankier gekost heeft, want alles was er in evenredigheid over schoon en kostelijk; doch, dit was nog niets in vergelijking met den dejeuner die een Geensche Bankier, Josef 11 aan bood: dat dejeuneetje, eenvoudig in zijn eigen, was gereed gemaakt met voor 5 miljoenen guldens oortenrijksche bank biljetten te verbranden Ziehier eene anekdoot over het afvallen der bladeren, die ons bevallig voorkomt Op een buitengoed, eenige minuten van P...., woont een braaf man, die geene fortuin bezit. Hij leeft daar met zijne vrouw, die hij aanbid; een klein meisje, die dagelijks grooter wordt en eene wees, de dochter van zijnen broeder, welke hij met eene vaderlijke zorg opkweekt. Maar het is niet genoeg bemind te worden om te leven. Het gebeurt zter dikwijls dat degenen die men liet meest bemint eerst vertrekken. De jonge Bertha is er een bewijs van, niet tegenstaande de tederheid van haar oom, hare moei en hare kleine nicht Maria, is zij door eene ziikte aangedaan, die haar naar het graf moet leiden, en eenige dagen geleden heeft een geneesheer er liet vonnis van uitgesproken. De oom ondervroeg met stille stem, na rondgezien te hebben of hem niemand kon hooren, aan den geneesheer, hoe lang hij dacht dat zij het nog kon houden Als de bladeren van dien hoorn zullen gevallen zijn, zegde hij, zal alles gedaan zijn. il Een uur nadien men roept de kleine Maria, zij antwoordt niet. Men gaat haar zoeken en men vindt haar op den boom door den geneesheer aangeduidzij had eene naald bij zich en werkte met eenen onverpoosden ijver. Wat doet gij daar? vroeg de vader. Zwijg vader, zegde zij, mijne nicht zou het mogelijks hooren. De geneesheer heeft gezegd dat zij zal sterven als deze bladeren afgevallen zijn ik hen bezig met ze aan de takken te naaijen opdat zij er niet zouden afvallen en mijne nicht niet zou sterven. Den 18 dezer heeft er een schoon en aangenaam feest bij liet Rhetorika Gild te Nieuport plaats gehad d'heer Yroome- Vandaele, het oudste lid, die over eenigen tijd als hoofdman van dit gild, in plaats van d'heer Frans De Jaegher, was ge kozen, werd plegtig in deze hoedanigheid ingehuldigd. De Ge meenteraad en het Philharmoniek Genootschap dier stad, als ook afgevaardigden van de Rederijkkamers der naburige steden woonden dit broederlijk feest bij. I)e gemeente Langemarck is in den rouwden wel edelen heer Josef-Felix-Maria-Karel-Frans burggraaf de Patin de Langemarck, is Maandag laast in den jeugdigen ouderdom van 58 jaren en 8 maanden in zijn kasteel, aldaar, overleden. Buiten zijne ontroostbare weduwe en kroost, is er nog iemand aan wien zijn verlies onschatbaar is: de behoefiigen

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2