Officiële Aklen. Op 't oogenhlik van 't onder pers leggen, treffen wij in den Memorial de Courtrai een vleijend artikel over den uitslag van 'I lager onderwijs sinds lange jaren te Gent en Ypercn verkregen. Zulke aanhalingen verecren de steden alwaar men dus danigs kan beslatigen. Ons klein formaat genood zaakt ons aan het nadrukken af Ie zien. BURGERSTAND. MENGELINGEN. ARTHUR. Deze uillegging der bestaande wetgeving, opent, naar men zegt, den weg tot talrijke misbruiken. MILICLE. Subsliluanten. liet nieuwe wetsont werp over dê militie verwerpt, voor de substitutie, alle ter- schil lusschen de steden en den buiten. Ken nummer, bij titel van substitutie, zal kunnen genomen of gekocht worden onverschilliglijk in geheel het arrondis sement, terwijl dat volgens de in voege zijnde wet, het be perkt is aan de gemeente der woonplaats. \oor bijna al de landelijke gemeenten, volgt er eene volstrekte onmogelijkheid uil van het voordeel te genieten. Indien wij wel ingelicht zijn, zou eene onvergangswet aan geboden worden door verscheidene leden, in de toekomende vergadering der Kamer, opdat van dees jaar af, de substi tutie moge gedaan zijn door eenen milieiaan die aan het arrondissement toebehoort, zonder onderscheid van ge meente. Die tijding wier echtigheid wij waarborgen, zal jtekerlijk veel belang hebben voor onze lezers. [Journal d'.invers.) - I)e Moniteur behelsde dezer dagen een koninklijk besluit van 12" dezer, bij welk er aan de weduwe van den heer Gerard, in leven sekretaris van twee gemeenten, verleend word 1" als weduwe van den sekretaris der gemeente Uraudville, een jaarlijks pensioen van drij-en-heintig franks. 2" als weduwe van den sekretaris der gemeente Oreye, ne gen ('J) franks: te samen 5!) franks Schrikkelijk Pensioen. Princes Louise-Maria-Amelia, dochter des herlogs van Braband was op 1!)" Februarij lest 5 jaren oud. Bij koninglijk besluit van 18° Februarij 1803, is er aan M. Laineere,arrondïssements-opziener, eene jaarwedde van 3,353 fr. toegestaan. Bij ministerieel besluit van 30" December lestleden is de vervoerprijs van gelden, langs den Slaats-spoorweg, merkelijk verminderd. Deze transporten geschieden op alle afstanden, aan den prijs van 25 centiemen per onverdeelbare fraktie van 1,000 fr., alle bijkomende onkosten er in begrepen, zonder dat de taks per expeditie beneden de 50 centiemen zijn mag. Een tieeeden ministerieelen omzendbrief, in date van 20" Januarij lestleden, bepaald dat er voor den verkoop in Y klein niet meer dan 1000 liters gezuiverde amerikaansehe olie in magazijn mag gehouden worden. van 22"' tot 28"' Februarij 1863. GEBOORTEN MannelUk Seslacht 9) z;)mcn rouwclijk o STERFGEVALLEN. Vamkmbriele, Pelagic, it jaren, Kleermaakster, wed' van Joseplius Blues, Meencnslraat. Punt, Paul, 47 jaren, Koetsier, echtgenoot van Sophia Clarebout, Meenenstrasit. Reins, Cecilia, 4-2 jaren, Kanlw., ongehuwd, Sterrestraat. Isenbacrt, Joscpliina, 66 jaren, Winkelierster, echtgenootc van Petrus Goudsmedt, Rijsselstraat. Sche)deman, Catherine, 38 jaren, dienstmeid,-ongehuwd, S' Pielers- nevens-lJper. Delmart, Franeiscus, 37 jaren, zonder beroep, on geil'1, TJiouroutslraal. Debourk, Maria, 79 jaren, Kanhvemster, Wed' van Petrus Lameere, S' Jans-Hospitaalstraat. Mannelijk geslacht 7 I$,:™DKS DK JAUK>' Vrouwelijk id. 4te zamcn 11 (VERVOLG.) Nog een oogenhlik en Arthur verlaat de hut. Eene laatste omarming wordt gedaanmet kreten van wanhoop zegt den vader zijnen zoon vaarwel. De moeder geeft haren engel nog eene laatste omarming, hecht aan zijnen hals het Lieve- Yrouwe-medailje vast, drukt hem aan hare borst, en streelt al veenende zijne wangen met duizend kusjes. Thans valt Arthur op de kniën neer, heft de armen omhoog, vouwd de handjes te saam, roept Gods hulp in, vraagt aan zijne ouders den laatsten zegenen vertrekt!! Langst de boorden der Elbe gaat Arthur, het paksken kleederen op den rug en het stokje in de hand" dragende, de wateren van dezen stroom vervolgende, in de rigting van Dresden. Ofschoon hij ontrust schijnt te wezen, stapt hij echter met mannenmoed voort. Te Dresden aangeko men, dwaalt hij door de stralen, schelt aan alle deuren aan, en smeekt met eene kinderlijke lieftalligheid eenigen bijstand af. Bijna overal wordt hij onmedoogend voort gezonden, weinigen hadden medelijden met zijne ellende. 0 rijken, zoo gij onmenschelijk jegens uwe lijdende broeders bandelen wilt, hebt toch medelijden met kinderen, zij zijn schuldeloos erj kunnen niets bijbrengen om hunnen nood te verzachten Nu eerst werd Arthur gewaar wat verlies li ij ondergaan had met van zijne ouders gescheiden te zijn. Nu eerst dacht hij aan zijne zorgvuldige moeder; sombre gedachten vervulden zijnen geest; allen moed ontzonk hem, weenend sukkeld hij voort!.. De avond was aan 't vallen toen hij zuchtend in eenen af gezonderden kant der stad ronddwaalde, en eindelijk bij eenen slotmaker binnen trok. Hier legde Arthur al zjine kin derlijke welsprekendheid aan den dag, schetste zijnen nood met de levendigste kleuren af en bragt zooveel te weeg dat den slotmaker en zijne vrouw, door s'jongelings liefkoozend ge laat en bevalligheden getroffen, beslooten hein in huis te houden: inde smis helpen, boodschappen doen, voorde kin deren zijns meesters zorgen, werdt hem als taak opgelegd. Arthur, buiten zich zelvcn van blijdschap, ging gerust naar bed. Een gedeelte van den nacht dacht hij aan zijnen vader, aan zijne moeder en dankte vuriglijk God voor deze aan hem bewezene weldaad. Hij geloofde zich ten hoogste gelukkig, een gedagte door zijnen drift voorde muziekkunst ontstaan, zweefde echter voor zijnen geest. Met verdriet dacht hij aan dc viool zijns vaders en aan de piano van den dorponderwijzer, van dewelke hij thans verwijderd was en die door het aam beeld en den blaasbalg vervangen worden. Ander verdriet dat meer wezentlijk was, wachtte Arthur in liet huis zijns meesters af. Deze was eene ruwe en brutale vent, zonder medelijden voor de jaren en de zwakheden des jongelings, bezigde hij lieni onophoudelijk om aan den blaas balg te trekken, kolen te verdragen, sloeg hem hard om zij nen moed op te beuren en gaf hem, om zijne krachten te ondersteunen, een slecht en ontoereikend voedsel. Na den meester kwam de vrouw die onder alle opzichten voor een boos wijf eene echte betta -mogt aanzien worden. Zij gebruikte uren op uren den kleinen Arthur oin haar kind te wiegen, en betaalde hem met geene beter munt als den baas slotmaker. Arthur onderstond alles met moed en de grootste gehoorzaamheid, hopende eenige verzachtingen te bekomen. Neen dag op dag werdt het gedrag van den brulalen vent en hetgene zijner booze slange jegensArihur van erger om er ger!... Vijf maanden verliepen aldus, zijnen toestand was on- uithoudelijk geworden Het gelukte eindelijk aan Arthur zich aan de bewaking zijner tirannen te ontrekkenhij nam de vlugt!... met een kloppend hart om eene schuilplaats onder het vaderlijke dak te gaan zoeken waar hij laat in den nacht aankwam. Nauwelijks was hij den dorpel der hut zijner ouders over schreden, of hij viel weenend in de armen zijner goede moeder neer! Eene eerste oogenhlik van onstellenis verdwenen, ver telde hij aan zijne ouders al hetgene hein wedervaren was, en smeekte hun vuriglijk nog eenige jaren bij hen te mogen blijven. [Hel vervolg in het aanstaande nummer.)

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 3