MARKTPRIJZEN. MEW GE LIN GEN Hoor kon. besluit van 1 Januarij 1863, zijn tot ridders van 't Leopold's orde benoemdde tamboer-majoor Tassel, 11° rcg. en de serjant Vlieghc, der 2® kurassiers. 5»{ BELOFTE VAX RID»£K HUGO. VKK10I.C. Van gade, vrienden en vaderland verwyderd, lag nu llugo in zyncn kerker te zuchten, aen de bitterste smarten overge geven. Te vergeefs deed de troostelooze Mathilde de zorgvul digste opzoekingen nacr den geliefden gemael, niemand was er die zéker nieuws van hem aenbragt. Intusschen werd zy moeder,een frisschen knaep word haer geboren, dien zy als de bezielde bloem barer jonge droomen, en het evenbeeld zyns vaders, begrootte. Nogtans deze groote blydschap werd gedu rig verbitterd door deu nood.ottigen val haers duerbarèn ge- maels, die haer gedurig voor de oogen zweefde. Van tyd tot tyd ging zy by den eenen of anderen kruis— vierder om tydingen van haren echtgenoot te verkrygen. Allen vermeerderden de onzekerheid die haer vervulde. Alk- hoop verloor zy hem immer weer te zien. Eenige ridders zelf spreiden hel nieuws rond, dat Hugo in het stryden gesneuveld was, om zoo listiglvk de schoone Mathilde tot zich te Jokken. Deze onzekerheid werd de edele Mathilde ieder dag onver- dragelyker. Eindelyk besloot zy zich als pelgrim op den weg naer het heilig land te begeven, en haren kleinen Adelbert der zorge barer moeder, en des edelen Robert Von ülmen,over te laten, om het oord en de plaets des vals van haren gemael te gaen opzoeken, en zich zekerheid daeromtrent te verschaffen. Met de zoete hoop eener verlossing, smachtte Hugo reeds een vol jaer in den ki rker, wanneer de sluwheid des verbitter den en wraeknemenden Salamins zonder eindpalen werd, cn hy te vergeefs aen middelen dacht om zich van het zware last zyner ketens en slaverny te bevryden. Salamin had wel is waeroverde legerbenden derchristenen gezegenpraeld, maer een noodlottig lotgeval woeg zwaer op hem: zynen geli fden zoon was ten strydperke gebleven, en zyne zwakke gemalin Zulirna stierf ten gevolge barer droef heid. Deze en andere ongevallen stoorden de rust des sultans, en bezwaerden zyn hart wet smart, die alleen door de zoet- luidendheid van het muziek, die hy met drift beminde, kon verjaegd worden. Om zyne droefheid te verdryven kwam men op zekeren ochtend hem berigten, dat een oude zanger zich aenbood, die voor de zoetluidendheid zyner stem en de behendigheid waer- mede hy op de luit speelde, de algemeene bewondering weg droeg. De beschryving die men den sultan van den zanger maekte, wekte in hem den lust op, denzelven te zien en zyne hooggeprezene kunst te aenhooren. Omringeld van zyne hovelingen, liet Salamin den zanger tot zich komen. De gryze trad m; t edelen waerdigvollen blik naer het vorstelyke hof. Zyn eerbiedwaerdige hooge ouderdom, doorjeenen langen zilverbaerd en sneeuwwitte haren bestatigd, en de majestatische gang met dewelke hy de trappen des troons naderde, nam voor hem alle harten in. Maer nog mrer steeg de achting welke het voorkomen van den eerwaerdigen grysaerd verwierf, als zyn kunstvol gespel op de luit begon, en zyn zoctluidend gezang aenhief. De sultan stond van verwondering stom. Met haest liep hy de trappen des troons af, naderde den luitspeler en vroeg hem voor welke belooning hy in het hof blyven wilde. De gryze weigerde met behendige beleefdheid en verklaerde dat heilige pligten die hy te vervullen had, hem alle stilblyven verboden. Eindelyk nogtans op Salamins aen- dringen, stond hy toe een jaer te verblyven, zyne kunst aen de wenschen des sultans toe te wyden, mits deze hem vergunde zelf zyne belooning te kiezen, en hem, na het verloopen jaer, vry vertrekken liet. li Uw voorstel is aenvaerd, riep Salamin uit. Welaen, hlyf een jaer by my, en kies dan zelf uwe belooning. Ik beloof plegtiglyk by al de profeten uw keus toe te staen, en u vry te laten henen gaen. De grvsaerd genoot het geluk meer en meer de byzonderc gunst des sultans en der andere edelen te winnen. Van allen verwierf hy de byzonderste hoogachting door zyn hoogen ouderdom onuitsprekelykc bescheidendheid en treffende vriendelykheid.Soms bood de sultan, door zyne lieve gezangen getroffen, hem aenzienelyke belooningen aen, doch altyd weigerde hy met bescheidenheid. De tyd zyns verblyfs aen het hof des sullans verliep met rasse schredeneindelyk w as het jaer vervlogen, en de gryze zanger stelde zicli aen den voel des troons. Welnu, ii zei Salamin, zeer beweegd, aengezien ik u niet mrer weerhouden kan, sta ik u toe in myne schatkamer de ryksteedelsteenen te nemen, als loon uwerbewezené diensten. li Noch goud, noch edelsteenen kunnen my beloonen, hernam de oude oolmoediglyk. Behoudt uwe schatten en Iaet my de vryheid onder de in den kerker smachtende christen slaven eenen te kiezen, zyne ketenen te lossen, en laet my en hem vry van hier vertrekken. Verwonderd staerde de sultan den luitspeler met groote oogen aen. En dit is de geheele belooning, welke gy voor uwe trouwe diensten verlangt, vraegde Salamin. ii Zoo is het, magtige beheerscher der geloovigén, ging de oude voort. De vryheid des gevangenen die ik zelf wil, zy de prys myner diensten meer verzoek ik niet. ii Met genoegen sta ik u zulks toe, riep Salamin met ver rassing uit, over de onbaatzuchtige handelwys van den gryze hoogst verwonderd. Vervolgens gebood liy de kerkers voor den luitspeler te openen. Nu nam by nog renen kostbaren ring, stak denzelven aen don vinger dos grysaerds, bewonderde nog- maels zyne eerbiedwekkende houding, zyne grootsche gestalte, en zegde hem vaerwel. (WonDT VOOHTGEZET.) BTItGS:USTAXD van H tot 9 .lanuarij SS 63. GEBOORTEN* Mannelijk geslacht 6 zgmen Vrouwelijk 9 I 2 levenlooze kinderen van 't mannelijk geslacht. Huwelijken I. Vantroeyen, Desiderius, herbergier, en Debrouwer, Clementia, kantwerkster. 2. Pascal, Einilius, bijzonderen, en Pollin, Clementia, rentenierster. 3. Van- denbulcke, Eugenius, schilder, cn Watiez, Augustina, ren tenierster. Sterfgevallen I. Wauters, Maria, 38 jaren, wasch- ster, eclitgenoote van Judocus Molue, Tegelstraat. 2. Ver- doene, Caro.us, 67 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Sophia Pinte, Rijsselstr. 3. Delattre, Valentinus, 67 jaren, plafonneur. echtgenoot van Joanna Demoor, Kooimarkt. 4. Di poorter, Petrus, 66 jaren, daglooner, echtgenoot van Catharina Pattyn, Thouroutstr. 5. Sobry, Barbara, 66 j., hovenierster, weduwe van Joannes Heughebaerl, St. Jakobs nevens IJperen. 6. Barbier, Coleta,8I jaren, kantwerkster, ongehuwd, Lombaardstraat. Beneden de 7 jaren, Mannelijk geslacht 1 j {e zamen 'Vrouwelijk ia. O YPEREN. AAIïD DKB GRANEN ENZ. 5 Januarij. 10 Januarij. vcrkocFitle kwantiteit. midilonur. p. 10U kilo. vcrkoclilte kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe Rogge Haver Er we ten Hoorntjes Aardappelen Boter 51,700 5,400 1,500 500 1,400 7,900 27-25 1 9-50 17-50 22-50 22-00 5-00 240-00 59,400 5,500 1,600 400 1,500 9,000 27-23 18-50 17-75 23-00 22-00 5-50 235-00 De prijs van hef menagie-brood, voor de weck van den li tot 18 Januarij, is gesteld aen 24 centiemen per kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 3