Versehilligc Tijdingen. gaven opgebragt hebbende, 142 fr. der inschryving en GO f. van bureel moet men bekennen dateene maetschappy zoo als de Sterre, samengesteld uit leden, die meer moed dan geld om daeraen te besteden bezitten, in het toekomende, onmoge- ivk op stadsschouwburg nog kunnen spelen. Met den besten wille om aen hare medeburgers aengenaem te zvn, moet de Sterre in hel vervolg alle hare vertooningen in haar eigen lo kaal geven. Alle Monumenten onzer stad zijn met piscinen voorzien en men moet bekennen dal aangaande gezondheid en reinheid der stad znik een allerbesten middel is; daarom vinden wij hoogst noodig ter kennis te brengen aan trie het behoort dat er aan den hoek van het Vleeschhuis, in de Boomgaardstraat, aldaar nog zulk een voorwerp ontbreekt, want soms in het voorbij gaan is men zijn adem door den walgachligen stank bijna ont nomen. Zondag avond is er te Lede bij Aalst een schrikkelijk onge luk gebeurd. Toen het snel-konvooi, uit Gent om 5 ure 33 min. 's avonds vertrokken, bij Lede aankwam, zou eene der barreelen die den ijzeren weg afsluiten open geweest zijn, dewijl de andere ge sloten w as. Een rijtuig waarin zich twee jufvrouwen en eenen heer bevonden, was op de spoorbaan langs het opene barreel. gekomen, juist op het oogenblik dat het konvooi naderde. Het peerd verschrikt door het geschuifel van het stoomtuigwilde niet vooruitgaan noch achteruitdeinzen, en van zijnen kant, dc machinist in de statie van Lede niet moetende stilstaan, kon den stoomsleper niet weerhouden. Het konvooi in volle snelheid botste tegen het rijtuig, bot welk verbrijzeld werd: eene der jufvrouwen en den heer wa ren dood, de andere jufvrouw was de beenen afgereden 't w as een afgrijsselijk schouwspelDe menschelijke lidmaten lagen over al verspreid alle mogelijke zorgen werden de gekwetste toegedienddoch zij zal, naar alle waarschijnelijkheid, hare wonden nie t overleven. Men zegt dat de bareelwachter aangehouden is. Donderdag avond, is de genaamde Leopold Gast, land bouwer te Beveren, bij Rousbriigge, door vijf kerels teGhij- verinchove aangerand geweest, die, na hem mishandeld te hebben, in een naburig veld gesleept hebben waar hij zonder kennis is blijven liggen. De daders dier misdaad zijn allen ge kend. Er is berekend door een liefhebber van satistiek, dat een biljardspeler, die gedurende 2 uren opvolgentlijk speelt, eene ruimte van 3 kilometers doorloopt. 'T is met dit spel dat lord Palmerston, de eerste, zoo als de Engelschen hem noemen, na eenen werkvollen dag, gewoonlijk zijnen avond sluit. Brievenpost IScrlgt. De brieven uit Belgie in bestemming voor Amerika (V. S.) Californie en Oregon zullen gedurende dc maand Maart via Oosten verzonden worden 'S avonds. Den 3,4, 6, 10, 11, 13, 17, 18, 20, 24, 23, 27 en 30sten. 'Smorgens. 4, 3, 11, 12, 18, 19, 21, 23, 26 en 28sten. Wij lezen in eene briefwisseling uit onze hoofdstad, het- gene volgt i' Ahm spreekt wederom zeer veel van concession en open bare werken. Indien wij wel onderigt zijn, en. de meest beken de liefhebbers van nieuws tijdingen zeggen verzekerd te zijn, dat het ministerie, die reeds zoo vele nuttige openbare werken in 't land doen verrigten heeft, eerstdaags de Kamers een iu.euw wetsontwerp zal voordragen om ons land met nog nieuwe nuttige werken te begiftigen. Onder het ge tafder te vergunnen ijzeren wegen die bijzon derlijk onze provincie en ook ons arrondissement aangaan, mogen wij met genoegen melden, ten eerste een ontwerp van ijzeren weg, beginnende in de statie van Denderleeuw, tus- schen Aalst en Brussel, komende iti regte lijn op Korlrijk, en ten tweede, een ijzeren weg beginnende tc Braine-te-Comte en toppende m regie lijn door Geerardsbergen, Audenaarde, lu- gelmunster, Rousselaare, liandzaanie, Nieupoor! tot Oostende. Deze spoorweg zou eenen zijtak hebben van Rousselaare, door Passchendaale, Gheluwe tot Mouscróen. De som door dc vcrzckerings-maalschappij Les Proprïé- taires Réunis te bestalen voor de schade aan dc S' Maartens kerk te Kortrijk, door den brand veroorzaakt, is op 222,000 fr. vastgesteld. Met de maatschappij der Algemeene Assurantiën staande zaken nog niet verder dan den eersten dag.. Water en vuur. Het laatste.nummer van den immer geestigen Kladderadutsch bevat eene karrikatuur over den opstand in Polen: Polen staat in brand. Men ziet in de verte de Russen met de brandspuit bezig. Maar 't hoofdfiguur op Teerste plan verbeeld Napoleon III, die den brand naziet met eenen blaasbalg om T vuur te doen gloeijen, in de eene hand, en den darm eener brandspuit in de andere hand, klaar om het Ién of ander middeltje te gebruiken, ai naar het in zijn kraam te pas komt. Dit is wel bet slechtste portret dat wij van Napoleon lil ooit gezien hebben. - Twist en oproer stoken, en er later tusschenkonien om iu 't troebel water te visschen. Zoo deed hij het in Italien; zoo doet bij te Rome; ook in Polen stookt hij den brand, en Pruissen zal van T zelf de laken eenen broek krijgen. Ziehier eenen wapenoproep, die volgens den Diritio door Garibaldi is uitgeveerdigd Aan de volkeren van Europa Verlaat Polen niet! Het is de pligt van al de volkeren die ongelukkige natie te helpen, welke aan de wereld toont wat de wanhoop vermag. Ontwapend, beroofd van de beste jongelingschap, reeds ver volgd of gevangen, den hals buigende onder ecu talrijk leger, staat zij als een reuz op. De mannen verlaten de steden en werpen zich in de besschen, vast besloten hebbende te over winnen of te sterven; de vrouwen wierpen zich op de sluip moordenaren, welke haar hare kinderen ontrukken, en haar de oogen uitsteken. Verlaat Polen niet! Wacht niet tot dat gij gelijk zij tot wanhoop wordt gebragt; laat bet huis van den buurman niet afbranden, indien gij niet wilt, dat men u liclpe den brand blusschen, die hel uwe vernielt. Romanen van den Donau Magvaren Germanen Scandinaven, gij zijt de ooilogvoerende voorhoede der volke ren in de worsteling tot den dood, die thans op de glorierijke gronden der Sobicsky's en Kosciuzko's plaats heeft. Die worsteling is de worsteling van het despotismus tegen hetregt, zij is eene treurige episode van den diefstal dooi de drie noorderlijke klampvogels ten nadeele der vrijheid en van het leven van een der voornaamste natiën van Europa ge pleegd. liet is dc wanorde der brutale magt tegen de orde van den mensch die iu zijne hut cn door zijnen handen-arbeid wilt leven, welke wanorde zoo lang zal duren als ieder slechts aan zijnen buik zal denken, en zijn ongelukkige buur man onder de bijl van den gekroonden slagter zal laten. Verlaat Polen niet! Volgt ten minsten uwe tirannen na, zij, zij verlaten het niet, de dappere Hongaren hebben er on langs een bewijs van gehad, zij zegepraalden over den Haps- burger en zij werden door zijn noorderlijken inedepligtige verpletterd. En gij, bewaakster der Alpen, het hoofd van Europa, afstammeling der mannen van Grutle, werpt uwerepubli- kaansche karabijn in de weegschaal van Europa, en gij zult weten wat zij weegt. Thans zijn het de vrije volkeren, welke de orde in de wereld moeten herstellen, welke in wan orde is door de zieltogende zwakheid van het despotismus. Verlaat Polen nietIndien wij het allen helpen, gelijk wij het versehulöigt zijn, dan zullen wij eene heilige pligt vervuld hebben, cn de wereld zal zich kunnen daarstellen overeenkom stig het welzijn van het rnenschelijk geslacht, hetwelk alsdan door God zal gezegend worden. Caprera, 13" Februarij 1863. G. Garibaldi.

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2