Yerseliilligc Tijdingen. Tooneel nieuws. Kunsl- Letternieuws. HET VLAAMSCH TO O A EEL. Vele maatschappijen welke zich met het vlaamsch tooneel hemoeijen, verstaan het ware doel niet welk men ten voordeele der kunst moet bereiken. Om ware goed aan het opbeuren van ons nationaal vlaamsch tooneel te doen, is het allernoodzakelijkst dat men eigenaardige vlaamsche gewrochten ten tooncele brenge; zoo lang men zich daaraan houdt mag men verzekerd zijn gecne stukken op te voeren die onder het een of ander oogpunt den blaam van 't publiek kunnen inloopen. De maatschappijen die het ware der zaak niet verstaan zijn deze welke uil eene misgeplaatste zedigheid de stukken ver bannen waar er vrouwenrollen in voortkomen of dezelve er uitnemende, het stuk verminken, er het zout van wegnemen, daardoor de schrijver een belediging aandoen en het publiek, in plaats van eene zedeles te geven, somwijlen in dwaling brengen. Andere nog die, vpór zij een stuk opvoeren, er de woorden en volzinnen die zij niet verstaan, en hun eenigzins tegen goddienst, zeden of eigen belangen schijnen, uitroeijen. Deze doenwijze is eene der grootste kwalen voor onze tooneel- liefhebberij. Omdat het zwart of bruin gcene streelende kleu ren zijn kan men dezelve uit geen schilderij wegnemen, anders valt het waar effekt onmogelijk); beter gezegd hoe wilt men de deugd doen uitschijnen, alswanneer men er de ondeugd niet nevens plaatst? Kan men de afstootclijkheid der ondeugd doen begrijpen, wanneer men ze niet onder de oogen legt? Alle zulke maatschappijen brengen meer nadeel dan voor deel bijzij geven wel is waar vlaamsche avondstonden, hou den het publiek bezig maar onderwijzen niet spreken, tot het hert der menigte niet en geven een slechte smaak van onze vlaamsche vertooningen wij wenschen uitganscher herte dien knaagworm onzer eeuw te zien verdwijnen, en alle vlaamsche lthetoricas hoe zeegbaar van herte zij ook zijn mogten, de goede tooneel stukken te spelen, zoo als de schrijver ze voortbragt. Wij gelooven nuttig aan de belanghebbenden te herinneren dat het sluiten der verschillige soorten van jagt, bij besluit van 22cn Augustij 1802, op de volgende tijdstippen bepaald is geweest. Patrijsjagt, op 5icn December om middernacht. Deze tot het waterwild en de trekvogels, op lcn Mei niet medebegrepen. Het opjagen (jagt met hoorn zonder vuurwapens) tot den 13en April niet medebegrepen. Al andere soort van jagt zal ophouden toegelaten te worden te rekenen van 31c" Januarij toekomende. Om een denkbeeld te geven van de mededinging, die in zekere ondernemingen bestaat, zullen wij diegenen vermelden voor de levering van het vleesch aan de burgerlijke godshuizen van Doornik, de vorige onderneming had den prijs per kilo verminderd tot eenen frank, en voor het nu aangevangen jaar is die weder gedaald tot 79 centiemen den kilo! De kommissie der godshuizen hoopt dat deze veiminderiim haar dit jaar een voordeel van 4000 fr. zal geven. De eerste serie van den eersten zittijd van 1863 van bet hof van assisen van Westvlaanderen, zitting houdende te Brugge, zal op maandag 2on Februarij aanstaande, onder het voorzitterschap van den raadsheer Onraet geopend worden. Het hof zal zich eerst bezig te houden hebben met de zaak dei- moorden en dieften waarvan Karei Kestelvn, Vermeersch en konsoorten, beschuldigd zijn, en die in de maand December raast uitgesteld is. hertog van Braband heeft den 18''" December de op gravingen van Sukkarah bezigtigdhij was door het graf van Apis vooral getroffen. Den dag nadien heeft hij een uitstapje naar de groote pijramieden gedaan. De hertog is thans naar hooger Lgijpte vertrokken. De reis zal, even als die van Abd-el-Kader, langs Damietta eginnen. De prins heeft aan M. Lessepsden wensch uitgedrukt om ook de werken op de landengte van Suez te gaan bezig- Als eene zeldzaamheid, ten gevolge van het ongemeen zachte weder, terwijl in het zuiden van Europa de winter veel strenger is dan gewoonlijk, kan gemeld worden, dat den 9°" dezer maand reeds een paar ooijevaars te Zandpoort zijn terug gekomen en hun nest van liet vorige jaar weder betrokken hebben. Zondag laatst, is er te Locamo (Zwitserland) een afschrik- kelijk ongeluk voorgevallen 'kwee honderd vrouwen waren dezen dag in de hoofdkerk vergaard, ter gelegenheid van eenen buitengewoonen dients, toen eensklaps den middenbeuk overlast door den sneeuw inviel en alle dezen dewelke zich in den middel koor bevondden onder de puinnen begraafde. 43 lijken heeft men met veel moeiten er van onder gehaald. U de wanhoop en droefheid der vrienden en magen beschrijven ware ons onmogelijk. De ter aardbestelling heeft plaats gehad op 13cn dezer in het bijwezen van eene ontelbare menigte. Al de nieuwsbladen zijn vol nieuw tijdingen der onge lukken doordc nsneeuw in Zwitserland,veroorzaakt: teBedretto, 31 slagtoflers; de sneeuw lag er 18 voet hoog! op de berg S'-Gotliardus zijn er 23 menschen verongelukt. In de vallei van Oppenzele is de schade op 230,000 fr. aan de bosschen alleen toegebragt. De Monitor, het ijzeren schip, waarvan men zoo dikwils sprak, is in het laatste tempeest, bij het kaap Halteras, in de golven vergaan, een tiental scheepslieden en het schuitje die het schip Rhode-Island ter hunnen verlossing zondt zijn insgelijks omgokomen. KATTEN VERSTAND. Eene oude vrouw, welke plotseling gestorven was, had een neef, een regtsgelecrde, wien zij bij uitersten wil alles ver maakt had wat zij bezat. Die vrouw had eene geliefkoosde kat, die nooit van hare zijde ging, en zelfs na hare dood bij het lijk bleef. Nadat het testament in 't aangrenzend vertrek was voorgelezen, sprong de kat, terwijl de deur geopend werd, tegen den regtsgeleerde op, greep hem bij de keel, en slechts met veel moeite belette men het dier hem te worgen. De man stierf omtrent achttien maanden na de gebeurtenis, en op zijn doodbed beleed hij dat hij zijne tante vermoord had, om in 't bezit van het geld te geraken. De Maatschappij van Rhelorica, Heilig Knius Scerpduere, te Dixmude, zal, op haren gewoonen Schouwburg, Groot Sint Joris-IIofop Zondag 23c", Dinsdag 27c" Januarij en Zondag lcn Februarij 1863, de volgende stukken ten looneele voeren 1° Zoo de Ouden zongenzoo piepen de Jongen, spreekwoord in één bedrijf, door Sleeckx2° de Zoon van den Gehangene, tooneelspel in één bedrijf, door H. Van Peene 5" Theodoor van Rijswijck of Schuw de plaatsen waar du plagen vallen, blijspel met zang, in één bedrijf, door Emm. Rosseels. De koninglijke maatschappij der Schoonc Kunsten en Let terkunde van Gent heeft zicli den 16cn dezer vergaderd, in algemeene zitting, om kennis te nemen van de verslagen der kommissarissen benoemd om de dichtstukken der in prijskamp gestelde kantate te beoordeelen. Men weet dat 25 vlaamsche'en 25 fransche dichtstukken aen de maatschappij gestuurd zijn geweest. u 'J De beoordeelingsjurij der vlaamsche stukken heeft eenparig den prijs toegekend aan het dichtstuk n° 10 Jakob van Artevelde op de Vrijdagmarkt, 1341, met kenspreuk Nood het land ter feest, opdat het u bewonderc ■■In t overschot van uwen glans. Ledeganck. liet briefje ir 10 geopend zijnde, is de naam van den lieer -rans de Potter, van Gent, uitgeroepen geweest, onder de toejuiching van de vergadering.

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2