MARKTPRIJZEN. BURGERSTAND. 'J- Rogge De jaarwedden der onderwijzers zullen bepaald zijn als volgt Voor de scholen van 1° klas op een maximum van 800 'fr. 2° n ii 700 li i o" ii li G00 ii Roven die jaarwedden zullen de onderwijzers eene schade loostelling genieten die niet minder zal zijn dan G fr. voor eiken leerling, zoowel arme als betalende. Eene jaarwedde van ten hoogste 100 fr. mag verleend worden aan de plaats van ondermeester bij de scholen] van lc kals. De ondermeester zal daarbij een geè'venredigd deel van bovengemelde schadeloosstelling genieten. Die maatregel zal, hopen wij, den toestand der onderwijzers verbeteren en krachtdadig bijdragen tot het geregeld bij vvoo- nen der scholen door de arme binders. De Moniteur behelst de namen der onderwijzers, die toegelaten zijn hunnen eed af te leggen; zie hier eenige van ons arrondissementM. Chavaete, te Beninghelst; Yanpe- tegliem, te WervicqVandelanoitle, te Waesten; Bondelle, te Becelaere. MENGELINGEN. Door mangel aan handelbetrekkingenenden grooten afstand zijn de Vlamingen weinig met den waren staat der Russen bekend dien landaard wordt hier over het algemeen voor half wild gehouden. Dit is bezijden de waarheid, in tegendeel zijn de boijaarden zeer wellevend en velen onder hen zijn goed geleerd. Zij spreken doorgaans drie viertalen, waarvan het fransch naast de moedertaal die zekerlijk in rijkdom en sier lijkheid voor geene andere spraken van ons werelddeel moet onderdoen, aan het hoofd staat. De geleerdheid is zoodanig met de fortuin in verbanddat men over iemands vermogen oordeelt, volgens het getal leermeesters dat hij voor hel on derwijs zijner binders houdt; met al andere dingen, die den welstand kenmerken, is het even gelijk gesteld. De pracht der tafel overtreft alles wat wij in dezen hoek van Europa ten dien opzichte kennen. Om van de bewooners dezer streek daaromtrent een denkbeeld te doen opvatten zullen wij hier laten volgen hetgeen den vermaarden reiziger Stanislas Belangcr ons van eenen maal tijd, bij mevrouw N... Dte Bucharest in Wulachie, waaraan hij deel nam, medegedeeld heeft. Rij 'zijn aankomst, vertelt hij, werd hij eene prachtige zaal binnen geleid, die, door de menigte bloemen en kostelijke planten, waarmede dezelve versierd was, het uitzigt eener serre of bloemen- kweekerij hadt; de schoonste bloemen die men zijner ver beeldingskracht voorstellen kan en talrijke buiteniandsche heesters werden zachtjes door de wind van een onzienüjken luchtrekker bew ogen terwijl de welriekende balsemgeurige uitwasemingen der bloemen de reukorganen streelden. Dikke trossen bignonias, mijosolis, kaklussen, kamperfoelie, mirte en jasmijnen dienden tot zitplaats aan een groot jgetal kleine temme vogeltjes kolibrietjes, goudvinken, grasmusschen en nachtegalen vlogen vrolijk van struk lot struk en deden hun zoetluidend gezang door het lommer van derzelver frissche groene takken weêrgalmen. Twee rijk uitgedoschte Albanezen stonden aan den ingang der kamer geplaatst, om ze voor de aankomende te openen en weder te sluiten. M. S. B. wandelde met langzamen tred tusschen eene groote menigte statige boijaarden, die op zachte en prachtige sofrs uitgestrekt hunne cigaar rookten. Verder vondt men beminnelijke jonge meisjes die vriendschappelijk in de fransche spraak klapten. In de hoeken der zaal zaten er groepen bevallige damen wier gesprek over kleederen, moden, pommade, ooslersche aromaten en ander vrouwen ijdclheid rolde. Ten acht ure kwamen ex vijf slaven met zilveren vazen, in de hand traagzaam binnen. Deze vaten hielden roozen water en uittreksel van aloas in en waren tot het wasschen der handen bestemd. Vijf andere slaven volgenden de eerste op zekeren afstand en reikten den genoodigden met goud en zilveren ge bloemde servetten van het schoonste Krimees geweefsel toe. De eolzaal was door drie honderd rooskleurige bougies van Leopoldstad verlicht en twee en vijftig genoodigden plaatsten zich rond eene prachtige opgedischte tafel waarop menigvul dige kristalen en zilveren schotels gelijk diamanten of andere edele gesteenten schitteren. De maaltijd werd op zijn fransch gediend, met dit verschil echter idat hij met salade begon en met eene krachtige en smakelijke soep eindigde. De keukenmeester had in den keus der spijzen de zoogenaamde Maïtres d'hdtel der prinsen willen overtreffen. De meilscli peizen, lekker pasteigebakde sarmaten, frikkadelen in jonge wijngaardbladeren gewikkeld; gekonfijte pruimen, versche met wijn gereedgemaakte eijeren; alles was er lekker en voedzaam. De chypre en mételin de champagne en andere kostelijke wijnen vloeiden overvloe- diglijk in prachtige bekers. In het midden werd de malaga opgediend. Wat de nageregt betreft de vijf werelddeelen hadden zekerlijk het hunne bijgebragt om dezelve te verschaf fen. Gedurende geheel de maaltijd, wandelde er een knecht achter de tafelgasten om met eenen waaijer van pluimen de vliegen en muggen te verdrijven. Volgens de vertellingen van den heer Belanger was dit soupé geene uitzonderingwant iedere edelman wedieverde om zijne gelijken in pracht vooruit te streven. P. L. van 24°" lot 30r" Jtamiai-ij Ï8S3. GEBOORTEN Mannelijk.geslacht 5 zamen g> Vrouwelijk G Een levenloos kind van het vrouwelijk geslacht. Sterfgevallen 1. Vanneste, Virgenia, 10 jaren, S'-Jacobs nevens IJperen. 2. Vanzuylen van Nyevelt, Dominique (baron), 57 jaren, grondeigenaar, echtgenoot van Maria Vandenpeereboom, Ilijsselstraat. o. Auspie, Franciscus, 54 jaren, biervoerder, echtgenoot van Pelagia Gruwier, Meenenstraat. 4. Van- houter, Coleta, 35 jaren, zonder beroep, echtgenootc van Ludovicus Maleyn, Tegelstraat. 5. Mastcrleet, Isabella, 82 jaren, kantwerkster, weduwe van Josephus Bailleul, S'-Jan Hospitaalstraat. G. Duthoo, Philomena, 9 jaren, S'-Jacobs buiten.7. Dehollander, Leopoldus, 54 jaren, schoenmaker, (overleden tot Parijs den 22cn Juny 1802.) 8. Lamote, Ludovicus, 20 jaren, barbier, ongehuwd, S'-Jacobsstraat. 9. MarkeySophia, Gf jaren, dienstmeid, ongehuwd, Sterrestraat. Beneden de 7 jaren, ™annelil^ Ses*f h< g 'vrouwelijk id. 2 te zamen 5. VEURNE. Per 145 liters. Tarwe van Rogge Sucrioen Haver Boonen 28 Januarij. 2G-00 tot 52-25 19-00 15-50 11 -50 20-00 20-50 -19-25 12-50 22-50 21 Januar 2G-00 tot -19-50 15-50 11 -00 20-00 52-25 20-50 ■19-25 12-50 22-50 YPEREN. AARD DER GRANEN ENZ. 51 Januarij. 24 Januarij. verkocht te kwantiteit. middenpr. p. tOOkilo. verkoel) ttc kwantiteit. middenpr. p. J00 kilo. Tarwe 45,600 2G-87 43,500 27-00 8,200 18-50 G,200 18-50 Haver 1,500 17-87 2,400 17-75 Erweten G00 23-00 G00 22-25 Boontjes 2,500 21-75 1,800 21-25 Aardappelen 11,500 5-25 9,400 o—2 o Boter 2G0-00 275-00 De prijs van het menagie-brood, voor de w eek van tot 7 Februarij, is gesteld aen 24 centiemen per kilo. den 1

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 3