Politisch overzicht. - Stads-nieuws. - Kunsten en Wetenschap}: Bekendmakingen. Polilisch overzicht. Stads nieuws. TWEEDE JAAR. ZONDAG 12» APRIL 1803. N° 53. Men schrijft uit Trier, 31" Maart De tijdin gen uil Polen zijn thans gewigtig en bewijzen dat er oj) alle punten ecne vermeerdering is van den vaderlandslievenden drift, die men dacht door dc verdwijning van Langiewicz verzwakt te zijn. De wapenen beginnen op verschiilige punten, hetzij langs Finland en Koerland, heizij langs Moldavië, aan te komen, en laten aan de oproer lingen toe op zekeren afstand te vechten, terwijl zij zich achter de natuurlijke vestingen verschuilen, welke een land aanbiedt, wiens belang nooit dooi de Russen begrepen is, dan om er onverstaanbare voordeden uil te trekken. n Wal eerst een gerucht was, is thans een feit geworden, hetwelk men niet meer kan betwisten. Bijna het gansche Witte en Zwarte Rusland zijn onder dc wapenen, en dc Russen zijn niet meer voldoende om de vereenigingen te beletten: zij durven nog slechts in geslotene kolommen vooruit rukken; want zoohaast zij zich verdeden worden zij langs alle kanten aangetast. Dc Poolsche legerbenden in het distrikt Kalisch, zijn buitengewoon aangegroeid. In Lithuanie ver groot den opstand van dag tot dag. Generaal Rerg is te Warschouw angeltomen; zonder twijfel vertrekt Konstan tij n in '1 kort en Welopolki zal zijn ontslag geven, -r— Geheel het Russisch leger is op oorlogsvoet gebragt. Dc Grieken zijn nog in geen bezit van hunnen nieuwen Koning. Er zijn voorwaarden bij zijne aanneming gesteld, als dezenu ook maar niet mislukt. Sultan Abdul-Azis doet thans een uitslapjen in Egijpte; hij bevindt zich nu te Kairo. DE TOEKOMST, De brieven voor de redatkie, de boeken om in ons Kladje geplaatst te worden, moeten vrachtvrij den uitgever, Dixmude-straat, 20, toe gestuurd worden. INSCHRIJVING Voor Upereu, per drie maanden, fr, t-00 per jare, fr. 4-00, vóórop te betalen. Ruiten stad, zelfde prijs met verhoog van het port. Men schrijft in bij den drukker van dit lilaa, alsook bij alle post-direkteurs. BEKENDMAKINGEN 12 eentimen den drukregel; —de Plakbrieven van Verkoopingen, Verpachtingen, enz. en andere Berigten, ten bureele van dit Weekblad gedrukt, zijn gratis ingelijfd tot het verval van den dag der verpachting, des overslags of anders. Alle iutee- kenaar voor één jaar, heeft regt driemaal een berigl van zes regels, zijn beroep betreffende, onvergeld in dit bladje te laten inlijven. Er worden wekelijks Afdruksels van dit blad gratis in de voornaamste herbergen der genieenion gezonden, waar de verkoopingen, enz. der in ons blad aangemelde goederen, plaats hebben. Het Concert van den 2',en Paaschdng te IJperen gegeven door den heer Serre-Debonne is nog al wel bezocht geweest. He verschiilige stukken door ons korps Pompiers uitgevoerd, waren het met de gewoone juistheid en kundehet overige werdt door het publiek maar koel onthaald. Wij weten niet of het komt om dat men niet veel smaak in zulke soort van mu ziek vindt of anders maar wij hebben gedurende de uitvoering vele kenners en nieuwsgierigen bemerkt die niet eens hunne aandacht leenden en onder elkaar redekavelden als of er niets rond hen gebeurde. Donderdag laatst, ter gelegenheid der verjaring van den geboortedag van den Graaf van Vlaanderen, werdt gedurend den dag ons klokkengespel in beweging gesteld en de huizen der voornaamste burger en militaire overlieden waren met 't Vaderlandsch Vaandel versierd. 'S noens, groote parade op onze Groote-Markt door de bezetting voetvolk. Dezer week zijn wij buiten de Dixmudepoort een lang ver wacht en nuttig werk gaan beschouwen. Wij willen spreken van den nieuwen kalsijde-weg die regtstreeks van de poort op de Kaai loopt. Eene groote verandering in weinige jaren, ziet men langst dien kant der stad opdoen de verlenging der Dixmudestraat, het bouwen van het publiek slagthuis, de gaz, verscheide nieuwe huizen, het leggen van eencn regten kalsijde weg tot de Kaai leidende, doen ons vermoeden welhaast langst dezen kant de stad zich te zien, zonder onderbreking, tot aan de Veuren-vaart uitstrekken; want de delving der vaart op Comen en de ineenlooping dezer twee vaarden zullen eerlang aan dit punt eene zekere belangrijkheid geven. De Mondstraat, bij gewoonte zoo doodsch, is sedert eenige dagen levendiger geworden de ingang der kazerne die sedert verscheidene jaren, door hooger bevel, gesloten werdt, is nu nogeens geopend lletware te wenschen dat het nu alzoo mogt blijven, het zou gelegenheid geven aan broodwinning voor verchiilige in de beurt woonende necringdoenders. VOLKSBIBLIOTHEEK. Op 4" October laatst, stuurde de Maatschappij Rhelorica aan stads-regering een verzoekschrift, ten einde een lokaal en de noodige hulpsommen te verkrijgen om eene Volksbibliotheek in te rigten op den voet van zooveel reeds bestaande boekzalen. Acht dagen na datum, ontving de STERKE reeds een boekwerk in geschenk. Onlangs zondt dezelfde maatschappij het reglement over de boekzaal toe aan den bovengenoemden stadsraad, ten einde er de goedkeuring van te ontvangen. Dit reglement was volgens de bestebestaande en ter onzer eigene stadsbelangen opgemaakt

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 1