MARKTPRIJZEN. geboorten; sl!cht !tc 10- -De burgmeester en de schepenen van Antwerpen hebben allen hun ontslag gegeven. Uit alle oorden van Nederland ontvangen wij brieven en bcriglen over den hevigen en iangdurigen noordvvesterstorm die in de laatste dagen heeft gewoed. Ailerwege zijn de dijken en zeeweeringen beschadigd en overal bestond 111 meer of minder mate gevaar voor doorbraak en overstrooming: Texel, 20 Xber. liet zeewater is alhier tot de ongekende hoogte van 19 ned. palm boven volle zee opgejaagd. De toe stand der zeedijken is dan ook op enkele plaatsen onrustbarend; zoo moet er een kwartier ten oosten van het schild een aan zienlijk gat in den dijk zijn geslagen en is de dijk op eene lengte van 10 voeten gescheurd. 21 Xber. De gevaren die ons eiland bedreigden zijn ge lukkig geweken, al de dijken zijn bestand gebleven. Dordrecht, 21 Xber. Het water steeg zoodanig, dat vele wijken der stad geheel ongenaakbaar waren. Leeuwarden, 21 Xber. Te Workum zijn 5 a (100 palen aan den Zooldijk weggeslagen. Te Ilindeloopen is de zooge naamde Langebrug grootendeels vernield. Amsterdam, De Zwemschool aan den westerdokdijk is zeer beschadigd. Bijkans alle stijgers, eene menigte badkamers enz., zijn voorden hevigen golfslag gevallen. Naarden. Al het land buiten de oostdijken is overstroomd, een deel der bosschen bij Oud-Valkenveen staat onder water; ook zijn hier van elders aangedreven een 2ütal verdronken schapen. Te Usselmuiden hangt eene mand uit den toren om te seinen. De huisjes aan de overzijde van den IJssel zijn door het door breken van eenen kaaidijk onder water gezet; de bewooners moesten gedeeltelijk over de daken vlugten en zijn met schui ten gered men schrijft dit toe aan de onvoorzigtigheid dier menschen, die aidaar eenen mesthoop wilden aanleggen en daardoor den dijk ondermijnden. Bij de Broederpoort is eene verdronken koe komen aandrijven. Uit de huizen opden Singel heeft men de menschen met schuiten uit de dakvensters ge haald. Uit vele andere zeesteden ontvangen wij niet min treurige voorvallen door dezen storm veroorzaakt. MENGELINGEN. BE BELOFTE VA IV RIDDER HUG O. Hugo van Eichenhorst behoorde tol de dapperste ridders zijns tijds. Aen het keizerlvke hof had hy zich vroegtydig als ridder gevormd. Met eene zeldzame schoonheid begaefd, wist hy deze aeniokkende hoedanigheid by ieder ridderlyke daed zoo voordeelig te doen uitschynen, dat hy voor den dapper sten wapenheid doorging. Zyn oude vader voedde met regt de zoete hoop dat zyn Hugo, door zyne vrome manhaftigheid, den reeds verworvenen glans zyns stains vermeerderen zon. Inderdaed, Hugo, na zyns vaders afsterven, in bezitzyner uit gestrekte bezittingen gesteld, behield niet alleen den roem zyns lieldenslams, maer vermeerderde deszelfs luister. Van allen die hein kenden werd by bemind en geëerd. Zyne on derdanen zagen in hem een grootcn weldoener, een kloeke verdediger hunner have. Ily z. if gevoelde zich gelukkig in deze algemeene achting; maer dnjzendinael gelukkiger was liv door de teedere liefde die zyne sclioone en jonge gemalin, de deugdryke Malhilde Von Adelingen, hem toedroeg. Schoon menig ridder naer de hand dezer maegd stond, ver wierf Hugo, door zyne ridderlyke deugden en beminnelyk voorkomen, de voorkeuze. Door den echtband vereenigd, gaven de beide eelitgenootcn zich aen het huisselyk geluk over. Niet- tegenslaende Hugo de algemeene achting en liefde wegdroeg, spanden eenige heeren, door haet, nyd en afjonst aengevuerd, in het geheim strikken tegen hem; docli altvd werd hunne hoop verydeld nooit durfden zy hunne vvandige plannen uit voeren. Hugo genoot dus in stilte het geluk zyns huisselyk'en levens. Altyd vond hy een byzonder genoegen met aen dezyde van zyne teedere wederhelft te blyven. Debekoorlyke Malhilde van haren kant, wist zich dan nog betooverencle te maken met op de luit te spelen, en haar zielroerend gcspcl door het zoet- luidenste gezang tc begeleiden. Echter, leed weïhaesthet geluk der beide eclitgenooten ge- vaerdeze lievelingen werden door eenen akeligen droom van hunne genugten afgescheiden. Mathiide werd krank. He hardnekkigheid haren krankheid leidde haer aen den boord des grafseene zoo zuivere biocni stond om van haren stengel afgesneden te worden Haren ge- mael, in den afgrond eener eindelooze droefheid en smarte- lyksle troosteloosheid gedompeld, zeeg in de .afgryzelykste wanhoop weg. Nimmer verliet hy de rampzalige bedstede zy- ner kranke ega. In het diepste zyns verdriets, deed hy de plegtige belofte zich by den trein der kruisvaerderes te ver voegen, zyne gespierde armen ter verdediging van het heilig land te gebruiken, zoo de hemel zyn vurig smeekenaenhoorde, en zyne geliefde ega de gezondheid wederschonk. He heinel scheen met deze vrome belofte te vrede. De schoo- ne Mathiide genas en bloeide fraeijer als voorheen. Door de herstelling dei' duerbaerste huisvrouw gelukkig gemaekt, reed Hugo met haer de omstreken door. He frissehe lentelucht be werkte spoedig hare volkomeue gezondheid, zette haer nieuwe krachten hy. Mathiide haren gernael wedergeschonken, scheen Hugo vast zyne belofte vergeten te hebben. Zyne vrienden en naburige edelen, die zich tot de kruistogt vaerdig maekten, verheugden zich echter in ridder Hugo's belofte. Thans meen den zy den Oosten onder hunne gerigte wapenen te zien neêr- bukken. Immers zy hoopten dat hy aen dezen heiligen kryg grooten indruk geven zou. Eindelyk moest Hugo aen hunne dringende aenzoekingen toegeven, om den hemel, door de nalating zvner belofte niet te vertoornen, lly stelde zyne ge malin onder de schermvleugelen der edelen en dapperen ridder Robert Von ülmen op wier echte trouw hy rekenen mogt. Met de grootste droefheid scheidde hy van haer die hy zoo vurigiyk beminde, een laetst vaerwel stuerde hy liaer toe, en vertrok met de hoop van by zyne terugkomst zyn geluk, dooi de vreugd van vader te zyn, verhoogd te zien, en van na vol- bragte belofte stil en ongestoord zich aen zyn huisselyk geluk te kunnen overgeven. Edoch, de wezentlykheid zvner zoete droomen werden lan gen tyd verydeld. De krui toy,t was min gelukkig dan men het gehoopt had. De dapperheid des sultans Salamin verydelde den tegen hem gerigten aenval der kruisvaerders. De magt zvner zegenpralende wapens neervelde een groot deel derzelve; velen onder hen vielen zieltogend in liet stryden néér; anderen vielen den overwinnaer in de handen. Onder deze laelsten was de ridder Hugo Von Eichenharst. (Wordt voortgezet.) BUROERSTAKO van S? ■XJ»crtS®«a»Jaii.1S63. Een levenloos kind van 't mannelijk geslacht. SterfgcvalSen1. Priem, Josephus, 84 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Rijsselstraat. 2. Vanbecelaere, Petrus, 67 jaren, timmerman, weduwenaar van Maria Lapierre, Meénenstraat. 5. Vanost, Paulina, 54 jaren, kantwerkster, echtgenoote van Carolus Depalure, overleden te Parijs den 26 Xber 1861. 4. Vanhove, Phiiippus, 63 jaren, rentenier, weduwenaar van Coleta Peperslraete, leeschhouwerstraat. Mannelijk geslacht 1 i ;d 0 tc i.men I. VESRME. Per 51 December. Tarwe van fr. 23-50 tol Rogge Sucrioen Haver Buonen 18-23 13-00 10-00 20-00 51-00 20-00 9-00 12-50 22-00 -145 liters. 24 December, fr. 21-00 lot 50-50 20-00 2-1-00 18-00 19-00 11-00 T5-.00 21-00 22-30

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 3