Versciiilligc Tijdingen. Mijnlteeren en Medebroeders, schrikkelijk! het mintalrijk korps des Tooneellief hebsters is ook bezocht: Slej. Fauconier en Mev. Yandesande zijn uit ons midden weggerukten nu, helaas! Mijnheeren en kunstbroeders zijn wij vergadert op den boord van een nijdig graf die tot rustplaats moet dienen aan onze achtbare kunstgenoote, Mej. Kugenie Buickaen, geboren te IJperen, op 1 o» Maart 1827. Het menschelijk opzicht onder de voeten ver brijzelende, is zij de kunslbaan ingetreden als Tooneeilief heb ster bij het genootschap de Vlaainsche Ster, in Maart I860, overleed zij tusschen de tranen barer fainillie, barer Toon eel zustersen broeders den 17" Februarij 1803. Geëerde aanhoorders! gij allen hebt ze gekend, geëerd en loegejuichdzij bezat de ware vlaainsche burgerdeugden en muntte uit m eerbiedige liekle tot hare ouders, /.ij was de steun en troost van hare oude en arme moeder, en wist de achting van eenieder te winnen. Als vlaamsche vrouw, heeft zij moed gehad om buiten duizende andere, zich te ver heffen en allen lasteren vervolgingen, gelijk van welken aard, boven het hoofd te zien, om het hare bij te brengen tot het verdedigen der vlaamsche Nationale Tooneeikunst, tegen ver ouderden laster en zucht naar vreemden praat. Iiaar Tooneelkundig leven ontleden is onnoodigzij was eene lievelinge van het l.lpersch publiek; ook Thourout, Meenen, Gent, Dixinude en Brussel, hebben hare kunde be wonderd en met duizende bravos begroet. -Ohoe over heerlijk speelde zij de rol der deugdrijke IJpersche vrouw- uit de volksklas, Roze van Dooien, in het stuk, Liza de kantwerkster-, ook al hare andere rollen hebben aitijd eene warme toejuiching ontmoet; met een woord, zij heeft gestre den uit alle hare krachten voor den Nationalen roem, ik wil zeggen om te bewijzen dat de Vlamingen door taal en kunde, niet moeten laten het Tooneel te beklimmen, ontmoedigd door uitheemschen laster; zij is dan waardig te rusten,inVlaanderens grond, geheiligd door het bloed van zoo vele vanderlandsche helden Onvergeetbarc Tooncelzustcr Eugenie.... het vlaamsche va derland stuurd u een laatslen vaarwel toe!... Heb dank voor uwen ijver; bet vaderland in het algemeen, en IJperen in het bijzonder, zullen uwe gedachtenisse zegenen... In naam uwer Tooneelbroêrs en zusters, vaarwelheldin der vlaamsche kunst; wij hebben uwen moed gekend en bewonderdbij God. geniet hij reeds de loon voor uwen arbeid aan volksont- slaving!... Nog eens vaarwel! en rust in vrede, vervoegd met deze vlaamsche kunstvrouwen welke u zijn voorgegaanbidvoor Vlaanderen, bid voor IJperen: dal de verbastering hier ver- dw ijne en eigen taal en zeden door ieder omhelsd worde; want zingt den vermaarden dichter Ledeganck Geen rijker kroon Dan eigen schoon!* Zie de drie zustersteden, eerste HerzangaanGent, bladz. 1 4. De volgende rede werdt door den Voorzitter der Maat schappij de Vlaamsche Ster uitgesproken Eene treurige omstandigheid vcrecnigd ons hier op dit oogenblik om een laatsten vaarwel te komen zeggen aan de stoffelijke overblijfselen der ■verdienstvolle Mcjulfer Eugenia Buickaen... Iedereen is het eens om te zeggen dat deze dochter verstandig, braaf en edel was; maar wij die haar naarder heb ben lecren kennen, wij moeten hier bekennen dat zij edeler, braveren verstandiger was dan iedereen denken kan. Zij was edeler, omdat zij, schier ongeletterd, het waagde uit zuivere liefde tot de vlaamsche zaakhaar nevens ons te plaatsen om het echt vlaamsch tooneel tot stand te helpen brengen en, niettegenstaande de slechte tijden en den nood waarin zij zich soms bevondt, nooit vergelding beoogd heeft!.. Zij was braver, want deze dochter wist haar, om hare oude moeder te verzorgen, aan de verleiding der wereld te onttrek ken; aan duizende vermaken verzakende, streef zij onvermoeid tegen ramp en armoe1, want het was voor hare moeder!.... Zij was verstandiger want zij heeft niet tegenstaande alle tpngvenijn, het menschelijk vooroordeel over het hoofd ge-- zien en zich weinig bekreund over alles wat.het onverstand ol de vijanden hadden kunnen zeggen de vlaamsche zaak was hare begunstelinge en zij heeft zich door al de krachten harer ziet pan hare onderstelling opgeofferd Mijnheeren Gij die onze Medezuster zoo dikwijls gulhartig hebt komen toejuichen, ik vraag u hier een traan ter harer ge dachtenis; een traan over het verlies die wij allen door haar afsterven ondergaan AVclaan, vaarwel, Eugenie, wij hebben u in ons midden als eene zuster bemint; dat uwe kinderliefde en uwe deugden den welverdienden loon ontvangen bij Hem die best weet hoeveel verdiensten gij bezat. Vaarwel Eugenie, waak daar omhoog over uwe ontroostbare vrienden.... Your eene laatste maal vaarwel Eugenie r De Koning heeft aan de Melomanen van Gpnteene som van 2,000 fr. gezonden als inschrijving op het Concert, die den it" Maart aanstaande aldaar zal plaats hebben, ten prolij te der ongelukkige werklieden zonder broodwinning. De meeting, om het afschaffen der doodstraf te diskute- ren, zal te Luik op 1" Maart plaats hebben. 9 Te Baranzy (Luxemburg), is er den 18" dezer, bij den pachter Drapier, een lam geworpen, hebbende 8 poolen, 2 lichamen, 2 halzen, één kop, 3 ooren, waarvan eene al elk* zijde van den kop en eene in den nek, twee steerteu^ wit op den top zijne muil is deze van een vos en zijne wolle is zwart. De schouwburg Alibert, te Home, is gansch in assche gelegd. Zaterdag gaf de tooneeltroep Chiarini, eene vertoo ning waarin er bengaaische vuuren aansteken werden. Maar het schijnt dat de pompiers, tot de wacht belast, zich niet w el van hunne taak gekweten hebben, aangezien Zondag morgend ten 6 ure het vuur den schouwburg vernielde. De l'ransche soldaten en de Hoomsche blusschers hebben Van moed en zelfsopoffering gewedijverd en er in geslagen het vuur binnen de palen van het schouwburg te houden. I thea ter Alibert is den eigendom van prins Torlonia. Men rekent de schade op 400,000 fr. Men is in onderzoek om te weten of den brand aan de toevalligheid of aan de kwaadwilligheid toe te wijten is. II. de Paus, heeft hulpsommen toegezonden aan de artis- ten van "het afgebrande schouwburg; hij heeft zelfs aan an dere theaters vragen gestuurd om vertooningen en concerten ten hunnen voordeele te geven. De Maatschappij der Odd Fellows van San-Francisco, koint in bezit gesteld te w orden van eenige oesterschelpen die zeldzaam zijn ter oorzaak hunner buitengewoone grootte. 'Deze schelpen zijn in den indiaanschen Oceaan gevischt, bij de eilanderïGocos, zij zijn drie voet lang op twéé voet breedte en hun gewigt is meer dan 200 ponden. De visch daaruit moet ook zeldzaam zijn, en zoude niet anders kunnen verbruikt worden dari gemarineerd of gekookt en in schellen gesneden. -Te Wandau, in Pruissen is er onlangs eene vrouw dood- gevonden waarvan het hoofd, den nek, de borst en eene hand afgeknaagd was tot op hel been door hare eigene kat. Men heeft de kat doodgeworpen. De oudste soldaat van 't Prussisch leger is 120 jaren oud. Hij woont te Miserau, in Silesie, hij heeft 1 (i jaar bij Frederik den grootéh gediend, én niet tegenstaande zijne kwetsuren, is hij nog in eenen gezonden toestand. De Parijische korrespondent van de Times zegt dat de oorzaak van de aanstaande komst van den keizer van Ilusland naar Parijs ten doele heeft, omniet keizer Napoleon tot ver standhouding te geraken over eene gemeenschappelijke handelinge ten opzichte van Belgieu, nu de dood van ko- ning Leopold. Dezer dagen heeft het hof van kassalie een gew ijsde uit— gebragt, dat door de notarissen niet zeer goed is ontvangen geworden. Er is namelijk kwestie om de zaakhandelaars toe te laten tot het houden van openbare verkoopingen van onroe rende goederen. Deze toelating door het kassalie-hof van Frankrijk en de hoven van beroep van Brussel en Gent afge keurd, is thans door het hof van kassatie wettig verklaard.

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2