Yerscliiliige Tijdingen. Officiële Akten. premie van 50 fr. 2° prijs Eene bronzen med. en een garreel van 18 fr. 2c /c/aS- prijsEene zilv. med. en eenc ploeg van fr. 2" prijs Eene bronz. med. en eene premie van 25 fr. 58 prijs Eene bronz. med. en een garreel van 18 fr. 4° Ezelrasvoor hengstezels. Eene zilv. med. en eene premie van 40 fr. 5° Voor merriezeisEene zilv. med. en eene premie van 13 fr. Vrijdag avond laatst, stond de kazerne van het voetvolk in rep en roer een korporaal-fourrier wilde zich den kop brandengelukkig heeft men het in tijde gewaar geworden en hem zijn geweer ontnomen. In zijnen aanslag niet kunnende gelukken, schoot hij in zulk eene woede, dat hij met blooten sabel dezen achtervolgde die hem aan de dood onttrokken hadden. Eindeling is men gelukt zich van hem meester te maken en hem in veiligheid teplaatsen. De reden waarom dien jongen zich van het leven wilde helpen, is ons onbekend. De genaamde Rosalia Ameye, oud 23 jaren, wonendein de Mortiestraat te Brugge, is zaterdag middag op bevel van den prokureur des konings in 't gevang opgesloten geworden, onder verdenking van haar nieuwgeboren kind omhals gebragt te hebben. -De heer Cartol, thans muzickprofessor en direkteur der koormaatsehappij te Wasmes, is benoemd tot muziekmeester der maatschappij van S'-Cecilia te Veurne; 19 aanvragen tot het bekomen dezer plaats waren ingezonden. De koning is thans iets beter en gevoelt minder pijn, hij wandelt en arbeid veelvoornamelijk houdt hij zich met de grieksche zaken bezig, waarover hij met lord Palmerston in drukkebriefwisselingstaat.Dinsdagontving Leopold in officieel gehoor baron Malaret, die hem behalve zijne geloofsbrieven als fransch gezant, een partikulier schrijven overhandigde, waarin Napoleon III onzen souverein dank betuigt voor diens poogingen, om aan Griekenland een goed bewind te verschaffen en alle aanleiding tot een europeesch konflikt te vermijden. Eene diefte is den 258" laatst te Chatelct gcplegd geweest op den voet als deze der Zwarte bende. Twee kerels, de handen en aangezigt zwart gemaakt, gingen in de Oevers-straat, omtrent ten 7 ure des avonds de woning van de echtegenooten Ferauche binnen. De vrouw, meteen klein kind op de arme, was alleen te huis. Haar het kind af nemen, haar de handen op den rug binden en den mond stoppen was eerder verrigt dan beschreven. Zij praamden haar op doods-bedreig hun de plaats aan te wijzen waar het geld was. Zij wees hun eenc koffer op de slaapkamer, een der twee kerels nam licht en ging naar boven nam 525 fr. in een zakdoek gewonden en beide vluchtten weg. Zoohaast de vrouw Ferauche los was riep zij om hulp, de geburen en gendarmen stelden zich op zoek, maar tot nu toe zijn de dieven nog niet vast. Er zijn valsche nickel-slukken in omloop; men zegt dat dezelve van Engelsche oorsprong zijn. Men spreekt insgelijks van valschefranks en dobbele franks, alsook van stukken van 20 fr. Dezer dagen is, door een koninglijk besluit, zekeren Van Themsche, van Cruyshauthem, vrij uit het gevang van Gent gelaten. Een twintig jaren geleden, werdt die man eerst te Gent veroordeelt en danna vernieling van dit arrest, te Brugge tot de doodstraf veroordeelt als schuldig van zijne vrouw en zijn dienstboden vergiftigd te hebben. De doodstraf werdt alsdan met eene andere straf vervangen, en heden is Van Themsche op vrijen voet. Een erg ongeluk is gebsurd in de suikerfabriek van den heer Bigo-Tillov, te Ilijssel. Een belgische werkman, zekeren Verbeeck, oud 40 jaren, was zonder eenige reden en buiten zijnen dienst op eenen hoop beetwortelen gegaan boven welk eenen as draaide. Hij slibberde uit en legde de hand op den as; de mauw van zijnen kiel draaide mede, seffens legde men de machien stil, maar reeds was het te laat. Verbeeck was dood. Hij laat eene kinderlooze weduwe achter. Men zegt dat het groot lot der loting van Saint-Point (100,000 fr.) ten deele gevallen is aan een werkman der statie van Orleans. Deze werkman, vader van famillie en slechts een kleinen dagloon winnende, is, niet tegenstaande de schok, dien hij bij het vernemen van zijn geluk, gevoeldde, op zijn werk gebleven tot 8 ure des avonds. De nijverheid van crinoline. Ook cle crinoline heelt hare statistiek. Die wijde hoepelrok is thans een onderdeel der europische nijverheid. De kommissie der londensche tentoon stelling heeft dezer dagen omtrent dit artikel de volgende ku- rieuse cijfers medegedeeld. In frankrijk worden jaarlijks 2,400,000, in Engeland, 1,200,000 en in het overig van Europa 000,000 te samen 4,200,000 kilogr. stalen verren verbruikt. Met katoen bekleed, worden die dooreen tegen 2fr. 00 c. het kilogr. verkogt, hetwelk over den geheelen verkoop 10,500,000 fr. aangeeft. Rekent men nu hierbij den prijs der eerste rokkenlaag, die over de veeren hangt, dan kan men ge rust aannemen dat de mode der crinoline jaarlijks een kapitaal van 23 millioen fr. in cirkulatie brengt. Genaamde Rault, (Broeder Arsenus) trappist, beschuldigt van het kloooster te Tymadene (Morbihan) in brand gesloken te hebben, is op 14 dezer door de gendarmerie van Merdrigme (Cötes-du-nord) aangehouden geweest. Hij bekent alles. Een paar boodt zich voor de vierde maal aan om den huwelijks zegen te ontvangen, en telkens werdt het weggezon den, onder voorwendsels datde aanstaande man beschonken is ILoe! Spraak de priester, aan de jonge dochter gij die er zoo zeegbaar en stil uit ziet, zijt gij niet beschaamd u naar hier te begeven met een man in zulken staat? Mijnheer, antwoordde snikkend het meisje, liet kan anders niet zijn. Wat! het kan anders niet zijn? Neen, mijnheer, want als hij nuchteren is, wilt hij niet komen. Terwijl er in Frankrijk, onder de keizerlijke vlag ver borgen, nog menschen zijn die van de fransche eenheid drooinen; terwijl aan den soldaat op het bivak, gelijk aan het kind op den schoot, de natuerlijke grenzen als het beloofd land wordt voorgehouden zijn er' ook nog schrijvers in Frankrijk, die de eenheid uit alle hunne krachten bestrijden. De heer Eugeen Pelletan heeft een brochuur uitgegeven les F Hes de I' intelligence, welke wij goedkeuren, omdat, hij ten minste, wezenlijk hulde en eer bewijst aan dat Iielgie, hetwelk door de fransche pers zoo dikwils gesmaad en bele digd werd. Ziehier hoe de heer Pelletan zich uitdrukt De verscheidenheid verwekt de sympathie hoe meer wij van elkaar verschillen, hoe meer liefde wij voor elkaar hebben. Waarom hebben wij te Brussel een zoo warm onthaal be komen? Omdat de belgen, belgen zijn en wij franschen Laat ons alle twee blijven wat wij zijn. Indien de natuur ter helft met de geschiedenis, ons verschillig heeft gemaakt, heeft zij zonder twijfel daartoe redenen gehad. Wachten wij ons wel van al de eigenaardigheden van grondgebied te willen ont moeten, om ze allen tot dezelfde munt te willen hergieten. Indien wij overal franschen tegenkwamen, wat genoegen zou er dan in bestaan over de grenzen te gaan. Laat óns wantrouwen hebben voor de eenheiddat woord eenheid heeft het meeste kwaad gedaan aan ons land. Het heeft een heel onnoozcl uitzicht in schijn, maar als men het wat van digt bij beschouwt, ziet men welhaast dat het... despotismus beteekent. Waarmede inderdaad, mest men de eenheid van een land, zoo niet met hetgeen men aan de vrij heid ontneemt. Een koninglijk besluit Yan !0en dezer bepaalt onder andere, dat de gemeentelijke lagere scholen zullen verdeeld zijn in drie klassen, als volgt Van 5e klas Scholen van GO leerlingen ten hoogste, n 2° a n GO lot 100 leerlingen, a 1° a a 100 leerlingen cn daar boven.

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2