Toonecl nieuws. Vcrschilligc Tijdingen. dit maal ontsnapt hebt, gij misschien het toekomende jaar vast zult zijnde nieuwjaardag heeft dit met zich, ten minsten te IJperen. Als er ergens eene loffelijke daad geschied, haalt men deze zelden aan; wij zijn achter eene dusdanige lofwaardige daad gekomen en maken er eene pligt van dezelve ruchtbaar te maken. Over eenige weken kwam een jongeling met het laatste konvooi van Poperinghe naar IJperen, om het laatste geld van zijnen plaatsvervanger te gaan betalen bij den heer F. Vandendriessche alhier, toen hij ter bestemming komende met de grootste verslagenheid bemerkt dat hij zijne geldtesch niet meer bezit. Hij dacht dezelve verloren en ijlde de deur uit naar de statie; langs den weg nauwkeurig zoekende geraakte hij eindeling op de staticplaats, nog altoos verward rond ziende. Daar gekomen zijnde, ziet hij een man tot zich komen die hem vraagt: Gij hebt iets verloren, ik zie het? »-Ja, mijn porte-monnaieEh wel ik heb hem gevonden; hoeveel behelst dezelve? 250 franks! - Men telt het geld, men vindt het juist en de jongeling ontvangt zijn ver loren schat De jongeling keert zich om, denkende den regtveerdigen man eene belooning te geven, maar hij ontwaard niemand meer Deze zaak was ons reeds sedert dien bekend, maar wij be doelden den vinder. Nu is het ons gelukt zijn naam te kennen; dezelve strekt tot eere der administratie van den westvlaandcr- sehen ijzeren weg, alsook der bedienden aan dezelve gehecht het is M. Vandenberghè, trein-hoofdbediende, thans woon achtig te Poperinghe. Verleden Zondag heeft de maatschappij de Vlaamsche Ste7hare 2° vertooning van 't abonnement gegeven. Nog eens mogen wij met voldoening aanstippen dat dezen tooneejavond bet publiek uitermate aangenaam is geweest. De stukjes 99 beesten en één boer en de Galloma,7iie zijn van deze, wan neer dezelve wel gegeven worden, altijd den aanschouwer be hagen. Alle de liefhebbers hebben zich goed van hunne taak gekweten. De juffers Eug. Bulckacn en Em. Deweerdt, MM. Fagel, Francois, Bruneel, Wallaert, Maiiliard, en een liefheb ber vooral, M. Th. Verba,eghe, verdient lof voor dc moeite welke hij zich gegeven heeft om, in zoo korten tijd, de groote rol van M. Malhys, in de Gallomanie, te hebben aangeleerd. Alhoewel dezen lieer maar om zoo te zeggen aan zijn début is, mogen wij van nu af voorzeggen dat, u.«et aanhouding in de tooneelstudie, hij geroepen is om een der beste tooneelkun- digen te worden. Het blijspel Vader Cats is een regt eigenaardig stuk, ook heeft de Maatschappij niets verzuimd om het publiek iets puiks voor te stellenIn samenhang, kostuimen, dekors cn muziek, mogt de opvoer van dit tooneelgewrocht menig andere van grootcre steden zien ook zwaaijen wij hier gaarn een welver dienden lof toe aan de heeren bestuurders der tooneelafdeeling, die zóówel de zaak verstaan zij mogen er zich mede bemoeijen. Eene bijzondere melding zijn wij de juffer Em. Deweerdt, de heeren Francois (vader Cats), G. Maiiliard, Lemajeur, Ver- haeghe, Wallaert, enz. verschuldigd, die allen door hunne natuurlijkheid veel geholpen hebben om de goede faam, welke deze Maatschappij totheden heeft verworven, te helpen onder steunen en opluisteren. Dinsdag heeft de Koorafdeeling der Vlaamsche Ster, ter gelegenheid der benaming van Mr. J. Debersaques als muziekmeester van het 11" liniereg', eene serenade gegeven. Deze zangfeest werd gegeven uit achting en vriendschap, doordien dezen heer vele vrienden bij de bovengenoemde af- deeling telt cn door zijn minzaam karakter de achting der Uperlingen heeft weten te winnen. Deze serenade, eerder eene familiefeest dan een openbaren groet, had plaats in de achter kamer der herberg den Sultan, alwaar Mr Debersaques zijn verblijf houdt. Na het feest hebben vele leden zich bijzonderlijk laten liooren. Allen die deze serenade hebben geboord, zijn eens om te verklaren dat het nieuw aangeleerd koor, het onweder, een allerliefst stuk is en niets voor de uitvoering tc wenschcn laat. Nieuwjaardag, in den vóóravond, is er eene diefte ge pleegd in de St. Maartens kerk alhier. Na het lof hooiden de menschen, die in de kerk nog eene wijl vertoefden, een zon derling gerucht en begaven zich naar den kant van waar het zelve kwam. Het was een dief die bezig was met eene lnis te rooven in zijne bezigheid gestoord, koos hij het hazenpad. De menigte achtervolgde hem, meenende hem tc kunnen bij den kraag nemen, doch verloos zijn spoor in het doorkruissen der Doterstraat, aan het vlceschhuis. Men trok de Boterstraat in eu ontwaarde niemand meer; waarschijnlijk was de kwaad doener de Botermarkt over gevlugt. Wij vernemen dat de rhetorika-maatschappij Ileilicj Aruis scerp dure, van Dixmude, op het einde dezer maand ver- scheidestukken zal ten tooneele voeren op haren schouwburg in d'afspanning St. Joris. Z. M. koning Leopold, heeft nieuwjaardag niet ontvangen. Sedert eenige dagen meldt men den overtogt van groote sperwers en andere roofvogels, wat in dit jaargetijde be schouwd wordt als de voorbode van aanstaande hard weder. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft den onder- staanden omzendbrief gezonden aan de gouverneurs der pro vinciën, die hem hebben medegedeeld aan de gemeente be sturen Mijnheer de Gouverneur, Men heeft mij de vraag voorgelegd, om te weten of dc verkoop in 't klein van de mineraalolic, gezegd Amerikaanschc Peterolie, valt onder de toepassing van het koninglijk besluit van 5 Aug. 18G2, dat dc depots van Peterolie rangschikt in de tweede klas der gestichten, die aan de bestuurlijke policie zijn onderworpen; in andere woorden, of de kleinhandelaar eene toelating noodig heeft, om de hoeveelheid mineraalolie in magazijn te houden, die het dagelijksch debiel dezer waar vereischt. Het is erkend, Mijnheer de Gouverneur, dat, in dc voor waarden dat zij heden geleverd wordt aan den handel, de ge zuiverde mineraalolien, bestemd voor de verlichting, vrij zijn van alle zwarigheden cn gevaren, welke de depots van ruwe mineraalolie aanbieden, waarop het koninglijk besluit van ;i Augustus laatstleden toepasselijk is. Er bestaat dus geene aanleiding om den verkoop der ge zuiverde oiicn te onderwerpen aan uitzonderlijke voorzorgen, noch om te eischen dat de kleinhandelaar zich voorafgaandelijk zou voorzien van eene toelating der bestuurlijke overheid. Het gemeentebestuur van Gent houdt zich bezig met aan de vrouwen en kinderen der fabriekwerkers arbeid te ver schaffen, overeenkomende inet hunne krachten. De stad heeft eene bestelling bekomen, voor degenen die kunnen naaijen, van 50,000 zakken per maand deze zakken zijn bestemd om guano te voeren. Van zijnen kant heeft de Minister van Oorlog de levering toegestaan van de haverzakken voor den dienst der kavallerie. Men had van den Minister van Oorlog ook do be stelling bekomen van een groot getal hemden voor liet leger maar ongelukkiglijk heeft men van dc 1(> a 1700 vrouwen en .meisjes van fabriekwerkers, welke men ondervraagd heeft, geen vijftig gevonden die voldoende konden naaijen. De bedekte en ongekende armoede, welke te Gent nu in vele werkers-huisgezinnen geleden wordt, is verschrikkelijk. Wat toch kan een huishouden van vader, moeder cn 5 kinderen uit- rigten met iedere 13 dagen 1 frank, 1 broodkaa tje en 1 kaartje voor steenkolen?En dergelijke» bestaan er zoo veel! In eene dier rampzalige huisgezinnen, waarvan in de vijf, 2 gebrekke- lijke kinders zijn, is de zieke moeder verledene week in dc rivier gesprongen, uit wanhoop, doch hij een gelukkig toeval nog uit het water gered. Een postverdrag is gesloten geworden lusschcn België en Italië, waarvan de ratificatien eerlang te Brussel zullen uit gewisseld worden dit verdrag berust op de zelfde grondslagen als de nieuwe postcouventie met Zwitserland.

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2