Politisch overzicht. - Stads-nieuws. - Kunsten en Wetenschappen. Bekendmakingen. Politisch overzicht. Stads nieuws. TWEEDE JAAR. ZONDAG 22 FEBRIAÊH^ i860. N° 48. Dc Polcnsche opstand bekleed nog altijd de eerste plaats in het hedendaags politisch. In ver- schillige distrikten heeft men burgclijke gouver nementen aangesteld. Op 17" Februarij zijn dc benden opstandelingen onder de aanleiding van Langicwicz op vele plaatsen verslagen en uileen- gedreven geweest, nogtans zet den opstand zich snel voort. De militaire kommandantcn van Li- thuanie en van Yolhynie, kunnen de gevraagde hulptroepen niet zenden uil oorzaak zij voor hunne eigene veiligheid moeten voorzien. Sl Petersburg -zend nieuwe regementen ter versterking van het russiseh leger in Polen. De konventie tussshen Russenland en Pruissen is den 8" Februarij getekend geweest, voor oogwit hebben den Pojenschen opstand te beteugelen en Ruissen langs dc zijde van het Oosten, magt te ge ven om te handelen. Oostenrijk houdt zich van kante. Brieven uit Trebigne melden dat de vjiandlijk- licden tusschen dc Montenegrins en de Turken hernomen zijn. Twee Blakhousen bij Bielopo- lawski door de Turken opgebouwd zijn door de Montenegrins vernield. Eene groote krijgsverrigting is tegen Noord- Karolina gerigt; een leger van 60,000 man is te Newborn en Beaufort ontscheept. De Belgiesehe Kamers zijn na, de diskussie over het lager onderwijs, departement van 'l bin- nenlandsch gesloten te hebben, opgeschorst tot 24" Februarij aanstaande. liet Senaat is op 2" Maart aanstaandeten 2 ure, uitgenoodigt om bijeen le komen. DE TOEKOMST. De brieven voor (le redaklie, de boeken om in ons bladje geplaatst te worden, moeten vrachtvrij den uitgever, Dixmude-straat, 2(5, toe gestuurd worden. INSCHRIJVING Voor Upcren, per drie maanden, fr, 1-00per jare, fr. .4-00, vóórop te betalen. Buiten stad, zelfde prijs met verboog van liet port. Men schrijft in bij den drukker van dit blad, alsook bij alle posl-direkteurs. I!KKHN I) M A K l NGEN 12 centime» den drukregelde Plakbrieven van Verkoopiugen, Verpachtingen, enz. en andere Berigtèn, ten burcclc van dit Weekblad gedrukt, zijn gratis ingelijfd tot het verval van den dag der verpachting, des ovcrslags of anders. Alle inlce- kenaar voor één jaar, heeft regt driemaal een berigl van zes regels, zijn beroep betreffende, onvergeld in dit bladje te laten inlijven. Ei' worden wekelijks Afdruksels van dit blad gratis in de voornaamste herbergen der gemeenten gezonden, waar de verkoopiugen, enz. der in ons blad aangemelde goederen, plaats hebben. Onze karnavanldagen zijn door een allerschoonste weder be gunstigd geweest, eenige kinderen en jongheden uit de volks klas alleen doorkruisten gemaskerd onze straten:s avonds werden de estaminets wel bezocht, maar in het algemeen valt de maskaraderij af. Dinsdag laatst hadden wij deTooneel vertooning der Maat schappij de Kunst is ons vermaal: op Stads-schouwburg'. Het drama de Hand Gods en het blijspel de Schoenlapper werden door deze liefhebbers opgevoerd. Hel drama is een goed stuk en wel geschikt om clfekt op het publiek te ma ken; bet blijspel, door wijlent M. Fournier (een IJperling) 1 geschreven, bezit veel goeds, maar verliest al de andere zijde door de langdravigheid eeniger tooneelen, die verre van de nieuwe .school afwijken. Hier de namen der Liefhebbeis aanhalen, ware misschien hunne gekende zedigheid kwetsen; ten anderen, het publiek heeft dezelve meermalen weten te waarderen. Doch, wij aan zien het als eene pligt hier de heeren Ch. Cailliez en Ed. Hen- naert te noemen, als dezen die zich het meest onder de akteurs doen onderscheiden hebben. Heden avond, ten 6 ure, in stadstooneelzaal, moest de huitengevvoone vertooning der Vlaamsche Ster plaats hebben maar een treurig voorval, het overlijden en dc ter aardebestel- ling eene barer tooneelzusters, M'ejuffer Eugenia Bulckaen, noodzaakt deze maatschappij hare vertooning te verschuiven tot op Zondag aanstaande, 1 Maart. Deze verdienstvolle tooneellief hebster, is Dinsdag avond, ten 4 1 2 ure in den Heer ontslapen. Het verlies door haar afster ven gedaan, is voor de Vlarmsclie Sier onherstelbaar. Vrijdag laatst, met de mis van acht ure, kon onze hoofdkerk bijna het volk niet slikken, met zulkdanigen toeloop werdt hare begra- nis bijgewoond. Vele groote uitvaarden ontvingen zulke be tooging niet. Dit wijt genoeg aan hoe geern Mejuffer Eugenia Bulckaen van het publiek gezien en van allen geacht werdt. Bij hare laatste rustplaats hebben twee leden harer maat schappij, den Voorzitter en den heer F. Fagel, ter harer nage dachtenis elk eene redevoering uitgesproken. Het klein forma van ons bladje laat ons heden niet toe onze lezeren de teksten er van mede te deelenmaar wij zullen ons die trachten te verschaffen om in ons volgende nummer te geven. Onze Peerdenfcest van Asschenwoensdag, is in lange jaren zoo wel niet bezocht geweest als op dit, ook hielp liet buiten gewoon schoon weder er een weinig aan. De Prijskamp voor peerden- en ezelras, alsook de landbouwwerktuigteiitoonstel- ling waren aller luisterrijkst en men heeft veel vooruitgang in alles kunnen bestatigen.

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 1