Politisch overzicht. - Stads-nieuws. - Kunsten en Wetenschappen. Bekendmakingen. Politisch overzicht. Stads nieuws. TWEEDE JAAR. ZOADAG 8» MAART I860. N° oO. Niet tegenstaande de Russissche vcrslagbricven, wint den Poolsehen opsland gedurig aan en de laatste overwinningen over hetRussisch leger geven nieuwen moed aan de opstandelingen. De Kozakken hebben zich nog eens schuldig ge maakt aan eene Oostenrijkschc grondschcnding bij liarau. De Oostenrijkschc greiis-wachtcn zijn door hun deerlijk mishandeld geweest. Volgens berigten uit Warschou zouden het de Russen zijn die overal de overwinning, behalen en volgens deze uit Craccouw, zijn het de opstandelin gen! Op het aandringen van Keizer Napoleon zou den Czar, Polen lot Koningdom verheffen op den zelfden voet als in 1830, en groot hertog Konstan- lyn tot Koning. Narvaez heeft in zijne pogingen tot het bijeen zamelen van het Spaansche kabinetmislukt. Markies de Miraflores is met het voorzitterschap van hetzelve gelast alsook met de portefolie van I huitenlandsch. Markies Dela Havana neemt deze des oorlogs en M. Sierra de financien. De Belgicschc Kamers zijn dezer week woelig geweest nopens de fortificatiën van Antwerpen. De zaken zijn effen gegaan ten voordeele van 't minis terie. Daarna is men overgegaan tot de alge- nicene diskussie van 'l budget van justitie welke zonder iets voornaams gesloten is geweest. In het Senaat weigeren de ministers den toegc- stanen opslag van jaarwedde. DG T0GK0H8T, l)c bi ievcu voor <lc reilatkie, de boeken om in oris bladje geplaatst te worden, moeten vrachtvrij den uitgever, Dixmude-straat, 20, toe gestuurd worden. INSCHRIJVING Voor IJperen, per drie maanden, fr, t-00 per jare, fr. 4-00, vóórop te betalen. Buiten stad, zelfde prijs met verboog van bet port. Men schrijft in bij den drukker vair dit blad, alsook bij alle post-dirckteurs. BEKENDMAKINGEN 12 centimen den drukregel; de Plakbrieven van Verkoopingen, Verpachtingen, enz. en andere Berigten, ten bureéle van dit Weekblad gedrukt, zijn gratis ingelijfd tot liet verval van den dag der verpachting, des overslugs of anders. Alle intee- kenaar voor één jaar, beeft regt driemaal een berigl van zes regels, zijn beroep betreffende, onvergeld in dit bladje te laten inlijven. Er worden wekelijks Afdruksels van dit blad gratis in de voornaamste herbergen der gemeenten gezonden, waar de verkoopingen, enz. der in ons blad aangemelde goederen, plaats hebben. Zondag nanoen ten 4 ure is er in de herberg de Bascule buiten de Meenenpoort, een Douaan-bediende van Zillebeke schielijk overledenhet lijk is naar ons burgerlijk Hospitaal gebragt geweest. Maandag ten 10 1 /2 ure des morgens woonden wij eene zeldzame en tevens treffende plegtigheid bij. Vele barakken staan tegenwoordig op onze Groote Markt. Waarschijnelijk bad de dood een dezer reizende huizen gaan bezoeken, want men over de Markt van S' Maartens kerk komende een stoet zag aanstappen en de Meenenslraat intrek ken vooren aan liet hoofd ontwaardde men een man een kruis en een klein kistje dragende; dit kistje behelsde zeker hel voorwerp aan de moederlijke zorg en liefde ontrukt, want twee snikkende mannen en onmiddelijk daarop alle de be- wooners der barakken, met de hoed in de band, volgden hem stilzwijgend en ingetogenJa, liet was waarlijk treffend om aanschouwen hoe alle deze rnenschen (meest altijd vijanden in 't spel) zich verecnigd hadden om de overblijfsels een hunner kinderen tot de laatste rustplaats te vergezellen. Hes middags, omtrent 2 ure, zijn er bij het maneuvreren op het Minne-Plein alhier, twee peerden der Rijschool op elkaar gehotsthet peerd van den officier Coucke is bijna op den slag gedood, het ander van een onder-officier had ecu harden stoot aan den kop ontvangen, die geen erg gevolg zal hebben. De officier is er goed van afgekomen, wanteenige voeten ver gesmeten ontving hij maar eene zware kneuzing aan den knie de onder-officier is niet gekwetst. Heden ten 11 1/2 ure is er in de kerk van S' Maartens eene zielmis voor de rust der ziel van den heer Héimburger, door de zorgen van de Sociëteit Onderofficieren. Hel Ypersch publiek is Zondqg laetst, in Stadsschouwburg met eene der beste verlooningen door de Vlaemsche Ster, se dert hare oprichting gegeven, vergast geweest. Een talrvk en uitgelezen orkest, onder het beleid van M. Van Elslande, Zoon, oefende er verscheide muziekstukken uit door dien heer yer- veerdigt. De Zoon Van Elslande heeft blvken van een opregi talent by hem doen ontdekken. Hetschyntdat hy aen zyne proef niet is en dat er door het muziek van 't garnizoen reeds verscheide stukken uitgevoerd zyn. Een der symphomen is door het publiek hervraegd geweest. De tooneelstukken werden ook opperbest voorgedragen en het publiek was eens om de uitvoering te stellen voor de beste aller deze tot biertoe door geiyk welk tooneelgezelscliap in Yperen gegeven. Wy zouden bier den avond uitleggen, inaer eene mededeeling in den Volksvriend meldt dat er een voor- trelfelyken artiekel,by gebrek aen ruimte, maar Zaterdag aen- staende tot lof der Vlaemsche ster, kan ingeplaatst worden. Nu met dat, wachten wv tot Zaterdag, misschien vinden wy daer- in de ware oordeelvelling van bet kennend publiek. Deze vertooning op de vraeg der ryke ingezeten onzer stad in stadstooneelzaal gegeven, merkclyk min ontvangst dan uit-

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 1