Tooneel nieuws. Ycrschillige Tijdingen. si- Letternieuws. Officiële Akten. A is de 1e P 16° 0 15° T 20" II 8° E K ai E - S» R I8« ipotheker maakt dus 'J'J zinten potten, bakken of andere menagie gereedschappen een vergift. De melk vóórai kan bij de kinderen de dood veroorzaken. Hoe dikwijls gebeurt ht t niet dat men k.aagt van buikpijn, van onpasselijklu id, die men niet weet waaraan tueschujven, en dat het veelal te wijtin is aan hit hierboven aangehaald gebruik van zinken potten of veulen. De koninglijke Rhetorika Maatschappij de Fonleinisten, van Gent, ge. ft heden avond, ten 5 ure, in Minards-schouw- burg, hare 9° vei tooning, bestaande in de Boer uit de A Ipen, drama in 3 bedrijven; en het omgevallen zoutvat, blijspel. Een smertelijk ongeluk is den 5 dezer in de statie van den ijzeren weg te Thourout voorgevallende genaamde Karei Verkeyn, werkman, geboren te Thouioutin woonende te Vaujour (Frankrijk), is tusschen twee ongdadene wagons, die aan den koopwaren-trein gelucht waren, verpletterd ge worden. De dood was oogenbnkkeiijk. De reis van den hertog van Hraband in het Oosten heeft den gelukkigsten uitslag op zijne gezondheid, volgens de brie ven, welke M. Calloir, zijn or.lonnanci -officier, heeft mtdt- gebragt, is zijne herstel.ing thans volledig. De hertog zal omstreeks hai.f Februarij Egijpte verlaten om naar Brussel w<d r tekeeren. Alsdan zou koning Liopold naar het zuiden van Europa vertrekken. Gedurende de afgrloopene maand December zijn er, ten gevolge van slechte adressin, 38(ni brieven ter zijde gelegd. Van dit getal zijn er 2467, na de opening, naar hunne be stemming kunnen verzonden of aan deschrijvt rs teruggestuurd worden 1308 zijn in de scht urmand geworpen. Volgens berigten uil Brussel, zou de heer De Vigne-Quyo, vervaardiger van het standbeeld van Jakob Van Arte velde, het in brons gieten van zijn beeld hebben toevertrouwd aan het Brusselse!) Genootschap, dat zijn zi tel heeft in de Bestorm- Straat. Deze werking zou eerstop bet inde des aanstaande zomers kunnen voltrokken zijn, zoodat de volksheld op de eerstkomende kei mis nog de laattijdige hulde van het dankbare nageslacht niet zal kunnen ontvangen. Men leest, in den Eecloonaar: Sedert eenige dagen wordt er eene zeer nuttige uitvinding bij velen onzer landbouwers toegepast. Ze drinken namelijk afgietsel van gebrande rogge, in plaats van afgietsel van gebrande kolïijboonen. De rogge, met een weinig vet erbij, wordt heel eenvoudig gebrand in een ijzeren pot en vervolgens gemalen. Het gemaaisel, met eetligc suikerij gemengd, even als bij den koffij, giet men op, en men bekomt eenen zeer aangenamen drank. Wij hebben den nieuwen drank geproefd, en wij moeten bekennen, dat dezelve ten naastenbij den koffijsmaak geeft. Men neme de proef, en men zal ervan overtuigd wezen. Men meldt uit Brussel aan den Précurseur, dat liet gou vernement zich genegen toont om regt te doen aan eenige eischen der stad Antwerpen. Er zou kwestie zijn van de af schaffing der inwendige servituten, eene esplanada voor reke ning van den staat te koopen voor het Noorderfort, al de regten in den kring der uitwendige servituten te erkennen, en zekere schadeloosstelling te betalen in een getal gevallen door eene wet aan te duiden; eindelijk, niets zou door het gouvernement verwaarloosd worden om eerlang de Schcldetoilen af te koopen. De fransche Moniteur kondigt het dekreet af, hetwelk Mgr Darboy, bisschop van Nancij, tot aartsbisschop van Parijs benoemd. De drukpers blijft zich met kracht verzetten tegen de wet, welke aan den eersten den besten gendarm, voorzien van een mandaat, het regt geeft, den braafsten en trrffelijksten burger bij de kraag te vatten en als schelm en dief naar eene gevangenis te leiden. Een geheel leven van braafheid 'en eerlijkheid is grene waar borg tegen dize behandeling. Er komt een agent van de open bare fflagt voor uw bed d.s nachts gelijk dezer dagen te Parijs gebeurd is) luj vr-ngs u of gij Jaa-Baptiste Èi'eury heet; Gij antwoordt: neen ik heet Alphonse Fleury, en ben gewezen vo.ksvei ligt nwoordiger. Nu, zegt de agent, ik neem u ge vangen in den naam der wet. Maar ik ben de man niet dien gij zo. kt. Geen tegenstand, of ik haal de gewapende magt en klaag u aan wegens wederspannighiid. De man van onbesproken gedrag, wordt weg gebragt, bij het opgeraapt gelpuis gestoken en vast gehouden tot dat de r eg ter van instlüklie zegt, dat er niets ten zijnen laste is en hij mag naar huis keeren, zonder hem eens om verschooning te vragen. Erger nog is het geval, dat over eenige dagen voorgevallen is, namelijk het geval van een armen werkman, dien men als een struikroover van Huccorgne naar Luik bragt en die na verscheidene dagen gevangen te hebben gezeten, zelfs geen geld kreeg om bij zijne vrouw en kinderen tirug te keeren en gedwongen was te bedelen, dat is te zeggen dooi' de justicie in tenen staat gebragt werd, dat hij de vvtt moest overtreden. Wij vragen het u nogmaals: is dit inenscheiijk, is dit regt- vrerdig? Zou de maatschappij, welke de justicie vertegen woordigd, hare dwalingen niet moeten vergoeden of zou er ten minste grene wet 11101 ten bestaan, die persoonlijke vrijheid tegen zulke vei krenkingen vrijwaart? En nog is hit een geluk, bijaldien de ongelukkige er met de schande van eene aanhouding en eenige dagen gevang afkomt. Nog onlangs hei ft men gezien, dat dit niet altóós het geval is en de zaak Doise toont wat schrikkelijke gebruiken er in da XIX* eeuw nog staande zijn gebleven. Inde rdaad, ziedaar eene viouw, wegens vadermoord veroordeeld, die onschuldig be vonden wordt en de prokureur-grneraal van Rijssel, in plaats van in d n naam der justicie vergiffenis te vragi n voordeschrik- ktlijke dwaling, tracht te bewijzen dat de ongelukkige zich niet al te sterk moet beklagen aangezien zij toch het inzicht heeft gehad haren vader te vermoorden. Kan men iets gedrog- telijkirs uitdenken? Men inoet de wet eerbiedigen zoolang zij bestaat, maar het is laf hei tig die wel te laten beslaan als men de magt hec ft om ze te vernietigen, liet mag niet langer geduld worden, dat wij allen zooveel als wij zijn, lot het speeltuig vernederd worden van den eënen of den anderen agent, die een mandaat van den insh'iiktie-regter in handen heeft, en het beginsel van eeuwige regtveerdigheid eisclit, dat de maatschappij, zoowel als enkele menschen de schade cn het nadeel vergoedt, dat zij veroor zaakt heeft. De volksvertegenwoordiger, welke hieromtrent het eerst in de Kamer de stem zal verheffen, zal door het gihecle (weekblad.) APOTHEKERS REKENING. Men zegt altijd dat de apothekers ten honderd op hunne drankjes en pillen winnenmaar weet men wel hoe men dit bewijzen kan? Niet? Welnu ziehier het recept: letter van het alphabet. land gezegend worden. De kommissie, ingerigt door de maatschappij deVlaamsche Ster, te IJ peren, tot het oprigten eener Volks-Bibliotheek, heeft Zondag laatst hare werkingen, bestaande in het reglement der boekzaal, aan stadsbestuur toegezondendaarbij was er nog gevoegd het boekwerk SLEUTEL om op het eerste zigt de onwedcrleggelijke etijmologien te vinden van de benoeming der sleden enz., toegezonden door den heer Adriaen Meynne- Vandc Gaste'cle van Nieuport, als eerste geschenk tot deze zoo nuttige instelling bestemd. Bij köninglijk besluit van lOdezer, zijn de herren L.Breyne,

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2