Versehillige Tijdingen. Tooncel nieuws. Kunst- Letternieuws. Reglerlijkc Kronijk. 3 moorden. 4© diefstallen. Assisen-hof van West-Vlaanderen. leggen welke de liefhebberij van tooneluitoefenaar met zich draagt; want velen gaan eene vertooning bijvvoonen, jnigen toe, beknibbelen, lachen of weenen, maar weten niet wat al moeiten cn zeifsopofferingen, moet aan den dag gelegd worden om twee of drij uren een publiek aangenaam zijn lijd ite lalcn doorbrengen 1 De bovengemelde maatschappij komt van wege het Stads bestuur een brief te ontvangen nopens bet inrigten der Volksbibliotheek door dezen kunstkring betracht; de noodige ruimte ontbreekt om den lezer er van melding te geven. Wij zullen dezelve ook uitstellen tot een ander nummer. Binnen weinige dagen zullen de Is"' en 2dc regemenlen kurassiers hunne naam veranderen in: l"1" en 2dc regement Lanciers. De omhaling dat de Gentsche kring Zonder naam te Brussel, bij zijne laatste kavalkade ten voordeele der zonder werk zijnde arbeiders gedaan heeft, beloopt tot fr. 1 5,942-02. Be kommissie stuurt hare vurige bedankingen aan de Brus- sclsche inwooners toe die zoowel bare zinspreuk begrepen hebben Die aan den urmen cjeeft, leendl aan God. Te Berne, viel. er verledene week eene vieze grap voor wanneer de gevangenen, die aan liet sti aatvagen gebruikt zijn, 's avonds hunne intrede deden droegen zij nu t 4 hunnen toe ziener op hunne schouders, hij was steen-dronke, en een vijfde droeg zijn karabijn Men schrijft uit Hoornen, ter gelegenheid der aankomst van den hertog van Braband in deze hoofdstad Den hertog is te Hoornen afgestapt den 12" Maart, komende uit Alexandrie en Napels. De prins heeft een weinig gunsligen indruk van zijn verblijf te Napels medegebragt. Hij logeert in hel hotel Seruv en is reeds door den paus ontvangen. Kardi- naal Antonelli, Mgr. de Mérode, Pacca, Mgr. de Neckere en de voornaamste belgen te Hoornen verblijvende, hebben hem een bezoek gebragt. Generaal de Montebello cn zijn staf zijn den 1 5" ontvangen. De prins reist volstrekt incognito. Men ziet hem gansch alleen de merkweerdige gebouwen, de puinen, de museums bezoeken. De reis naar Egijpte schijnt hem niet gansch van zijne krankheid hersteld te hebben. Den 45" moest bij de mis booren in de kerk van S' Julianus der belgen, al waar groote toebereidsels gemaakt werden om hem te ont vangen. Wij lezen in de stad Gent, van Maandag 50" Maart: Gisteren beeft er in de koninglijke maatschappij der Fon- teinistcn, ter gelegenheid van de sluiting des toonceljaars eene schoonc plegligheid plaats gehad. Na de vertooning van het drama Gaspar flauser, waarin M. De Gort en zijne medeleden den grootsten bijval hadden verworven, werden door bet pu bliek al de tooneelisten onder een daverend handgeklap terug geroepen. De gordijn werd opgehaald en de heer A. F. Boone, voor zitter der Fonleinisten, vergezeld door al de bestuurleden, bragt den heer De Gort op het looneel. Op dit oogenblik begon er een oprcgle bloemregen. Niet alleen M. De Gort, maar ook M. DaeneusMej. de Terre, Mcv. Fauconnier, Mej. Yirginie, werden door de geabonneerden bloemen cn kroonen opgedra gen. MM. Frembgem, Van Ghelder, Meeus, Meganck en zelfs tie leden, die gewoonlijk met kleinere rollen belast zijn, kregen voor hunne goedwilligheid cn bunnen ijver van liet publiek blijken van toegenegenheid. Toen er een weinig stilte gekomen was heeft de heer voor zitter liet woord genomen en in eene korte aanspraak al de diensten doen uitschijnen, welke de heer De Gort heeft bewe zen aan 't vlaamsch tooneel, 't welk als het eene goede rigting heeft, zoo veel goeds kan stichten. Vervolgens heeft hij den kundigen man in naam van geheel de maatschappij als blijk van achting en vriendschap eene prachtige gouden horlogie en keling overhandigd, Het spreekt van zelfs, dat de toejuichingen met meer geest drift dan ooit op nieuw losbraken en dal zij nog voortduurden toen de gordijn reeds lang gevallen was. Na het eindigen van het nas tukje De twee Echtscheidingen, heeft er eene glans rijke apotheose ter eere der bezoekers van het vlaamsch tooneel plaats gehad. De Kunst- en Lellerkring gezegd Eend ragt te Deijnze, heeft met aanmoediging van Staats- cn Stadsbestuur, voor de aanstaande gemeente-feesten aldaar, een luisterlijkc prijskamp van Fetter- en Tooneelkunde uilgeschreven die op 6" en 7" September aanstaande zal plaats hebben. Letterkunde DichtkunstFeu opstel van eene drie- of vierspraak, boertig vak, geschikt om door mannen uitgevoerd te worden, ten minsten 120 ten hoogsten 150 verzen, een gouden eermetaal. [Proza). Een romantisch verhaal, ten minste 20 en ten hoogste 50 bladzijden druks, in 8°, een gouden eermetaal. Tooneelkunde (Tweespraken) in het boertig en deftig vak, verdeeld in twee klassen, reeds bekroonde en iiogniel bekroonde in prijskamp van dien aard; prijzen, vergulde eermetalen en preinien van 45 en 20 franken. De gewrochten moeten voor 20" Julij en diegene vour de tooneelkunde voor 5" Oogst kosteloos aan den heer Karei D'liuggelaere, (in de halve Maan) toegezonden worden. Verdere voorwaarden, meest allen zoo gewoonlijk, bij pro gramma's vermeld. Maandag, 25" Maart, zijn voor liet assisen-hof de debatten begonnen der zaak van de beruchte dieven- en moordenaars bende, welke oenen lijd lang den schrik in de landstreek heeft Verspreid. Ziehier de namen der 10 beschuldigden 1. Karel-Lodevvyk Kastelyn, oud 42 jaren, daglooncr, ge boren teElverdinghe, woonachtig te Vlamerlinghe. 2. Hendrik-Desideer Vermeersch54 jaren, daglooncr, geboren en woonachtig te Vlamerlinghe 5. Ilendrik-Joseph Lahousse, 28 jaren, geboren te flenin- ghelst, woonachtig te Vlamerlinghe; 4. Fucia-Koleta Doise, 50 jaren, dagloonster, echtgenoole van Hendrik Vermeersch, geboren te Westoulre, w oonachtig te Vlamerlinghe 5. Evarist Vander Sype, 13 jaren, geboren en woonachtig- te Staden, zonder beroep 6. Piet De Sot, 40 jaren, daglooncr, geboren cn woonach tig te Staden 7. Jan-Baptist Lopouttre, 44 jaren, geboren en woonachtig te Staden 8. Maria-Theresia De Grvze,41 jaren, eclitgenoote van Karei Vander Sype, dagloonster, geboren en woonachtig te Staden 9. Karel-Lodewyk Vandevoorde, 28 jaren, daglooncr, ge boren en woonachtig te Vlamertinghe 10. Virginie-Melanie Eeckhoudt, 56 jaren, eclitgenoote van Karei Kastelyn, huishoudster, geboren en woonachtig te Vlamerlinghe. Zij worden beschuldigd van drie moorden niet voorbedachten rade, en talrijke diefstallen met bezwarende omstandigheden begaan te hebben. Op Zondag 8" December 1861, omstreeks den middag, weidt vrouw Salomé (Maria-Theresia DeBruyne)en haren neef Théophiel Salomé, 15 jaren oud, vreedelijk vermoord. Te Staden, in den nacht van 5n en 6" Maart 1862 werdt een oude pachter, welk voor rijk en gierig doorging, Assez ge- heeten, woonende alleen met eene meid, het hoofd verbrijzeld, en zijne dienstmeid werdtin haar bed met een groot stuk hout

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2